Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nejočekávanější strategie roku 2004 #1

  12:00
Originální The Movies, úchvatně vypadající Paworld, stylový Evil Genius, či nástupce Transport Tycoonu, Transport Giant - na tyto a řadu dalších chystaných pecek jsme se podívali v dalším z článků o nejočekávanějších hrách roku.

Podobně jako minulý rok, i letos jsme připravili ultimátní seznam nejočekávanějších strategických her, jež by měly spatřit světlo světa v průběhu následujících jedenácti měsíců. V tomto a ve druhém díle naleznete celkem dvacet titulů, na něž se redakce BonusWebu těší nejvíce. Výběr je to poměrně reprezentativní, je ale jasné, že v něm přesto některé další zajímavé hry chybí. Dotklo se to jednak těch, jejichž vydání je už skutečně na spadnutí a objevují se i první recenze (například mafiánské Commandos Chicago 1930), jednak z druhého pólu titulů, o nichž se sice ví, nebo alespoň předpokládá, že jsou ve vývoji, ale autoři doposud nezveřejnili žádné informace ani obrázky. Z nich nelze nevzpomenout pravděpodobně chystané Age of Empires 3, s určitostí pokračování budovatelské série v podobě Anno War, chystanou simulaci fantasy královstvíčka Majesty 2, druhý díl Total Annihilation, mnohokrát propírané Heroes of Might & Magic 5 či nedávno oznámený Zoo Tycoon 2. Vzhledem k několika dalším titulům pak máme poněkud špatné svědomí, takže pro jistotu: své kvality jistě budou mít i historická RTS Against Rome, Castle Strike, jehož název mluví za vše, námořní Midway: Naval Battles, či - byť mírně zastaralé - fantasy Warlords Battlecry 3. A vždy tu samozřejmě zůstává i možnost, že se na E3 či ještě později objeví informace o doposud utajovaném projektu, jenž ostatní strčí s přehledem do kapsy. Ale dost už chození okolo horké kaše, pojďme se přesunout k první očekávané hitovce...

Besieger
Výrobce: Primal Software | Vydavatel: N/A | Datum vydání: ?/2004 | Homepage
BonusWeb píše:
Novinka
Stáhněte si:
Screenshoty
Video
Index očekávání - 70%

      

Poněkud nenápadná, ale přiom navýsost zajímavá budovatelsko-válečná strategie se kutí ve studiích nepříliš známé firmičky Primal Software. Základ Besiegeru je jednoduchý. Bránit svoji pevnost a dobývat cizí. Na tohle jádro se ovšem nabalují další důležité a hru zpestřující prvky, jako je například ekonomika, kdy množství surovin závisí na počtu obyvatel pevnosti, kteří se rodí pouze je-li dostatek volných domů. Velice důležitá je také volba správné herní strategie, protože každá ze dvou ve hře dostupných ras má své vlastní budovy a jednotky s rozdílnými vlastnostmi. Jak je poslední dobou zvykem, snaží se vývojáři do strategických her implementovat alespoň nějaký příběh a hlavního hrdinu, který jej pro hráče postupně odkrývá. A nejinak je tomu také v této hře. Dále se můžeme těšit na 12 rozlehlých levelů, reálný model poškození, měnící se počasí, inteligentní chování nepřítele a multiplayer hru až pro 16 hráčů přes LAN, nebo internet v módech deathmatch, capture the flag, cooperative, hold artifact, king of the hill atp. Na druhou stranu, celý projekt, jenž je svou filozofií asi nejblíže klasice Stronghold, není zdaleka jistým adeptem na přední místa žebříčku nejlepších her. Zejména na grafickém zpracování budou muset autoři zapracovat a předpokládat stoprocentní naplnění slibů z tiskových zpráv by bylo zřejmě, zvlášť u začínajícího týmu, značně bláhové. Snad se ale vše v dobré obrátí a my se na podzim či v zimě dočkáme výtečné RTS.

Besieger Besieger Besieger

Evil Genius
Výrobce: Elixir Studios | Vydavatel: Vivendi | Datum vydání: ?/2004 | Homepage
BonusWeb píše:
Preview
Stáhněte si:
Screenshoty
Trailer
Index očekávání - 75%

      

Většina čtenářů asi najde ve svém okolí někoho, komu by sedělo přízvisko Evil Genius. V připravované hře dříve do nebes vychvalovaného, po nemastné neslané Republic: The Revolution už méně glorifikovaného, Demise Hassabise se ale zlými génii myslí archetypální postavy ze špionážních filmů stylizovaných do šedesátých let. Hráč se nepostaví do role charismatického agenta s povolením zabíjet, ale naopak, po vzoru skvělého Dungeon Keepera, zakusí obtíže života na druhé straně barikády. V roli šíleného vědce se bude snažit vyvinout stroj, který by zničil svět, další, pomocí něhož by sám zkáze unikl – a zároveň se starat o vlastní bezpečnost stavbou opevnění s řadou pastí a všemožně ozbrojených a vybavených nohsledů, kteří zastaví dotěrné pracovníky špionážních služeb. Koncept hry Evil Genius je sám o sobě zajímavý, vzpomínky na Dungeon Keepera ještě živé – a námět sám nabízí řadu prostoru pro humorné vložky a nejrůznější oživení. Zveřejněné obrazové ukázky zatím předvádějí v poměrně příznivém světle i grafiku, která bude trojrozměrná a využije již hotového enginu Republic (snad o poznání výrazněji než zmiňovaná hra, kde byla 3D část vlastně jen přívažkem). Zařazení tohoto titulu do našeho výběru je tak trochu sázkou do loterie. Snad už ale tentokrát Elixir Studios naplní očekávání a vytvoří nejen originální, ale i stylovou a zábavnou RTS.

Evil Genius Evil Genius Evil Genius

Gangland
Výrobce: Media Mobsters | Vydavatel: Whiptail Interactive | Datum vydání: Q1 2004 | Homepage
BonusWeb píše:
Preview
Stáhněte si:
Screenshoty
Trailer
Index očekávání - 75%

      

Gangland od dánské společnosti Media Mobsters je poněkud těžko rozmotatelným žánrovým spletencem. Autoři se evidentně nechali inspirovat českou Mafií, neboť předkládají silný dějový prvek s charismatickým hlavním hrdinou. Tím je mstitel Mario, jenž se vydává do USA za svými bratry, kteří svou zločinnou kariéru počali v rodné Itálii vraždou nejmladšího sourozence. Bude se však muset nejprve dostat na špičku hierarchie organizovaného zločinu, aby se s nimi mohl utkat jako rovný s rovným. Kariérní postup ve světě prohibice a soupeřících mafiánských gangů znamená plnění ze začátku menších, samostatných úkolů, nejrůznějších "obsílek", výhružných akcí či krádeží. Časem si nicméně Mario získá "lepší" reputaci a dostane pod své velení několik spolubojovníků. Zde začnou výrazněji na povrch prosvítat prvky taktické strategie ve stylu Commandos či Chicago 1930. Gangland nabídne celkem okolo třiceti misí, často s možným nelineárním postupem, širokou škálu dobových zbraní (ano, na oblíbený Tommy gun se rozhodně nezapomene) a především velice reálně zpracovaný prostor města s civilním obyvatelstvem, které sleduje vlastní záležitosti, policií, nejrůznějšími dealery a dalšími živly. Grafické zpracování Ganglandu je plně trojrozměrné, přitom však velice detailní a stylové, takže hra by podle všeho neměla ztrácet ani po vizuální stránce.

Gangland Gangland Gangland

Knights of Honor
Výrobce: Black Sea Studios | Vydavatel: N/A | Datum vydání: ?/2004 | Homepage
BonusWeb píše:
Preview
Stáhněte si:
Screenshoty
Hudba
Index očekávání - 80%

      

Titul Knights of Honor je další na historii založenou realtimovkou v tomto přehledu. A autory opět zlákalo atraktivní období středověku. Hráč se bude opět, podobně jako ve výše popisovaných Lords of the Realm 3, snažit v roli panovníka jednoho z mnoha království podmanit si celou Evropu. Styl hraní bude nicméně odlišný a více podobný sérii Total War. Základem každého úspěšného tažení za dobytím Evropy bude kvalitní tábor, zbudovaný na pevných základech, patřičně opevněný a vybavený vším potřebným, kdyby došlo k obléhání. Hráči se dle dostupných informací budou muset starat nejen o samotné válčení, ale také o potraviny pro své vojáky a občany. Aby toho na něj nebylo moc najednou, bude mít pro každou část hry zvláštního poradce. Potěšitelná je jistě skutečnost, že vojáci budou za každý úspěch v boji získávat zkušenosti, které se pozitivně projeví při dalším souboji. RPG prvky se nejcitelněji dotknou elity středověké armády, tedy rytířů, kteří budou zdaleka nejdůležitějšími jednotkami a zároveň osobnostmi. Široké možnosti nabídne diplomacie, výrazně propracovanější než v sérii Total War, samotné boje pak budou náročné na taktické myšlení a vhodné užití různých druhů jednotek. Samotné screenshoty nepůsobí zrovna uchvacujícím dojmem a kupříkladu proti Rome: Total War vypadají spíše jako chudý příbuzný, nicméně izometrický engine přinejmenším zajišťuje vysokou přehlednost, a ta je pro ovládání tak komplexní hry důležitější než pochybný vizuální zážitek. Ale uvidíme. Knights of Honor bezesporu mají velký potenciál a patří k černým koním letošního strategického jídelníčku.

Knights of Honor Knights of Honor Knights of Honor

Lords of the Realm 3
Výrobce: Impressions | Vydavatel: Vivendi | Datum vydání: Březen 2004 | Homepage
BonusWeb píše:
Novinka
Preview
Stáhněte si:
Screenshoty
Wallpapery
Index očekávání - 75%

      

Hra Lords of the Realm 3 by se dala nejlépe připodobnit k ceněné historické strategii Medieval: Total War, nabídne však ještě širší možnosti a ještě věrnější zážitek. Hráči se stanou na čas panovníky království v letech 850 - 1350 a budou se muset starat o diplomacii, ekonomiku i boj. Hra by se dala rozdělit do tří základních rovin: na mapě západní Evropy vede člověk diplomatické styky s ostatními zeměmi, na úrovni svých panství se stará o výrobu jednotek, stavbu hradů a shromažďování surovin a při bojích si to rozdává s armádami nepřátelských pánů. Výběr národů čítá tři velmoci té doby – Anglii, Francii a Německo, do počtu pak jsou Flandry a Irsko. Jestli se objeví i nějaké východní země jako Kyjevská Rus, Polsko nebo Bulharsko autoři nezveřejnili. Autoři se v propagačních materiálech chlubí velkou historickou přesností. Něco na tom bude, dle skutečnosti je zpracován feudální způsob vlády, tedy udělování lén nižším šlechticům a čerpání zdrojů, mužů a surovin z jejich území, výraznější vliv terénu pro pohyb mapou Evropy, atp. Na druhou stranu, poněkud nedůvěryhodně působí ve hře sjednocené Německo, kterýžto proces proběhl až v devatenáctém století pod taktovkou Otto von Bismarcka. Taktéž grafické zpracování nevypadá nijak výjimečně: vyhovuje sice dnešním standardům, zpracovává rozlehlé prostory a zvládne velký počet jednotek, na druhou stranu, vizuálně to kdovíjak velká bomba není. Alespoň tedy hardwarové nároky by se neměly šplhat do přílišných výšin.

Lords of the Realm 3 Lords of the Realm 3 Lords of the Realm 3

Paraworld
Výrobce: Sunflowers | Vydavatel: N/A | Datum vydání: ?/2004 | Homepage N/A
BonusWeb píše:
Preview
Stáhněte si:
Screenshoty
Index očekávání - 90%

      

Když se na svět dostaly první informace o novém projektu realtimové strategie vyvíjené německou společností Sunflowers, nebylo známo dokonce ani jméno ze screenshotů slibně vyhlížející hry. Dnes už jsou novináři i hráči o poznání moudřejší – a o nic méně nadšení. Paraworld je v lecčems originální RTS, jež zaujme už svým zasazením. Když se řekne hry z pravěku, vzpomenou jen staří harcovníci na klasiky Prehistorik a UGH!, jinak ale mnoho titulů zpracovávajících nejstarší období historie nevyšlo. Paraworld zatím uchvacuje především screenshoty, na nichž se v plné kráse představují zástupci tří hratelných kmenů. Ty nicméně nebudou bojovat proti sobě, ale proti kmenu čtvrtému, jenž zbrojením a výpady proti ostatním narušuje harmonii světa. V kampani o dvaceti misích provede Paraworld hráče po fascinujícím světě plném dávno vyhynulých bytostí, mamutů, dinosaurů a nejrůznější zvířeny, jež obývala Zemi před mnoha tisíci lety. Především úchvatné prostředí by mělo být hlavní zbraní, zároveň se lze ale spolehnout též na přidané RPG prvky, v poslední době tolik oblíbené koření řady strategických titulů. Paraworld se zatím tváří velmi příjemně a po všech stránkách propracovaně, takže bude velice zajímavé sledovat, jak dopadne finální verze.

Paraworld Paraworld Paraworld

Perimeter
Výrobce: K-D Lab | Vydavatel: Codemasters | Datum vydání: ?/2004 | Homepage
BonusWeb píše:
Novinka
Interview
Stáhněte si:
Screenshoty
Trailer
Index očekávání - 75%

      

Perimeter je originálním ruským příspěvkem do v poslední době značně stereotypního žánru RTS. Sice se začínají ozývat hlasy obávající se vzhledem k protahovanému vývoji přesunutí do škatulky vaporware (tedy tituly, u nichž se předpokládá, že finální verzi nespatří nikdy, typicky Duke Nukem Forever), pokud ale hra letos konečně vyjde, zřejmě bude pořád stát za vyzkoušení. Perimeter nabízí novátorský přístup k hernímu prostředí. To bude rozděleno do různých sfér, přičemž klíčové pro hráče bude co nejvíce území teraformovat a zabrat pro sebe. Nepůjde jen o zabírání provincií jako ve vynikající akční RTS Z, ale o přizpůsobování a výrazné změny podoby ovládnutého prostoru. Autoři už stihli zásobit herní média několika tunami screenshotů i řadou trailerů. Všechny ukazují na jediné – audiovizuální stránka nezklame, byť zřejmě nebude obdivována tak, jak by byla, kdyby Perimeter vyšel v prvním stanoveném termínu. Co potěší nejvíce bude implementace reálné fyziky a dynamické změny terénu související s principem teraformování. Perimeter není jistotou ani z hlediska vydání, ani z hlediska kvality – zatím však stále převažují optimistická očekávání zábavné a inovativní hry. Snad to vyjde.

Perimeter Perimeter Perimeter

Rome: Total War
Výrobce: Creative Assembly | Vydavatel: Activision | Datum vydání: Září 2004 | Homepage
BonusWeb píše:
Preview
Stáhněte si:
Screenshoty
Ingame videa
Index očekávání - 90%

      

Rome: Total War se propracoval na samotnou špičku očekávaných titulů prakticky okažitě po svém oznámení. A není divu - vždyť jde o pokračování série, která si získala srdce všech pravověrných stratégů. Zatímco Shogun nabídl stylový vhled do japonského prostředí a Medieval středověkou atmosféru, Rome, jak již název napovídá, zavede hráče do největší říše starověku, antického Říma. Singleplayerová kampaň se odehrává zhruba v době přelomu republiky a císařství - a tak je úkol vcelku nasnadě. Jako vůdce jedné ze stran v senátu se pochopitelně bude hráč snažit propracovat až k pozici prvního občana, imperatora, caesara... Hra nabídne zbrusu nový engine s udivujícími schopnostmi, vše se bude odehrávat na obří 3D mapě, na níž budou všechna města i krajina. Tam se budou odehrávat jak budovatelské hrátky, tak především výrazně důležitější boje. Zapojí se do nich opět obří počet jednotek, byť variabilita zřejmě nebude tentokrát tak velká (ne z důvodu malé snahy autorů, ale z důvodu menších možností starověkého válečnictví). Přesto nebudou chybět vyrovnané řady legií, barbarské hordy, všemožné dobývací stroje, kartaginští sloni a všechno to, co dělá prostředí Římské říše tak atraktivním...

Rome: TW Rome: TW Rome: TW

The Movies
Výrobce: Lionhead Studios | Vydavatel: Activision | Datum vydání: ?/2004 | Homepage
BonusWeb píše:
Preview
Stáhněte si:
Screenshoty
Index očekávání - 85%

      

The Movies jsou jedním z projektů, na nichž vcelku tiše pracují ve svých kancelářích lidé Petera Molyneuxe, jedné z nejvýraznějších celebrit herního průmyslu. Jedná se o velice originální strategickou hru, jež zároveň poslouží jako učebnice vývoje kinematografie. Hráč se stane šéfem filmového studia v době počátků, projde si obdobím filmu němého, černobílého – a bude-li si vést dobře, užije si soudobých hollywoodských megaprodukcí. Cílem bude vyrýžovat co nejvíce chechtáků na snímcích určených pro kina. Samotný proces točení bude zpracován pochopitelně zjednodušeně, důležité bude vybrat vhodný žánr, nakoupit všemožné kulisy a technické propriety, najmout vhodné herce a určit základní premisy jako množství násilí, erotiky a tak podobně. Výsledkem všech příprav pak bude několikaminutový trailer, jenž si budou hráči moci prohlédnout, upravit a následně se o něj třeba podělit s kolegy nebo vystavit na internet. Součástí hry budou i marketingové akce, slibně zní zařazení historických událostí. Vkus publika se bude s průběhem let měnit. Diváci se budou stávat čím dál tím otrlejšími, ze začátku budou utíkat z kin při pohledu na krev, časem skousnou i ustřelenou hlavu a střeva rozmazaná po zdech. Těžko říci, zda The Movies odpovídá definici upadajícího žánru budovatelských strategií, pokud ale ano, mohla by být hrou, jež mu přinese tolik potřebnou šťávu.

The Movies The Movies The Movies

Transport Giant
Výrobce: JoWood | Vydavatel: Encore Software | Datum vydání: 23. 4. 2004 | Homepage
BonusWeb píše:
Preview
Stáhněte si:
Screenshoty
Index očekávání - 85%

      

Málokdo, koho neminula klasická budovatelská strategie Transport Tycoon, by si nepřál její znovuzrození, třebas i jen v podobě audiovizuálně vylepšeného remaku. Hrou, jež naplní podobné tužby, by měl být Transport Giant od JoWoodu, potažmo od autorů titulů Industry Giant 1 a 2. Herní principy zůstanou v podstatě zachovány – opět hlavní bude vyrýžovat co nejvíce peněz na různých druzích přepravy. Hráči se tak dosyta vyblbnou se železnicemi a vláčky, autobusy, nákladními automobily, loděmi i vzdušnými stroji. Hrát bude možné jak na mapě Evropy, tak i v USA, celkem se v průběhu objeví více než sto podle skutečnosti zpracovaných strojů. Transport Giant nabídne věrnou simulaci hospodářství a průmyslu, hráč bude moci lépe ovlivňovat průběh přepravy na různých tratích (vlaky až o 64 vagónech, možnost zapojit více lokomotiv na jeden vlak, rozšířitelná nádraží) a reagovat tak na dymanicky se proměňující poptávku po různých produktech, ale též přírodní podmínky. Transport Giant na screenshotech vypadá neskutečně roztomile, dost možná i proto, že autoři rezignovali na použití high tech 3D enginu a zůstali věrni izometrické klasice. Snad se nic nezvrtne a letos se opravdu dočkáme důstojného nástupce od roku 1995 stále nepřekonaného TT.

Transport Giant Transport Giant Transport Giant

To je pro dnešek vše, u dalšího dílu se setkáme již tento týden ve čtvrtek - a rozebereme si v něm především obrovské množství válečných strategií, z nichž většina využívá atraktivního, přitom však již značně okoukaného prostředí druhé světové války.

Autor:
  • Nejčtenější

Hráči loňského hitu soupeří, kdo se během hry vyspí s více postavami

Od vydání Baldur’s Gate 3 už uplynulo deset měsíců, do nejmenších detailů propracované RPG ovšem,...

Všichni společníci v Dragon Age budou pansexuální. Nahota je samozřejmost

Jak už je u her od Bioware zvykem, zásadní roli v chystaném pokračování série Dragon Age budou hrát...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Xbox ukázal zásadní novinky: nového Dooma, Age of Mythology i Indiana Jonese

Tradiční velká letní konference Xboxu odhalila celou řadu novinek a přidala informace o již...

Call of Duty bude vyžadovat trvalé připojení k internetu a zabere 310 GB

První trailer na letošní díl střílečky Call of Duty, který ponese podtitul Black Ops 6, ničím...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Britové žalují Steam o skoro 20 miliard, prodávané hry prý předražuje

Podle žalobců zneužívá Steam své dominantní postavení na trhu k potírání konkurence a předražování...

Mačkání prsou nebo uklízení mrtvol. Hráli jsme nejdivnější dema na Steamu

V digitálním obchodu Steam proběhl tento týden festival demoverzí, během nějž jsme si mohli zdarma...

PREVIEW: Strategie Sanctuary nabídne gigantické bitvy tisíců jednotek

Realtimová strategie Sanctuary: Shattered Sun chce zaplnit prázdné místo, které mají fanoušci v...

Hrajeme World of Warcraft: The War Within, začátek působí dramaticky

Stále populární MMORPG World of Warcraft oslaví letos v listopadu dvacet let od zahájení provozu....

Remaster Lollipop Chainsaw láká na 29 sexy oblečků i kostým králíka

Legendární braková mlátička Lollipop Chainsaw se po více než deseti letech od vydání dočká...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...