Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Fight Night Round 2 - exkluzivní recenze

  12:00aktualizováno  12:54
Kariéra profesionálního boxera není žádný med a k milionovým výdělkům se proboxuje jen velmi malé procento z množství uchazečů. A dostávat rány od upocených soupeřů taky není žádné terno. Proto raději zůstaneme u videoher.

Fight Night Round 2 Již v zhruba před rokem znamenalo vydání prvního Fight Nightu něco na způsob menšího zjevení. Po delší odmlce se totiž Electronic Arts připomněli s boxerskou hrou, které již před léty položily skvělý základ kvalitní hry ze série Knockout Kings. Fight Night tak v těchto dnech nastupuje do druhého kola zápasu o ultimátní titul mistra světa v supertěžké váze a vzhledem k tomu, že pomineme-li Mortal Kombat Deception, nevyšla v posledním roce žádná regulérní „plnohodnotná“ bojovka, přijde nový boxing určitě vhod. Přeci jen, všemi těmi wrestlingovými substituenty může být standardní hráč přeci jen již trošku znuděn.

Jako každé správné pokračování přináší i nový Fight Night k osvědčeným mechanismům několik vylepšujících novinek, takže hnedle zkraje je na místě zmínit, že se jednoznačně jedná o lepší hru než tomu bylo u jejího předchůdce. V prvé řadě je zde patrný ještě mnohem větší důraz na boxerský sport jako takový, a hra tak působí jako seriózní simulátor boxu a to i přesto, že nějaké ty arkádové možnosti (kupříkladu tlačítko pro superúder) zde nalezneme stále. První Fight Night se tak v porovnání s jeho novým nástupcem již jeví skutečně jen jako taková odlehčená záležitost pro zábavu. Respektive takto: první FN byl prostě spíše jen taková modifikovaná klasická bojovka, v níž všechny postavy „shodou okolností“ byli boxeři, Fight Night Round 2 zatímco druhý díl se již opravdu dá označit za boxerskou hru. Takže teď už je nám to snad jasné všem, takže pojďme ke konkrétnějším faktům.

Dostáváme tak herní systém, v němž není radno, a vlastně to ani nelze, pouze betonovat v obraně a čekat na příhodný okamžik či chybu soupeře.

Stejně jako první díl se i FN2 vyznačuje velmi solidní hratelností založenou na stále poměrně inovativním ovládacím systému. Na rozdíl od většiny bojových her zde totiž není účelem co nejpřesněji mačkat mnohotlačítková komba, ale vašeho borce ovládáte téměř výhradně pomocí analogových páček, které případně kombinujete s postranními tlačítky, což je ve výsledku velmi značná výhoda, která se projevuje zejména tím, že místní box se jeví v rámci možností jako skutečně realistický sport. Namačkat tlačítkové kombo je totiž otázkou okamžiku, ale navázat na sebe několik obloučků analogovou páčkou už nějaký ten čas trvá, takže mezi jednotlivými údery je zde vždy nějaká prodleva. Lze tak, stejně jako v reálném boxu, vyrábět kratší série úderů, ale rozhodně nehrozí, že byste na soupeře nastoupili s kulometnou kadencí a v prvním kole jej umlátili k smrti tím, že ho vůbec nepustíte ke slovu. Standardní údery se rozdávají pomocí pravé analogové páčky, která navíc dokáže rozlišovat pravou a levou ruku vašeho borce, takže kupříkladu ťuknutí směrem šikmo vpravo nahoru má za následek, že váš boxer provede lehký rychlý direkt pravou rukou a směrem doleva tím pádem to samé, akorát že rukou levou. K dalším základním úderům pak patří hák Fight Night Round 2 a zvedák, které se provádějí tak, že páčku nakloníte do jedné ze stran a navážete obloučkem nahoru (hák) nebo ji vychýlíte šikmo dolů a opět dokončíte obloučkem nahoru (zvedák). I z textu by tak mohlo být patrné, že poměrný čas potřebný k provedení těchto úderů ze standardního boxerského postoje odpovídá reálu. Navíc lze všechny tyto údery směrovat jak primárně na hlavu, tak i držením jednoho z postranních tlačítek na tělo. V kombinaci s inovovaným systémem bránění tak dostáváme herní systém, v němž není radno, a vlastně to ani nelze, pouze betonovat v obraně a čekat na příhodný okamžik či chybu soupeře. Pakliže totiž máte hlavu skrytou mezi rukavicemi, začne vám zkušenější soupeř bez prodlení „lechtat“ spodní žebra.

Hra sice má nějaké chybky, ale z hratelnostního hlediska lze i při hnidopišském hledání vytknout skutečně jen máloco.

Nový systém bránění je totiž poměrně velkou novinkou. Nelze zde totiž spoléhat na spásu „univerzálního krytu“ kterým byste vykryli úplně všechno, nebo alespoň všechno v daném pásmu. A tak nejenže zde musíte rozlišovat, zda si chcete krýt hlavu nebo tělo, ale dokonce i zde opět rozlišujete strany a typy úderů, jimiž vás soupeř zasypává a podle toho volíte, kterou oblast chcete vykrývat. Není to zpočátku vůbec jednoduché, ale postupem času se naučíte číst pohyby soupeřů a vaše úspěšnost v obraně vzroste. Zůstala ale samozřejmě i možnost úhybných pohybů, díky nimž můžete získat nad útočícím soupeřem výhodu v tom, že než se srovná po silném úderu, který nenašel žádný cíl, můžete mu na bradu přilepit třeba jeden svižný zvedáček. Fight Night Round 2 Vylepšena byla ale i taková „banalita“ jako pohyb po ringu, který je nyní mnohem dynamičtější a neslouží tak již jen jako prostředek k regulování vzdálenosti od soupeře, ale dá se v jeho možnostech nalézt i lehký náznak taktického elementu. Zejména ale působí tak, že skutečně máte dojem, že se v ringu pohybují opravdoví boxeři a ne jen jakési cupitavé figurky.

Mnoho se rovněž mluvilo o novince, díky níž jste ve hře i během přestávek mezi jednotlivými koly. Máte zde totiž možnost svého borce lehce zotavit před dalším bojem. Lze sice toto léčení přenechat herní automatice, ale přeci jen vás vlastnoruční zažehlování boulí posune opět o kousek blíže k realitě. V našich prvních dojmech jsme sice ještě úplně nepochopili, jak to přesně funguje, ale dnes jsme již opět o něco chytřejší. Váš obličej je rozdělen na čtyři zóny mezi nimiž si přepínáte pomocí levé analogové páčky a pravou pak provádíte taky „žehličkou“ v rukou vašeho sekundanta. Těžko říci, jak zásadní vliv na vaši kondici to má, ale nelze popřít, že se jedná o velmi zajímavý prvek, který zdejší boxerskou mlátičku docela slušně oživuje.

Rocky Marciano vs Diego Corrales

Přestože je boxing veskrze férovým sportem nabízí vám hra možnost zápasit i bez rozdílu vah. Proto jsme v redakci provedli malý testík. Proti supertěžkému Rocky Marcianovi jsme postavili „péráka“ Diega Corralese a čekali co se bude dít. A stalo se přesně to, co jsme čekali. Vyšší Marcianova hmotnost byla jasným trumfem a přestože se Corrales dokázal pohybovat rychleji a svižněji, jeho rány prostě neměly takovou účinnost. Na vyslané údery sice jasně zvítězil, ale Rockymu stačilo pár dobře umístěných ran a Corralese prostě utahal a umlátil. Možná si říkáte, co je to za pitomost, že zde nelze s kýmkoliv porazit kohokoliv, nicméně realitě to odpovídá skutečně velmi věrně. Ostatně kdo někdy zažil sparring třeba jen s o deset kilogramů těžším soupeřem na stejné výkonnostní úrovni, ví určitě velmi přesně, jak to v takovýchto případech vlastně chodí.

Fight Night Round 2 Celkově jsme tedy s touto hrou velmi spokojeni a to i přesto, že zde nenajdeme přehršel bojových stylů a efektních pohybů jako v klasických bojovkách. Slušná řádka reálných borců jako Roy Jones Jr či Cassius Clay v nejlepších letech rozdělená do šesti váhových kategorií a velmi životný hlavní režim to ale plně vynahrazují. Vaše kariéra se samozřejmě neskládá pouze ze zápasů a důležitý je i poctivý trénink, jehož jednotlivé složky samozřejmě rovněž aktivně ovládáte v rámci řádky jakýchsi tréninkových miniher, který hru vítaně prodlužuje, takže než se dostanete k boxerskému důchodu, chvíli vám to potrvá. Hra sice má nějaké chybky, jako kupříkladu ne až tak úplně excelentní grafiku, jaká byla předem proklamována, nebo ne úplně plynulé animace pohybů borců, ale z hratelnostního hlediska lze i při hnidopišském hledání vytknout skutečně jen máloco. Opravdu velmi slušné zpracování boxu. V reálu by většinu z nás jediná ťafka od Vitalije Klička poslala do říše snů na hodně dlouhou dobu, ale tady si můžeme v klidu vyšlápnout na ty největší borce současného boxu a ještě je poškádlit vyzývavým tauntem. Doporučujeme nejen příznivcům špičkového boxingu.

Fight Night Round 2
Výrobce/Vydavatel EA/EA
Platforma PlayStation 2, Xbox
Multiplayer: ano, 2 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 512 kB
Verdikt: Velmi kvalitně zvládnutý boxing, jenž sice není plnohodnotnou bojovkou, ale atraktivita mu rozhodně nechybí.
Hodnocení: 80% (info)

  • Nejčtenější

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích...

Nejpopulárnější streamerka se rozešla a sdílí historky ze seznamek

Streamerka Imane „Pokimane“ Anys se svým fanouškům svěřila, že se jí rozpadl dlouholetý vztah....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajný playstation se prodal v přestrojení jako ohřívač pizzy

Na aukčním portálu eBay kdosi vydražil vývojářskou verzi konzole PlayStation 5. Jelikož je...

Rychlý pád až na dno. Streamer má po kariéře kvůli obtěžování nezletilé

Herní streamer Herschel Beahm známý pod přezdívkou Dr Disrespect si vydobyl popularitu a bohatství...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vědec vymyslel, jak převést celý svět do Minecraftu

Americký student vymyslel způsob, jak volně dostupné mapy z Google Earth převést do krychličkového...

Deset let staré Army 3 se během výprodeje prodalo půl milionu kopií

Česká střílečka s důrazem na realismus Arma 3 zaznamenala více než po deseti letech od vydání...

RECENZE: Nintendo World Championships: NES Edition je chytlavé retro

Nintendo World Championships: NES Edition je až nečekaně chytlavý retro turnaj zaměřený na...

Prodalo se pod dva tisíce kopií. Resident Evil 7 na iPhonech naprosto propadl

O velké hry není na nejlepších iPhonech a novějších tabletech zájem. Nezaujal Assassin’s Creed...

Nejštědřejší přispěvatelé prvního Kingdom Come dostanou druhý díl zdarma

Několik stovek lidí, kteří před deseti lety přispěli na vývoj prvního dílu českého RPG Kingdom...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...