RuneScape | foto: Jagex

Venezuelané si v krizi přivydělávají lovem zelených draků

  • 11
Kvůli vysoké inflaci si lidé ve Venezuele hledají nejrůznější alternativní metody obživy. Jednou z nich je i vydělávání prostřednictvím hromadění virtuálních prostředků ve hře Runescape. Ostatním hráčům se to ovšem nelíbí.

Pokud poslední dobou občas sledujete zprávy, asi jste nemohli uniknout informacím o politickém a ekonomické kolapsu jihoamerické Venezuely. 

Tzv. virtuální farmaření je doménou především Číny.

Ponechme stranou důvody stále se stupňujících protestů proti prezidentovi Nicolási Madurovi, nepopiratelný fakt je ten, že se země potýká s akutním nedostatkem základních potravin a léků, jejichž ceny inflace vyšroubovala na neuvěřitelné hodnoty. Minimální mzda v zemi je podle listu New York Times v současnosti v přepočtu zhruba 100 korun měsíčně.

Jako tragikomický doklad vážnosti situace pak slouží návod, jak si vydělat nějaké peníze hraním populární on-line hry Runescape, který vyšel v místních novinách. Opakováním stále stejných nenáročných herních činností získávají hráči pravidelně určitý obnos virtuální měny a ten pak neoficiálně prodávají za skutečné peníze.

Článek o farmaření v Runescape ve venezuelských novinách

Tzv. virtuální farmaření, jak se tomuto fenoménu říká, není nic nového. Dosud však bylo spjato především s Čínou, kde na to mají vyloženě „továrny“ se stovkami zaměstnanců.

Nejsnazší cesta k výdělku v Runescape spočívá v zabíjení „zelených draků“ a prodávání jejich kostí a kůží. Tímto způsobem si mohou lidé vydělat v přepočtu zhruba 20 až 40 korun za hodinu, což je prý více, než má aktuálně v zemi většina vysokoškolsky vzdělaných lidí. Ceny zlata nejsou samozřejmě fixní a čím více se ho najednou pustí do oběhu, tím je jeho hodnota nižší. Oproti venezuelskému bolívaru je však zlato v Runescape skálopevná měna.

RuneScape vyšla již v roce 2001, pořád je ovšem docela populární.

Jenže zatímco pro Venezuelce se jedná o jednu z nemnoha možností přivýdělku, ostatní hráči z celého světa s tím mají problém. „Najednou je všude spousta španělsky mluvících lidí, kteří evidentně nemají páru o tom, jak se hra vůbec hraje,“ zní z tábora nespokojených. Mnozí jdou ještě dál a vyloženě vybízejí k zabíjení všech hráčů z Venezuely, ať už farmaří, nebo hrají normálně.

Pravdou je, že „farmaření“ je proti pravidlům hry a její provozovatelé z firmy Jagex se mu snaží všemožně zabránit. Jelikož však Venezuelané nepoužívají žádné automatické programy (tzv. boty), dá se jejich chování jen obtížně detekovat.

Pro dobro všech stran doufejme, že se situace ve Venezuele brzy uklidní.