IL2: Sturmovik FB - Ace Expansion Pack

  12:00aktualizováno  28. dubna 3:51
Výtečný simulátor IL2 Sturmovik Forgotten Battles jistě není potřeba více představovat. Jak ale dopadl očekávaný a první placený add-on pro tento úspěšný simulátor? O tom pojednává dnešní recenze.

IL2 Sturmovik Forgotten Battles - Ace Expansion Pack Výtečný simulátor IL2 Sturmovik Forgotten Battles jistě nijak představovat nemusím. Oleg Maddox a jeho tým udělali pořádný kus práce, díky čemuž máme v rámci možností snad nejrealističtější simulátor z  2. světové války. Nyní nám přichází do rukou snad nejočekávanější (a zároveň první placený) add-on od Ubisoftu s názvem Aces Expansion pack. O tomto add-onu se mluví již velice dlouho, neboť komunita fanoušků IL2 je velmi rozlehlá a každý patch nebo add-on je očekáván s krajní netrpělivostí a napětím.

AEP není samostatný datadisk, ke své činnosti potřebuje původní IL2 Forgotten battles. Bez vytáček se dá říci, že přináší do hry spoustu svěžího a nového vzduchu. Obsahuje celkem 31 nových pilotovatelných strojů. Jsou to : P-51B, P-51C, P-51D (zaměřovač N-9), P-51D (zaměřovač K-14), P-63C, P-38L, P-38J, YP-80 Shooting Star, Me-163B, He-162A-2, Ta-152H-1, Mistel, Bf-109Z, Ju-87D-5, Ho-229, Bf-110G-2, SPB (Tb-3 se zavěšenými I-16 pod křídly), IAR-80A, IAR-81C, Fiat CR.42, Fiat G.50, Ki-84-1a, Ki-84-1b, Ki-84-1c, A6M2, A6M5, J8A – (Švédský Gloster Gladiator), Spitfire Mk.Vb (Merlin 45) 1941, Spitfire Mk.Vb (Merlin 46) 1942 zkrácené rozpětí křídel, Spitfire LF.Mk.Vb (Merlin 50) 1943, Spitfire LF.Mk.Vb (Merlin 50) IL2 Sturmovik Forgotten Battles - Ace Expansion Pack 1944 zkrácené rozpětí křídel. Výběr nových strojů je velmi pestrý, ale z mého pohledu ne příliš šťastný. Pořád ve hře chybí pilotovatelné stroje jako např: Spitfire MkIIA, Spitfire MkIXC, Do-17 (event.217), Ju-88, Ju-188, Pe-2, Hawker-75, Mosquito, Tempest. Naproti tomu některé letouny  zařazené do AEP létaly minimálně (Mistel), nebo nelétaly vůbec a existovaly pouze jako projekty (Bf-109Z, Go-229). No a pozastavím-li se nad americkým YP-80, docházím k závěru, že tam byl vložen jen kvůli tomu, aby američtí bratři netrpěli komplexem méněcennosti, že nemají žádnou proudovou stíhačku. Pokud vím, YP-80 se nikdy do boje proti Luftwaffe nedostal. V Evropě sloužily pouze 4 prototypy, z nichž se 2 podařilo rozbít a zbylé stroje byly přesunuty do Středomoří, kde vykonaly několik průzkumných letů, ovšem bez kontaktu s nepřítelem.

Přibyly rovněž i nepilotovatelné stroje, pozemní jednotky a několik jednotek námořních. Nové AI letouny jsou: B-17G, Hawk 75A-3, Hawk 75A-4, Fi-103(V-1), Gloster Gladiator MK.I, Gloster Gladiator MK.II, C-47, FW200. Z ostatních objektů stojí za zmínku chlouba německé Kriegsmarine Tirpitz nebo americké Jeepy spolu s nákladními vozidly Chevrolet.

IL2 Sturmovik Forgotten Battles - Ace Expansion Pack Rozšířením prošly samozřejmě i mapy. Čeká na vás 6 nových bojišť. 5 map je vytvořeno primárně pro kampaň (3x Normandie, 2x Ardeny) a jedna fiktivní nová mapa pro on-line souboje z Pacifiku. Zejména Normandie je velkým přínosem a umožní nám absolvovat boje při dobývání Německem obsazeného území po operaci Overlord. Vzhledem k charakteru AEP mi počet map však přijde malý. Citelně postrádám alespoň kus naší domoviny, Francie v okolí Dunkirku nebo kanál s cípem anglického pobřeží.

Autoři nezapomněli ani na kampaně, které hned po letounech patří k nejočekávanějším. Nově se dají létat za Poláky, Francouze, Rumuny a Slováky. Zejména bych zmínil slovenskou kampaň, protože je nám jaksi národnostně nejblíže. Je zpracovaná velice hezky, a to včetně voice-packu. Tím pádem budete radioprovozu bez problémů rozumět (pokud ne, požádejte přítelkyni o simultánní překlad). Létat zde budete na strojích Messerschnitt Bf-109, jejichž kamufláže jsou zpracovány velice hezky podle dobových podkladů. Komu by nestačila kampaň, může si zalétat i slovenské single mise. Nutno zmínit, že tuto část hry vytvářel tým slovenských fanoušků IL2 FB, za což jim patří velký dík. Práce, kterou odvedli, je opravdu skvělá. Více o autorech slovenské části se dozvíte v položce credits hry nebo ve fóru na http://www.scitech.sk/svz/ .

Pro multiplayer byla do AEP zapracována dynamická on-line kampaň, která v kooperativních misích vytváří podmínky podle aktuální situace na frontě. Všichni, kdo létají VEF, mají další možnost rozvinout možnosti on-line létání.

IL2 Sturmovik Forgotten Battles - Ace Expansion Pack Nyní se podíváme do virtuálního hangáru. U letounů Luftwaffe byly konečně upraveny zaměřovače, takže již konečně vypadají tak, jak mají (kruh zaměřovače rozšířen na celou plochu skla). Německé stroje tedy vůbec byly na hlavním místě v žebříčku oprav. Fockewulf 190 má přepracovaný model poškození. Jeho velmi obtížné zničení v IL2 ostře kontrastovalo s množstvím skutečných  hlášení pilotů, kteří udávají sestřel po jedné či několika krátkých dávkách (obzvlášť pokud byla zasažena palivová nádrž v trupu letounu). Nyní je to lepší, ale objevil se nedostatek jiný. Pokud bojujete ve Fockewulfu, při zásahu vašeho stroje je velice často zničen zaměřovač, a to i v situacích, kdy je to téměř nemožné. Dalším upraveným letounem je Me-109 G2. Díky úpravě letového modelu se chová o něco hůře v zatáčkách (má snahu snáze přepadnout). Nejlepší zpráva je však určitě pro piloty Štuk: jejich miláček dostal konečně zaměřovač pro střemhlavé bombardování. Samozřejmě, pracovalo se i na ostatních letounech, ale u nich změny nejsou tak patrné. V každém případě některé staré bolesti zůstaly i nadále neopraveny. Zejména se jedná o nízkou účinnost zbraní u některých letounů (P51, některé Jaky apod.) a maximální rychlosti letounů ve vodorovném letu. Dělal jsem namátkové měření a většina IL2 Sturmovik Forgotten Battles - Ace Expansion Pack letadel je podstatně pomalejší než uvádí odborná literatura a jednotliví piloti. Nově dodaný Spitfire je pomalejší o cca 30km/h, Mustang také letí o cca 35km/h pomaleji než má atd. Tímto problémem trpí bohužel skoro všechny letouny. Na druhou stranu BF 110 je zase paradoxně v určitých letových režimech rychlejší než jeho reálná předloha. Závažnou chybu má i Me-163 Komet, kterému nejde na zemi nastartovat motor. Příznivci tohoto prvního raketového letounu musí vydržet do vydání patche. Také ti, kteří se těší na kampaň s Mistelem, budou zklamáni. Díky omezení danému enginem hry je pro Mistela pouze single mise. Je to škoda, k některým úkolům by se hodil a mohl být také zařazen jako třešnička na dortu k nějaké bombardovací kampani. Létaní s ním je velice zajímavé i přes smutný fakt, že jeho letový model má s realitou společného pramálo. Pokud jste četli o problematických startech s tímto strojem nebo o zpožděných reakcích na veškeré ovládání, můžete rovnou zapomenout. Zde je vše velice snadné, jako s kterýmkoliv bombardérem.

IL2 Sturmovik Forgotten Battles - Ace Expansion Pack Hratelnost zůstala na stejné úrovni jako u původních Forgotten Battles. Z grafických úprav stojí za povšimnutí především upravená grafika vodních ploch, takže ti šťastlivci, kterým grafická karta umožní nastavení perfekt, si přijdou na své. Vychutnáte si příboj se vším, co k němu patří. Tento efekt je pozorovatelný zejména na on-linových mapách a vlny vypadají opravdu nádherně. Vše ostatní zůstalo totožné s původním IL2 Forgotten battles.

Závěrečný verdikt je jasný. Otázku, zda koupit či nekoupit, zodpovím velice jednoduše: ano, ano, ano. Hrajete-li on-line, je pro vás AEP nutný asi jako pro faráře bible. Servery využívající verzi hry 1.22 mizí jako sníh při jarním tání a za chvilku už vše bude pouze na 2.0. Pokud létáte off-line, není to nezbytné, ale už kvůli novým možnostem bych to všem doporučoval. Přes tato doporučení je však jasné, že vezmeme-li v úvahu cenu produktu, přijde mi toho jaksi málo. Mapy, AI letouny a pozemní jednotky byly z větší části obsaženy již v patchi 1.22. Nově jsou tedy přidány pouze pilotovatelné stroje, on-line generátor, kampaně, a to za cenu plné hry, což mi přijde nepřiměřené. Bohužel jak jsem již naznačil, pro většinu pilotů bude koupě nutností.

IL2 Sturmovik Forgotten Battles - Ace Expansion Pack
Minimum: CPU 800, 256 MB RAM
Optimum: CPU 2600, 1000 MB RAM
Multiplayer: ano
Další informace: -
Výrobce/distributor: Ubi Soft / Ubi Soft
Distributor v ČR: Playman
Oficiální stránka: homepage
Verdikt: První placený add-on není špatný...
Hodnocení: (info) 78%
Autor:

Největší světová herní výstava Gamescom 2019 se koná od 20. do 24. srpna v Kolíně nad Rýnem. Čeká nás opět řada nových oznámení a ukázek z nadcházejících titulů jako jsou Gears 5, Minecraft Dungeons a Zaklínač.

Nejčtenější

Chernobylite se chce svézt na popularitě seriálu. A asi mu to vyjde

Chernobylite

Havárie v Černobylu skrývala mnohem vážnější tajemství, než je známo. Tedy alespoň v podání připravované hry...

Jedna z nejočekávanějších her roku Death Stranding je čím dál záhadnější

Death Stranding

Jedna z nejočekávanějších her letošního roku se s každou další ukázkou stává záhadnější a podivnější – v tom nejlepším...

Neurážejte našeho bezpohlavního robota, vyhrožují herní komunitě

V Borderlands 3 můžete hrát za bezpohlavního robota.

Připravovaný titul Borderlans 3 si nemůže oddychnout od kontroverzních témat. Nejnovějším popraskem na internetu jsou...

Pět scén z her, které narazily na australskou cenzuru

South Park: Stick of Truth

O cenzurování videoher v Austrálii toho bylo napsáno již mnohé, málo se už však ví, že se v posledních letech situace...

Fanoušci upravili vzhled zaklínače, aby se podobal seriálové adaptaci

Zaklínač 3 – Geralt jako Henry Cavill

Tvůrci chystaného seriálu Zaklínač vycházejí z původních knih Andrzeje Sapkowského, nikoli jeho oblíbené videoherní...

Další z rubriky

RECENZE: World of Warplanes se snaží navázat na tankový úspěch

World of Warplanes

Podaří se zopakovat zásah do černého i podruhé, kdy tanky z World of Tanks nahrazují letadla? Zatím to není jisté.

RECENZE: Kniha Zaklínač a jeho svět zaujme především fanoušky hry

Zaklínač a jeho svět

Nakladatelství Crew vydává ve spolupráci se společností Fantom Print knihu, která potěší fanoušky herní série o...

RECENZE: Legenda z roku 1984 nepokračuje. Moderní Karateka je odpad

Karateka

Původní Karateku naprogramoval v roce 1984 student univerzity Yale Jordan Mechner, který později přivedl na svět herní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz