Doporučujeme

ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Terapie dechem. Zbavte se stresu a podpořte činnost orgánů

  • 0
Pomáhá při stresu a úzkostech, posiluje imunitu a působí příznivě na činnost většiny orgánů. Správné dýchání vás může vysvobodit.

Způsob, jakým právě dýcháte, odráží to, jak se zrovna cítíte. Jste-li uvolněná a klidná, je váš dech plynulý, má pravidelný rytmus a udržuje harmonii mezi množstvím vdechnutého a vydechnutého vzduchu.

Naopak ve stresu začnete dýchat zrychleně, trhaně, rovnováha vdechu a výdechu se poruší. Je to součást stresové reakce - tělo se připravuje na „útěk“ nebo „boj“. Jenže k tomu v našich podmínkách obvykle nedojde, takže organismus stresovou reakcí jen trpí.

Pánem musíte být vy

Říkat si „teď se uklidním“ nestačí, tak snadno tělo neposlechne. Dáte-li mu to však najevo dechem, opravdu se začne stresu zbavovat.

Naučte se blahodárná dechová cvičení pro čistou hlavu i dobrý spánek

Přitom je třeba si uvědomit, že stres je širší pojem, než jak ho obvykle chápeme - má řadu psychických, ale i fyzických forem. Naučíte-li se pracovat s dechem, dokážete se jim lépe ubránit. Důsledkem je lepší duševní kondice, posílení přirozené obranyschopnosti organismu, vyšší výkonnost samočisticích, regeneračních a hojivých procesů v těle, stimulace činnosti plic, srdce, slinivky, jater, žaludku, štítné žlázy aj.

Většina dechových technik vychází z jógy. Kdo ji praktikuje, obvykle umí s dechem pracovat. Ale toto umění není uzavřeno ani „nejogínům“.

Určitě je lepší, když vás alespoň zpočátku dechová cvičení učí zkušený lektor. V současné době to lze většinou pouze on-line, ale to nevadí. Na internetu najdete řadu webů, kde se lze pod odborným vedením různým technikám naučit.

Leccos si však můžete zkusit sama doma. Určitě začněte tzv. abdominálním dýcháním. To je vlastně celkem jednoduché, prostě hluboce vdechujete až dolů do břicha. Nezadržujete tedy vzduch v hrudníku, ale níž.

Následuje stejně intenzivní výdech (delší než vdech!), při němž ze sebe dostanete všechen vdechnutý vzduch.

Nemusíte se řídit přesnými návody. Důležité je vnímat reakce těla a naučit se s vlastním dechem pracovat, abyste ovládala vy jej, nikoli on vás. Pak můžete přejít k náročnějším cvikům.

Přirozené nabuzení

Jedním z nejúčinnějších je tzv. bhastrika. Má-li mít výraznější a dlouhodobější efekt, praktikujte ji pravidelně. Toto jogínské dechové cvičení přirozeně a zdravě nabuzuje. Proto se má provádět ráno, ale i v průběhu dne, když se cítíte unavena a potřebujete osvěžit (třeba odpoledne místo kávy).

Doporučuje se také před sportováním. Naopak před spaním je neprovozujte. Není vhodné pro těhotné ženy a pro lidi s neléčeným vysokým tlakem, jinak pro každého, bez ohledu na věk. Teď v zimě je výhodou i to, že vás prohřeje, což má i význam očistný a stimulační pro většinu orgánů a pro imunitní systém.

Bhastrika

Správně se má provádět v sedu na patách, ale nejste-li zdatná v józe a cítila byste se nekomfortně, seďte radši na židli. Ale bez rušivých vlivů a ne skrčeně (určitě ne v hlubokém křesle). Ruce volně sevřete v pěst a položte na stehna, lokty míří ven. Princip je, že k ventilaci (vdechům a výdechům) používáte břišní svaly a bránici. Uvolněte ramena, krk a hrudník a nechte je v klidu - to si hlídejte! Pracovat musí břicho! 

1. Hluboce vdechněte a vydechněte nosem. Pak ještě několikrát - při nádechu se musí břišní stěna zvedat, při výdechu ji stáhněte k lepšímu vytlačen vytlačení vzduchu. 

2. Zrychlete (nádech i výdech za vteřinu) a zvyšte intenzitu - výdech musí být tak silný, až je slyšet. Proveďte třicetkrát. 

3. Dejte si krátkou pauzu , kdy dýcháte normálně, načež znovu dvacetkrát bod 2. Pak opět pauza a desetkrát bod 2. Sledujte, jak se cítíte! 

4. Když vás to bude zmáhat, přestaňte. Naopak ti zkušenější a zdatnější mohou při bodu 2 ještě zrychlit a také si přidat více kol. Záleží na pocitu.


  • Vybrali jsme pro Vás