Donkey Kong Country 3

Donkey Kong Country 3

Donkey Kong Country 3

Pokud si myslíte, že jsou 2D hopsačky záležitostí již jen pro muzea, šeredně se mýlíte. Na hadnheldech mají stále co říci, a tak nás jimi nadále zásobuje přinejmenším firma Nintendo.
80

Donkey Kong Country 3

Platforma: GBA
Výrobce: Intelligent Systems

  • Slušná délka
  • Ujetá hudba
  • Chytlavé minihry
  • Nic nového pod sluncem

Kvalitní plošinovka, která dokáže zabavit na docela dlouho.

Herní karta

Donkey Kong Country 3 Jednou z nejznámějších postaviček od Nintenda je zcela nepochybně Donkey Kong. Není to ovšem žádný samorostlý opičák-poustevník, a tak má i dosti početné příbuzenstvo. A přestože se hra jmenuje právě po legendárním opovi, jenž při svém prvním zjevení na obrazovkách tak krutě terorizoval chudáčka Maria a princeznu Peach, jsou hlavními hrdiny hry jiní členové Donkeyho rodiny. Konkrétně jde o blonďatou Dixie a nejmladšího z rodu Kongů Kiddyho, jenž ještě nevyrostl z dětských dupaček a už se po něm chce, aby dělal všechny ty skopičiny, jakými se proslavili jeho soukmenovci.

Podobně jako v Donkey Kong Country 2 tak i zde hrajete s dvojicí postav najednou. S touto informací by se dalo předpokládat, že tyto postavičky budou kooperovat, což je ovšem pravda jen zčásti. Hra je totiž stále v prvé řadě výbornou plošinovkou, a tak nemusíte mít strach, že byste museli vymýšlet složitá schémata spolupráce jako kupříkladu v Lost Vikings, Donkey Kong Country 3 Quadraxu či dalších a dalších podobně zaměřených hrách. Je zde tedy víceméně pouze možnost, že si postavičky mohou vlézt na záda (konkrétně Dixie Kiddymu), čímž pádem dosáhnou výše, nebo může Dixie vrhnout Kiddym tak, že probourá slabší zdi.

Tím se dostáváme ke grafice, která v dnešní době již jen tak nenadchne.

Jak vidno, omezuje se spolupráce na pár základních pohybů, což platí i pro samotnou hru, kdy obě postavičku umějí v podstatě pouze skákat a provádět útoky na nepřátele, kteří se jim snaží co nejvíce znepříjemnit život. Vedle útoků je ale samozřejmě můžete zlikvidovat i tím, že jim skočíte na kebuli. Nesmí chybět ovšem ani nějaký ten druh nepřátel, kteří se zničit nedají, a je tedy potřeba se jim vyhnout. Výhoda toho, že celou hrou procházíte ve dvou je ovšem v tom, že pokud postavička, Donkey Kong Country 3 která kráčí jako první, nějakým způsobem koliduje s nepřátelským objektem, neznamená to automaticky restart, ale dotyčný vůdce pouze zmizí z displeje a dále pokračuje pouze osamocená postavička druhá, která ovšem na další cestě může svého kolegu oživit jednoduše tím, že rozbije sud s nápisem DK.

To by se mohlo na první pohled zdát jako pouze jakási kosmetická záležitost, ale ve skutečnosti se jedná o element, který má velmi zásadní dopad na dynamiku hry. Opakování neúspěšných pasáží se tak totiž smrskne v podstatě na polovinu a hráč není frustrován neustálými restarty. Mimochodem, když jsme již v předchozím odstavci zmínili ty sudy, tak ty jsou rovněž jednou z možností, jak likvidovat nepřátele. Chytnete sud, hodíte a je vymalováno. Vzhledem k tomu, že je hra plně dvourozměrná, odpadají totiž starosti s mířením, a trefíte se tak prakticky vždy.

Donkey Kong Country 3

Hlavní hra je dost dlouhá na to, abyste s ní strávili víc než jen jedno kratší odpoledne.

Tím se dostáváme ke grafice, která v dnešní době již jen tak nenadchne, ale je potřeba brát v úvahu, že se stále pohybujeme v rajónu starého GameBoye. Grafika je krásně barevná a živá a nemělo by se stát, že by díky její úrovni docházelo k nějakým nepřehledným situacím či jiným nepříjemnostem. Na velmi slušné úrovni jsou ovšem zvuky a zejména hudba. Do uší se vám sice nelinou žádné diskotékové hity, ale jen těžko si dokážeme představit, že bychom u této hry poslouchali něco jiného. Člověk se místy musí až pousmát, co za tralalačky mu ke hraní vyhrávají, ale v kombinaci s hratelností a grafikou to působí zkrátka perfektně.

Soudružská spolupráce

Her, v nichž hrajeme zároveň s více postavami, jsou desítky či spíše stovky. Spolu s výše jmenovanými Quadraxem či Lost Vikings se ale povětšinou jedná spíše o hry logického rázu. Najdeme zde ale nějakou tu akčnější záležitost, v níž hráč ovládá více postav. Konkrétně máme na mysli zejména jeden titul, který se objevil v samotných začátcích PS2, ale i přes své nesporné kvality se mu nedostalo náležité pozornosti. Futuristická hra Project Eden přitom může s velkými šancemi zaujmout i nyní.

Hlavní hra je dost dlouhá na to, abyste s ní strávili víc než jen jedno kratší odpoledne a na pár delších cest rozhodně vydrží. Aby se to ale nemohlo zdát málo vůbec nikomu, jsou zde ještě i různé minihry. Mnohé z nich jsou řešeny jako bonusové úrovně v hlavní hře, ale několik dalších je dostupných i různých obchodech rozesetých po zdejším světě. Za jejich úspěšné splnění samozřejmě získáte různé bonusové věci. Celkově je tak Donkey Kong Country 3 v zásadě stejný jako jeho předchůdce, ale zábava, kterou poskytuje, je stále prvotřídní.

Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

76 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 36 čtenářů

Témata: princezna