Co je z výbavy na běh nejdůležitější? Kvalitní běžecké boty. Máte opravdu ty správné?

Bot na běhání je celá řada. Tak jak se v tom všem vyznat? Odpovězte si na několik otázek:

Kde běháte?

Ve městě

Pak budete potřebovat silniční boty. Jsou dostatečně tlumené, aby běhání na tvrdém povrchu - většinou asfaltu, betonu nebo kostkách bylo dostatečně komfortní a nezatěžovalo tělo a klouby. Mají hladkou podešev a zvládnou i běh na mokrém povrchu.

V přírodě

Těmto terénním botám se říká také trailové. Mají podešev se vzorkem, který dobře zabírá na nerovném povrchu - na hlíně, na trávě, na kamení, šotolině. Některé trailové boty jsou i odolné vodě. Budou se vám hodit i v zimě, kdy pak lépe drží na sněhu než hladké silniční.

Na silnici i v přírodě

Pokud běháte například v lesoparku, kde se střídá pevný povrch s přírodním, existují i boty, které kombinují obojí - jsou dostatečně měkké, avšak mají podešev se vzorkem, takže zvládnou i terén.

Jaký máte došlap?

Výběr bot záleží také na vašem došlapu - zda ho máte neutrální nebo chodidla více vbočujete či vybočujete. Ideální je zajít si do specializované běžecké prodejny, kde vám provedou speciální kamerou analýzu na běžeckém páse a přesně doporučí typ bot pro vás, popřípadě speciální vložky.

Jakou velikost?

Chodidlo při běhu musí mít prostor a také nezapomínejte, že vám při běhání noha nateče. Kupujte si tedy běžecké boty aspoň o číslo větší, než jsou vaše běžné boty. Oceníte to zejména, pokud poběžíte z kopce. Jinak nehty budou narážet o botu a můžou být velmi bolestivé a fialové. Větší velikosti se nebojte - botu si noze krásně uzpůsobíte tkaničkami.