Doporučujeme

Desatero bylin, které pomůžou při nachlazení. Znaly je už naše babičky

  • 0
Znalost bylinek se dříve předávala z generace na generaci. Naši předkové po léčivých rostlinách s jistotou sahali právě v období nachlazení a chřipky. Věděli, že tyto přírodní léky mohou zmírnit příznaky nemoci a urychlit zotavení.

Lipový květ

Lípa

Již ve středověku Slované ctili lípy coby posvátné stromy. Květy jsou účinné proti nachlazení, působí blahodárně na průdušky a rozpouštějí hleny. Fungují rovněž při horečce, protože podporují pocení. Mimo to má lipový čaj příjemnou vůni a uklidňuje.

Šípky

Šípkové želé + stepy

Červené vejčité bobulky jsou doslova plné vitaminu C. Ve sto gramech šípků ho najdeme přes 740 mg. To je skoro 15× víc než ve stejném množství pomerančů. I díky tomu je šípek ideálním pomocníkem při posilování imunity a v boji proti nachlazení.

Bez černý

Ilustrační snímek

Čaj připravený z květů černého bezu pomáhá uvolňovat dýchací cesty, usnadňuje vykašlávání, rozpouští hleny a pomáhá proti chrapotu. Snižuje také horečku. Květy obsahují mimo jiné i vitaminy A, B a C a četné minerály.

Rakytník řešetlákový

Rakytník je divoká rostlina původem ze střední Asie, která se pomalu rozšířila...

Rakytník je dokonalým pomocníkem při zvyšování obranyschopnosti organismu. Skrývá totiž v sobě velké množství vitaminu C a působí mocnou silou proti bakteriím a virům. Též účinně rozpouští hleny při rýmě a chřipce, zlepšuje odkašlávání a příznivě ovlivňuje dýchací cesty.

Pampeliška

Pampeliška neboli smetanka lékařská (Taraxacum officinale)

V případě pampelišky lze sáhnout po sirupu. Příznivě působí proti projevům nachlazení, kdy uleví od bolesti v krku, podpoří vykašlávání a posílí organismus.

Jitrocel

Jitrocel obsahuje slizové látky, které zklidňují dýchací cesty. Výzkumy...

Používá se jako léčivá rostlina již po mnoho staletí. Byl využíván tradičně v čínské medicíně i v ájurvédě. Jitrocelový čaj je ideální v době chřipek, nachlazení a angín, a to i pro podávání u dětí. Pomáhá proti zahlenění, zklidňuje kašel a podrážděné sliznice krku.

Rozmarýn

Ilustrační snímek

Bylinka i éterický olej z ní je skvělým pomocníkem při zánětech dýchacích cest, jako je chřipka, rýma či nachlazení. Působí jako mukolytikum – pomáhá rozpouštět hlen a usnadňuje jeho vykašlávání. Zároveň brání nadměrnému množení bakterií.

Šalvěj

Šalvěj lékařská prý pomáhá předejít pocení.

Odvar z šalvěje můžete využít jako kloktadlo, které pomáhá při bolestech v krku, a navíc dezinfikuje ústní dutinu. Neocenitelná je také schopnost šalvěje pomoci s psychickým rozladěním, jež jde obvykle s ucpaným nosem, kýcháním a kašlem ruku v ruce.

Tymián

Čerstvý tymián

Silné protizánětlivé a antibakteriální účinky má i tymián obecný. Často se užívá při nachlazení, kašli, bolesti krku nebo infekcích v ústech. I v tomto případě můžete využít čaj, výbornou prevenci proti kašli a nachlazení však získáte i díky tymiánovému odvaru s trochou majoránky.

Heřmánek

Heřmánkový čaj spolehlivě uklidní nejen žaludek.

Proti rýmě a kašli pomáhají inhalace s heřmánkem. Odvar je účinný nejen při zánětu dýchacích cest, ale i jako kloktadlo při bolestech krku. Výhodou je, že tato bylinka také zklidňuje žaludek, který bývá při nemoci a zahlenění podrážděný.


  • Vybrali jsme pro Vás