Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Místo koncertu videohra? The Offspring a Korn stojí u zrodu nového trendu

Hudebníci objevili další kanál, kterým mohou oslovit mladé publikum. Koncerty ve virtuálním prostoru populárních počítačových her přitom kupodivu nejsou tak trapné, jak by se na první pohled mohlo zdát.

O stále upadajícím prodeji fyzických hudebních nosičů už bylo napsáno mnohé. Navzdory znovuobnovenému zájmu o vinylové desky a penězům ze streamovacích služeb typu Spotify jsou v dnešní době hlavním příjmem muzikantů živé koncerty a prodej doprovodného merche. Možná se tu pro ně ale rodí nový trh, kterým by poněkud nečekaně mohlo být vystoupování v populárních videohrách.

Ano, samotná myšlenka virtuálního koncertu může na první pohled vypadat jako hloupost. Přeci jen osobní zážitek ze sdílení prostoru a emocí s hudebníky i stejně naladěnými fanoušky je samotný smysl toho, proč dnes lidé na „své“ oblíbence chodí. Nic podobného nedokáže nabídnout ani sebelépe zrežírovaný oficiální koncertní záznam, natož nějaká videohra. Přes veškerý pokrok, který počítačová grafika v posledních letech udělala, mají i ty nejmodernější tituly oproti skutečnosti stále co dohánět. Jenže herní koncerty nemají být alternativou živého vystoupení, ale zcela odlišným druhem zážitku.

Už to začalo

Jak by mohl takový virtuální koncert v ideálním případě vypadat, ukázal v únoru letošního roku DJ Marshmello v aktuálním herním hitu Fortnite (psali jsme tady).

Ať se vám to líbí nebo ne, Epic ví, jak zaujmout mladé publikum.

Jeho vystoupení se odehrálo v ohraničeném virtuálním prostoru, kde bylo dočasně zakázáno používat zbraně, Marshmello pak měl svůj DJský pult umístěný na pódiu, pod nímž se tísnilo publikum. To je ale asi tak vše, co měl tento zážitek společného se skutečným živým vystoupením.

Vzhledem k technickým omezením mohlo být v jednu chvíli na „parketu“ maximálně sto lidí, ovšem počet takovýchto instancí byl neomezený, a tak se mohl zúčastnit prakticky kdokoliv. 

Samotná show pak měla skvělou dramaturgii, kterou prostě musí ocenit i člověk mimo cílovou skupinu teenagerů. Díky předpřipraveným oblečkům a tanečkům (na jejichž prodeji je ekonomický model Fortnite postaven) dostali všichni zúčastnění možnost předvést svoji „individualitu“ a „kreativitu,“ bohaté vizuální efekty a vychytávky typu vypnutá gravitace pak na žádné jiné diskotéce určitě nenajdete. Tedy alespoň v případě, že vám někdo něco nehodí do pití.

Odhaduje se, že celkem Marshmellův koncert vidělo 10 milionů hráčů. Fortnite je sice v základu k dispozici zdarma, i tak jde ale ohromující číslo, které určitě nenechá marketingovým expertům spát. Kolik si asi mladý DJ takto našel nových fanoušků, kteří příště navštíví jeho koncert, koupí si plakát nebo alespoň kliknou na reklamu u jeho klipů na YouTube?

Metal a virtuální násilí jde dohromady

Koncerty jsou zpravidla zdarma, platí se jen za tematické virtuální předměty.

Takováto spojení jsou ovšem výhodná oboustranně. Troufám si tvrdit, že o hře Adventure Quest 3D už jen kvůli jejímu extra generickému názvu u nás donedávna téměř nikdo nevěděl. Díky vystoupení metalové kapely Korn se ale 3 roky stará onlajnovka najednou dostala do titulků největších médií. Byť samotný koncert ani zdaleka nedosáhl produkčních hodnot toho Marshmellova, svůj účel splnil. 

Fanoušky kapely přivedl na jedno místo a vytvořil jim společný zážitek, o kterém se bude diskutovat ještě dlouho. Tvůrci přitom zvolili poměrně originální formu: Všichni hráči obdrželi virtuální lístek, po jehož konzumaci se přenesli do „tajné“ instance, kde se koncert odehrál. Za 10 dolarů si potom mohli i koupit vstup do „backstage“, kde si mohli prohlédnout spoustu virtuálních předmětů tematicky spojených s kapelou, a dokonce si prý s nimi i popovídat.

Součástí zážitku bylo i klasické čekání na kapelu, která pak odpálila koncert svým největším hitem Freak on a Leash. Pro ty, co mají na koncertech ve zvyku jen postávat vzadu a kývat do rytmu hlavou, to nejspíše nebyl příliš příjemný zážitek. Nový herní žánr „Multiplayer monster moshpit“ totiž spočívá v tom, že se během koncertu na hráče ze všech stran valí monstra, která je třeba likvidovat. Jednoduché, ale, jak dokázal už poslední Doom, žádná hudba se ke zběsilé akci nehodí lépe než metal.

Adventure Quest 3D
Adventure Quest 3D

Adventure Quest 3D není vizuálně moc hezká hra, ale postavičky hudebníků byly přesto jasně identifikovatelné.

Punk je jinde

Svůj pohled na virtuální koncertování ukázala minulý týden i společnost Wargaming.net, známá především díky World of Tanks. Zatímco jejich předchozí spolupráce s kapelou Iron Maiden byla spíše tradiční a omezila se jen na různá promo videa a tematické vizuální doplňky (psali jsme tady), s punkrockovými The Offspring letos zašli mnohem dál. Nejenže jim autoři hitu Pretty Fly (For a White Guy) zahráli na letošním WargamingFestu, ale později představili pár písniček i v samotné hře.

Oproti výše zmíněným událostem to ale byla spíše nuda. Trojrozměrné modely hudebníků se sice podařilo rozpohybovat věrně, žádnou přidanou hodnotu už jsem ale během několikapísňového vystoupení nezaznamenal. Vzhledem k vynikající kvalitě zvuku mám navíc pocit, že více než o koncert šlo o studiovou verzi známých hitů, do kterých bylo jen přidáno jásání publika. Proč nebyly použité nějaké materiály z WargaminFestu, kde hráli The Offspring pro více než 100 000 lidí, netuším a přijde mi to jako těžce nevyužitý potenciál.

Možnosti videoher jsou prakticky neomezené a záleží jen na kreativitě jejich tvůrců, jak se jich zhostí. To samé pak platí o virtuálních koncertech. Zatím jde jen o ojedinělé výstřelky těch největších jmen herního i hudebního průmyslu, ale časem se určitě rozšíří i mimo ryzí mainstream. Konzervativní publikum teď asi nejspíše v nepochopení kroutí hlavou a přemýšlí, kam to ten svět spěje, ale o ně tu opravdu nejde. Pokrok nejde zastavit.

Autor:
  • Nejčtenější

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích...

Tajný playstation se prodal v přestrojení jako ohřívač pizzy

Na aukčním portálu eBay kdosi vydražil vývojářskou verzi konzole PlayStation 5. Jelikož je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třicet her, na které nejraději vzpomínám

Pokračuje oblíbený seriál, který vám představí další třicítku her, které provázely životem naše...

Rychlý pád až na dno. Streamer má po kariéře kvůli obtěžování nezletilé

Herní streamer Herschel Beahm známý pod přezdívkou Dr Disrespect si vydobyl popularitu a bohatství...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vědec vymyslel, jak převést celý svět do Minecraftu

Americký student vymyslel způsob, jak volně dostupné mapy z Google Earth převést do krychličkového...

Rychlý pád až na dno. Streamer má po kariéře kvůli obtěžování nezletilé

Herní streamer Herschel Beahm známý pod přezdívkou Dr Disrespect si vydobyl popularitu a bohatství...

Budování zábavního parku Planet Coaster 2 láká na vodní atrakce

Populární strategie Planet Coaster, v níž si hráči navrhují a provozují vlastní zábavní park, se...

Na New York opět útočí mutanti, zastavit je musí Želvy Ninja

Na loňský animák Želvy Ninja: Mutantí chaos naváže letos v říjnu mlátička Teenage Mutant Ninja...

Tajný playstation se prodal v přestrojení jako ohřívač pizzy

Na aukčním portálu eBay kdosi vydražil vývojářskou verzi konzole PlayStation 5. Jelikož je...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...