Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Colin McRae Rally 3 - dojmy ze hry

  12:00aktualizováno  22. června 10:50
Colin McRae Rally 3 je hra, která vyžaduje více času, než vyřkneme konečný soud a z tohoto důvodu vám nejdříve přinášíme naše první dojmy. Ve třetím díle nás totiž několik věcí příliš nepotěšilo.

Colin McRae Rally 3 Herní série Colin McRae Rally od Codemasters patří již od prvního dílu mezi nejkvalitnější a nejoblíbenější realistické simulátory automobilových soutěží na našich domácích počítačích. I proto bylo také třetí pokračování mezi příznivci závodních her toužebně očekáváno. Majitelé domácích topinkovačů druhé generace od společnosti Sony měli možnost se s třetím Colinem setkat již před několika měsíci, kde i při konkurenci druhého dílu WRC či podobných her patří ke králům mezi simulátory rally.

Jistě ne každý bude se mnou souhlasit v tom, že je Colin 3 kvalitnější než WRC 2 (důkladně jsem studoval veškeré diskuse týkající se tohoto tématu). Faktem je, že WRC těží hlavně z oficiální licence na světový šampionát v rally, má možnost použít všechny tovární značky i jména jezdců (s výjimkou právě skotského pilota, protože práva na jeho použití v multimediálním průmyslu vlastní Codemasters) účastnící se MS. Kromě toho je možnost využít také oficiálních názvů soutěží i za pomocí GPS Colin McRae Rally 3 převést reálné tratě do elektronické podoby (což se ovšem autorům moc nepovedlo, zkoušky odpovídají realitě pouze charakterem). To nejdůležitější na každé závodní hře je ale samotné chování závodního auta. A tady právě vítězí dílko od Codemasters, jízdní vlastnosti aut ve WRC jsou hodně k smíchu.

Ale nechme už srovnávání PS verzí. Zatímco příznivci obou her sváděli slovní přestřelky o kvalitách jednotlivých sérií, počítačoví hráči jen posmutněle sledovali u internetu neustálé oddalování termínu vydání odůvodňované zkvalitňováním samotné hry pro náročnější PC hráče. A tak tomu poslednímu – červen 2003 – už téměř nikdo nevěřil. Malou předzvěstí bylo 125 MB velké demo dávající k dispozici celé tři rychlostní zkoušky. Nedlouho nato se však objevuje dokonce verze plná.

Hned první setkání vypadá zajímavě, hra se rozkládá na celkem třech plackách. Co je však horší, toto dílo nabízí jedinou možnou instalaci čítající hrozivé 3 GB. Ale což, vkládám úvodní CD do mechaniky a začínám Colin McRae Rally 3 hru instalovat. Po pár minutách (či desítkách minut, podle rychlosti vlastněného počítače) se to podařilo a já vesele pouštím hru.

Po vzoru kvalitně udělaných úvodních animací včetně efektně vsazené hudby z předchozích dílů se zde nedočkáváme téměř ničeho, předvedená animace tratě ve velkých čtvercových kostičkách je oproti předchozím dílům jen slabým odvarem. Ale co, intro hru přece nedělá… A už je tu menu, které funguje na stejném karuselovém principu jako u dvojky. Nabídka je poměrně standardní, tedy kariéra, jednotlivá zkouška, nastavení a extras (zde je ke zhlédnutí promo video na Colina 3 a novou hru ze série Indycar). Výběr při nastavování je dostatečný, obzvláště u grafické karty je možné nastavit si i ty nejnižší možné detaily umožňující hru spustit i na v manuálu uváděném minimu (ovšem zapomněli dodat, že koukat se na to nedá).

Tak honem nastavit a rychle na trať. Vybírám rychlostní zkoušku. Jako první se nabízí možnost volby Colin McRae Rally 3 závodního auta, kromě Colinova Fordu Focus WRC (zde je vhodné poznamenat, že díky všemožnému odkládání vydání PC verze již dávno McRae nejezdí s Fordem a ani ve hře poměrně slušně komentující spolujezdec Nicky Grist už s ním v autě nesedí) také Subaru Impreza WRC, Mitsubishi Lancer Evo VII, Citroën Xsara WRC. Fiat Punto S1600, MG Rover S1600 a Fiat Puma Kit Car. Nabídka tedy nikterak převratná. Z nabízené sestavy tedy vybírám Focuse. Následuje výběr trati. K dispozici je celkem osm zemí (hned od začátku jsou to Velká Británie, Španělsko, Finsko, Řecko, USA, Japonsko, Švédsko, Austrálie). Jako svou premiérovou zkoušku si vybírám tu úvodní z Velké Británie, kterou si celkem obstojně pamatuji už z playstationu.

Stojím na startu, červený čtvereček ve středu obrazovky odpočítává 5 – 4 – 3 – 2 – 1 – START. Sešlapávám tedy pomyslný plynový pedál stisknutím šipky nahoru a Focus se za hřmění dává kupředu. Po stometrové rovince následuje pravý vracák, podle českého systému by spolujezdec jezdci nahlásil pravá deset. Nicky Grist Colin McRae Rally 3 však pochází z britských ostrovů, kde se používá jiný systém zatáček a tak mě nahlášená fifty-open hairpin right vůbec nepřekvapuje. Co mě ale překvapuje hodně je chování auta poté, co se za vydatné pomoci ruční brzdy pokouším uvedený vracák projet. Což o to, auto by zatočilo celkem realisticky, dál už však nezbývá jen sledovat, co to zase programátoři Codemasters vyvedli. Postupuju rychlostní zkouškou dál a přicházející zatáčky mě čím dál tím víc utvrzují v tom, že tohle auto se ovládá nějak divně. Vypínám tedy Anglii a zkouším úvodní zkoušky na Finsku a Španělsku (také hodně vryté do paměti) v domnění, že na jiných površích se auto bude chovat líp. Bohužel, nestalo se. Auto na trati totiž neskutečně plave. Což o to, na trati se pilot nějak udrží, výrazně to ale kazí požitek z celé hry.

Opravdu humorně v tomto kontextu vyznívá výrobcem často proklamovaný důvod zpoždění jako zkvalitňování samotné hry. Bohužel, kromě jednoho kamenu na vnitřku zatáčky na trati první zkoušky ve Finsku je jedinou změnou právě chování auta – k horšímu. Programátoři se měli vykašlat na nějaké zlepšování, radši to měli Colin McRae Rally 3 rovnou vypálit a vydat, většina hráčů by je pak vzývala jako modly. Za těch pár měsíců dokázali totálně zprznit chování aut na trati. Abych byl přesnější, velmi špatně se chovají auta s náhonem na všechna čtyři kola. Vozy poháněné pouze na přední nápravu (tedy KITy a vozy Super 1600) se chovají víceméně realisticky a dá se s nimi jezdit.

Dobrá, pro pořádek zkusím ještě mód kariéry. To, že mám k dispozici jenom auto Colina McRae a že můžu jet jen za něj, jsem znal již z PS verze, takže i když se mi to moc nelíbí, tak mě tento fakt již tolik nepřekvapil. V tomto módu se jedou všechny soutěže postupně za sebou (každá má šestici rychlostních zkoušek) s cílem získat za konečná umístění co nejvíce bodů do celkové klasifikace.

Podobně jako většina počítačových hráčů i automobilových závodníků jsem do ní vkládal velké naděje, první zkušenosti jsou však obrovským zklamáním. Takové jsou tedy mé první dojmy z této hry. Doufám, po několikadenním důkladném ježdění budu moci svůj názor na tuto hru výrazněji pozměnit.

Hru Colin McRae Rally 3 si můžete koupit na Gamestore za zvýhodněnou cenu 1299 Kč.

Autor:
Témata: GPS, jízdné, simulátor
  • Nejčtenější

Herní krásky, které berou dech. A jeden krasavec k tomu

Ač se puritáni a politicky hyperkorektní lidé snaží bojovat proti sexy postávám na každém kroku,...

Vyděrač už dva roky každý den zabíjí jedno NPC, chce pokračování Skyrimu

Od vydání zatím posledního dílu série The Elder Scrolls už uplynulo víc než dvanáct let a...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nejlepší hra roku 2022 míří na PC, majitelé playstationů se mají na co těšit

Dlouho očekávaná prezentace PlayStationu sice ničím nepřekvapila, přesto nelze mluvit o zklamání....

Hlavní hrdinkou nové hry od autorů šokující Agony bude posedlá nymfomanka

Polské studio Madmind oznámilo nepřímé pokračování své hororové hry Succubus. Ve hře s výmluvným...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Už jste přemýšleli, co se stane s vaší digitální knihovnou her, až zemřete?

Zakoupené hry ve steamové knihovně nelze nikomu darovat, a dokonce ani posmrtně odkázat. Pokud tedy...

Z klasické arkádové střílečky Metal Slug bude tahová strategie

Žánr tahových strategií se ještě do konce letošního roku dočká nečekaného přírůstku. Svoji odbočku...

Drsňácká Yakuza se dočká hraného seriálu, ukáže příběh oblíbeného hrdiny

Drsňácká herní série Yakuza, kterou už dnes známe pod názvem Like a Dragon, se ještě letos dočká...

Hlavní hrozba World of Warcraft: The War Within se představuje

Studio Blizzard zveřejnilo s blížící se betou World of Warcraft: The War Within trailer nazvaný...

Taková břečka dostala zelenou? Hráči si ohledně novinky neberou servítky

Minulý týden PlayStation odhalil nové informace ohledně chystaných her a jedna z nich vyčnívá v ne...

Obstála dětská opalovací kosmetika Lirene na horkém sluníčku?
Obstála dětská opalovací kosmetika Lirene na horkém sluníčku?

Jaké jsou zkušenosti našich testerů a jejich dětí s dětskou opalovací kosmetikou Lirene? Ochránil pokročilý systém fotostabilních organických a...

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...