Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Harvest Moon DS – dárek slušňákům

  12:00
Bavilo by vás v reálu zabít deset lidí během deseti vteřin? Věříme, že ne. Ve hrách ale pravidla zábavy fungují zvláštně. Takže jinak: baví vás v reálu pěstovat tuřín?

Harvest Moon DS Simulátor zemědělce je záludná věc. Vzpomínáme, jak před lety doputoval Harvest Moon: Back to Nature na Playstation a získal od řady recenzentů průměrná hodnocení, aby si tito po čase sypali popel na hlavu, že nerozpoznali mocný potenciál skrytý v rolničení. Série má ovšem ještě starší kořeny – první HM vyšel na konzoli SNES již v roce 1997. Těžko říci, zda si Yasuhiro Wada dovedl tenkrát představit, že zakládá sérii, která během deseti let získá více než dvě desítky pokračování, aniž by se v současnosti zdálo, že je konec na dohled. Ke všemu jednotlivé díly nikdy neoplývaly ohromující grafikou a takový trojrozměrný Wonderful Life pro GameCube a PS2 by se přímo mohl ucházet o zvláštní cenu za vizuální ohyzdnost. Všechno tudíž stojí a padá s hratelností a vezmeme-li v potaz samotný neuvěřitelný a asi jen v Japonsku realizovatelný nápad zpeněžit virtuální škubání plevele, představuje HM malý zázrak. Jak se tedy malému zázraku vede na dvou malých displejích?

Harvest Moon DS

Začíná se na zelené louce, přesněji řečeno na řádně zapleveleném poli.

Verze pro NDS se odehrává ve stejném „Forget-Me-Not Valley“ neboli Pomněnkovém údolí jako výše zmíněný Wonderful Life. Na handheldu ovšem hra třetí rozměr jen předstírá a drtivou většinu herní doby se díváte na svět shora. Kdo hrál WL, může jít hned napoprvé popaměti na známá místa - základní orientační body jsou stejné. Co ale poněkud překvapí, je alegorický úvod jak z fresek ve Zlaté kapličce se střetem dobra a zla v podání „Bohyně úrody“ a „Čarodějnické princezny“. Bohyně úrody je magickým útokem odtransportována do alternativní dimenze i se svou stojednačlennou svitou „skřítků úrodníčků“ a Čarodějnická princezna má v údolí volnou ruku, čehož ihned využije k vašemu sekýrování. Kupodivu dostanete za úkol svou usilovnou prací Bohyni úrody a její skřítky vrátit zpátky na svět, protože se po nich Čarodějnické princezně stýská a bez soupeřů se nudí. To vše je Harvest Moon DS samozřejmě jen dosti prapodivná a nucená kulisa pro tvrdou dřinu na farmě a nemůžeme se ubránit dojmu, že věcný úvod WL, kdy jde hrdina farmařit prostě proto, aby jeho život získal pevnější obrysy, by byl přinejmenším smysluplnější. Už to tak vypadá, že se tvůrci cíleně obracejí na malé děti, které by bez motivace v podobě vracejících se skřítků mohly nedejbože dojít k závěru, že vrtání se v hlíně je prostě pouhé nezáživné vrtání se v hlíně.

Začíná se na zelené louce, přesněji řečeno na řádně zapleveleném poli. Kromě svého políčka vlastníte ještě psa, kočku a dva domky: stáj a obytný srub. V obytné budově je mimo jiné postel, kde si můžete dát dvacet a telefon, kterým voláte do obchodů a nakupujete, což je dobrá vychytávka, zvlášť když je volání zadarmo. Když se vyspíte, zjistíte, že je zdarma i snídaně v podobě rýžového koláče nebo chleba, jež se vynořují přímo ze vzduchu. Zkusíte-li pracovat non-stop bez dalšího vydatnějšího jídla a spánku, práce postupně vázne, postavička dělá srdceryvné grimasy a nakonec padne. Vzápětí se bleskově přižene některý z vesničanů, odnese hrdinu do postele, odlehčí jeho peněžence a jede se dál.

Harvest Moon DS

Připočtěte si různé svátky, soutěže, minihry, sousedy a překvapení, a máte tu něco jako zrcadlový obraz série GTA.

Políčko musíte nejprve odplevelit, zbavit větví, pařezů a kamení. Poté se půda zkypří motykou a oseje. Čekali jste, že k tomu všemu použijete dotykový displej? Chyba lávky, tlačítka a zase jenom tlačítka, zatímco na nevyužité dotykové ploše jsou v lepším případě nepříliš uživatelsky přívětivá menu a v tom horším tapeta. Nějaké osivo najdete pro začátek v ruksaku, který nosíte pořád s sebou. Ten jinak supluje obří náklaďák a můžete do něj umístit stavební materiál, stejně jako svou sklizeň nebo rudu vytěženou v dolech. Semena je třeba použít ve správné roční době a následně půdu pravidelně zalévat. Nezapomeňte při osevu dělat mezi řádky uličky, protože základní konev nemá nejdelší dostřik. Naštěstí všechno roste rychleji než v okolí Černobylu a pro sklizeň je předem zajištěný odbyt, stačí ji u domku souseda Takakury hodit do schránky. Harvest Moon DS

Za získané oběživo nakupujete další semena, domácí zvířata, či stavebniny, platíte řemeslníkům a podobně. Vzhledem k tomu, že je, jak již bylo řečeno, jedno jídlo denně zajištěno za všech okolností, není nic obtížného dosáhnout ve vaší mikroekonomice malého, ale trvalého růstu, takže potom jediné, s čím se potýkáte, je vlastní trpělivost. Zvířata pochopitelně vyžadují péči: musíte jim vypěstovat krmivo a myslet na to, že v zimě nic neporoste, čili sehnat stavební materiál, nechat z něj postavit silo a vytvořit dostatečnou zásobu píce. Dále je třeba zvířata kartáčovat a mýt, což zjevně nahrazuje kydání hnoje, které ve hře chybí – stejně jako jiné v reálném životě zemědělce naprosto zásadní aktivity. Zato na kostel se kupodivu myslelo, i když jen formou zneškodňování zlých kouzel, prováděného po telefonu a za cash.

GameAgronom

Země vycházejícího slunce je členitá a hornatá a o kvalitní zemědělskou půdu má náramnou nouzi. Z toho vyplývá typicky asijský fenomén, kdy ani čtvereční metr hlíny, kde by mohlo něco vyrašit, nezůstane nepovšimnut, bez ohledu na prkotiny, jako je sklon svahu blízký pravému úhlu. Intenzita zemědělství je extrémně vysoká, ale efektivnost ve srovnání se západní kombajnovou megaprodukcí nízká. Průměrná velikost zemědělského pozemku je totiž od 0,5 do 1,5 hektaru. Pro srovnání: průměrná farma v Nizozemsku je desetkrát větší a přesto považovaná za malovýrobu. Japonské zemědělství má tedy rodinný charakter a spíše sociální a duchovní význam, protože jeho podíl na tvorbě HDP je kousek nad 1% (!), přestože na farmách žije přes 10% obyvatel. Bez mohutné pomoci státu formou dotací a obrany před dovozem by domácí zemědělská výroba rychle zanikla. Výsledkem je důvěrný vztah k sadě motyček, děsivé ceny potravin a herní série Bokujó Monogatari, „Příběh farmy“, známá u nás jako Harvest Moon.

Harvest Moon DS K mytí zvířat a mazlení se s nimi používáte bizarně rukavici – ta není v základní výbavě, ale musíte si na ni nejprve vydělat. Hrátky s rukavicí jsou poté jednou z mála příležitostí, kdy dotykový displej k něčemu kloudnému využijete. Němé tváře se vám za péči odvděčí symboly srdíček, ale co nás zajímá víc, především příslušnými produkty: vlnou, mlékem, vejci. S těmi pak nakládáte podobně jako v reálném světě, takže například z vajec můžete nechat vylíhnout kuřata, pokud vlastníte líheň, nebo je prodat, případně je použít na vaření. Na kuřecí rolky a krvavé bifteky zapomeňte, maso si dopřejete nanejvýš rybí, až si obstaráte prut. Vaří se podle receptů, které postupně získáváte, a hotový pokrm pak lze buď sníst, darovat nebo prodat.

Realita se mísí s prapodivně implantovanou pohádkou, takže vám s prací, která časem s rozvojem farmy začne být poněkud hektická, nepomáhají zaměstnanci, ale Harvest Moon DS můžete si najímat týmy skřítků úrodníčků. K tomu ale potřebujete vyhrát medaile v jedné z karetních her v kasinu, vedeném pro změnu nečekaně - skřítky. K upgradování nástrojů zase musíte strávit nějakou dobu v dolech, kde lze těžit měď, stříbro, zlato, tajemný kov mystril a drahokamy nebo nalézat nejrůznější bonusové, nezřídka magické předměty. S takovými poklady pak půjde pěstovat tuřín mnohem lépe. Doly jsou celkem čtyři a jde o monotónní akční dungeony dezinfikovatelné kladivem, s počtem pater 10, 255, 999 a 65 535, takže vám nějakou dobu vydrží.

Až budete úplně udolaní, možná podlehnete svodu a rozhodnete se najít si v Pomněnkovém údolí partnerku. Na výběr je ze sedmi běžných a dvou extrémních slečen a kdyby chtěl náhodou někdo namítat, že je moderní být single, vyhrožují mu tvůrci, že tak nezachrání Bohyni úrody. Pro získání výjimečné partnerky musí hráč splnit řadu speciálních úkolů, jako například stokrát padnout vyčerpáním, což u HM nepředstavuje žádný zvláštní problém. Běžné partnerství je završeno tím, Harvest Moon DS že dívka požádá o návštěvu lékaře, odpudivého jednookého podivína jménem Hardy, a po nějaké době se zázračně objeví potomek, jehož vlastnosti odpovídají vlastnostem matky.

Připočtěte si různé svátky, soutěže, minihry, vstupování do osudů vašich sousedů a nečekaná překvapení, a máte před sebou něco jako zrcadlový obraz série GTA: volnost a bohatství možností je podobné, ale místo velkého města je tu jen několik domků, místo násilí a zločinu mír a řád, místo erotiky vznik života zahalený tajemstvím a místo hříšné zábavy – eh – usilovná práce. Dovedeme si představit i použití hry coby rafinovaného mučidla: „Ale jistěže můžeš jít s kamarády lovit potkany do opuštěného pivovaru, ale nejdřív mi vypěstuješ lán okurek v Pomněnkovém údolí, zlatíčko.“ Než nebohé dítě splní úkol, usne před půlnocí vysílením a bude se mu zdát, jak běhá s krátkou konví a marně se snaží zalít okurky uprostřed záhonu. Ne, vůbec nechceme říci, že je to slabá hra.

Klady a zápory

Plus Svérázný mix RPG a budovatelské strategie
Plus Na délku hry si nelze stěžovat

Mínus Hanebně promrhaný potenciál dotykového displeje
Mínus Nadbytečný pohádkový rámec
Mínus A ke všemu bez týmového tahání řepy

Jakmile ze semínek začne rašit zelené lupení, existuje značná šance, že vás hlína chytne a nepustí, dokud nezkultivujete celý mikrokosmos. Nicméně fakt, že nejnovější Harvest Moon druhý displej prakticky vůbec nepotřebuje a slovo pokrok mu nic neříká, nás spolu s kuriózním pohádkovým rámcem a výchovnou mravoličností vede k závěru lehce rozpačitému. V Marvelous Interactive zřejmě natolik propadli pravidlům vlastní hry, až nabyli dojmu, že z jednoho a téhož lánu mohou bez zvláštních investic sklízet donekonečna. Zdravíme Vítkovo kvarteto. Pro svědomité matky, které řeší dilema mezi nechutí podporovat v potomcích hraní videoher a snahou vyhovět alespoň trošku jejich přáním, jde ovšem o víc než ideální nákup.

Harvest Moon DS
Výrobce/Distributor Marvelous Interactive / Rising Star
Platforma Nintendo DS
Ukládání pozic: 2 pozice (pouze SM2)
Multiplayer: ne
Verdikt: Zemědělství je i ve 21. století stále založené na manuální práci a dotyková obrazovka slibovala využití z říše snů. Bohužel s vidinou tučných žní z aktuální platformy se mnohé nenechalo dozrát, a tak výsledek uspokojí jen částečně. Jinými slovy: nebuďte překvapeni, pokud místo extáze pocítíte neodolatelnou chuť zasadit motyku a jít se živit do města jako gangster.
Hodnocení: 70% (info)

Autor:
  • Nejčtenější

Je mi ho líto, říká „Ciri“ o novém představiteli seriálového Zaklínače

Herečka Freya Allen, která v netflixovském seriálu Zaklínač hraje postavu Ciri, se nechala slyšet,...

Svítící respirátory pro hráče byly průšvih, výrobce platí tučné odškodné

Společnost Razer dostala pokutu ve výši pětadvaceti milionů korun za to, že v době pandemie covidu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bojíte se hororů? Skutečnost je často ještě divnější a děsivější

Věta „inspirováno skutečností“ se za léta nadužívání stala jen prázdnou marketingovou frází. Ne,...

Vývojářům nešlo opravit chybu, tak z procházení zdmi udělali součást příběhu

Skoro třicet let stará střílečka The Terminator: Future Shock vstoupila do historie jako vůbec...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Padl další rekord v Magicu. Legendární Black Lotus se prodal za 69 milionů

Neznámý sběratel stanovil nový rekord populární karetní hry Magic the Gathering. I přes to, že se...

Hraní přeruší reklama na hamburger. Hráči si utahují z nenasytnosti EA

Zvýšení ceny velkých her je pořád málo. Vydavatelství Electronic Arts nyní zkouší přijít na to, jak...

Jak vypadá akční týmová hra v Praze? Prošli jsme si nápadité Futurento

Futurento poblíž pražské O2 areny nabízí zábavné využití pro firemní akce, školní výlety, rozlučky...

Po xboxech a playstationech končí s oficiální podporou Twitteru i Nintendo

Společnost Nintendo oznámila, že její konzole Switch od 10. června přestane oficiálně umožňovat...

70 %

RECENZE: Biomutant šlape pěkně i na Switchi

Tři roky staré postapokalyptické akční RPG Biomutant se po vydání na PC a starých konzolích...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Silničářští popletové pobavili Mohelnici. Zpackaný nápis zaujal každého

Zpackaná dopravní značka pobavila Mohelničany. Silničáři při stříkání nápisu na asfalt otočili šablonu a vytvořili...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky, předpovídání složitých...