Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

IL2: Sturmovik FB - Ace Expansion Pack

  12:00
Výtečný simulátor IL2 Sturmovik Forgotten Battles jistě není potřeba více představovat. Jak ale dopadl očekávaný a první placený add-on pro tento úspěšný simulátor? O tom pojednává dnešní recenze.

IL2 Sturmovik Forgotten Battles - Ace Expansion Pack Výtečný simulátor IL2 Sturmovik Forgotten Battles jistě nijak představovat nemusím. Oleg Maddox a jeho tým udělali pořádný kus práce, díky čemuž máme v rámci možností snad nejrealističtější simulátor z  2. světové války. Nyní nám přichází do rukou snad nejočekávanější (a zároveň první placený) add-on od Ubisoftu s názvem Aces Expansion pack. O tomto add-onu se mluví již velice dlouho, neboť komunita fanoušků IL2 je velmi rozlehlá a každý patch nebo add-on je očekáván s krajní netrpělivostí a napětím.

AEP není samostatný datadisk, ke své činnosti potřebuje původní IL2 Forgotten battles. Bez vytáček se dá říci, že přináší do hry spoustu svěžího a nového vzduchu. Obsahuje celkem 31 nových pilotovatelných strojů. Jsou to : P-51B, P-51C, P-51D (zaměřovač N-9), P-51D (zaměřovač K-14), P-63C, P-38L, P-38J, YP-80 Shooting Star, Me-163B, He-162A-2, Ta-152H-1, Mistel, Bf-109Z, Ju-87D-5, Ho-229, Bf-110G-2, SPB (Tb-3 se zavěšenými I-16 pod křídly), IAR-80A, IAR-81C, Fiat CR.42, Fiat G.50, Ki-84-1a, Ki-84-1b, Ki-84-1c, A6M2, A6M5, J8A – (Švédský Gloster Gladiator), Spitfire Mk.Vb (Merlin 45) 1941, Spitfire Mk.Vb (Merlin 46) 1942 zkrácené rozpětí křídel, Spitfire LF.Mk.Vb (Merlin 50) 1943, Spitfire LF.Mk.Vb (Merlin 50) IL2 Sturmovik Forgotten Battles - Ace Expansion Pack 1944 zkrácené rozpětí křídel. Výběr nových strojů je velmi pestrý, ale z mého pohledu ne příliš šťastný. Pořád ve hře chybí pilotovatelné stroje jako např: Spitfire MkIIA, Spitfire MkIXC, Do-17 (event.217), Ju-88, Ju-188, Pe-2, Hawker-75, Mosquito, Tempest. Naproti tomu některé letouny  zařazené do AEP létaly minimálně (Mistel), nebo nelétaly vůbec a existovaly pouze jako projekty (Bf-109Z, Go-229). No a pozastavím-li se nad americkým YP-80, docházím k závěru, že tam byl vložen jen kvůli tomu, aby američtí bratři netrpěli komplexem méněcennosti, že nemají žádnou proudovou stíhačku. Pokud vím, YP-80 se nikdy do boje proti Luftwaffe nedostal. V Evropě sloužily pouze 4 prototypy, z nichž se 2 podařilo rozbít a zbylé stroje byly přesunuty do Středomoří, kde vykonaly několik průzkumných letů, ovšem bez kontaktu s nepřítelem.

Přibyly rovněž i nepilotovatelné stroje, pozemní jednotky a několik jednotek námořních. Nové AI letouny jsou: B-17G, Hawk 75A-3, Hawk 75A-4, Fi-103(V-1), Gloster Gladiator MK.I, Gloster Gladiator MK.II, C-47, FW200. Z ostatních objektů stojí za zmínku chlouba německé Kriegsmarine Tirpitz nebo americké Jeepy spolu s nákladními vozidly Chevrolet.

IL2 Sturmovik Forgotten Battles - Ace Expansion Pack Rozšířením prošly samozřejmě i mapy. Čeká na vás 6 nových bojišť. 5 map je vytvořeno primárně pro kampaň (3x Normandie, 2x Ardeny) a jedna fiktivní nová mapa pro on-line souboje z Pacifiku. Zejména Normandie je velkým přínosem a umožní nám absolvovat boje při dobývání Německem obsazeného území po operaci Overlord. Vzhledem k charakteru AEP mi počet map však přijde malý. Citelně postrádám alespoň kus naší domoviny, Francie v okolí Dunkirku nebo kanál s cípem anglického pobřeží.

Autoři nezapomněli ani na kampaně, které hned po letounech patří k nejočekávanějším. Nově se dají létat za Poláky, Francouze, Rumuny a Slováky. Zejména bych zmínil slovenskou kampaň, protože je nám jaksi národnostně nejblíže. Je zpracovaná velice hezky, a to včetně voice-packu. Tím pádem budete radioprovozu bez problémů rozumět (pokud ne, požádejte přítelkyni o simultánní překlad). Létat zde budete na strojích Messerschnitt Bf-109, jejichž kamufláže jsou zpracovány velice hezky podle dobových podkladů. Komu by nestačila kampaň, může si zalétat i slovenské single mise. Nutno zmínit, že tuto část hry vytvářel tým slovenských fanoušků IL2 FB, za což jim patří velký dík. Práce, kterou odvedli, je opravdu skvělá. Více o autorech slovenské části se dozvíte v položce credits hry nebo ve fóru na http://www.scitech.sk/svz/ .

Pro multiplayer byla do AEP zapracována dynamická on-line kampaň, která v kooperativních misích vytváří podmínky podle aktuální situace na frontě. Všichni, kdo létají VEF, mají další možnost rozvinout možnosti on-line létání.

IL2 Sturmovik Forgotten Battles - Ace Expansion Pack Nyní se podíváme do virtuálního hangáru. U letounů Luftwaffe byly konečně upraveny zaměřovače, takže již konečně vypadají tak, jak mají (kruh zaměřovače rozšířen na celou plochu skla). Německé stroje tedy vůbec byly na hlavním místě v žebříčku oprav. Fockewulf 190 má přepracovaný model poškození. Jeho velmi obtížné zničení v IL2 ostře kontrastovalo s množstvím skutečných  hlášení pilotů, kteří udávají sestřel po jedné či několika krátkých dávkách (obzvlášť pokud byla zasažena palivová nádrž v trupu letounu). Nyní je to lepší, ale objevil se nedostatek jiný. Pokud bojujete ve Fockewulfu, při zásahu vašeho stroje je velice často zničen zaměřovač, a to i v situacích, kdy je to téměř nemožné. Dalším upraveným letounem je Me-109 G2. Díky úpravě letového modelu se chová o něco hůře v zatáčkách (má snahu snáze přepadnout). Nejlepší zpráva je však určitě pro piloty Štuk: jejich miláček dostal konečně zaměřovač pro střemhlavé bombardování. Samozřejmě, pracovalo se i na ostatních letounech, ale u nich změny nejsou tak patrné. V každém případě některé staré bolesti zůstaly i nadále neopraveny. Zejména se jedná o nízkou účinnost zbraní u některých letounů (P51, některé Jaky apod.) a maximální rychlosti letounů ve vodorovném letu. Dělal jsem namátkové měření a většina IL2 Sturmovik Forgotten Battles - Ace Expansion Pack letadel je podstatně pomalejší než uvádí odborná literatura a jednotliví piloti. Nově dodaný Spitfire je pomalejší o cca 30km/h, Mustang také letí o cca 35km/h pomaleji než má atd. Tímto problémem trpí bohužel skoro všechny letouny. Na druhou stranu BF 110 je zase paradoxně v určitých letových režimech rychlejší než jeho reálná předloha. Závažnou chybu má i Me-163 Komet, kterému nejde na zemi nastartovat motor. Příznivci tohoto prvního raketového letounu musí vydržet do vydání patche. Také ti, kteří se těší na kampaň s Mistelem, budou zklamáni. Díky omezení danému enginem hry je pro Mistela pouze single mise. Je to škoda, k některým úkolům by se hodil a mohl být také zařazen jako třešnička na dortu k nějaké bombardovací kampani. Létaní s ním je velice zajímavé i přes smutný fakt, že jeho letový model má s realitou společného pramálo. Pokud jste četli o problematických startech s tímto strojem nebo o zpožděných reakcích na veškeré ovládání, můžete rovnou zapomenout. Zde je vše velice snadné, jako s kterýmkoliv bombardérem.

IL2 Sturmovik Forgotten Battles - Ace Expansion Pack Hratelnost zůstala na stejné úrovni jako u původních Forgotten Battles. Z grafických úprav stojí za povšimnutí především upravená grafika vodních ploch, takže ti šťastlivci, kterým grafická karta umožní nastavení perfekt, si přijdou na své. Vychutnáte si příboj se vším, co k němu patří. Tento efekt je pozorovatelný zejména na on-linových mapách a vlny vypadají opravdu nádherně. Vše ostatní zůstalo totožné s původním IL2 Forgotten battles.

Závěrečný verdikt je jasný. Otázku, zda koupit či nekoupit, zodpovím velice jednoduše: ano, ano, ano. Hrajete-li on-line, je pro vás AEP nutný asi jako pro faráře bible. Servery využívající verzi hry 1.22 mizí jako sníh při jarním tání a za chvilku už vše bude pouze na 2.0. Pokud létáte off-line, není to nezbytné, ale už kvůli novým možnostem bych to všem doporučoval. Přes tato doporučení je však jasné, že vezmeme-li v úvahu cenu produktu, přijde mi toho jaksi málo. Mapy, AI letouny a pozemní jednotky byly z větší části obsaženy již v patchi 1.22. Nově jsou tedy přidány pouze pilotovatelné stroje, on-line generátor, kampaně, a to za cenu plné hry, což mi přijde nepřiměřené. Bohužel jak jsem již naznačil, pro většinu pilotů bude koupě nutností.

IL2 Sturmovik Forgotten Battles - Ace Expansion Pack
Minimum: CPU 800, 256 MB RAM
Optimum: CPU 2600, 1000 MB RAM
Multiplayer: ano
Další informace: -
Výrobce/distributor: Ubi Soft / Ubi Soft
Distributor v ČR: Playman
Oficiální stránka: homepage
Verdikt: První placený add-on není špatný...
Hodnocení: (info) 78%
Autor:
  • Nejčtenější

Postavil si pařící doupě za 700 tisíc, vypadá jako kokpit vesmírné lodi

Populární thajský youtuber vystupující pod přezdívkou Bankii je tak velikým fanouškem vesmírného simulátoru Star...

Špatný vtip se vydavatelství nevyplatil, sesypala se na něj vlna kritiky

Na twitterovém profilu vydavatele Electronic Arts se objevil vtípek utahující si z hráčů singleplayerových her. Ačkoliv...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé zkritizovali jeho hru. Slavný tvůrce tak vypnul fóra a přestane sdílet

Odhalení dalšího dílu z kdysi velmi oblíbené adventurní série Monkey Island neprovázelo jen nadšení. Řada lidí...

Zpříjemněte si svátky třemi povedenými hrami zdarma

Digitální obchod Epic Store tento týden rozdává rovnou tři zajímavé hry. Na své si přijdou příznivci multiplayerových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v červenci

V červenci se staneme zatoulanou kočkou v kyberměstě, zazávodíme si ve formuli, zažijeme výpravnou ságu v kulisách...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

RECENZE: Pobouřil Číňany a dva roky nešel koupit. Jaký je horor Devotion?

Tchajwanský horor Devotion způsobil před dvěma roky obrovský poprask. Vývojáři do něj nenápadně propašovali na první...

RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec

Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

RECENZE: Gran Turismo 7 je milostným dopisem všem fanouškům autosportu

Konzole Playstation dlouho trpěly zoufalým nedostatkem pořádných závodních her, tomu je však konec. Gran Turismo 7 je...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...