Středa 22. září 2021, svátek má Darina
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 22. září 2021 Darina

Afro Samurai – řežba pro otrlé

  0:03
Chcete hodně krve? Nějakou tu nahotu? Spoustu sprostých slov? Tak to tu pro vás něco máme.
74

Afro Samurai

Platforma: Xbox360
Výrobce: Namco Bandai

 • Příjemná hratelnost
 • Vynikající zvuková stránka
 • Hlavní hrdina
 • Nelze přeskakovat animace
 • Krátké
 • Chybí ukazatele čehokoliv

Vulgární krvavá akční rubačka s neodolatelnými postavami bez výraznějšího nového nápadu, ale se skvělým dabingem a slušnou dávkou zábavnosti.

Herní karta

Afro Samurai

Afro SamuraiNaštěstí už dávno neplatí, že hry podle filmů/seriálů jsou obvykle k smíchu. I když on se člověk moc nenasměje, když za ně zaplatí tříměsíční kapesné a nudí se u nich. Stále častěji se objevují tituly, které nedělají ostudu své předloze ani samy sobě, jako například čerstvý Wolverine.

Určitě vám došlo, že to zmiňujeme proto, abychom Afro Samuraie mohli zařadit do skupiny propadáků. Ano, povedl se a nemá se za co stydět. Není to akční špička, ale je to příjemně hratelná záležitost, která má jak slušnou prezentaci, tak náplň.

I přes svou ne tak úplně vážnou stylizaci je Afro Samurai hodně brutální záležitost.

Afro Samurai je herní verzí japonského manga seriálu, který si už stačil vybudovat pověst kultovního. A ne tak úplně bezdůvodně. Manga tvorba je sice známá Afro Samuraimnožstvím různých podivností, ale Afro Samurai je opravdu pochutnáníčko první třídy.

Je zasazen do jakéhosi alternativního feudálního Japonska. Dobrá, to není nic tak překvapivého, ovšem hlavní hrdina už určitě je. Je to vysoký pohublý černošský samuraj zvaný Afro, který má vlasy tak huňaté, že by se v nich schovaly tři pagody a půlka vesnice. V koutku neustále žužlá zapálené cigáro a je sprostý jako celá 9. třída na základní škole, když dostane písemku.

Afro SamuraiNení to tedy standardní hrdina, kterého vídáme jako hrdého japonského bojovníka, ale jeho motivace pro boj je již klasická. Na světě prý existuje mocná čelenka. Kdo ji nosí, je označován jako Number One a jeho moc je nesmírná. Ten, kdo by se chtěl stát číslem jedna, musí ale porazit nositele čelenky, pak se teprve sám může stát Number One. Ovšem, kdo chce vyzvat Number One, musí být Number Two. Existuje totiž čelenka i pro Number Two.

Když byl Afro malý, tak byl jeho otec Number One a před jeho očima byl otec zabit rukou Number Two. Malý Afro byl poněkud konsternován, když se mu před nohy přikutálela useknutá hlava jeho zploditele, a tak samozřejmě začal toužit po pomstě.

Ve hře se Afra ujímáme už v době jeho dospělosti, kdy se mu stále ještě nepodařilo najít Number One. Ale jeho touha po odplatě neutuchá. Stane se Number Two a nadále pase po krvi vraha svého otce.

Afro SamuraiNámět pro puzzle hru to zrovna není, a tak je vám asi jasné, že tu půjde asi spíš o akci. Trefa. Jde totiž hlavně o ni. Afro cestuje skrze levely a se svou katanou rozsévá zkázu. Svou původní předlohu pak hra nezapře ani náhodou, protože krve je tu tolik, že by stačila zásobit všechny krevní banky celé Evropy na dva roky.

I přes svou ne tak úplně vážnou stylizaci je Afro Samurai hodně brutální záležitost. Ne nadarmo jsou katany jedny z nejnebezpečnějších a nejkrásnějších sečných zbraní v historii lidstva. Jsou elegantní, ale pořádně ostré. Afro s nimi umí skvěle zacházet, takže za moment létají nohy, ruce, hlavy (nebo jen jejich vršky), případně dokáže rozetnout soupeře ve dví (horizontálně i vertikálně). Občas si také můžete zahrát bizarní verzi pokeru, kde musíte v daném časovém limitu useknout určitou kombinaci hlav, rukou a nohou.

Každé seknutí provází deci až litry krve, občas pár kapek cákne i na obrazovku (opravdu). Afro je vcelku chladnokrevný. Nedělá mu problém rozpůlit jak protivníky Afro Samuraiv podobě samurajů, robotické bojovníky, ale také polonahé ženy, jejichž vnady halí jen miniaturní kalhotky a místo podprsenky mají stříkance krve. Nikdo z nich ho nerozhází.

Verzí nepřátel ovšem bohužel není moc. Pár lidských bojovníků s různými zbraněmi (meče, sekyry) a v obměněném oblečení, ženské bojovnice kunochi, droidi, samurajové v brnění a pár dalších. V tomto ohledu se hra příliš nevytáhla. Vzhledově nejsou o moc zajímavější ani bossové. Avšak síla hry nespočítá v image protivníků, ale v bojovém systému.

„Sejmi ho jako pravý chlap, zezadu.“

Přijít mu na kloub není nějak složité, ale jeho možnosti jsou více než slušné. K dispozici je slabý a silný úder, kop, blok a skok. První tři zmíněné se dají kombinovat do různých povětšinou obrazově líbivých komb. Blok funguje buď tak, že Afro Samuraiho držíte, nebo ho můžete stisknout v okamžik, kdy na vás dopadá rána, čímž na pár vteřin znehybníte nepřítele, který je vám tak vydán napospas.

V tento moment můžete použít úchop a některý z úderů, což vyvrcholí animací, kdy danému nebožákovi useknete hlavu, popřípadě mu zapíchnete katanu do čela nebo mu zadupnete (opět) hlavu do země. Možné je i hodit rivala libovolným směrem. Některé střety s bossy jsou pak vystavěny na tom, že právě odražení útoku bude základním klíčem k úspěchu.

Běžné útoky nejsou samy o sobě příliš účinné, a kdybyste nepoužili něco, o čem vám povíme za moment, tak se skupinkou např. pěti nepřátel bojujete dlouhé minuty. Podstatnou, ne-li nejdůležitější součástí bojového systému je totiž Focus. Ten se (jak jinak) nabíjí bojem s ostatními. To, že ho můžete použít, se ale nedozvíte z žádného ukazatele či podobně, ale z přívěsku, který Afro má. Pokud je bílý, pak Afro Samuraimůžete využít Focus.

Jakmile to uděláte, čas se zpomalí a barvy vymizí (obraz je černobílý). Nyní můžete třeba jen tak nevázaně sekat, ale to není dobrá taktika. Pokud ve Focus módu stisknete slabý/silný úder, Afro se rozmáchne a přes jeho katanu projedete malá jiskřička světla, která se na špici meče rozzáří. V tento moment stačí uvolnit tlačítko pro úder a dojde k fatálnímu seknutí, které většinu běžných nepřátel jednou ranou zlikviduje.

Není problém odstranit takto tři protivníky najednou. Když se vám navíc podaří zasáhnout nepřítele, tak se Focus nevyčerpává a vy můžete znovu seknout a znovu a znovu, dokud neminete. Je ale nutné neustále držet LT, abyste setrvali ve Focus módu.

Pokud máte dostatek energie, lze aktivovat takzvaný Overfocus, kde stačí stisknout Afro Samuraijen jednou LS a můžete pobíhat sem a tam a sekat protivníky. Jediná rána a jsou mrtví. Velkou výhodou zde je, že nemusíte čekat, až se rozzáří katana. Je to rychlejší a dají se tak odstranit velké počty válečníků. Ve Focus módu lze využít i další vychytávku – můžete rozseknout na vás vypálené střely nebo je odrazit zpátky na nepřítele. Chce to cvik, ale neobejdete se bez toho.

Afro Samurai nehraje na žádné ukazatele. To, jestli je na tom špatně, poznáte jen podle zrychlujícího se bušení srdce a množství krve na vašem oblečení. Zdraví se dá doplnit rozseknutím plyšového medvídka, kteří se po úrovních povalují, nebo zabíjením.

Herní veteránka Kelly Hu
Americká modelka, misska a herečka namluvila hlavní ženskou postavu v seriálové i herní verzi Afro Samuraie. A není to první herní postava, které propůjčila svůj zvučný hlas (a tvář). Ve skvělém RPG Star Wars: Knights of the Old Republic II si „zahrála“ ženu Visas Marr a v Command & Conquer: Red Alert 3 v hraných meziscénách ztvárnila sličnou Suki Toyama.

Co se týče filmové kariéry, tak se objevila například ve filmech Král Škorpion, X-Men 2 nebo v animovaném prequelu k hernímu Dead Space – Dead Space: Downfall.

Afro SamuraiNáplň misí je vcelku lineární, stejně jako prostory, i když nejsou tak striktně ohraničené, jak se na první pohled zdají. Kdyby se vám náhodou podařilo ztratit, tak je tu váš věrný průvodce, zvaný Ninja Ninja (?!). Pokud tedy nevíte kudy kam, stačí ho přivolat a on se objeví v oparu kouře v místě, kam máte zamířit.

Problém je, že někdy jste v lokaci, která je docela rozsáhlá a jednu osobu kuckající v kouři není jednoduché zachytit. Ale jelikož ho lze použít kdykoliv, obvykle se ho podaří najít. A navíc je to hodně slušný hláškař. Neustále vás oblažuje svými výlevy jako: „Si myslíš, že jsem tvé zas***é GPS?“ nebo „Sejmi ho jako pravý chlap, zezadu“. On si tu zkrátka nikdo nebere servítky. Přístupnost byla stanovena M (Mature, pro hráče 17+) a ne jen tak pro nic za nic. Málokterá hra je slovně tak vulgární jako Afro Samurai.

Hra je zvukovou perličkou obecně – na jejím namluvení se podílely „áčkové“ hvězdy a hudbu měl na starosti umělec známý jako RZA, který je členem legendárního Wu-Afro SamuraiTang Clanu. Dočkáme se tedy hip-hopových písní promísených s asijskými motivy. Afra a Ninju Ninju namluvil Samuel. L. Jackson, hlavní ženskou hrdinku Otsuru Kelly Hu a záporáka Justice Ron Perlman.

Vizuální ztvárnění bylo zvoleno vcelku očekávatelně – cel-shadová grafika. Podobná jako například v posledním Prince of Persia. A s tím má Afro Samurai společné i pasáže, ve kterých se prohání po zdech, houpe se po tyčích a skáče z plošiny na plošinu.

Jsme tedy spokojeni. Není to sice dlouhá záležitost (dvě tři odpoledne stačí), ale má to atmosféru, je to zábavné, politicky nekorektní, vulgární a krvavé. To někoho zaujme, někoho odradí, ale herní kvality jsou tu nesporné. Revoluční nápady tu sice chybí, ale po stránce hratelnosti není příliš co vytýkat.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

74 %

Čtenáři

73 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 66 čtenářů

 • Nejčtenější

Nejslavnější cheat historie oslavil 35 let. A ne, není to IDDQD

Už je to dlouhých 35 let od té doby, co si mohli hráči počítačových her poprvé vyzkoušet, co se stane, když na svých...

Vývojář originálním způsobem urazil fanouška, stálo ho to ale místo

Mezi vývojáři válečné akční hry World of Warships a jejich fanoušky to v posledních měsících doslova vře. Po...

KVÍZ: Jak moc se vyznáte ve hrách z druhé světové války?

Druhá světová válka je z herního hlediska vděčným tématem, jen málokterý titul si ovšem zaslouží, aby se na něj...

KOMENTÁŘ: Už bylo dost GTA 5, je na čase se posunout

Minulý týden jsme mezi ukázkami na chystané tituly pro PlayStation 5 viděli také hodně starého známého: Grand Theft...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kterých dvacet fotbalistů je nejlepších na světě? Fifa 22 v tom má jasno

Další díl milionové videoherní série Fifa vychází již za necelé tři týdny a my se konečně můžeme podívat, kteří...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

 • Další z rubriky

RECENZE: Marvel’s Iron Man VR ukazuje omezení virtuální reality

Tony Stark se vrátil jako Iron Man do herního světa v titulu určeném výhradně pro virtuální realitu. To zní jako skvělý...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops Cold War je nevýrazná sázka na nostalgii

Letošní díl série Call of Duty se vrací do studené války. Krátká kampaň bohužel opakuje řadu chyb, z nichž se značka...

RECENZE: The Medium je jak z jiného vesmíru, baví i štve zároveň

Hororová adventura The Medium je jednou z prvních exkluzivit pro novou generaci konzolí, těžko ovšem předpokládat, že k...

RECENZE: Oddworld: Soulstorm je depresivní, umí potrápit a stojí za to

Oddworld se vrací ve formě. Je náročný, temný a vizuálně podmanivý. Fandy původních her nezklame, ale jestli okouzlí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...