Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

ECHO: Secret of Lost Cavern

  12:01
Je tu další adventura od známé společnosti Adventure Company. Tentokrát se podíváme do pravěku, konkrétně doby kamenné. Je hra podobná předchozím titulům? To se dozvíte v recenzi.
63

ECHO: Secrets of the Lost Cavern

Platforma: PC
Výrobce: Kheops Studio

Herní karta

ECHO: Secret of Lost Cavern O společnosti Kheops Studio jste již určitě slyšeli. Pokud ne, pak vám připomenu, že pod taktovkou vydavatele The Adventure Company na nás v poslední době chrlí jednu adventuru za druhou. Jejich námětem byla díla od již zaniklé společnosti Cryo, které má na svědomí sérii adventur s názvem Atlantis. Před časem jsme od Kheops Studia měli možnost poznat hru na motivu knihy Julese Verna Tajuplný ostrov (Return to Mysterious Island), která si od nás vysloužila hodnocení 65%. Nedávno vyšla ještě jedna hra od této společnosti s názvem Voyage, opět inspirována spisovatelem Julesem Vernem. Recenzi na tuto hru vám přineseme v krátkém období, takže budete mít možnost hry porovnat. Nyní se ale pojďme podívat na hru, o které si více povíme dnes. Tou hrou je ECHO: Secrets of Lost Cavern.

Autoři tentokrát upustili od bodového systému, dokonce se nedočkáte ani možnosti kombinovat předměty v inventáři.

ECHO: Secret of Lost Cavern Společnost Kheops Studio dala hře pracovní název Lascaux Project. Proč? Ve 40tých letech minulého století našli archeologové na území Francie jeskyni plnou fresek. Děj je zasazen do doby kamenné a hlavním hrdinou je chlapec Arok. Ten se jako malý setkal s mistrem fresek Klemem a díky jeho vyprávění se rozhodl následovat svůj idol a malovat fresky jako on. Při jednom z lovů narazí na opuštěnou jeskyni a příběh může začít. Nabízí se zde srovnání spolu s již zmíněným Tajuplným ostrovem. Autoři tentokrát upustili od bodového systému, dokonce se nedočkáte ani možnosti kombinovat předměty v inventáři. Těch je však ve hře požehnaně, takže velmi často budete projíždět inventář, abyste našli potřebnou věc. Když už jsem zmínila kombinaci předmětů, nebojte, neuniknete ji. Ovšem většinou jsou k ní vyhrazena určitá místa, na které předměty položíte. Ovšem nebojte se, položit půjdou jen předměty, které na dané místo patří.

ECHO ECHO ECHO

Pokud čekáte na skvělý příběh, budete zklamáni, protože hra jej nemá. Jde spíše o řešení různých hádanek, kterých si ale užijete hojné množství. ECHO: Secret of Lost Cavern Ovšem asi ne v takové podobě, jako jste byli dosud zvyklí. Z některých nastiňme zapálení ohně, výrobu různých nástrojů či potravy. Do druhé skupiny pak patří hledání cesty v bludišti jeskyně a zejména kresleni fresek. Ať už půjde o spravení fresky, namalování nové či vybarvení fresky staré. Možná si myslíte, že to zní banálně, ale fresky vám ve hře velmi pomohou. Ať už odehnat zvíře, které brání vstupu do jeskyně nebo lovu zvěře. Takže nečekejte žádné matematické hádanky. Dalším zpestřením jsou jakési minihry – házení oštěpu či kamene. V minulém odstavci jsem zmínila, že se budete potýkat s velkým množstvím předmětů. Většinu z nich budete potřebovat využít při nějakém úkole, ale jejich nález není vždy tak snadný. Musíte se často dívat pod nohy či hledat v úplné tmě. Zkrátka nezapomeňte prohledat vše, co se vám zdá podezřelé, nebo naopak platné. Bohužel autoři změnili systém inventáře od tajuplného ostrova, kde byl vidět přes celou obrazovku, zde máte v dolní části obrazovky jen jednu řádku.

Součástí hry je i encyklopedie, kde najdete velmi cenné rady, ale i spoustu informací o tehdejší kultuře, lidech, jejich komunikaci a mnoho dalšího.

ECHO: Secret of Lost Cavern Součástí hry je i encyklopedie, kde najdete velmi cenné rady, ale i spoustu informací o tehdejší kultuře, lidech, jejich komunikaci a mnoho dalšího. Zároveň zde máte i přehled zbraní, informace o určení jejich stáří, ale i výzkumy, které jsou prováděny v současné době. Také zde získáte informace o místě, kde se právě nacházíte či nějakou pomoc při řešení hádanek. Bohužel, jejich obtížnost není velká. Většinou na ně přijdete hned, nad některými si chvilku hlavu polámete, ale za pár chvilek ji máte hotovou. Jak už jsem ale zmínila, většina hádanek se bude projevovat formou malování fresek, což někoho nemusí zrovna lákat. Ale abych nekřivdila, projdete si i jeskynním bludištěm.

Mladší doba kamenná ve faktech

Nejstarší naleziště: v záp. Evropě, ve Španělsku, Francii a pokračuje v pásmu přes střední Evropu až na Sibiř.
Umění vzniká, když člověk překročil zájmy čistě užitkové a začal tvořit, aby něco zobrazil nebo vyjádřil. Tím se umění stalo prostředkem mezilidské komunikace.
Charakter období: období Rodové společnosti - v čele žena – matka >>tzv. „matriachát“ uctívání kultů – ženy, zvířat (věří, že mají nadpřirozené schopnosti)

 • používali oheň (symbol obrany), závislí na přírodě, soběstační, přirozená dělba práce
 • používali kamenných materiálů - pazourek a také kostěné nástroje (hroty oštěpů, sekery, mlaty apod.)
 • Pěstní klíny (pravidelný tvar, vysoká řemeslná výroba)
 • šperky (náhrdelníky, přívěšky, náramky ze zubů aj.)
  Těmto výrobkům, které sloužily jako pracovní nástroje, říkáme úštěpová a kostní industrie >> >> jsou prvním projevem výtvarné kultury (až v období. pozdního paleolitu - doby kamenné)
 • přechodné období slučující paleolit s neolitem
 • po poslední době ledové
  Z této doby dochováno mnoho tzv. mikrolitů (odštěpky pazourku jemně opracované jehlou) - keramika
 • Malířství: plně podléhá zvířecímu kultu
 • Nejstarší jeskynní malby ve Španělsku („Altamira“, „La Arena“)a ve Francii („Lascaux“, „Rouffiquak“, „Nijoux“] ). Také v Africe, na Sahaře, ale i v Austrálii.
 • mají koloristický charakter (převažují teplé barvy), „realistické“ znázornění zvířat různých velikostí >> zhruba po polovině paleolitu se objevuje náznak pohybu (také obrysy rukou, šípy, pasti)
 • ECHO: Secret of Lost Cavern Grafika je vskutku povedená, díky ní lehce uvěříte jak to opravdu v mladší době kamenné vypadalo. V jeskyních spatříte krápníky a stěny pomalované dobovými malbami. Samozřejmostí je libovolný pohyb kamerou z pohledu očí Aroka. Hra běží na starém dobrém enginu jako většina her od tohoto vývojářského týmu. Co se zvukového doprovodu týká, i ten je třeba pochválit. Kapající voda v jeskyních, zvuk praskajícího ohně či ve venkovním prostředí zpěv ptactva. Jen je trochu na škodu, že autoři nevyužili možnosti dobové komunikace a rozhovory se odehrávají pomocí normálních dialogů, ale asi to není tak úplně jednoduché, jak si představuji. Celkovou atmosféru jak po grafické, tak i hudební stránce lze hru považovat za povedenou, vykreslující podobu tehdejší atmosféry a života v této době.

  Klady a zápory

  Plus Dobrý námět
  Plus Výborné grafické a zvukové zpracování
  Plus Zajímavé pojetí hádanek

  Mínus Velmi krátká herní doba
  Mínus Až moc jednoduché hádanky

  Marně přemýšlím co ještě o hře napsat, co zde nebylo řečeno. Mohla bych se rozepsat o freskách, ale tím bych prozradila hodně z děje, proto se spokojte s tím, co jste si přečetli, jinak budete ochuzeni o různé zajímavé momenty. Hra by byla velmi vhodným titulem pro děti, může totiž posloužit jako encyklopedie tehdejší doby. Ovšem dítka musí být trošku anglicky gramotná, pokud tedy titul některý z českých vydavatelů neotitulkuje. Celkově se jedná o velmi dobrý nápad, ovšem hrací doba dosahuje 8 hodin, což je na hru opravdu málo a pro milovníky adventur půjde o velmi lehký oříšek. Ovšem stojí za to, si jej zkusit zahrát.

  Autor:

  Hodnocení hry

  Redakce

  63 %

  Čtenáři

  69 %

  Vaše hodnocení

  Doposud hodnotilo 31 čtenářů

  Témata: Atlantida
  • Nejčtenější

  Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

  První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích...

  Nejpopulárnější streamerka se rozešla a sdílí historky ze seznamek

  Streamerka Imane „Pokimane“ Anys se svým fanouškům svěřila, že se jí rozpadl dlouholetý vztah....

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Tajný playstation se prodal v přestrojení jako ohřívač pizzy

  Na aukčním portálu eBay kdosi vydražil vývojářskou verzi konzole PlayStation 5. Jelikož je...

  Rychlý pád až na dno. Streamer má po kariéře kvůli obtěžování nezletilé

  Herní streamer Herschel Beahm známý pod přezdívkou Dr Disrespect si vydobyl popularitu a bohatství...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Vědec vymyslel, jak převést celý svět do Minecraftu

  Americký student vymyslel způsob, jak volně dostupné mapy z Google Earth převést do krychličkového...

  Deset let staré Army 3 se během výprodeje prodalo půl milionu kopií

  Česká střílečka s důrazem na realismus Arma 3 zaznamenala více než po deseti letech od vydání...

  RECENZE: Nintendo World Championships: NES Edition je chytlavé retro

  Nintendo World Championships: NES Edition je až nečekaně chytlavý retro turnaj zaměřený na...

  Prodalo se pod dva tisíce kopií. Resident Evil 7 na iPhonech naprosto propadl

  O velké hry není na nejlepších iPhonech a novějších tabletech zájem. Nezaujal Assassin’s Creed...

  Nejštědřejší přispěvatelé prvního Kingdom Come dostanou druhý díl zdarma

  Několik stovek lidí, kteří před deseti lety přispěli na vývoj prvního dílu českého RPG Kingdom...

  Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
  Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

  Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...

  Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

  Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

  Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

  Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

  Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

  Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

  Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

  Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

  Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

  Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...