Neděle 18. dubna 2021, svátek má Valérie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 18. dubna 2021 Valérie

IL2: Sturmovik FB - Ace Expansion Pack

  12:00
Výtečný simulátor IL2 Sturmovik Forgotten Battles jistě není potřeba více představovat. Jak ale dopadl očekávaný a první placený add-on pro tento úspěšný simulátor? O tom pojednává dnešní recenze.

IL2 Sturmovik Forgotten Battles - Ace Expansion Pack Výtečný simulátor IL2 Sturmovik Forgotten Battles jistě nijak představovat nemusím. Oleg Maddox a jeho tým udělali pořádný kus práce, díky čemuž máme v rámci možností snad nejrealističtější simulátor z  2. světové války. Nyní nám přichází do rukou snad nejočekávanější (a zároveň první placený) add-on od Ubisoftu s názvem Aces Expansion pack. O tomto add-onu se mluví již velice dlouho, neboť komunita fanoušků IL2 je velmi rozlehlá a každý patch nebo add-on je očekáván s krajní netrpělivostí a napětím.

AEP není samostatný datadisk, ke své činnosti potřebuje původní IL2 Forgotten battles. Bez vytáček se dá říci, že přináší do hry spoustu svěžího a nového vzduchu. Obsahuje celkem 31 nových pilotovatelných strojů. Jsou to : P-51B, P-51C, P-51D (zaměřovač N-9), P-51D (zaměřovač K-14), P-63C, P-38L, P-38J, YP-80 Shooting Star, Me-163B, He-162A-2, Ta-152H-1, Mistel, Bf-109Z, Ju-87D-5, Ho-229, Bf-110G-2, SPB (Tb-3 se zavěšenými I-16 pod křídly), IAR-80A, IAR-81C, Fiat CR.42, Fiat G.50, Ki-84-1a, Ki-84-1b, Ki-84-1c, A6M2, A6M5, J8A – (Švédský Gloster Gladiator), Spitfire Mk.Vb (Merlin 45) 1941, Spitfire Mk.Vb (Merlin 46) 1942 zkrácené rozpětí křídel, Spitfire LF.Mk.Vb (Merlin 50) 1943, Spitfire LF.Mk.Vb (Merlin 50) IL2 Sturmovik Forgotten Battles - Ace Expansion Pack 1944 zkrácené rozpětí křídel. Výběr nových strojů je velmi pestrý, ale z mého pohledu ne příliš šťastný. Pořád ve hře chybí pilotovatelné stroje jako např: Spitfire MkIIA, Spitfire MkIXC, Do-17 (event.217), Ju-88, Ju-188, Pe-2, Hawker-75, Mosquito, Tempest. Naproti tomu některé letouny  zařazené do AEP létaly minimálně (Mistel), nebo nelétaly vůbec a existovaly pouze jako projekty (Bf-109Z, Go-229). No a pozastavím-li se nad americkým YP-80, docházím k závěru, že tam byl vložen jen kvůli tomu, aby američtí bratři netrpěli komplexem méněcennosti, že nemají žádnou proudovou stíhačku. Pokud vím, YP-80 se nikdy do boje proti Luftwaffe nedostal. V Evropě sloužily pouze 4 prototypy, z nichž se 2 podařilo rozbít a zbylé stroje byly přesunuty do Středomoří, kde vykonaly několik průzkumných letů, ovšem bez kontaktu s nepřítelem.

Přibyly rovněž i nepilotovatelné stroje, pozemní jednotky a několik jednotek námořních. Nové AI letouny jsou: B-17G, Hawk 75A-3, Hawk 75A-4, Fi-103(V-1), Gloster Gladiator MK.I, Gloster Gladiator MK.II, C-47, FW200. Z ostatních objektů stojí za zmínku chlouba německé Kriegsmarine Tirpitz nebo americké Jeepy spolu s nákladními vozidly Chevrolet.

IL2 Sturmovik Forgotten Battles - Ace Expansion Pack Rozšířením prošly samozřejmě i mapy. Čeká na vás 6 nových bojišť. 5 map je vytvořeno primárně pro kampaň (3x Normandie, 2x Ardeny) a jedna fiktivní nová mapa pro on-line souboje z Pacifiku. Zejména Normandie je velkým přínosem a umožní nám absolvovat boje při dobývání Německem obsazeného území po operaci Overlord. Vzhledem k charakteru AEP mi počet map však přijde malý. Citelně postrádám alespoň kus naší domoviny, Francie v okolí Dunkirku nebo kanál s cípem anglického pobřeží.

Autoři nezapomněli ani na kampaně, které hned po letounech patří k nejočekávanějším. Nově se dají létat za Poláky, Francouze, Rumuny a Slováky. Zejména bych zmínil slovenskou kampaň, protože je nám jaksi národnostně nejblíže. Je zpracovaná velice hezky, a to včetně voice-packu. Tím pádem budete radioprovozu bez problémů rozumět (pokud ne, požádejte přítelkyni o simultánní překlad). Létat zde budete na strojích Messerschnitt Bf-109, jejichž kamufláže jsou zpracovány velice hezky podle dobových podkladů. Komu by nestačila kampaň, může si zalétat i slovenské single mise. Nutno zmínit, že tuto část hry vytvářel tým slovenských fanoušků IL2 FB, za což jim patří velký dík. Práce, kterou odvedli, je opravdu skvělá. Více o autorech slovenské části se dozvíte v položce credits hry nebo ve fóru na http://www.scitech.sk/svz/ .

Pro multiplayer byla do AEP zapracována dynamická on-line kampaň, která v kooperativních misích vytváří podmínky podle aktuální situace na frontě. Všichni, kdo létají VEF, mají další možnost rozvinout možnosti on-line létání.

IL2 Sturmovik Forgotten Battles - Ace Expansion Pack Nyní se podíváme do virtuálního hangáru. U letounů Luftwaffe byly konečně upraveny zaměřovače, takže již konečně vypadají tak, jak mají (kruh zaměřovače rozšířen na celou plochu skla). Německé stroje tedy vůbec byly na hlavním místě v žebříčku oprav. Fockewulf 190 má přepracovaný model poškození. Jeho velmi obtížné zničení v IL2 ostře kontrastovalo s množstvím skutečných  hlášení pilotů, kteří udávají sestřel po jedné či několika krátkých dávkách (obzvlášť pokud byla zasažena palivová nádrž v trupu letounu). Nyní je to lepší, ale objevil se nedostatek jiný. Pokud bojujete ve Fockewulfu, při zásahu vašeho stroje je velice často zničen zaměřovač, a to i v situacích, kdy je to téměř nemožné. Dalším upraveným letounem je Me-109 G2. Díky úpravě letového modelu se chová o něco hůře v zatáčkách (má snahu snáze přepadnout). Nejlepší zpráva je však určitě pro piloty Štuk: jejich miláček dostal konečně zaměřovač pro střemhlavé bombardování. Samozřejmě, pracovalo se i na ostatních letounech, ale u nich změny nejsou tak patrné. V každém případě některé staré bolesti zůstaly i nadále neopraveny. Zejména se jedná o nízkou účinnost zbraní u některých letounů (P51, některé Jaky apod.) a maximální rychlosti letounů ve vodorovném letu. Dělal jsem namátkové měření a většina IL2 Sturmovik Forgotten Battles - Ace Expansion Pack letadel je podstatně pomalejší než uvádí odborná literatura a jednotliví piloti. Nově dodaný Spitfire je pomalejší o cca 30km/h, Mustang také letí o cca 35km/h pomaleji než má atd. Tímto problémem trpí bohužel skoro všechny letouny. Na druhou stranu BF 110 je zase paradoxně v určitých letových režimech rychlejší než jeho reálná předloha. Závažnou chybu má i Me-163 Komet, kterému nejde na zemi nastartovat motor. Příznivci tohoto prvního raketového letounu musí vydržet do vydání patche. Také ti, kteří se těší na kampaň s Mistelem, budou zklamáni. Díky omezení danému enginem hry je pro Mistela pouze single mise. Je to škoda, k některým úkolům by se hodil a mohl být také zařazen jako třešnička na dortu k nějaké bombardovací kampani. Létaní s ním je velice zajímavé i přes smutný fakt, že jeho letový model má s realitou společného pramálo. Pokud jste četli o problematických startech s tímto strojem nebo o zpožděných reakcích na veškeré ovládání, můžete rovnou zapomenout. Zde je vše velice snadné, jako s kterýmkoliv bombardérem.

IL2 Sturmovik Forgotten Battles - Ace Expansion Pack Hratelnost zůstala na stejné úrovni jako u původních Forgotten Battles. Z grafických úprav stojí za povšimnutí především upravená grafika vodních ploch, takže ti šťastlivci, kterým grafická karta umožní nastavení perfekt, si přijdou na své. Vychutnáte si příboj se vším, co k němu patří. Tento efekt je pozorovatelný zejména na on-linových mapách a vlny vypadají opravdu nádherně. Vše ostatní zůstalo totožné s původním IL2 Forgotten battles.

Závěrečný verdikt je jasný. Otázku, zda koupit či nekoupit, zodpovím velice jednoduše: ano, ano, ano. Hrajete-li on-line, je pro vás AEP nutný asi jako pro faráře bible. Servery využívající verzi hry 1.22 mizí jako sníh při jarním tání a za chvilku už vše bude pouze na 2.0. Pokud létáte off-line, není to nezbytné, ale už kvůli novým možnostem bych to všem doporučoval. Přes tato doporučení je však jasné, že vezmeme-li v úvahu cenu produktu, přijde mi toho jaksi málo. Mapy, AI letouny a pozemní jednotky byly z větší části obsaženy již v patchi 1.22. Nově jsou tedy přidány pouze pilotovatelné stroje, on-line generátor, kampaně, a to za cenu plné hry, což mi přijde nepřiměřené. Bohužel jak jsem již naznačil, pro většinu pilotů bude koupě nutností.

IL2 Sturmovik Forgotten Battles - Ace Expansion Pack
Minimum: CPU 800, 256 MB RAM
Optimum: CPU 2600, 1000 MB RAM
Multiplayer: ano
Další informace: -
Výrobce/distributor: Ubi Soft / Ubi Soft
Distributor v ČR: Playman
Oficiální stránka: homepage
Verdikt: První placený add-on není špatný...
Hodnocení: (info) 78%
Autor:
  • Nejčtenější

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Milovníci herních příběhů pozor, Epic rozdává čtyři skvělé adventury

Aktuální nabídka her zdarma obchodu Epic Store je opravdu bohatá. Najdeme v ní trilogii komediálních adventur Deponia,...

Rozdávání her zdarma stojí Epic miliardy. Je to součást plánu tvrdí Sweeney

Snaha prosadit se na trhu s digitálním prodejem videoher stojí Epic stovky milionů dolarů každý rok. Díky obrovským...

Youtuber seřadil herní světy podle velikosti. Platí, že větší jsou lepší?

Vydavatelé her s otevřenými světy se stále více soustředí na to, nabídnout hráčům co nejvíce prostoru k vyblbnutí. Díky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Když se vtípek nepovede. Vývojáři se podělili o nezdařené easter eggy

Nezávislý vývojář Jan Nijman odstartoval nevinným dotazem dlouhé twitterové vlákno, ve kterém se tvůrci her přiznávají...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

RECENZE: The Medium je jak z jiného vesmíru, baví i štve zároveň

Hororová adventura The Medium je jednou z prvních exkluzivit pro novou generaci konzolí, těžko ovšem předpokládat, že k...

RECENZE: Odboj proti nacistům v Through the Darkest of Times spíše nudí

Poměrně zajímavý koncept života odbojáře v nacistickém Německu v titulu Through the Darkest of Times je provázen dobře...

RECENZE: Marvel’s Iron Man VR ukazuje omezení virtuální reality

Tony Stark se vrátil jako Iron Man do herního světa v titulu určeném výhradně pro virtuální realitu. To zní jako skvělý...

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....