Příběhový Minecraft už si nestáhnete, i když jste si jej poctivě koupili

  17:48aktualizováno  17:48
Microsoft varuje všechny zákazníky, kteří si zakoupili Minecraft: Story Mode od společnosti Telltale, že by si hru měli co nejrychleji stáhnout do svých zařízení. Může se totiž stát, že po 25. červnu to alespoň na některých platformách již nebude nadále možné.

Digitální distribuce her má spoustu výhod. Nejenže už kvůli pořízení nové hry nemusíte opouštět pohodlí pařanského pokoje a překonávat sociální ostych při rozhovoru s pošťákem, navíc tím ještě šetříte životní prostředí a peněženku. Má však také svoje nevýhody.

Minecraft: Story Mode

Ne že by byl Minecraft: Story Mode nějaké zásadní dílo lidské historie, ale i tak ho bude škoda.

Kromě stále většího počtu samostatných herních klientů je to především fakt, že vám nikdo negarantuje, že si zakoupenou hru budete moci zahrát kdykoli na to dostanete chuť. Pokud se totiž její prodejce dostane do potíží, zůstanou vám jen oči pro pláč.

Že nejde jen o paranoidní konstrukci pro příznivce konspiračních teorií, ale o reálnou hrozbu, ukazuje aktuální případ epizodické hry Minecraft: Story Mode. Na oficiálních stránkách Minecraftu se totiž objevilo doporučení, aby si majitelé hry raději všechny zakoupené epizody stáhli do svých zařízení, protože 25. června nadobro skončí oficiální podpora hry.

Že nějaká ta hra zmizí z nabídky digitálních distribucí, není až tak vzácné. Většinou je to kvůli vypršení nějaké potřebné licence, ať už třeba na hudbu nebo nějakou použitou technologii. Jenže většinou platí, že ti, kdo mají hru v knihovně, o ni nikdy nepřijdou. Tentokrát to vypadá, že hra minimálně z některých platforem, kde hra vyšla (a že jich je: Microsoft Windows, macOS, PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation Vita, Wii U, Nintendo Switch, Xbox 360, Xbox One, Android a iOS), zmizí nadobro.

Minecraft: Story Mode

Interaktivní seriál Minecraft zůstane nejspíš už jen na Netflixu.

Je to veliká rána minimálně pro důvěryhodnost digitální distribuce jako takové. Nejde totiž o žádné pozapomenuté béčko od „no name“ autorů. Naopak, licence na Minecraft patří gigantu Microsoft, o výrobu se pak postarala firma Telltale, která ještě donedávna vyráběla hity na motivy Batmana, Hry o Trůny nebo třeba Živých mrtvých. Dokonce se jednu dobu spekulovalo i o chystané novince ze světa Star Wars, místo toho však přišel nečekaný krach.

Nabízí se tak samozřejmě myšlenka, že když se to mohlo stát Telltale, může se to stát komukoli. Aktuální finanční válka mezi obchody Epic Store a Steam přináší obě stranám znatelné ztráty, co když to jeden z nich nakonec nevydrží a skončí? Co se stane se všemi zakoupenými hrami?

To je ovšem téma na delší diskusi. V tuto chvíli byste měli vědět, že na případné stažení všech dříve zakoupených epizod Minecraft Story módu máte ještě zhruba tři týdny. Pokud to nestihnete a hra z vašeho obchodu skutečně zmizí, máte nejspíše smůlu a budete odkázáni na značně zjednodušenou adaptaci, kterou nabízí filmový kanál Netflix (psali jsme tady).

Autor:

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 patří mezi nejočekávanější hry současnosti. Kutí ho tvůrci Zaklínače a opět půjde o hru na hrdiny v otevřeném světě. Ukázka za zavřenými dveřmi na E3 2018 nás nadchla, letošní pak potvrdila, že je zaděláno na hit. Rozruch vzbudil také herec Keanu Reeves, jenž na tiskovce Microsotu odhalil datum vydání. Pro největší fandy je pak určena sběratelská edice za několik tisíc. Hra bude opatřena českými titulky.

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější blondýnky z počítačových her?

Herní kvíz

Možná se budete divit, ale z nejslavnějších hrdinek počítačových her je jen málokterá blonďatá. Tak schválně, jestli...

Pět her, o kterých jsme si v mládí mysleli, že jsou skvělé. Jenže nejsou

The Lion King (1994)

Určitě to znáte. Vzpomínáte na něco s láskou, považujete to za úžasné, skvělé, téměř božské, jenže když se k tomu po...

Vzácná pokémoní karta za šedesát tisíc dolarů se ztratila během přepravy

Pokémon: Detektiv Pikachu

Sběratelské karetní hry patří mezi drahé koníčky a výjimkou není ani Pokémon Trading Card Game, která funguje od roku...

Drobný vtip o čínském prezidentovi přišel tchajwanské vývojáře hodně draho

Devotion

Kvůli přirovnání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga k medvídku Púovi museli nezávislí vývojáři z tchajwanského studia...

Stahujte zdarma výbornou strategii Age of Wonders 3, akce končí v pondělí

Age of Wonders 3

Pěknou hru zdarma si můžete po omezený čas stáhnout na digitální distribuci Steam. Tentokrát je to vynikající tahová...

Další z rubriky

VIDEO: Nový trailer na Borderlands připomíná psychedelický videoklip

Borderlands 3

Pokud jste od nového traileru k Borderlands 3 čekali nějaké nové informace, budete zklamáni. Jestliže však máte kladný...

Podívejte se, jak bude vypadat Geraltův kůň v chystaném seriálu Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Producentka Lauren S. Hissrichová zveřejnila další fotku z chystaného seriálu Zaklínač. Tentokrát je na ní Geraltův kůň...

Kickstarter zrušil kampaň ambiciózní hry RAW, autoři žádali málo peněz

RAW

Autoři chystané hry RAW žádali na tvorbu nezávislého GTA pouhých osmdesát tisíc dolarů s tím, že zbytek peněz...

Najdete na iDNES.cz