Čtvrtek 9. dubna 2020, svátek má Dušan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. dubna 2020 Dušan

The Lord of the Rings Online

  12:10aktualizováno  5. června 10:15
Slunce pomalu zapadá a v hospodě U Skákavého poníka začíná být veselo. I v temných dobách je třeba pustit starosti z hlavy, hrát a zpívat a dát si řádně do trumpety! A co vy, nepůjdete slavit s námi?
85

The Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar

Platforma: PC
Výrobce: Turbine

Herní karta

The Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar

Cinkylink, cinkybřink, cinkylinky holala,
hop a skok, jen drž krok, jíva zpívá lalala,
Tom, bom, hej a hoj, Bombadil a tralala.

Píseň Toma Bombadila
J. R. R. Tolkien

Trilogie Pána prstenů od J. R. R. Tolkiena patří ke špičkám fantasy literatury, a přestože jí někteří současní autoři odsuzují a ne každému padlo putování Froda Pytlíka a Samvěda Křepelky do noty, díky filmovému zpracování Petera Jacksona se dostala do povědomí široké veřejnosti. V kině hltali úžasnou podívanou mladí i staří, skalní fanoušci nespokojeně hudrovali a častovali Jacksona nevybíravými jmény a Tolkienův pohádkový svět ožíval v myslích snílků po celém světě. Mladé dívky toužily po velké lásce s elfem Legolasem, vyspělejší samičky usínaly s představou Orlanda Blooma v milostném objetí a fetišisté se upnuli na chlupaté nožky hobitích nezbedů. Mnozí vzdali úctu mistru Tolkienovi zakoupením všech jeho povedených děl, jiní si vylámali zuby na Silmarillionu a celou Středozemi hodili za hlavu. Všeobecného nadšení ale využili i herní vývojáři a začali nemilosrdně chrlit tituly na motivy Pána prstenů.

"Ve světě The Lord of the Rings Online najdou uplatnění samotářští vlci i hrdinové, kteří MMORPG upřednostňují kvůli skupinovým výpravám a komunikaci s ostatními hráči z celého světa."

A jak už to v takových případech bývá, zdaleka ne všechny byly co k čemu. Očekávané MMORPG The Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar nemělo zrovna na růžích ustláno a autoři z Turbine zhruba v polovině vývoje začali znovu od píky, aby hráčům přinesli co možná nejlepší zážitek. Hra získala podstatně lepší podobu než kdyby vyšla kdysi jako Middle-earth Online a RPG pozitivní dobrodruzi se na novou onlinovku začali těšit i přesto, že se vývojáři s předchozími tituly jako Asheron's Call 2 nebo Dungeons and Dragons Online nijak zvlášť nepředvedli. Onlinovka The Lord of the Rings Online se tak v závěru letošního dubna po dlouhém testování konečně dočkala finální verze a přes počáteční problémy se servery začala šlapat jako hodinky. Do virtuální Středozemě se nám po průzkumu rozlehlého Telonu v MMORPG Vanguard: Saga of Heroes popravdě moc nechtělo. Temný pán ale není zrovna sympaťák, a jelikož podobné šmejdy nemáme dvakrát v lásce, začali jsme mu znepříjemňovat život.

The Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar The Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar The Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar

The Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar

Do boje proti Sauronovi
The Lord of the Rings Online je klasickým fantasy MMORPG titulem, u něhož se přímo nabízí srovnání s legendou jménem World of Warcraft. Ovšem vzhledem k tomu, že zmínky o Azerothu se ve Středozemi trestají verbálním lynčováním, nebudeme tyto dvě hry srovnávat ani v naší recenzi. Ono to ani dost dobře nejde, neboť každá nabízí odlišný zážitek, byť zachumlaný do podobných herních mechanizmů. Stejně jako ve většině MMORPG, i do zdejšího pohádkového dobrodružství hupsnete až po tvorbě vlastního hrdiny či hrdinky. Vzhledem k tomu, že se autoři snaží držet Tolkienovy předlohy (což rozhodně chválíme!), výběr ras je třeba ve srovnání s již zmiňovaným Vanguardem skutečně směšný. Hra za Sauronovy pohůnky není v PvE části možná, a tak si zvolíte jednu ze čtyř známých ras, jako jsou lidé, elfové, trpaslíci nebo hobiti. Neliší se pouze vzhledem, ale rovněž svými vlastnostmi, i když rozdíly naštěstí nejsou tak propastné, abyste je museli brát v potaz při výběru povolání. Těch je ve hře celkem sedm, a přestože se některá z nich na první pohled mohou zdát jako zbrusu nová, v podstatě zapadají do osvědčeného schématu a nechybí mezi nimi klasické role tanků, damage dealerů, léčitelů, nukerů a další. Ale pozor, výběr je limitován dle rasy a z trpaslíka tak učence nevykouzlíte, ani kdybyste mu ufikli plnovous a vypili veškerou medovinu. V celkové nabídce však najdete povolání jako Guardian, Champion, Minstrel, Lore-master, Hunter, Captain nebo Burglar a každý si tak jistě najde to pravé ořechové. Samozřejmě nesmí chybět ani úprava vzhledu postavy, která ovšem není tak detailní jako v případě Vanguard: Saga of Heroes nebo EverQuest II. Naštěstí se nestává, že byste vyloženě potkávali stejné postavy jako třeba v Guild Wars.

VIDEO

The Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar

Důraz na příběh
Jakmile si tedy vytvoříte svého Miláššška, začnete prozkoumávat Středozemi a pronikat do tajů hry. Začátečníkům jistě přijde vhod propracovaný tutoriál, lišící se dle výběru rasy a nabízející různá příběhová pozadí. Zatímco lidé se ocitnou v zajetí banditů a zachrání neposedné hobity, elfové se vrhnou na obranu Edhelionu před trpasličími zrádci. Ovládání je intuitivní a rychle přejde do krve i těm, kteří dosud nepřišli do styku s žádnou podobnou onlinovkou. Ve světě The Lord of the Rings Online najdou uplatnění samotářští vlci i hrdinové, kteří MMORPG upřednostňují kvůli skupinovým výpravám a komunikaci s ostatními hráči z celého světa. Všechny ale nakonec spojí důraz na příběh, který se v ostatních onlinovkách jen tak nevidí. Vývojáři z Turbine ukázali směr, jakým by se měly další MMORPG ubírat, ale bohužel se zastavili na půli cesty. O čem to hovoříme? O instancovaných příběhových questech s vlastními enginovými animacemi a atmosférou, jež by se dala krájet. Ty srazí na kolena nejen příznivce J. R. R. Tolkiena, ale i všechny milovníky fantasy - jedinou vadou na kráse je fakt, že jich bohužel mohlo být mnohem více a aktérům chybí dabing. I tak se ovšem nebudete nudit, neboť The Lord of the Rings Online je doslova přeplněn všemožnými úkoly, určenými pro soukromníky, malé i kompletní skupiny (zde zvané společenství - max. šest hráčů) a velké raidové výpravy. Během vašich dýchánků ve Středozemi budete vyřizovat vzkazy mezi jednotlivými NPC, likvidovat nepřátele všech tvarů a velikostí (viz přiložené screenshoty) a sbírat části jejich těl. Zkrátka a dobře, žádné překvapení ani výrazný odklon od tradičního MMORPG schématu.

The Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar The Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar The Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar

The Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar

Ještě lepší hratelnost
Vtíravé grindování autoři částečně eliminovali s novým systémem skutků (Deeds), jimiž se vaše postava může proslavit. Za zabíjení různých monster, průzkum skrytých lokací nebo časté používání určitých útoků získáte speciální tituly (např. Goblin-Hewer, Watcher of Roads, Warg-Hunter nebo Champion of the Lone-Lands) a vlastnosti (Traits), které poslouží k vylepšování schopností vašich hrdinů. Fungují v podstatě podobně jako talentový systém z World of Warcraft a odlišují tak postavy v rámci jednoho povolání, což rozhodně není k zahození. Za aktivaci vybraných traitů (prostor je omezený) sice zaplatíte nemalé finanční částky, ale vynaložené úsilí a investice se rozhodně vyplatí. Pokud se tedy nebudete soustředit pouze na plnění questů a vezmete v potaz i zmiňované skutky, budete odměněni lepšími vlastnostmi i schopnostmi a jistě nám dáte za pravdu, že ve vypjatých situacích přijde každý bodík života či procento k útoku navíc vhod. S promyšleným výběrem traitů lze v pozdější fázi hry rovněž částečně zastoupit i jiná povolání ve společenství, což při plnění pokročilých skupinových questů rozhodně oceníte. O samotném vývoji postav se nemusíme dopodrobna rozepisovat, neboť se nijak výrazně neliší od ostatních MMORPG. Ve hře sbíráte zkušenosti za skolené nepřátele, splněné úkoly i deedy, stoupáte na úrovních (max. 50) a učíte se nové specialitky, jež využijete v dalších bojích. S bezhlavou likvidací všemožných neřádů ale díru do světa neuděláte - The Lord of the Rings Online vás rozmazlí zkušenostmi za questy a klasickou řezničinu odsouvá na druhou kolej, což v případě Pána prstenů nelze než pochválit.

The Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar

Podnikání ve Středozemi
Další herní vyžití přichází v podobě řemesel, která se dělí do sedmi základních skupin - Armourer, Explorer, Armsman, Tinker, Yeoman, Woodsman a Historian. Každé z těchto nabízených povolání dále ukrývá tři specializace, kterým můžete věnovat váš drahocenný čas. Tvorba všemožných předmětů za účelem zbohatnutí zde probíhá podobně jako ve World of Warcraft, ale s větším důrazem na výrobu komponentů. Jakmile máte nashromážděny všechny potřebné části pro výrobu určitého předmětu, stačí jí odsouhlasit a vaše děťátko je na světě. Odpadá tedy aktivní craft z EverQuest II nebo zdlouhavá řemeslná výroba z Vanguard: Saga of Heroes a nastupuje značně zjednodušený proces. Ten je bohužel mírně pokažen nudnou těžbou surovin, neboť k postupu na další řadu (tier) nestačí pouze vyrábět ty nejlepší kousky, ale musíte se rovněž věnovat základním předmětům a těžit i v lokacích, které jste už dávno opustili. Snahu upocených řemeslníků rovněž degraduje nevyvážená ekonomika, díky níž se jedni koupou ve zlatě a druzí žebrají o kousek tvrdého chleba před hospodou U Skákavého poníka. Doufejme, že autoři tento problém brzy vyřeší - nutno podotknout, že snaha jim rozhodně nechybí a kromě neustálých oprav a úprav hodlají hráče zásobovat balíčky s novým obsahem, a to zcela zdarma (stejně jako v Dungeons and Dragons Online)! Ostatně první přídavek už klepe na pupek - vydání Shores of Evendim je plánováno na 13. června.

The Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar The Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar The Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar

The Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar

Z pohádky do pohádky
Jedním z nejdůležitějších prvků každého MMORPG je i zpracování virtuálního světa, ve kterém vývojáři nebohé hráče vězní. Na to si v The Lord of the Rings Online i s ohledem na nemalé nároky fanoušků J. R. R. Tolkiena rozhodně nemůžeme stěžovat a do Středozemě se tak budete rádi vracet (možná více, než je zdrávo). Grafické zpracování má své klouzlo - i když nehýří nejnovějšími efekty a brnění či nabroušené čepele se na slunci nelesknou tak, jak jsme zvyklí z ostatních titulů, je stylové a vytváří doslova pohádkovou atmosféru. Navíc navštívíte spoustu známých lokací, promluvíte s legendárními postavami a ve Středozemi se za pár dnů odpočinkového hraní budete cítit jako doma. Hodíte pár slov s Gandalfem, skočíte si s Tomem Bombadilem (v jeho lesní chaloupce si určitě poslechněte jednu z nejlepších hudebních skladeb ve hře!) a až k ránu konečně ulehnete do postele, myšlenky vám utečou zpět do Středozemě. Autoři se skutečně předvedli a stvořili virtuální svět, na který budete ještě dlouho vzpomínat - třeba jak jste potahovali z dýmky na náměstí v Hůrce a sledovali vystoupení nadšených muzikantů z Kraje. Muzicírování je dalším zpestřením The Lord of the Rings Online, kterého se můžete aktivně účastnit. Stačí si pořídit hudební nástroj (třeba loutnu), chopit se klávesnice a popustit uzdu své fantazie. Brzy se k vám jistě někdo přidá a možná roztančíte celý Máselníkův lokál. Postěžovat si ale musíme na animace postav (zvláště v bojích), jež mají v porovnání s mnohými konkurenčními tituly (např. EverQuest II) bohužel co dohánět a zpočátku si na ně budete dlouho zvykat.

Vzhůru do Obroviště
Poslední zastávkou na naší výpravě do Středozemě je PvP, které se odehrává pouze v Obrovišti (Ettenmoors) a nijak nezasahuje do základní části hry. Jakmile se vyhoupnete na desátou úroveň, získáte přístup do tzv. Monster Play a pomocí portálů Fell Scrying Pool se přenesete do speciální lokace.

Klady a zápory

Plus vynikající hratelnost
Plus pohádkové audiovizuální zpracování
Plus instancované příběhové questy
Plus zajímavé PvP
Plus hra na hudební nástroje

Mínus odfláknuté animace postav v bojích
Mínus nevyvážená ekonomika
Mínus chybí dabing NPC
Mínus zatím málo PvP hráčů

Cena 1499 Kč
EN Anglicky

Jak již samotný název napovídá, nepůjde o klasické PvP, ale převezmete roli jednoho z pěti monster na 50. úrovni (Orc Reaver, Spider Weaver, Uruk Blackarrow, Uruk Warleader nebo Warg Stalker), s nímž budete plnit různé úkoly, získávat speciální bodíky (Destiny Points) a vylepšovat vaše ďábelské alter-ego. Samozřejmě nesmí chybět krvavé střety s ostatními hráči, a to je zatím kámen úrazu The Lord of the Rings Online. Kladní hrdinové totiž nakouknou do Obroviště až na maximální padesáté úrovni a takových ve hře ještě moc není. Až časem tedy vyjde najevo, jak se ve Středozemi vyřádí příznivci klasického PvP. Zatím můžeme hovořit pouze o velkém potenciálu, ale vše rozhodne až ochota hráčů účastnit se lítých bitev.

Verdikt
The Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar je však i přesto vynikající MMORPG s bohatým obsahem, který vám vystačí na několik měsíců pohodové hry. Jeho životnost ovšem závisí především na snaze autorů vytvářet nové přídavky a bombardovat Středozemi dalšími updaty. Pokud se budou ohánět a dokáží hráče rozmazlovat novinkami, onlinovka z prostředí Pána prstenů se postaví po boku uctívaného World of Warcraft a vydrží zde několik dlouhých let. Nabízí totiž vynikající hratelnost, příjemně plyne kupředu, nenudí a není tak časově náročná jako mnohé konkurenční tituly. Stačí se na chvíli zapojit do hry, ukrást si svůj kousek pohádkové Středozemě, hodit za hlavu starosti všedních dnů a relaxovat. A právě o to v dnešní hektické době jde!

The Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar The Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar The Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

88 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 682 čtenářů

  • Nejčtenější

Podle výpočtů váží mariňák z Dooma půl tuny a běhá rychlostí 80 km/h

Počítačová grafika ušla za posledních dvacet let obrovský kus cesty, ale není to jediné, co se v moderních hrách mění....

KVÍZ: Poznáte nejslavnější postapokalyptické hry?

Značku Fallout zná snad každý, ale her, které se odehrávají v katastrofou postižených světech, je nespočet. Poznáte...

Návrat slavného monstra v Predator: Hunting Grounds smrdí průšvihem

Zajímavě vypadající multiplayerovou akci Predator: Hunting Grounds se slavným mimozemským lovcem bylo možné o uplynulém...

RECENZE: Bílý dům opět v plamenech. Remaster Modern Warfare 2 se povedl

Po nekonečných spekulacích se fanoušci druhého dílu kultovní Call of Duty: Modern Warfare 2 konečně dočkali vytouženého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sony představilo ovladač k PlayStationu 5. Bude bílý a s větší výdrží

Gamepad se bude jmenovat DualSense a přinese hráčům nové funkcionality, jako je haptická odezva, adaptivní síla odporu...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky

RECENZE: Jedi: Fallen Order je konečně zase skvělá Star Wars hra

Jedním z velice příjemných překvapení roku je titul Star Wars Jedi: Fallen Order, který mohlo vydavatelství EA pokazit...

RECENZE: Legenda z roku 1984 nepokračuje. Moderní Karateka je odpad

Původní Karateku naprogramoval v roce 1984 student univerzity Yale Jordan Mechner, který později přivedl na svět herní...

RECENZE: Odboj proti nacistům v Through the Darkest of Times spíše nudí

Poměrně zajímavý koncept života odbojáře v nacistickém Německu v titulu Through the Darkest of Times je provázen dobře...

RECENZE: F1 2013 jsou parádní formule, ale doplácejí na roční vydávání

Nejenže je to jediná hra s oficiální licenci F1, ale navíc je opravdu dobrá. Jenže když vychází každý rok, je těžké to...

Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby
Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby

Rozmazlujte své děťátko jemnou masáží. K jeho hýčkání vám pomůže balíček péče o ty nejmenší od Nivea Baby. Vyhrajte ho právě vy.

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Bruce Willis je v karanténě s exmanželkou Demi Moore. Dceři oholil hlavu

Bruce Willis (65) a Demi Moore (57) se rozvedli před dvaceti lety. Vycházejí spolu ovšem tak dobře, že tráví karanténu...

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...

Díky koronaviru v pornu vydělávám velké peníze, říká bývalá Disney hvězda

Po neúspěchu v Hollywoodu přesedlala Maitland Wardová (42) na kariéru v pornoprůmyslu, kde se jí velmi daří. Herečka se...