Výrobci traktorů se mohou přetrhnout, aby je vývojáři zařadili do své hry

  • 13
Z pohledu nezasvěceného diváka je to patrně nečekané, ale simulátory zemědělské techniky patří mezi nejpopulárnější počítačové hry vůbec. Prodávají se po milionech a výrobci traktorů a kombajnů jsou ochotni platit horentní sumy za to, aby se mohli stát jejich součástí.

V sérii Farming Simulator sice nezažíváme žádá úchvatná dobrodružství, přesto už se několika jejích dílů v posledních patnácti letech prodalo přes dvacet pět milionů kopií. Hráče jednoduše baví relaxovat v kokpitech zemědělských monster a obdělávat úrodu, byť jsou její plody ryze virtuální.

Farming Simulator 22

Nečekaný komerční úspěch samozřejmě nezůstal bez povšimnutí a tak se na něm přiživil, kdo mohl. U nás hra kdysi vyšla pod patronací společnosti Zetor a doplněná soundtrackem v podobě klasického hitu Traktor od Visacího zámku, k dostání jsou i dokonalé repliky příslušných volantů. Na Gamescomu se u stánku vývojářů nechala fotit i tehdejší německá kancléřka Angela Merkelová.

Vývojáři ze studia Giants přitom pochází ze Švýcarska a na svoji dojnou krávu jsou náležitě pyšní. Až tak, že pečlivě vybírají, koho si do ní pozvou. „Ze začátku jsme se sami museli výrobců zemědělské techniky ptát, jestli je můžeme v naší hře použít, dnes musíme pečlivě zvažovat, koho můžeme přidat a jaké z toho budou pro hru výhody,“ prozradil marketingový manažer společnosti Wolfgang Ebert britským novinám The Guardian.

Výrobci zemědělské techniky se totiž prý mohou přetrhnout, aby se ve hře objevili. Nové díly totiž vychází ve dvouletých cyklech a tak mají autoři kapacity jen na nějakých pět set kusů techniky navíc, přičemž se samozřejmě snaží fanouškům nabídnout co největší přidanou hodnotu.

Jako příklad ideální spolupráce může posloužit finská společnost Valtra, která s vývojáři sdílela technické dokumenty nového traktoru ještě dřív, než první model sjel z výrobní linky. Díky tomu pak slavnostní představení virtuálního vozu proběhlo ve stejný okamžik jako toho skutečného. Obě strany si spolupráci pochvalují…

Samozřejmě platí, že díky snadné přístupnosti modifikací nemusí být hráči odkázáni jen na oficiální tvorbu, ale oblíbené modely méně známých společností si mohou stáhnout z internetu, přes veškerou snahu však jejich kvalita za tou oficiální zaostává.

Poslední díl Farming Simulatoru vyšel loni, s další verzí tak můžeme počítat až napřesrok.