REPORTÁŽ: Válka jako rodinná zábava. WargamingFest přilákal statisíce lidí

  0:27aktualizováno  0:27
V běloruské metropoli Minsku se uskutečnil již třetí ročník „tankového“ festivalu pořádaného firmou Wargaming.net. Sice nedosahuje věhlasu tematicky podobného Blizzconu, ale to je i proto, že o samotné videohry na něm jde až v druhé řadě. Spíše než na hardcore komunitu totiž cílí na rodiny s dětmi.

WargamingFest 2019 v běloruském Minsku | foto: Wargaming.net

Už jsem se v životě zúčastnil tolika herních akcí, až mi v hlavě trochu splývají. Rozhodně si tady nechci stěžovat, ale pravdou je, že kromě setkání se s lidmi sdílejícími stejný koníček a samozřejmě i možnosti zahrát si nějaké ty hry, s sebou podobné události přináší i spoustu mnohem méně příjemných věcí: nekonečně dlouhé fronty, neustálý zmatek, kdy se o vaši pozornost přetahuje spousta hlasitých podnětů najednou, téměř absolutní absence ženského pohlaví, nekonečné vlny bezobsažných PR žvástů a vysoké ceny všeho možného. 

WargamingFest 2019 v běloruském Minsku

Warfest 2019 v běloruském Minsku

Z tohoto pohledu byl WargamingFest doslova balzám na duši. Výrazný podíl na tom má už samotné místo konání. Navzdory mým předsudkům není běloruská metropole Minsk jen šedou postkomunistickou dírou, ale moderní město, od kterého by se mohla mnohé přiučit i Praha, všeobecnou čistotou počínaje, kvalitou silnic zdaleka nekonče. Samotná akce se odehrála v obrovském parku u Muzea Velké vlastenecké války. 

Společnost Wargaming pořádá festival již třetí rok a jeho hlavním cílem je propagace značky. Nejen tedy, že je pro všechny návštěvníky vstup zcela zdarma, navíc i vybraným novinářům z celého světa pak zaplatili letenky i hotel, aby se akce mohli zúčastnit. Tuto nabídku si Bonusweb samozřejmě nemohl nechat ujít, obzvlášť když jsme k tomu dostali i šanci nahlédnout do samotné centrály Wargamingu. 

WargamingFest

Tady se mixuje většina zvuků a hudby do World of Tanks.

Ta zabírá celou šestnáctipatrovou kancelářskou budovu na periférii Minsku a pojímá přes dva tisíce lidí. Přestože má Wargaming více než dvacet kanceláří po celém světě (Prahu nevyjímaje), zde probíhá hlavní vývoj tanků. Přestože je hra na trhu už devět let a vypadá to, že už obsahuje prakticky každý myslitelný druh tanku, jaký byl kdy vyroben, na hře se stále pracuje. Kromě nových modelů vozidel (často jde jen o prototypy, které byly ve skutečnosti vyrobeny v počtu jen několika málo kusů nebo dokonce vůbec) přibývají i další režimy jako třeba závody nebo battle royale. 

Wargaming už však dávno nejsou „jen“ tanky. Kromě přidružených letadel (World of Warplanes) a lodí (World of Warships) do jejich portfolia patří například strategie Steel Division 2 či diablovka Pagan Online (naše recenze). A tímto směrem se chce firma podle všeho vyvíjet i dál, brzy se totiž můžeme těšit na „ruské Commandos“ Partisans, nadějnou střílečku Caliber a další. V tomto ohledu je zajímavé, že na PC platformě klade Wargaming veliký důraz na svého herního klienta Game Center. Že by další společnost, která ukáže Steamu záda?

WargamingFest 2019 v běloruském Minsku

Festival si lze užít, i když vás tanky vůbec nezajímají.

Samotný festival už však nebyl o hrách. Když nad tím tak uvažuji, vlastně jsem se na něm ani jednou nedotkl klávesnice. Ostatně nabízí se otázka – proč tam vůbec lidi jezdí a navíc v takových počtech, když většina produkce Wargamingu spadá do ranku free 2 play a tak si ji kdokoli kdykoli může zahrát v pohodlí domova na vlastním PC, konzoli či mobilním telefonu? Odpověď je ve své komplikovanosti vcelku jednoduchá: je to prostě  zábavné. Více než o herní událost jde o obdobu matějské pouti, jen místo autodromu můžete sedět v tanku a kolotoč s labutěmi nahradila letadla z druhé světové války.

Ano, je trochu bizarní vidět rozesmáté rodiny na akci oslavující válčení, malé děti svírající nafukovací balónky ve tvaru tanku či davem se proplétající cosplayery ztvárňující po zuby ozbrojené vojáky ze hry Caliber, to vše pod rudým praporem se srpem a kladivem vlajícím z vrcholu památníku obětem války. 

WargamingFest 2019 v běloruském Minsku

Hry byly důležitou, ale ne zásadní věcí na festivalu.

Jenže kromě toho WargaminFest nabídl atrakcí, že je ani nedokážu všechny vyjmenovat. Lezeckou stěnu, karaoke, taneční školu pro děti, přednášky na různá témata, koncerty, projížďku na lodičkách a mnoho dalších činností pro malé i velké. Stany plné počítačů se všemi hrami od Wargamingu samozřejmě nechyběly, ale opravdu nebyly tím hlavním. To vše bylo podpořené vynikající organizací, o které by si řádově menší hudební festivaly u nás mohly nechat jen zdát. Až zpětně si totiž člověk uvědomí, jak je příjemné, když nemusí trávit hodiny v dlouhých frontách, ať už na záchod, na jídlo nebo na atrakce.

Celý večírek zakončil koncert punk rockové kapely The Offspring a působivý ohňostroj. Ano, smyslem celého festivalu je především ukázat, že na to Wargaming má, a udělat si reklamu. Ale proč ne? Dělají to vkusně a s ohledem na komunitu nehráčů.

Dokážou tak mluvit na hlavním podiu o mobilní verzi své hry, aniž by je lidi vypískali, jako se to stalo na posledním Blizzconu s Diablem. Provozují hru již devět let a stále do ní mají co zajímavého dodělávat, což jsme na letošní EA Play rozhodně nemohli říct o pár měsíců staré střílečce Apex Legends.

Wargaming.net zaplatila Bonuswebu veškeré náklady na cestu do Běloruska, včetně letenky, ubytování a stravování.

Autor:
  • Nejčtenější

Svět Fortnite vtáhla černá díra. Epic ukázal, jak se má dělat marketing

Jedna z nejpopulárnějších her dnešního světa je již více než dvanáct hodin mimo provoz. Není to kvůli technické chybě,...

PlayStation 5 vyjde příští Vánoce, nový bude ovladač i uživatelské rozhraní

Nová generace herní konzole Sony se oficiálně jmenuje PlayStation 5 a na trhu se objeví o Vánocích 2020, stejně jako...

Neznámá hra se svezla na popularitě Harryho Pottera, z vývojáře je milionář

Před pár dny bojoval na Kickstarteru o každý dolar, nakonec získal více než čtyřicetinásobek původně požadované částky....

Stahujte zdarma budovatelskou strategii Surviving Mars, čas máte do čtvrtka

Na Epic Store je až do čtvrtka 17. října zdarma ke stažení povedená budovatelská strategie Surviving Mars z roku 2018,...

RECENZE: Miniaturní Pilgrims potvrzují genialitu českého studia Amanita

Nečekaně vydaná hříčka od kultovního studia Amanita se hodí spíše na mobily než na velké počítače, ovšem na jejím...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Svět Fortnite vtáhla černá díra. Epic ukázal, jak se má dělat marketing

Jedna z nejpopulárnějších her dnešního světa je již více než dvanáct hodin mimo provoz. Není to kvůli technické chybě,...

Stahujte zdarma budovatelskou strategii Surviving Mars, čas máte do čtvrtka

Na Epic Store je až do čtvrtka 17. října zdarma ke stažení povedená budovatelská strategie Surviving Mars z roku 2018,...

Výpadek Fortnite trval víc než den. Hráči se smáli i propadali hysterii

Sociální sítě plní tisíce příspěvků reagující na takzvaný Fortnite Blackout. Někteří hráči berou nucenou pauzu od...

Neznámá hra se svezla na popularitě Harryho Pottera, z vývojáře je milionář

Před pár dny bojoval na Kickstarteru o každý dolar, nakonec získal více než čtyřicetinásobek původně požadované částky....

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz