Just Cause - tropické GTA

  12:08aktualizováno  30. dubna 6:55
Na odkaz skvělého Grand Theft Auta se snaží navázat mnoho her, zatím bezúspěšně. Just Cause si dělá podobný zálusk a zatím to nevypadá, že by se za něj jeho vývojáři měli stydět. Podaří se?

Just Cause Ambice překonat nebo alespoň dosáhnout úspěchu multiplatformového hitu Grand Theft Auto má kdekdo. Musíme si ale rovnou říci, že ačkoliv pokusů již několik proběhlo, žádný se posvátné aureole skvěle prodávané gangsterky ani nepřiblížil. Selský rozum a naše bohatá zkušenost však říkají, že jednou se to přece povést musí. Tak proč ne zrovna u Just Cause, nadějném titulu ze Švédska, odkud jsme si zvykli inkasovat velice kvalitní kousky? Inu, pár důvodů, jako třeba nezkušenost vývojářů či omezenější zdroje, by tu byla, ale nač si kalit radost ještě před výsledkem. Kdoví, třeba si nyní čtete o jednom z největších trháků tohoto roku. Papírový potenciál k tomu rozhodně má.

V průběhu celé hry potkáte mnohé dobře vykreslené NPC charaktery a odepřen by vám neměl být ani románek v James Bond stylu. Samozřejmě jen v případě, že budete mít zájem.

Co byste řekli na ojedinělou příležitost zahrát si za tajného agenta CIA? Ať jdeme do háje? Tak to máte tedy smůlu, protože hlavní hrdina, podle jména Španěl nebo Jihoameričan, Rico Rodriguez si právě toto povolání zvolil za své. A na nedostatek úkolů si rozhodně stěžovat nemůže. Naopak, je to jasná jednička, nejlepší člověk, kterého CIA má. Tak proč ho nenasadit na akci na malebnémJust Cause jihoamerickém ostrůvku San Esperito, jenž je ovládán samozvaným diktátorem, který si ke všemu neváhal opatřit něco arzenálu s přízviskem „hromadné ničení.“

Základem každé free-form hry ve stylu GTA, je jednoznačně rozsáhlý svět, v němž se lze bez viditelných omezení pohybovat. Ostrov San Esperito a přilehlé lokace nebudou výjimkou, a pokud bychom brali výměru jako bernou minci kvality hry, umístila by se zřejmě na samém vrcholu. Hlavní ostrov nabídne města, vesnice, pláže, letiště, kasino, fabriky i těžko prostupnou džungli, nicméně tím to rozhodně nekončí – když překonáte moře, ať už lodí nebo nějakou poletuchou, ocitnete se na ostrůvkách menších, kde se dá rovněž užít spousty legrace.

Just Cause je kupodivu celkem příběhově orientovaným dobrodružstvím, Just Cause přestože tomu samotný koncept hry nenapomáhá. Základní dějová linka čítá přibližně dvacet dlouhých misí, přičemž pro dosažení cíle, tedy likvidaci nepříjemného autokrata, stačí splnit jen je. Ovšem pokud se tak rozhodnete, budete muset žít s pocitem, že jste o dobrou polovinu, možná i větší část hry, přišli. Na ostrovech totiž působí hned několik různě znepřátelených frakcí, které nemají na práci nic lepšího než vymýšlet vám vedlejší úkoly, jejichž splnění samozřejmě nezůstane bez náležité odměny. Ta se pak dá dobře využít při další práci, kterou výrazně zjednoduší. V průběhu celé hry potkáte mnohé dobře vykreslené NPC charaktery a odepřen by vám neměl být ani románek v James Bond stylu. Samozřejmě jen v případě, že budete mít zájem.

Úkoly se dají plnit odlišnými způsoby, ať už to je odvislé od politické příslušnosti, nebo způsobu hry – vždycky se najde několik diametrálně se lišících variant.

Prostředí hry je rozděleno na 34 provincií, přičemž v každé z nich existují různé pořádky, lépe řečeno převládá některá z mocenských frakcí, s nimiž budete mít co do činění. Vašimi hlavními spojenci jsou vzbouřenci, jež je zapotřebí připravit k převratu, ale i s ostatními se vyplatí být za dobře, byť spojenectvím s narkobarem není zrovinečka morálně na výši. Zabrané provincie se dají nejrůznějšími způsoby zabírat,Just Cause což je rozhodně doporučeníhodné, jelikož pak budete mít lepší výchozí body do dalších bojů či jiné bonusy. Vaše integrace do zdejší společnosti a snad i politiky dosáhne takového stupně, že budete sami vytvářet aliance nejrůznějších spolků a pěkně intrikařit. Nehledě na to, že úkoly se dají plnit odlišnými způsoby, ať už to je odvislé od politické příslušnosti, nebo způsobu hry – vždycky se najde několik diametrálně se lišících variant.

Autoři si jsou jasně vědomi toho, že nemohou přijít s hrou obsahově horší, než je Grand Theft Auto, pročež se náležitě činí a připravují tuny zajímavých strojů. Celkové číslo již překročilo stovku a další kousky dále přibývají. Limuzíny, sporťáky, veteráni, autobusy, kamiony, traktory, motorky, tanky vrtulníky, stíhačky, motorové čluny, větší lodě i ponorky – to všechno ve hře naleznete a budete moci použít. Navíc nebude zapotřebí se s ničím učit kdovíjak dlouho zacházet, v rámci jednoduchého, ale přesto všeobsažného ovládání, zvládnete kočírovat i ty zdánlivě nejsložitější stroje.Just Cause

Na Rica Rodrigueze budeme nahlížet pohledem třetí osoby, což umožní i spoustu vylomenin, jako je kupříkladu skok padákem nebo vyskočení z vozu za jízdy či letu. Grafika vypadá na obrázcích skvěle, ale jak to v takovýchto případech bývá, bude ještě zapotřebí vyladit poměr mezi kvalitou efektů, textur, dohlednosti i dalších aspektech grafiky a optimalizací pro běžným smrtelníkům dostupné mašiny. Snad to dopadne ke spokojenosti všech – zatím vypadá souostroví přímo malebně, nádherná vegetace s přírodními krásami ponořenými do červánků možná působí trochu kýčovitě, ale příjemnou hratelnost jedině podpoří.

Limuzíny, sporťáky, veteráni, autobusy, kamiony, traktory, motorky, tanky vrtulníky, stíhačky, motorové čluny, větší lodě i ponorky – to všechno ve hře naleznete a budete moci použít.

Na Just Cause se tedy velice těšíme a domníváme se, že by mohlo jít o titul, na který budeme dlouho vzpomínat. Třeba nepřekoná Grand Theft Auto, ale jak se říká – nemusí pršet, stačí když kape. A v tomto případě zřejmě bude kapat hodně silně. Zatím není úplně jasné kdy, ale hratelné verze rozesílané zahraničním novinářům dávají tušit, že to už nebude tak dlouho trvat.

Index očekávání: 90%

Autor:
 

Nejčtenější

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Fanoušek cestoval přes půl Evropy, aby se podíval na skutečný hrad z CS:GO

Google Maps

Youtuber známý jako 3kliksphilip se vydal z Anglie až do malé vesničky Predjama na jihozápadě Slovinska, jen aby se...

RECENZE: Třetí přídavek pro český Kingdom Come je zatím ten nejlepší

Kingdom Come: Deliverance - Band of Bastards DLC

Přídavek Band of Bastards pro Kingdom Come: Deliverance láká na těžké souboje a lineární hratelnost. Sice nám v něm...

Hráči to často mají těžší než klasičtí sportovci, říká majitel týmu eSuba

Majitel eSuby Ladislav Dyntar

V rozhodujících momentech je nutné spolehnout se na sto procent na své tělo, jakékoliv zaváhání vás může stát hru, říká...

Další z rubriky

Sekiro: Shadows Die Twice bude víc než jen Dark Souls se samuraji

Sekiro: Shadows Die Twice

Letošní novinka od mistrů ze studia From Software s názvem Sekiro: Shadows Die Twice je mezi fanoušky očekávaná se...

Unikátní exkluzivita Dreams promění hráče ve vývojáře

Dreams

Dlouho vyvíjený exkluzivní titul Dreams dá majitelům PlayStation 4 dosud nevídané možnosti. Nesmírně ambiciózní projekt...

Judge Eyes bude stylová detektivka z japonského podsvětí. První pohled

Judge Eyes

Pokud se řadíte k fanouškům videoherní série Yakuza, nebo rádi vzpomínáte na městské akce jako Sleeping Dogs a L.A....

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz