Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. prosince 2023 Mikuláš

Flight Unlimited III

  3:58aktualizováno  9. července 2001 3:17
Flight Unlimited III
Red Baron nad centrem Seattlu BonusWeb HIT

Hledání legendárního Bigfoota, pronásledování pirátů, nízké průlety nad mrakodrapy svítícími do noci, ale také romantické krajiny, jimiž se za svítání převalují chuchvalce mlhy... Za takové mise a atmosféru by se nemusela stydět leckterá akční hra. Jenže o žádné takové zde není řeč. Kupodivu, hovoříme o civilním leteckém simulátoru Flight Unlimited III, který právě v těchto dnech zažívá premiéru na pultech českých obchodů.

Na třech cédéčkách dostávají milovníci virtuálního létání jednu z nejlepších her, která v tomto žánru spatřila světlo světa. Rozvíjí totiž prvky typické pro své dva předchůdce: nádhernou grafiku, skvělou atmosféru a velmi dobrou hratelnost. To jsou její hlavní přednosti, protože velice dobrý letový model i simulace rádiového provozu jsou u civilních simulátorů v současné době nutnou samozřejmostí.

Flight Unlimited III

Dobrodružné civilní létání?
Řada lidí má pro civilní letecké simulátory jednoduchou nálepku: nejnudnější hry na světě. Neboť co může být zábavného na hodinách naprosto neakčního povídání s řídící věží, rolování po ranveji, letu nad krajinou, navigování a přistání?

"Nedávno si mě a můj hydroplán najala taková divná ženská. Tvrdila, že se jmenuje Sandra Smith a je agentka od Navy Seals. Musel jsem s ní pronásledovat rychlý člun pirátů v zátokách poblíž Tacomy. Úkol zněl přistát před lodí a zastavit ji. No, napoprvé se to nepovedlo, co vám budu povídat. Kecli jsme do vody, poškodil jsem křídlo a ta káča na mě ještě řvala, že má kvůli mě mokré vlasy a megafon. Když jsme letěli podruhý, zadařilo se, a akce končila dokonce přestřelkou ze samopalů."

Předchozí odstavec není citátem z detektivky nebo thrilleru z leteckého prostředí. Je to popis jednoho z úkolů ve Flight Unlimited III. Vyprávění může samozřejmě pokračovat:

"Po té věci s pašeráky jsem párkrát letěl nahoru k Mt. Rainier. Napřed si tam polámal haksnu nějaký turista. Helikoptéra zrovinka někde zachraňovala lidičky z pod laviny, takže to zbylo na mně. A zkuste přistávat na svahu hory... No hrůza.

Flight Unlimited III

To by ale nebylo nejhorší. Přišli totiž dva chlápci, že prý chtějí najít Bigfoota, což je obdoba Yettiho, jenže Made in U.S.A. Prý ho někdo viděl u jedné horské chaty. Byl to děs. Odstartovali jsme ráno, ještě za tmy. Hnali mě za světla měsíce do úzkých horských kaňonů a neustále řvali: Pomaleji! Níž! A pilotujte za měsíčního svitu, s vysunutými klapkami, na hranici minimální rychlosti, navíc ne výš než tři sta metrů nad zemí..."

Jak je vidět, nuda to rozhodně není. Ale mnohdy k pořádnému zážitku stačí jen létat nad krajinou a dívat se.

Lady G. Krásná, leč nenasytná
Řeč je samozřejmě o grafice a ta nenasytnost se ani tak netýká požadavků na procesor, jako spíš na pevný disk. Minimální instalace zabere zhruba 300 MB, typická něco kolem 1,5 GB a plná dokonce přes 2 GB. Zvolený typ instalace se ve hře projeví velikostí území, nad kterým je možné létat.

Proč vyžaduje Flight Unlimited tak obrovskou oběť drahocenného místa na HD, když ve Fly! od Terminal Reality je možné při mnohem skromnějších nárocích na prostor létat nad celým světem?

Odpověď je zřetelná už v okamžiku, kdy hru poprvé spustíte. Zpracování krajiny je nádherné a celkový dojem silně připomíná to, co člověk může vidět ze skutečného letadla. Flight Unlimited III Autoři z firmy Looking Glass totiž vycházeli ze satelitních snímků a zaměřili se na detaily. Hlavní scenérie zabírá jen 10 tisíc čtverečních mil v okolí Seattlu, ovšem s šokující přesností: 1 pixel odpovídá 4 metrům čtverečním ve skutečném terénu.

Pokud jde o další požadavky na hardware, je Flight Unlimited III vcelku milosrdný. V minimálních detailech (ovšem i tak velice podrobných) vcelku svižně chodí i na Cyrixu MII PR 300 (procesor běží na frekvenci 233 MHz) s Voodoo Banshee. Slovem svižně je míněno poctivých 15-18 fps nad volnou krajinou. Počet snímků za vteřinu samozřejmě klesá nad městy nebo letišti, kde je mnoho 3D objektů. V těchto exponovaných místech se zobrazování trhá, ale přesto ještě nezachází do slideshow připomínající diaprojektor. Je zde patrný rozdíl oproti Fly!, které žádá od hardwaru přece jen o dost více.

Je libo Trainera nebo stíhačku?
Flight Unlimited III nabízí celkem deset letadel s naprosto odlišnými letovými charakteristikami. Pilot může usednout za knipl motorového větroně Stemme S10-VT, cvičného Traineru 172, létajícího člunu Lake Renegade 270 Turbo Seaplane nebo hydroplánu Muskrat Seaplane Trainer 172. Kromě toho je zde volba menších dopravních letadel: Editorem FLED lze do krajiny přidávat nejrůznější 3D objekty, například i tato UFO jednomotorových Piper Arrow a Mooney TLS Bravo, dvoumotorového Windhawku a tryskového Rayethonu Beechjet 400 A. Nabídka navíc zahrnuje i dvě perly, které zahřejí u srdce všechny příznivce bojových simulátorů a akrobatických manévrů: trojplošník Fokker Dr I v pověstné Richthoffenově rudé kamufláži a legendární P-51D Mustang z druhé světové války.

O tom, že pilotáž neobratného motorového větroně, rychlého tryskového dopravního letadla a velmi nestabilního leč obratného trojplošníku bude naprosto rozdílná, není nutné nikoho přesvědčovat.

Hejblátek na přístrojové desce, které by se daly obsluhovat myší, tady není tolik jako ve Fly! Na druhou stranu Flight Unlimited III má mnohem propracovanější model havárií. Lze ulomit křídlo, zlomit trup, poškodit podvozek.

Josef, koukni na ten mrakodrap!
O precizně modelované krajině již byla řeč a totéž platí i meteorologických jevech a trojrozměrných objektech. Pohled na rozsvícené mrakodrapy za soumraku dokáže pilota vychýlit z předepsaného letového plánu a přimět ho k obdivnému kroužení, za něž se mu dostane hlášky od řídícího letového provozu, která říká zhruba tohle: "Pozor, všem! V oblasti XY se pohybuje zmatený Mustang, který neodpovídá na výzvy k opravě kurzu."

Míst, která stojí za to navštívit, je ve Flight Unlimited III slušná řádka. Narozdíl od Fly! lze v FU3 dokonale rozbít letadlo Můžete zakroužit nízko nad sídlem Microsoftu v Redmondu a zahrozit tamním hochům zdviženou pěstí za to, že vám onehdá spadly Windows. Dá se také přistát přímo Billu Gatesovi před barákem.

Po zvědavých (nebo zlostných) náletech na budovy softwarového giganta je dobré letět k hoře Mt. Rainier. Průlety kaňony na jejím úpatí za rozbřesku přinášejí uklidnění a dokonalou romantiku.

Pokud by ani to nestačilo, autoři doporučují například Yosemitský národní park, Grand Canyon, Las Vegas či Reno.

Kromě statických přírodních zajímavostí se lze setkat i s pohyblivými objekty: jsou to samozřejmě jiná letadla, ale také auta, autobusy, zvířata a dokonce i UFO!

Dynamické je také počasí. Fronty postupují, počasí se během letu mění, stejně jako tvary mraků. Když prší, rozpleskávají se kapky na čelním okně, bubnují na něj a sklouzávají...

Let podle plánu nebo dobrodružství?
Jako dobrý civilní letecký simulátor umožňuje Flight Unlimited III samozřejmě plánování letů a následné létání podle předpisů. Pilot musí komunikovat s řídící věží, Mustang parkující před domem Billa Gatese navigovat a může využívat i systému satelitního určování okamžité polohy GPS (i když zdaleka ne tak realisticky zpracovaného jako v konkurenčním Fly!)

Zkrátka ale nepřijde ani pilot začátečník nebo naopak jedinec prahnoucí po dobrodružství. Pro prvního je určeno množství výukových hodin s instruktorem, druhému nabízí hra několik předem naplánovaných misí, které dokážou rozpumpovat adrenalin v krvi. O honbě pašeráků a hledání Bigfoota již byla řeč. Kromě nich je zde také několik "hoops". Co to je? Kdo hrál předchozí díly Flight Unlimited, jistě tuší. Dá se to nejlépe popsat jako vzdušný slalom. Pilot musí proletět předepsanými brankami, které jsou v tomto případě tvořeny většími či menšími kruhy vznášejícími se ve vzduchu.

Horší zprávou je, že misí je v základní nabídce velice málo (celkem deset). Nepodaří se je sice splnit hned, neboť jsou mnohdy zatraceně těžké, ale přece jenom, tady mohli autoři trošku přitlačit na pilu. Je sice pravda, že člověk si může vytvořit své vlastní mise a dobrodužné úkoly, jenže k tomu potřebuje nastudovat a pochopit speciální skriptový programovací jazyk. Byť není příliš složitý, pro ty, kteří nikdy neprogramovali, to bude ve většině případů úkol nad jejich síly. Pak jim ale nezbude, než pátrat po nových misích na internetu.

Flight Unlimited III

UFO strikes back aneb Upravte si krajinu
Zatímco tvorba nových misí je vyloženě uživatelsky nepřítulná, o dotváření krajiny lze říci pravý opak. Ke hře je přiložen velice jednoduše ovladatelný editor Fled, kterým lze budovat nová letiště, přidávat do krajiny domy, auta, kozy, husy... prostě co se vám zlíbí. V nabídce použitelných objektů je dokonce i nefalšované UFO.

Zcela jednoduše si tedy vytvoříte například malé letišťátko, obsazené létajícími talíři. Na zemi leží zraněný personál letištní věže, zatímco kolem postávají ufoni (nezbývá, než na ně použít chlupatou postavičku Bigfoota). Okamžikem uložení v editoru se přidané objekty objeví i ve hře. Kdyby se tak ještě dala jednoduše vygenerovat mise: přileť ne letiště obsazené ufony a zachraň personál, bylo by to dokonalé. Ale ten skriptový jazyk... kdo by si nad ním chtěl lámat hlavu.

Fly, Flight nebo ten třetí vzadu?
Komunita příznivců civilních leteckých simulátorů má v současné době na výběr ze dvou nejmodernějších produktů. Fly! od Terminal Reality umožňuje létat po celém světě a využívat desítky letišť v každém státě. Flight Unlimited III Je velmi realistický v komunikaci, navigaci a obsluze přístrojů, navíc má velmi propracovaný systém GPS. Detailně podaná krajina však zahrnuje jen části USA a zdaleka není dokonalá.

Flight Unlimited III od Looking Glass nabízí jen malý výsek krajiny nad USA, zato s šokujícími detaily. Je v mnoha ohledech o něco méně realistický než Fly! a GPS zde spočívá vlastně jen v promítání aktuální pozice do mapy. Na druhou stranu nabízí pestřejší spektrum letadel a docela zábavné mise.

Jen stěží lze hodnotit, který z těchto dvou simulátorů je lepší. Záleží to totiž na požadavcích, které má ten který hráč. Pro ty akčněji zaměřené volba vyzní jednoznačně pro Flight Unlimited III, zatímco virtuální piloti upřednostňující technické detaily létání dají přednost Fly!

Nad oběma konkurenčními hrami se však jako dosud nepoznaný přízrak vznáší Microsoft Flight Simulator 2000. Je totiž víc než pravděpodobné, že na trůn vládce nakonec zasedne právě on, jako onen pověstný "třetí vzadu."

Pokud jde o závěrečný verdikt, Flight Unlimited III je takřka dokonalý civilní letecký simulátor, který dokáže nadchnout zkušeného virtuálního pilota, ale může být i dobrou vstupní branou pro nováčka. Z tohoto pohledu si zaslouží hodnocení 95 %.

Flight Unlimited 3
Výrobce: Looking Glass Studios Inc.
Distributor: Electronic Arts/Bohemia Int.
Minimální konfigurace: P233MMX, 32 MB RAM, 300 MB na HD
Doporučená konfigurace: PII 300, 64 MB RAM, 2 GB na HD, grafický akcelerátor
3D karty: Direct 3D, 3Dfx
Multiplayer: ne
Verdikt: Potěší všechny akčněji zaměřené příz-
nivce civilního létání a milovníky detail-
ní grafiky. Nejpřístupnější pro nováčky,
kteří tento typ her ještě neokusili.
Hodnocení 95%
Z druhé strany to ale není hra pro každého a předpokládá zájem o letectví. Blíží se vánoce, takže dobrá rada na závěr: Jako dárek pro člověka, který o létání nikdy neprojevoval zájem, rozhodně nedoporučuji, a to i přes skvělé hodnocení.

Softwarově-hardwarová poznámka
Nutností jsou Windows 95 nebo 98 a DirectX 6.1, pod NT hra neběží. Bezproblémové grafické karty jsou dle výrobce: 3Dfx Voodoo (I, II, III, Rush a Banshee), nVidia Riva (128, ZX, TNT, TNT2), Matrox G 200, Intel i740, S3 Savage3D, ATI Rage (128 a Pro), Permedia (2 a 3). Naopak fatální potíže lze očekávat od #9 Ticket to Ride, Cirrus Logic CL-5465, Trident Image 975, Power VR (PCX1 a PCX2), S3 Virge (325, GX/DX/VX, GX2), Rendition V1000, Chromatic Research Mpact a Matrox Mystique.

  • Nejčtenější

KVÍZ: Ukažte, že máte pro strach uděláno. Jak moc dobře znáte hororové hry?

I když se ve skutečném životě nechce bát nikdo, ve světě videoher je to něco jiného. Strach a...

Nové Grand Theft Auto pod lupou. Deset věcí, které o něm musíte vědět

Po dlouhých letech jsme se konečně dočkali první ukázky z šestého dílu Grand Theft Auto. Přinášíme...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chystá se další hra ze světa Dungeons & Dragons. A opět bude kooperativní

Studio Starbreeze, nejlépe známé díky své zlodějské sérii Payday, oznámilo, že naplno pracuje na...

A je to tady. Nejočekávanější hra všech dob má konečně první trailer

Oficiálního představení šestého dílu legendární videoherní série Grand Theft Auto 6 jsme se měli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fortnite vylepší závodní režim a svět postavený z lega

Nová kapitola vysoce populární hry Fortnite přinesla nejenom obvyklou obměnu herní mapy v hlavním...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

KVÍZ: Ukažte, že máte pro strach uděláno. Jak moc dobře znáte hororové hry?

I když se ve skutečném životě nechce bát nikdo, ve světě videoher je to něco jiného. Strach a...

Nové Grand Theft Auto pod lupou. Deset věcí, které o něm musíte vědět

Po dlouhých letech jsme se konečně dočkali první ukázky z šestého dílu Grand Theft Auto. Přinášíme...

Chystá se další hra ze světa Dungeons & Dragons. A opět bude kooperativní

Studio Starbreeze, nejlépe známé díky své zlodějské sérii Payday, oznámilo, že naplno pracuje na...

A je to tady. Nejočekávanější hra všech dob má konečně první trailer

Oficiálního představení šestého dílu legendární videoherní série Grand Theft Auto 6 jsme se měli...

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...