Company of Heroes: Opposing Fronts

  12:00aktualizováno  12:00
Jak si vede stand-alone datadisk pro jednu z nejlepších strategických her loňského roku.
80

Company of Heroes: Opposing Fronts

Platforma: PC
Výrobce: Relic Entertainment

  • Dvě nové strany
  • Perfektní fyzika a audiovizuální stránka
  • Skvěle nadesignované mise
  • Žádné změny v multiplayeru
  • Stále celkem krátké

Company of Heroes: Opposing Front jsou povedeným datadiskem, který přináší dvě nové kampaně, nabízející v součtu delší hraní, než původní hra a také spousty nových možností v multiplayeru.

Herní karta

Company of Heroes: Opposing Fronts

Company of Heroes: Opposing Fronts Původní Company of Heroes jsme měli možnost hrát zhruba před rokem a nejen my jsme této strategii udělili nadprůměrné hodnocení. Skutečně se jednalo o špičku v žánru, která přišla jako blesk z čistého nebe, nikdo od ní moc neočekával a stejně překvapila. Po masivním celosvětovém úspěchu bylo tedy jasné, že datadisk určitě bude následovat. Čas plyne jako voda a Relic Entertainment nám konečně nadělil svoje celoroční dílko. Povedlo se stejně jako původní hra?

Největší neduh původní hry byla dozajista její délka. Hra obsahovala pouhou jednu kampaň s patnáctkou misí za americkou stranu a to bylo všechno. Po několika málo hodinách skvělé zábavy tedy přišel smutný pohled na závěrečné titulky a další zábavu už skýtal pouze multiplayer (a že tam se té zábavy skrývalo také hodně, co si budeme povídat). Opposing Fronts nabízí hned dvě napínavé kampaně za dvě nové strany. První je známá výsadkářská operace Market Garden z pohledu německých vojsk a druhá je osvobození města Caen za Brity.

Každá z obou kampaní je sice kratší, než původní americká, ale dohromady nabízejí rozhodně delší herní zážitek.

Company of Heroes: Opposing FrontsNěmecká strana sice není tak úplně nová, protože byla k dispozici v původní hře v multiplayeru, ale v kampani se s ní setkáte poprvé až zde. Operace Market Garden čítá osm misí a protože se věrně drží historických reálií, je celkem výrazně defenzivní. Spojenci podnikli obrovskou výsadkovou akci a na území se snáší desetitisíce parašutistů ze všech stran. Je nutné se co nejrychleji pořádně připravit a opevnit a útok odrazit. Britská kampaň je naproti tomu značně odlišná, misí čítá devět a jejím hlavním úkolem je obsadit strategicky klíčové město Caen v severní Francii. Každá z obou kampaní je sice kratší, než původní americká, ale dohromady nabízejí rozhodně delší herní zážitek. Navíc se o něco zvedla i obtížnost, takže hrou neprojedete jako bagr mraveništěm, ale chce to opravdu trochu uvažovat o následujícím postupu.

Company of Heroes: Opposing Fronts Company of Heroes: Opposing Fronts Company of Heroes: Opposing Fronts

Company of Heroes: Opposing FrontsSpousta změn nebo vykrádání originálu?
Co se týká jednotek, pouhé vykrádání prvního dílu se naštěstí nekoná, Němci dostali k dispozici spoustu nové techniky, od tanků Mac III nebo Tiger King až po nové druhy pěších jednotek s unikátními schopnostmi a ty staré jim samozřejmě zůstaly. S Brity se setkáváme poprvé a rozhodně se nejedná o nějaký mix dvou již známých frakcí. Jejich klíčovým prvkem je mobilita a to nejen jednotek, ale i budov! Na rozlehlých mapách tedy není problém naložit hlavní velitelské stanoviště a kasárny do náklaďáků, přesunout se blíž k frontě a zásobovat své bojující jednotky novými posilami přímo tak říkajíc z první ruky. Asi není nutné vyzdvihovat, jak klíčová tato abilita může občas být. V mapách, kde tato stanoviště nejsou k dispozici budete získávat posily přivoláváním kluzáků s dalšími jednotkami. Jejich přistání je velice efektivní a právě u něj budete moci obdivovat krásy propracované fyziky, ale o tom později.

Zničit je možné prakticky vše, pokud rozkážete artilerii odstřelovat konkrétní budovu, budete svědky rozmlácení střechy, děr ve stěnách a nakonec i celého sesunutí domu do oblaku prachu a sutin.

Novou klíčovou vlastností je levelování jednotek. Pokud se budete o své svěřence náležitě starat a úspěšně likvidovat nepřítele, získají vaše jednotky zkušenosti. Po dosažení určité hranice u nich budete moci zvýšit jejich útok či obranu a to u všech až celkem třikrát. Takto vycvičení veteráni jsou daleko lepší, než čerstvě naverbovaní nováčci a jejich vhodné používání by mělo být vaším prvotním cílem. Navíc pokud vám během mise nezemřou, budete si je moci v další misi znovu zakoupit již vycvičené. Sice za vyšší cenu, ale vyplatí se to.

Company of Heroes: Opposing Fronts Company of Heroes: Opposing Fronts Company of Heroes: Opposing Fronts

Company of Heroes: Opposing FrontsS fyzikou je sranda
Už u původní hry jsme obdivovali propracovanou fyziku a nejinak tomu bude i zde. Hra je po této stránce vyšperkovaná k naprosté dokonalosti a občas budete hledat své čelisti až na podlaze, až uvidíte, co se vám na tom monitoru rozpoutá. Zničit je možné prakticky vše, pokud rozkážete artilerii odstřelovat konkrétní budovu, budete svědky rozmlácení střechy, děr ve stěnách a nakonec i celého sesunutí domu do oblaku prachu a sutin. Tanky si bez problémů proklestí cestu skrz zdi a stromy a takové přistání kluzáku s posilami... to je panečku nádhera. Přelámané kmeny stromů, utržená křídla, brázda v zemi, prostě jako ve skutečnosti. V kombinaci s bitevní vřavou, spektakulárními výbuchy, vyhazující do vzduchu kvanta hlíny nebo, v případě vehiklů, kusy kovu a nejrůznějšími světelnými a kouřovými efekty se jedná o skvělou podívanou, kterou občas zapomenete pro samé koukání i hrát :-). Celkově se ale grafická stránka od minula moc nezměnila. Občas je vidět trochu větší detailnost terénu a objektů a nějaký ten nový efekt, ale to je vše. Na druhou stranu už původní Company of Heroes bylo po grafické stránce prvotřídní dílo a ještě ho výrazně vylepšit prostě nešlo.

Klady a zápory
Plus Skvěle nadesignované mise
Plus Dvě nové strany
Plus Perfektní fyzika a audiovizuální stránka

Mínus Stále celkem krátké
Mínus Žádné změny v multiplayeru

Cena 899 Kč
CZ Anglicky s českými titulky

Naprosto skvěle dopadlo i ozvučení, které dává hře nádech skutečných bojů. Každá jednotka má své specifické hlášky, drnčení tanků poznáte už z dálky, při hvízdání artilerie vás zamrazí a pokud budete mít nastavenou vyšší hlasitost, sousedi se možná budou bát skutečných náletů :-). Hardwarová náročnost je prakticky stejná jako minule, takže pokud se vám bez problémů hýbal první díl, důvod k upgradu hledejte rozhodně jinde.

Verdikt: Company of Heroes: Opposing Front jsou povedeným datadiskem (navíc stand-alone, takže původní hru nepotřebujete, ale připravíte se o její obsah v multiplayeru), který přináší dvě nové kampaně, nabízející v součtu delší hraní, než původní hra a také spousty nových možností v multiplayeru. Ten sice nenabídl žádné nové mody ani jiné větší novinky, ale to mu neubírá na skvělé hratelnosti. Kromě toho se může pochlubit profesionální českou lokalizací a vcelku příjemnou cenou a to se v dnešní době počítá dvojnásob.

Autor:
 

Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

94 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 1025 čtenářů

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Apex Legends má 10 milionů hráčů. Konečně vážná konkurence pro Fortnite?

Apex Legends

Bez jakékoli předchozí reklamy se v pondělí na trhu objevila nová free 2 play battle royale hra a doslova přes noc se z...

RECENZE: Kdyby vyšel Half-Life letos, vypadal by jako Metro: Exodus

Metro: Exodus

Čekali jsme hodně, ale dostali jsme ještě víc. Po patnácti letech od vydání Half-life 2 se konečně objevila hra, která...

Další z rubriky

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Might and Magic X Legacy

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

RECENZE: Kniha Zaklínač a jeho svět zaujme především fanoušky hry

Zaklínač a jeho svět

Nakladatelství Crew vydává ve spolupráci se společností Fantom Print knihu, která potěší fanoušky herní série o...

RECENZE: War Thunder je snem všech milovníků vzdušných bitev

War Thunder

War Thunder uspokojí více i méně náročné piloty. A nadchne technickým provedením.

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz