Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 18. října 2021 Lukáš

Saints Row 2 - další nepovedená konverze

  0:03
Městská akce jinak. Bohužel, opět se dobrá konzolová hra dočkala tristní PC konverze.
65

Saint´s Row 2

Platforma: PC
Výrobce: Volition

 • celkově odlehčené
 • zábavná náplň hry
 • hudba
 • špatná optimalizace
 • příšerný jízdní model
 • horší grafika

Pohřbená šance na dobrou free roam akci. Nebýt odbytého portu z konzolí, tak by hra měla na víc, než jen lehký nadprůměr.

Herní karta

Saints Row 2 PC pouták

Saints Row 2 (PC)Pokud začnu zcela upřímně, tak musím říci, že na Saints Row 2 jsem se opravdu těšil. Doufal jsem v onen kýžený GTA klon městské akce potřebných kvalit, po kterém nebudeme odkázáni jen na velkého učitele. Stačilo tak málo a sny by se vyplnily.

Jenomže SR2 si bere inspiraci z GTA až moc velkou. Stejně jako čtvrté pokračování vzoru, i učedník trpí nedostatky způsobenými nepříliš zdařilou konverzí – naprosto tristní hardwarová optimalizace a to, co předvádí automobily na silnici, zaslouží pár facek.

Takhle zeširoka to ale brát nemůžu, to bych se dostal k závěru během dvou odstavců. SR 2 musíme brát s nadhledem. Do celé hry je přidána potřebná nadsázka a humorný nádech titulu mi vyhovoval. Ne všude je ale odlehčený a arkádový tón ku prospěchu.

Saints Row 2 (PC)Příběh se bude opět odehrávat ve fiktivním městě Stilwater. Pro konzolové hráče možná nebude ničím novým, ale PCčkáři se s ním setkávají poprvé. Stejně tak i příběh navazuje na první díl. Zápletka se točí okolo kdysi „slavného“ gangu 3rd street saints, který už není to, co býval.

Již teď je jasné, o co půjde – budete dělat všechno možné, abyste svému klubu dobrodinců navrátili dřívější autoritu. Zápletka pak není nijak složitá, a tak nehrozí, že byste nevěděli, jestli jste na kraji nebo uprostřed preclíku. Během putování za reputací dojde na vtipné i dojemné chvíle.

Byť není příběh nijak extrémně výjimečný, zaslouží si pochvalu. To se týká i jeho samotného podání. Scénky mají šťávu a kvalita dabingu nijak nezaostává. Stejně tak je příjemné, že si můžete vytvořit komplet svého avatara libovolného pohlaví, vzhledu a stylu vnějšího vystupování. Pokud se vám tedy podaří vytvořit obraz vašeho skutečného já, můžete si připadat, že jste opravdu ve hře (berte s nadsázkou).

Jízda o nervy

Saints Row 2 (PC)To je ale asi tak všechno, co lze na nějakou dobu pochválit. Jakmile totiž nasednete do auta, okamžitě míříte do menu zjistit, co se děje. Vlastně nic, jenom je jízdní model příšerný, že to nemá obdoby. Auto reaguje na vaše povely k zatočení prakticky okamžitě a po poměrně tuhém ovládání z GTA IV jsem na nějaký čas dospěl k názoru, že tohle se prostě nedá.

Bohužel jsem musel ve svém snažení pokračovat a zhruba po čtyřech hodinách hraní (nepřeháním, skutečně to trvalo takhle dlouho) mi jízdní vlastnosti aut už ani nepřišly tolik příšerné. Musel jsem však zásadně vybírat dopravní prostředky pomalejší, větší a těžší. Alespoň tyto zákonitosti jsou zde zachovány a dodávka se dá ovládat i v rané fázi seznamování se s hrou.

Kolizní fyzika je také na velmi špatné úrovni, o modelu poškození nemluvě. Srážky s ostatními automobily prostě nepůsobí dobře, a pokud náhodou přejedete chodce, vůbec to nepostřehnete.

Je to obrovská škoda. Saints Row 2 (PC)Hru tento fakt neuvěřitelně sráží a relativně zábavné mise jsou tudíž pohřbeny nutností používat dopravní prostředky. To, co by mělo být hlavní výhodou hratelnosti, se pak paradoxně obrací proti ní.

Hlavní náplň

Věřte mi, ale tento elaborát o ovládání vozidel měl svůj smysl. O to větší, když člověk vezme na vědomí, že samotné mise jsou zábavné a svižné. Nejedná se sice o nic inovativního, ale svůj účel – zabavit – plní dokonale. Jenže k čemu to je, když potom musí člověk sednout do auta a nasadit znechucenou grimasu?

Během misí se většinou ženete za stejným cílem, kterým je ničit a ještě jednou ničit. K dosažení kýženého jsou však předhozeny různorodé prostředky jako jízda ve vozíku na letišti nebo ochrana lůžka, na kterém leží váš raněný parťák.

Recenze konzolové verze

"Saints Row 2 je tedy důstojným nástupcem prvního dílu a i když vedle GTA IV vypadá jako mladší bráška, nabídne pořádnou porci zábavy. Má své chyby, vynahrazuje to ale neskutečným počtem všemožných činností, včetně cákání močůvko po všem okolo, a velkým městem k prozkoumávání."

Čtěte více v recenzi.

V některých misích vám bude přidělena jedna z příběhových postav, která se bude snažit pomoci. Stejně tak si můžete do boje povolat několik bezejmenných členů vašeho gangu Saints Row 2 (PC)(to i mimo mise). Ano, jejich inteligence se kdesi zasekla, takže než se někam doplouží, máte už všechny padouchy pozabíjené. S trochou fantazie však lze ohodnotit jejich přínos do hry kladně – nepřipadáte si, že jste na akci sami.

Na druhou stranu, sami klidně být můžete, protože vaši protivníci inteligence také nepobrali a svou kvalitu nahrazují vcelku neúspěšně kvantitou. K tomu všemu si ještě připočtěte fakt, že se vám poměrně rychle doplňuje zdraví a vzejde z toho Rambo, který zemře opravdu málokdy.

Směrem ke zbraňovému arsenálu ale musím vyslat pochvalu. Najdeme všechny staré známé v několika variantách a nehrozí tak, že bychom neměli, co do ruky. Horší to je s náboji, které ubývají opravdu rychle. To, že si můžete vzít kohokoli za živý štít a v situaci nepotřeby ho chvatem za kalhoty odhodit, je příjemné zpestření.

Co již tolik příjemné nebylo – otravná nutnost naplnit ukazatel respektu, Saints Row 2 (PC)abyste mohli plnit další mise. Hra tím uměle prodlužuje dobu u ní strávenou. Ze začátku jsem toto považoval za buzeraci. Jestliže ale člověk vezme v potaz, že jsou aktivity, jež musíte plnit, zábavné, tak se po čase přestane zlobit.

Navíc si za chvíli stejně nasbíráte respektu do foroty a budete moci plnit linku několika misí za sebou.

Koření

Free roam akce ale netvoří jen příběh a mise s ním spojené. Důležitá je i ona omáčka okolo – městem počínaje a aktivitami v něm konče. To první zmíněné není až takové, jak bych si představoval. Stilwater je sice fajn, ale v porovnání s konkurenčním Liberty City z GTA IV je to jen chudý příbuzný.

 Wallpapery
 Saints Row 2 Saints Row 2 Saints Row 2

Saints Row 2 (PC)Na druhou stranu je město příjemně různorodé a plné pochybných existencí. Jeho velmi důležitou součástí jsou konkurenční gangy, které si nenechají nic moc líbit. Ne nadarmo je tak kromě metru hledanosti policií přítomen i ukazatel, jak moc po vás jde domovský gang dané čtvrti.

Postupem hrou získáváte nové a nové oblasti pod svoje pařáty, dostáváte z nich příjmy a spojená s tím je i nutnost obrany území v případě napadení.

Vaše zločinecké impérium si budujete na několika frontách. V první řadě se jedná o plnění misí, v druhé je to vybírání vzhledu vašich kumpánů, selekce vozidel, ve kterých si pak budou vozit zadnici a nakonec nám zbývá dobývání nepřátelských pevností.

Saints Row 2 (PC) Saints Row 2 (PC) Saints Row 2 (PC)

Pro jejich získání je nutný stejný základní předpoklad jako u misí – naplněný ukazatel respektu. Za úkol pak dostanete pomlátit všechny konkurenty v daném objektu a tím si nakonec připíšete potřebné území.

Saints Row 2 (PC)Celkem příjemnou věcí je fakt, že svoje peníze máte i za co utratit. Kromě nezbytných zbraní si můžete nakupovat nové oblečení, zkrášlit se nějakým tetováním, vytunit si auto, či si zbrusu nové auto koupit (tady padne peněz nejvíc) atd. Všechny tyto činnosti vedou k tomu, že se vám zvýší styl, z čehož plynou výhody.

Dostáváte totiž bonus za styl při činnostech spojených se získáváním respektu. Mírně komicky pak působí, když dostanete bonus za styl v aktivitě, kde máte za úkol znehodnotit fekáliemi dané cíle.

U aktivit ještě zůstanu. Ty jsou povětšinou zábavné... ale najdou se i ty ze šuplíku se štítkem nuda. To zejména ve chvílích, kdy musíte řídit nějaké z vozidel (zejména závody) a opět se tedy setkat s příšerným ovládáním. Například Fekální Mstitel (zmíněno o odstavec výše) nebo Saints Row 2 (PC)Velký Poliš – váš úkol je pro kameramana připravit pěkné záběry, což zpravidla znamená někam dojet a tam někoho zmlátit – jsou ale aktivity opravdu povedené, byť v případě prvního zmíněného též řádně nechutné.

Další nepovedená konverze

Technické zpracování obecně nepatří mezi to nejlepší, co dnes na monitorech lze spatřit. Sama o sobě by nepříliš pěkná grafika nevadila, ale když se k tomu připočte diletantský port z konzolí, tak to začíná zavánět. Ano, opět tu máme hru, která je nesmírně vybíravá, co se dorozumívání s HW týká.

Nemá cenu tento fakt více komentovat, protože hra se prostě nehýbe tak, jak by mohla. Grafika sama o sobě má své temné i světlé stránky. Modely aut často působí kýčovitě, ale zase třeba chodci a postavy obecně na tom nejsou vůbec špatně.

Saints Row 2 (PC)Exteriéry jsou po zapnutí všemožných efektů sympatické, až při západu slunce srdce romantika zaplesá. Ovšem interiéry jsou o poznání ošklivější.

Zvuky sice nejsou nijak výjimečné a mohou působit ploše, ale co si zaslouží obrovskou pochvalu, je hudba ve hře přítomná. Ta se táhne od dnešního indie rocku až k hitům osmdesátých let. V této oblasti si vybere opravdu každý.

Bilancování nad promarněnou šancí

Stačilo opravdu málo. Sice se možná opakuji, ale nejspíš to mám opravdu na srdci. Nebýt odfláknuté konverze, kvůli které je hra přehnaně HW náročná a auta téměř neovladatelná, měli jsme tu velmi dobrý GTA klon s inspirací zejména v dílu s přídomkem San Andreas.

Saints Row 2 (PC)Ovšem ani to nestačí. Jestliže si koupíte nové nabušené auto, tak puknete vzteky, než s ním dojedete do garáže. Pak už ho pro jistotu nevytáhnete, protože sportovnější vozy se opravdu moc ovládat nedají.

Poměrně povedené mise věci už nezachrání, jelikož zase taky nejsou něčím, z čeho byste se dostávali do extáze.

Saints Row 2 mohlo dopadnout o mnoho lépe. V jádru zábavná a odlehčená hra je pohřbena výše zmíněným. Slabou záplatou na toto všechno je přítomnost poměrně povedeného multiplayeru. Příjemným faktem je, že se hra dočkala pěkného českého otitulkování.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

65 %

Čtenáři

62 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 418 čtenářů

 • Nejčtenější

Správce kempu stále používá k práci počítač Atari ST zakoupený v roce 1986

Nizozemec Frans Bos spravuje již třicet pět let svoji administrativu na klasickém počítači Atari ST s pouhým jedním...

Provokativní streamerka Amouranth byla vykázána ze sociálních sítí

Osmadvacetiletá streamerka Kaitlyn Michelle Siragusa známá především pod přezdívkou Amouranth dostala nečekaně ban na...

Nejpopulárnější seriál současnosti vděčí za svůj úspěch i herní kultuře

Seriál Hra na oliheň vzal svět útokem. Na Netflixu si připsal nejúspěšnější seriálový start vůbec. Co je jeho receptem...

To se u nás bude líbit. Na Steamu brzy vyjde simulátor hospody

V listopadu vychází originální budovatelská strategie Tavern Master, ve které budeme moci provozovat vlastní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Gang zlodějů kradl auta pomocí upraveného Game Boye

Britská policie zatkla tři zloděje aut, kteří během krátké doby odcizili pět vozů Mitsubishi Outlander v hodnotě více...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

 • Další z rubriky

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops Cold War je nevýrazná sázka na nostalgii

Letošní díl série Call of Duty se vrací do studené války. Krátká kampaň bohužel opakuje řadu chyb, z nichž se značka...

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje
Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje

Nemůžete kojit a tak hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje mohou být vhodnou...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...