Barvy hrají v našem životě důležitou roli a mají výrazný vliv na naši psychiku!
Nejen třeba v případě oblečení, jímž často nevědomky vyjadřujeme svou náladu, ale také v interiéru. Proč je dobré neřídit se jen tím, jaké barvy se vám osobně líbí, co je zrovna trendy a proč třeba u nikoho nevidíte zelenou kuchyň nebo černou ložnici? Máme pro vás vysvětlení!

Začít bychom asi měli klasickým rozdělením barev na teplé a studené odstíny. Teplé barvy, kam patří oranžová, červená, hnědá, žlutá červenofialová a žlutozelená (a další jejich kombinace), působí dynamicky, umí povzbudit fyzickou aktivitu a mají pozitivní vliv na výkon. Vyvolávají prostě pohodový pocit tepla domova. Studené odstíny naopak mají vliv na utlumení vaší aktivity, můžou působit chladně, ale zároveň uklidňují. Jemné tóny působí pozitivně na zrak. Patří sem modrá, zelená, tyrkysová, fialová a jejich kombinace.

Dále se barvy dělí podle toho, jak na člověka působí. Může to být neutrálně, aktivně či pasivně. Světlé barvy umí prostor prozářit a opticky zvětšit, tmavé naopak místnosti zmenšují, což se hodí třeba u velkých prostor.

A jak na nás působí jednotlivé barvy? Představme si ty nejčastější.

Bílá

Ať chceme, nebo ne, bílá je pořád stálicí s našich domácnostech. Je totiž neutrální a dá se velmi jednoduše kombinovat s interiérovými doplňky. Je symbolem čistoty a nevinnosti, umí prosvětlit i menší místnosti a hodí se do jakéhokoliv prostoru.

22.ledna 2018 v 15:18, příspěvek archivován: 24.března 2019 v 14:25

?taken-by=vemzu

Červená

Ne nadarmo se tahle barva spojuje se srdcem a krevní soustavou. Červená v interiéru totiž ovlivňuje srdeční tep, krevní tlak (zvyšuje ho) a rychlost dýchání. Červená prostě a jednoduše zvyšuje energetickou hladinu, proto se moc nehodí do ložnice, ale naopak je výborná třeba v jídelně nebo obývacím pokoji, kde se schází více lidí, protože podpoří konverzaci.

  11:41,  aktualizováno  24. března 2019 14:25