Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 2. prosince 2023 Blanka

ECHO: Secret of Lost Cavern

  12:01
Je tu další adventura od známé společnosti Adventure Company. Tentokrát se podíváme do pravěku, konkrétně doby kamenné. Je hra podobná předchozím titulům? To se dozvíte v recenzi.
63

ECHO: Secrets of the Lost Cavern

Platforma: PC
Výrobce: Kheops Studio

Herní karta

ECHO: Secret of Lost Cavern O společnosti Kheops Studio jste již určitě slyšeli. Pokud ne, pak vám připomenu, že pod taktovkou vydavatele The Adventure Company na nás v poslední době chrlí jednu adventuru za druhou. Jejich námětem byla díla od již zaniklé společnosti Cryo, které má na svědomí sérii adventur s názvem Atlantis. Před časem jsme od Kheops Studia měli možnost poznat hru na motivu knihy Julese Verna Tajuplný ostrov (Return to Mysterious Island), která si od nás vysloužila hodnocení 65%. Nedávno vyšla ještě jedna hra od této společnosti s názvem Voyage, opět inspirována spisovatelem Julesem Vernem. Recenzi na tuto hru vám přineseme v krátkém období, takže budete mít možnost hry porovnat. Nyní se ale pojďme podívat na hru, o které si více povíme dnes. Tou hrou je ECHO: Secrets of Lost Cavern.

Autoři tentokrát upustili od bodového systému, dokonce se nedočkáte ani možnosti kombinovat předměty v inventáři.

ECHO: Secret of Lost Cavern Společnost Kheops Studio dala hře pracovní název Lascaux Project. Proč? Ve 40tých letech minulého století našli archeologové na území Francie jeskyni plnou fresek. Děj je zasazen do doby kamenné a hlavním hrdinou je chlapec Arok. Ten se jako malý setkal s mistrem fresek Klemem a díky jeho vyprávění se rozhodl následovat svůj idol a malovat fresky jako on. Při jednom z lovů narazí na opuštěnou jeskyni a příběh může začít. Nabízí se zde srovnání spolu s již zmíněným Tajuplným ostrovem. Autoři tentokrát upustili od bodového systému, dokonce se nedočkáte ani možnosti kombinovat předměty v inventáři. Těch je však ve hře požehnaně, takže velmi často budete projíždět inventář, abyste našli potřebnou věc. Když už jsem zmínila kombinaci předmětů, nebojte, neuniknete ji. Ovšem většinou jsou k ní vyhrazena určitá místa, na které předměty položíte. Ovšem nebojte se, položit půjdou jen předměty, které na dané místo patří.

ECHO ECHO ECHO

Pokud čekáte na skvělý příběh, budete zklamáni, protože hra jej nemá. Jde spíše o řešení různých hádanek, kterých si ale užijete hojné množství. ECHO: Secret of Lost Cavern Ovšem asi ne v takové podobě, jako jste byli dosud zvyklí. Z některých nastiňme zapálení ohně, výrobu různých nástrojů či potravy. Do druhé skupiny pak patří hledání cesty v bludišti jeskyně a zejména kresleni fresek. Ať už půjde o spravení fresky, namalování nové či vybarvení fresky staré. Možná si myslíte, že to zní banálně, ale fresky vám ve hře velmi pomohou. Ať už odehnat zvíře, které brání vstupu do jeskyně nebo lovu zvěře. Takže nečekejte žádné matematické hádanky. Dalším zpestřením jsou jakési minihry – házení oštěpu či kamene. V minulém odstavci jsem zmínila, že se budete potýkat s velkým množstvím předmětů. Většinu z nich budete potřebovat využít při nějakém úkole, ale jejich nález není vždy tak snadný. Musíte se často dívat pod nohy či hledat v úplné tmě. Zkrátka nezapomeňte prohledat vše, co se vám zdá podezřelé, nebo naopak platné. Bohužel autoři změnili systém inventáře od tajuplného ostrova, kde byl vidět přes celou obrazovku, zde máte v dolní části obrazovky jen jednu řádku.

Součástí hry je i encyklopedie, kde najdete velmi cenné rady, ale i spoustu informací o tehdejší kultuře, lidech, jejich komunikaci a mnoho dalšího.

ECHO: Secret of Lost Cavern Součástí hry je i encyklopedie, kde najdete velmi cenné rady, ale i spoustu informací o tehdejší kultuře, lidech, jejich komunikaci a mnoho dalšího. Zároveň zde máte i přehled zbraní, informace o určení jejich stáří, ale i výzkumy, které jsou prováděny v současné době. Také zde získáte informace o místě, kde se právě nacházíte či nějakou pomoc při řešení hádanek. Bohužel, jejich obtížnost není velká. Většinou na ně přijdete hned, nad některými si chvilku hlavu polámete, ale za pár chvilek ji máte hotovou. Jak už jsem ale zmínila, většina hádanek se bude projevovat formou malování fresek, což někoho nemusí zrovna lákat. Ale abych nekřivdila, projdete si i jeskynním bludištěm.

Mladší doba kamenná ve faktech

Nejstarší naleziště: v záp. Evropě, ve Španělsku, Francii a pokračuje v pásmu přes střední Evropu až na Sibiř.
Umění vzniká, když člověk překročil zájmy čistě užitkové a začal tvořit, aby něco zobrazil nebo vyjádřil. Tím se umění stalo prostředkem mezilidské komunikace.
Charakter období: období Rodové společnosti - v čele žena – matka >>tzv. „matriachát“ uctívání kultů – ženy, zvířat (věří, že mají nadpřirozené schopnosti)

 • používali oheň (symbol obrany), závislí na přírodě, soběstační, přirozená dělba práce
 • používali kamenných materiálů - pazourek a také kostěné nástroje (hroty oštěpů, sekery, mlaty apod.)
 • Pěstní klíny (pravidelný tvar, vysoká řemeslná výroba)
 • šperky (náhrdelníky, přívěšky, náramky ze zubů aj.)
  Těmto výrobkům, které sloužily jako pracovní nástroje, říkáme úštěpová a kostní industrie >> >> jsou prvním projevem výtvarné kultury (až v období. pozdního paleolitu - doby kamenné)
 • přechodné období slučující paleolit s neolitem
 • po poslední době ledové
  Z této doby dochováno mnoho tzv. mikrolitů (odštěpky pazourku jemně opracované jehlou) - keramika
 • Malířství: plně podléhá zvířecímu kultu
 • Nejstarší jeskynní malby ve Španělsku („Altamira“, „La Arena“)a ve Francii („Lascaux“, „Rouffiquak“, „Nijoux“] ). Také v Africe, na Sahaře, ale i v Austrálii.
 • mají koloristický charakter (převažují teplé barvy), „realistické“ znázornění zvířat různých velikostí >> zhruba po polovině paleolitu se objevuje náznak pohybu (také obrysy rukou, šípy, pasti)
 • ECHO: Secret of Lost Cavern Grafika je vskutku povedená, díky ní lehce uvěříte jak to opravdu v mladší době kamenné vypadalo. V jeskyních spatříte krápníky a stěny pomalované dobovými malbami. Samozřejmostí je libovolný pohyb kamerou z pohledu očí Aroka. Hra běží na starém dobrém enginu jako většina her od tohoto vývojářského týmu. Co se zvukového doprovodu týká, i ten je třeba pochválit. Kapající voda v jeskyních, zvuk praskajícího ohně či ve venkovním prostředí zpěv ptactva. Jen je trochu na škodu, že autoři nevyužili možnosti dobové komunikace a rozhovory se odehrávají pomocí normálních dialogů, ale asi to není tak úplně jednoduché, jak si představuji. Celkovou atmosféru jak po grafické, tak i hudební stránce lze hru považovat za povedenou, vykreslující podobu tehdejší atmosféry a života v této době.

  Klady a zápory

  Plus Dobrý námět
  Plus Výborné grafické a zvukové zpracování
  Plus Zajímavé pojetí hádanek

  Mínus Velmi krátká herní doba
  Mínus Až moc jednoduché hádanky

  Marně přemýšlím co ještě o hře napsat, co zde nebylo řečeno. Mohla bych se rozepsat o freskách, ale tím bych prozradila hodně z děje, proto se spokojte s tím, co jste si přečetli, jinak budete ochuzeni o různé zajímavé momenty. Hra by byla velmi vhodným titulem pro děti, může totiž posloužit jako encyklopedie tehdejší doby. Ovšem dítka musí být trošku anglicky gramotná, pokud tedy titul některý z českých vydavatelů neotitulkuje. Celkově se jedná o velmi dobrý nápad, ovšem hrací doba dosahuje 8 hodin, což je na hru opravdu málo a pro milovníky adventur půjde o velmi lehký oříšek. Ovšem stojí za to, si jej zkusit zahrát.

  Autor:

  Hodnocení hry

  Redakce

  63 %

  Čtenáři

  69 %

  Vaše hodnocení

  Doposud hodnotilo 31 čtenářů

  Témata: Atlantida
  • Nejčtenější

  Videoherní genocida. Hráč se pokusil zabít všechny živé tvory ve Skyrimu

  I po více než deseti letech od svého vydání láká skvělé RPG The Elder Scrolls V: Skyrim své...

  Herní týden: Český hit boduje na Steamu či fotky z televizního Fallouta

  Během uplynulého týdne vyšla povedená české hra Last Train Home, která boduje i na Steamu. Viděli...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Uspěje i dnes? Remaster druhého Poldy vyjde ještě před Vánocemi

  Oblíbená komediální série Polda ještě neřekla své poslední slovo, již v polovině prosince totiž...

  Autor české husitské hry pracuje na rozšíření a představil i nový projekt

  Poutavá temná adventura z dob husitských válek 1428: Shadows over Silesia se prodává levněji, autor...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  To by šlo. Game Pass překvapil hitem Remnant 2, brzy nadělí i Far Cry 6

  Nabídka pro první polovinu prosince předplatného Game Pass, které na PC, xboxech a v cloudu...

  O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

  Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

  Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

  Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

  Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

  Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

  Herní týden: Český hit boduje na Steamu či fotky z televizního Fallouta

  Během uplynulého týdne vyšla povedená české hra Last Train Home, která boduje i na Steamu. Viděli...

  Videoherní genocida. Hráč se pokusil zabít všechny živé tvory ve Skyrimu

  I po více než deseti letech od svého vydání láká skvělé RPG The Elder Scrolls V: Skyrim své...

  Uspěje i dnes? Remaster druhého Poldy vyjde ještě před Vánocemi

  Oblíbená komediální série Polda ještě neřekla své poslední slovo, již v polovině prosince totiž...

  Autor české husitské hry pracuje na rozšíření a představil i nový projekt

  Poutavá temná adventura z dob husitských válek 1428: Shadows over Silesia se prodává levněji, autor...

  Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

  Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

  Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

  Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

  Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

  Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

  Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

  Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

  Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

  Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...