Vánoce se nezadržitelně blíží, už jen měsíc a kus a Štědrý den je tady. Těšíte se? My hrozně!
Po celém světě se bude slavit, lidé si budou vzájemně dělat radost dárky, rozsvěcet stromečky, chodit na Půlnoční. Víte vlastně, jaké tradice se k Vánocům pojí? A že v různých částech světa jsou docela odlišné? Pátrali jsme za vás a připravili pár zajímavých i dost kuriózních vánočních tradic z celého světa.

Přestože jsou Vánoce spjaty s křesťanskou vírou (oslavují narození Ježíše Krista a jsou symbolem klidu a míru, slaví se i v zemích, kde nemá křesťanství takovou tradici. Nejvíce hlavně v Evropě, Americe, Africe a Austrálii, o něco méně pak v Asii. Přestože se v jednotlivých zemích konkrétní tradice liší, pár je jich společných – stavění betlémů, zdobení vánočního stromku, zpívání koled nebo vzájemné obdarovávání. Často se třeba ale liší termín, na který obdarování připadá.

Velká Británie

Nejdůležitějším datem je 25. prosinec, protože dárky ve Velké Británii naděluje Otec Vánoc (Father Christmas) v noci z 24. na 25. prosince. Tradičním vánočním pokrmem je krocan s nádivkou a samozřejmě vánoční puding, ten nesmí na slavnostní tabuli chybět. Jeho zvláštností je, že se připravuje už během adventu a chodí ho postupně míchat každý člen rodiny, který přitom vyslovuje své přání.

  6:00,  aktualizováno  21. března 2019 11:15