Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

IL2: Sturmovik FB - Ace Expansion Pack

  12:00
Výtečný simulátor IL2 Sturmovik Forgotten Battles jistě není potřeba více představovat. Jak ale dopadl očekávaný a první placený add-on pro tento úspěšný simulátor? O tom pojednává dnešní recenze.

IL2 Sturmovik Forgotten Battles - Ace Expansion Pack Výtečný simulátor IL2 Sturmovik Forgotten Battles jistě nijak představovat nemusím. Oleg Maddox a jeho tým udělali pořádný kus práce, díky čemuž máme v rámci možností snad nejrealističtější simulátor z  2. světové války. Nyní nám přichází do rukou snad nejočekávanější (a zároveň první placený) add-on od Ubisoftu s názvem Aces Expansion pack. O tomto add-onu se mluví již velice dlouho, neboť komunita fanoušků IL2 je velmi rozlehlá a každý patch nebo add-on je očekáván s krajní netrpělivostí a napětím.

AEP není samostatný datadisk, ke své činnosti potřebuje původní IL2 Forgotten battles. Bez vytáček se dá říci, že přináší do hry spoustu svěžího a nového vzduchu. Obsahuje celkem 31 nových pilotovatelných strojů. Jsou to : P-51B, P-51C, P-51D (zaměřovač N-9), P-51D (zaměřovač K-14), P-63C, P-38L, P-38J, YP-80 Shooting Star, Me-163B, He-162A-2, Ta-152H-1, Mistel, Bf-109Z, Ju-87D-5, Ho-229, Bf-110G-2, SPB (Tb-3 se zavěšenými I-16 pod křídly), IAR-80A, IAR-81C, Fiat CR.42, Fiat G.50, Ki-84-1a, Ki-84-1b, Ki-84-1c, A6M2, A6M5, J8A – (Švédský Gloster Gladiator), Spitfire Mk.Vb (Merlin 45) 1941, Spitfire Mk.Vb (Merlin 46) 1942 zkrácené rozpětí křídel, Spitfire LF.Mk.Vb (Merlin 50) 1943, Spitfire LF.Mk.Vb (Merlin 50) IL2 Sturmovik Forgotten Battles - Ace Expansion Pack 1944 zkrácené rozpětí křídel. Výběr nových strojů je velmi pestrý, ale z mého pohledu ne příliš šťastný. Pořád ve hře chybí pilotovatelné stroje jako např: Spitfire MkIIA, Spitfire MkIXC, Do-17 (event.217), Ju-88, Ju-188, Pe-2, Hawker-75, Mosquito, Tempest. Naproti tomu některé letouny  zařazené do AEP létaly minimálně (Mistel), nebo nelétaly vůbec a existovaly pouze jako projekty (Bf-109Z, Go-229). No a pozastavím-li se nad americkým YP-80, docházím k závěru, že tam byl vložen jen kvůli tomu, aby američtí bratři netrpěli komplexem méněcennosti, že nemají žádnou proudovou stíhačku. Pokud vím, YP-80 se nikdy do boje proti Luftwaffe nedostal. V Evropě sloužily pouze 4 prototypy, z nichž se 2 podařilo rozbít a zbylé stroje byly přesunuty do Středomoří, kde vykonaly několik průzkumných letů, ovšem bez kontaktu s nepřítelem.

Přibyly rovněž i nepilotovatelné stroje, pozemní jednotky a několik jednotek námořních. Nové AI letouny jsou: B-17G, Hawk 75A-3, Hawk 75A-4, Fi-103(V-1), Gloster Gladiator MK.I, Gloster Gladiator MK.II, C-47, FW200. Z ostatních objektů stojí za zmínku chlouba německé Kriegsmarine Tirpitz nebo americké Jeepy spolu s nákladními vozidly Chevrolet.

IL2 Sturmovik Forgotten Battles - Ace Expansion Pack Rozšířením prošly samozřejmě i mapy. Čeká na vás 6 nových bojišť. 5 map je vytvořeno primárně pro kampaň (3x Normandie, 2x Ardeny) a jedna fiktivní nová mapa pro on-line souboje z Pacifiku. Zejména Normandie je velkým přínosem a umožní nám absolvovat boje při dobývání Německem obsazeného území po operaci Overlord. Vzhledem k charakteru AEP mi počet map však přijde malý. Citelně postrádám alespoň kus naší domoviny, Francie v okolí Dunkirku nebo kanál s cípem anglického pobřeží.

Autoři nezapomněli ani na kampaně, které hned po letounech patří k nejočekávanějším. Nově se dají létat za Poláky, Francouze, Rumuny a Slováky. Zejména bych zmínil slovenskou kampaň, protože je nám jaksi národnostně nejblíže. Je zpracovaná velice hezky, a to včetně voice-packu. Tím pádem budete radioprovozu bez problémů rozumět (pokud ne, požádejte přítelkyni o simultánní překlad). Létat zde budete na strojích Messerschnitt Bf-109, jejichž kamufláže jsou zpracovány velice hezky podle dobových podkladů. Komu by nestačila kampaň, může si zalétat i slovenské single mise. Nutno zmínit, že tuto část hry vytvářel tým slovenských fanoušků IL2 FB, za což jim patří velký dík. Práce, kterou odvedli, je opravdu skvělá. Více o autorech slovenské části se dozvíte v položce credits hry nebo ve fóru na http://www.scitech.sk/svz/ .

Pro multiplayer byla do AEP zapracována dynamická on-line kampaň, která v kooperativních misích vytváří podmínky podle aktuální situace na frontě. Všichni, kdo létají VEF, mají další možnost rozvinout možnosti on-line létání.

IL2 Sturmovik Forgotten Battles - Ace Expansion Pack Nyní se podíváme do virtuálního hangáru. U letounů Luftwaffe byly konečně upraveny zaměřovače, takže již konečně vypadají tak, jak mají (kruh zaměřovače rozšířen na celou plochu skla). Německé stroje tedy vůbec byly na hlavním místě v žebříčku oprav. Fockewulf 190 má přepracovaný model poškození. Jeho velmi obtížné zničení v IL2 ostře kontrastovalo s množstvím skutečných  hlášení pilotů, kteří udávají sestřel po jedné či několika krátkých dávkách (obzvlášť pokud byla zasažena palivová nádrž v trupu letounu). Nyní je to lepší, ale objevil se nedostatek jiný. Pokud bojujete ve Fockewulfu, při zásahu vašeho stroje je velice často zničen zaměřovač, a to i v situacích, kdy je to téměř nemožné. Dalším upraveným letounem je Me-109 G2. Díky úpravě letového modelu se chová o něco hůře v zatáčkách (má snahu snáze přepadnout). Nejlepší zpráva je však určitě pro piloty Štuk: jejich miláček dostal konečně zaměřovač pro střemhlavé bombardování. Samozřejmě, pracovalo se i na ostatních letounech, ale u nich změny nejsou tak patrné. V každém případě některé staré bolesti zůstaly i nadále neopraveny. Zejména se jedná o nízkou účinnost zbraní u některých letounů (P51, některé Jaky apod.) a maximální rychlosti letounů ve vodorovném letu. Dělal jsem namátkové měření a většina IL2 Sturmovik Forgotten Battles - Ace Expansion Pack letadel je podstatně pomalejší než uvádí odborná literatura a jednotliví piloti. Nově dodaný Spitfire je pomalejší o cca 30km/h, Mustang také letí o cca 35km/h pomaleji než má atd. Tímto problémem trpí bohužel skoro všechny letouny. Na druhou stranu BF 110 je zase paradoxně v určitých letových režimech rychlejší než jeho reálná předloha. Závažnou chybu má i Me-163 Komet, kterému nejde na zemi nastartovat motor. Příznivci tohoto prvního raketového letounu musí vydržet do vydání patche. Také ti, kteří se těší na kampaň s Mistelem, budou zklamáni. Díky omezení danému enginem hry je pro Mistela pouze single mise. Je to škoda, k některým úkolům by se hodil a mohl být také zařazen jako třešnička na dortu k nějaké bombardovací kampani. Létaní s ním je velice zajímavé i přes smutný fakt, že jeho letový model má s realitou společného pramálo. Pokud jste četli o problematických startech s tímto strojem nebo o zpožděných reakcích na veškeré ovládání, můžete rovnou zapomenout. Zde je vše velice snadné, jako s kterýmkoliv bombardérem.

IL2 Sturmovik Forgotten Battles - Ace Expansion Pack Hratelnost zůstala na stejné úrovni jako u původních Forgotten Battles. Z grafických úprav stojí za povšimnutí především upravená grafika vodních ploch, takže ti šťastlivci, kterým grafická karta umožní nastavení perfekt, si přijdou na své. Vychutnáte si příboj se vším, co k němu patří. Tento efekt je pozorovatelný zejména na on-linových mapách a vlny vypadají opravdu nádherně. Vše ostatní zůstalo totožné s původním IL2 Forgotten battles.

Závěrečný verdikt je jasný. Otázku, zda koupit či nekoupit, zodpovím velice jednoduše: ano, ano, ano. Hrajete-li on-line, je pro vás AEP nutný asi jako pro faráře bible. Servery využívající verzi hry 1.22 mizí jako sníh při jarním tání a za chvilku už vše bude pouze na 2.0. Pokud létáte off-line, není to nezbytné, ale už kvůli novým možnostem bych to všem doporučoval. Přes tato doporučení je však jasné, že vezmeme-li v úvahu cenu produktu, přijde mi toho jaksi málo. Mapy, AI letouny a pozemní jednotky byly z větší části obsaženy již v patchi 1.22. Nově jsou tedy přidány pouze pilotovatelné stroje, on-line generátor, kampaně, a to za cenu plné hry, což mi přijde nepřiměřené. Bohužel jak jsem již naznačil, pro většinu pilotů bude koupě nutností.

IL2 Sturmovik Forgotten Battles - Ace Expansion Pack
Minimum: CPU 800, 256 MB RAM
Optimum: CPU 2600, 1000 MB RAM
Multiplayer: ano
Další informace: -
Výrobce/distributor: Ubi Soft / Ubi Soft
Distributor v ČR: Playman
Oficiální stránka: homepage
Verdikt: První placený add-on není špatný...
Hodnocení: (info) 78%
Autor:
  • Nejčtenější

Vývojáři Baldur’s Gate počítali i s tím, že hráči zabijí všechny postavy

Vývojáři famózní Baldur’s Gate 3 chtěli dát hráčům maximální svobodu, museli se proto připravit na každou myslitelnou...

Policisté zabavili při razii pušky, munici, kokain a meč z Warcraftu

Při domovní prohlídce u drogových dealerů v kanadské komunitě Norway House objevili policisté 130 gramů kokainu a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vývojáři Cyberpunku se omlouvají za ukrajinskou lokalizaci. Uráží Rusy

Ukrajinští překladatelé čerstvě vydaného datadisku Phantom Liberty k Cyberpunku 2077 propašovali do prodejní verze hry...

Vybělování černochů a Spider-man nacista. To je svět zakázaných modifikací

Vyhodili je z velkých portálů, tak si založili vlastní. V katalogu zakázaných modifikací však najdete především...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přišli jsme o třetinu hráčů, ale nelitujeme, říká o bojkotu Ruska šéf „tanků“

Společnost Wargaming, která provozuje populární online hry World of Tanks a World of Warships, oslavila letos 25 let od...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

RECENZE: Shadow Gambit je jako Commandos s piráty. Hraje se skvěle

Co mají piráti ze všeho nejraději? Rum a hon za poklady. To přesně čeká prokletou posádku lodi duchů. Ta se vydá najít...

RECENZE: Forspoken je neriskantní sériová výroba, nejvíc baví běhání

Rozsáhlý herní svět, svižné souboje, spousta efektních kouzel, povedená hudba nebo zábavný parkour. Dalo by se čekat,...

RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec

Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

RECENZE: The Chant působí jako nedotažená vykrádačka Stranger Things

Prvotina studia Brass Token sice není vyloženě špatná hra, v mimořádně na horory bohatém závěru roku ovšem nemá žádné...

Byt 3+1 63m2
Byt 3+1 63m2

U střelnice, Šternberk, okres Olomouc
9 000 Kč/měsíc

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...