Rok s rokem se sešel a první pracovní den nutně vybízí k tomu, abychom vás seznámili s tím, jak si podle redakce BonusWebu stáli herní vývojáři a jejich projekty v našich očích, tedy abychom vybrali hry, které se nám v jednotlivých kategoriích líbily nejvíce. Pochopitelně že podobná volba probíhá na mnoha serverech mezi čtenáři a ani na BonusWebu tomu nebude jinak, naše hlasování však vyhlásíme až ve druhé polovině ledna - jednak proto, že chceme, abyste si mohli dobře oťukat i před Vánocemi vydané hry a druhak proto, že naše volba hry roku 2000 nebude jen tak obyčejné hlasování, neboť chystáme něco, co v České republice dosud nikdo nepředvedl - ostatně uvidíte sami. Pojďme se ale podívat, jak si stály herní tituly v jednotlivých herních žánrech.
1st person 3D akce
V případě 3D akčních her to agentka Cate Archerová prohrála s J. C. Dentonem skutečně jenom o prsa a jejich souboj byl až do poslední chvíle vyrovnaný, což svědčí o nesporných kvalitách obou jmenovaných titulů. V případě No One Lives Forever i Deus Ex se vžíváte do role agenta organizace A a máte za úkol bojovat proti organizaci B, respektive proti nejrůznějším teroristickým skupinám. Gunman Chronicles, který obsadil třetí místo, pak kraluje zejména díky tomu, že jde o velice povedenou modifikaci oblíbeného Half-life.
2) No One Lives Forever - Monolith Productions - recenze
3) Gunman Chronicles - Rewolf Software - recenze
3rd person akce
PC maniaky vymodlená akce Metal Gear Solid od Konami si první místo opravdu zaslouží, neboť neexistuje redaktor BonusWebu, který by jí neudělil tři, dva nebo jeden bod, podle toho, na jaké místo ji nominoval. Nutno podotknout, že díky poutavé atmosféře a technickému zpracování si vítězství opravdu zaslouží. Druhé místo dostal u nás zatím neznámý počin In Cold Blood, neznámý proto, že jeho distribuci v České republice zajišťuje David Boček a vše zatím ustrnulo na mrtvém bodě. McGeeova Alenka v říši divů se pak po právu usídlila na třetí příčce.
2) In Cold Blood - Revolution Software - recenze
3) American McGees Alice - Rogue Entertainment - recenze
Adventury
Až do poslední chvíle nebylo jasné, jestli si prvenství mezi adventurami odnese postarší, avšak výtečná a ukecaná adventura The Longest Journey či nedávno vydaný vtipný Escape from Monkey Island. Všichni redaktoři do jednoho totiž nominovali obě hry na první místa, přičemž o jediný bodík vyhrála The Longest Journey. Suverenita obou titulů oproti svým kolegům v jiných kategoriích však byla neuvěřitelná a Atlantis 2 od Crya, který se umístil na třetím místě na vyšší příčku nemohl ani pomýšlet.
2) Escape from Monkey Island - LucasArts - recenze
3) Atlantis 2 - Cryo - Atlantis 2
RPG + dungeony
Mezi RPG hrami loňského roku podle redaktorů BonusWebu svými kvalitami jednoznačně kraloval Baldurs Gate 2 od BioWare. Neexistuje redaktor, který by si na tento titul nevzpomněl a ať už jej dosadil na první, druhou či třetí příčku, vždy se toto jméno v jeho formuláři objevilo a tudíž si hra zaslouží prvenství vcelku zaslouženě. Druhý skončil neuvěřitelně ukecaný, již neprávem opomíjený a trošičku postarší Planescape: Torment, čímž Black Isle Studios potvrdili, že dělat RPGčka opravdu umí. Hit letošního léta - Diablo 2 pak obsadilo třetí příčku, byť se dá očekávat, že v hráčském hodnocení si povede mnohem lépe.
2) Planescape: Torment - Black Isle Studios - recenze
3) Diablo 2 - Blizzard - recenze
Strategie
Božská Sacrifice se i přes mé obrovské nadšení do trojice nejlepších strategií nedostala, a tak si budovatelská The Sims v klidu odnáší první místo poté, co jí hlas udělil téměř každý z nás za originalitu, kterou ji její tvůrci obdařili. Válečná realtimeovka Sudden Strike, která vyšla až koncem roku, také nezaváhala ani na okamžik a naše sympatie si získala zejména díky tomu, že jde o nejlépe převedenou druhou světovou válku do realtimeové strategie a Red Alert 2 si třetí místo odnáší proto, že je to Red Alert, proto, že je od Westwoodu a proto, že ani on nás nezklamal.
2) Sudden Strike - CDV - recenze
3) Red Alert 2 - Westwood Studios - recenze
Simulátory
Ačkoliv je Microsoft spoustou počítačových hráčů a vůbec počítačových uživatelů zatracovanou firmou, milovníci kniplů vidící v nich letecké páky je víceméně zbožňují a dokazují to i naši redakční letci, kteří nominovali hned tři jejich hry, přičemž Combat Flight Simulator 2 až na poslední chvíli odsunul na bramborovou pozici vysoce realistický simulátor B17 Flying Fortress od Microprose. Crimson Skies pak bodoval nejvíce zejména proto, že je výbornou kombinací mezi hratelností a realističností, neboť je k hráčům mnohem přístupnější než právě bronzová B17tka.
2) Mechwarrior 4 - Microsoft
3) B17 Flying Fortress - Microprose
Logické hry
Nejlepší logická hra loňského roku se do České republiky dostala až téměř půl roku po jejím vydání ve světě, na jejích kvalitách to však nic neubralo a ani my jsme na Lemmings Revolutions nezapomněli a téměř jednomyslně ji zvolili jako nejlepší logickou hru roku 2000. Na druhém místě pak skončilo Return of the Incredible Machine: Contraptions - výtečná logická hra od Sierry, která je následovníkem legendárního kutila Tima. Třetí pak skončilo skládání kuliček v podobě Bust and Move 4, které je v České republice známé spíše v GameBoy Colorovské podobě.
2) Return of the Incredible Machine: Contraptions - Sierra - recenze
3) Bust and Move 4 - Interplay - GBC recenze
Sportovní hry
Pokud by někdo čekal, že se v této kategorii dočká na BonusWebu překvapení a NHL 2001 skončí na jiném než prvním místě, šeredně se mýlil. Na poli sportovních her totiž vývojáři z EA nemají příliš velkou konkurenci, což je možná způsobeno i tím, že sportovní hry jsou spíše oblíbené na herních konzolích než na PC. Ostatně druhá FIFA je jasným důkazem sportovní nadvlády EA. Ještěže alespoň třetí místo ukořistil letos někdo jiný, konkrétně Activision se svým Tonym skateboarďákem.
2) FIFA 2001 - EA Sports - recenze
3) Tony Hawk's Pro Skater 2 - Activision - recenze
Hry s vůní benzinu (formule, závodní, rallye)
Ačkoliv automobilové hry jsme smíchali dohromady a tudíž zde byla obrovská konkurence, trojice těch nejlepších se v našich očích začala rýsovat poměrně brzy. I když po hlasování „stálé“ redakce kralovalo Need for Speed: Porsche 2000, po sečtení hlasů od našich externích přispěvovatelů specializujících se na závody, formule, rallye a další hry určené pro milovníky rychlých kol se na první místo vyšvihlo Grand Prix 3 od Microprose. Třetí Colin McRae Rally 2.0 od Codemasters pak jen potvrzuje kvalitu závodních her od této firmy a je příkladným úkazem toho, jak se vyplatí pozvat si k vývoji odborníka na slovo vzatého.
2) Need for Speed: Porsche 2000 - Electronic Arts - recenze
3) Colin McRae Rally 2.0 - Codemasters - recenze
A to je od nás k nejlepším hrám loňského roku vše. Nyní už se k nim budete vyjadřovat pouze vy a věřte mi, šanci dostanete opravdu brzy. Zároveň bych vás chtěl požádat, abyste nás nyní nezačali kamenovat zuřivými emaily s tím, proč jsme nedali hlas té či oné hře - věřte mi, některé neprošly mezi tři nejlepší opravdu jen těsně. Navíc jsme nehodnotili ani české hry, neboť v letošním roce jich mnoho nevyšlo - pouze Flying Heroes, Ztracený Ostrov, Polda 3 a Mrazík. Tento žebříček si zároveň neklade nárok být tím jediným správným, neboť všechny žebříčky vyjadřují pouze stanovisko redakce BonusWebu. O své kandidáty na nejlepší hry se však můžete bez problémů podělit v diskusním fóru pod tímto článkem.