Slepice snášející zlatá vejce má zácpu. Sérii Fifa sužují problémy

  • 27
Progamingová scéna kolem série FIFA se po vlně skandálů pustila do otevřené kritiky autorů. Mezitím roste počet lidí, kteří přirovnávají populární kartičkový mód FUT ke gamblingu. Nepodřezávají si pod sebou Electronic Arts svojí neochotou řešit vážné problémy větev?

Electronic Arts udělali v posledních letech spoustu přešlapů, které by mohly menší vydavatelství potopit ke dnu. Nejméně tři nadějné prototypy Star Wars her zrušili v pokročilé fázi vývoje, což znamená stovky milionů korun, které obrazně spláchli do záchoda. 

Pro běžné hráče je FIFA 20 výbornou hrou. Alespoň zatím.

Jenže díky sportovní divizi EA Sports a značkám jako je Madden a především FIFA jdou akcie této nadnárodní korporace dlouhodobě nahoru. Celosvětová popularita fotbalu je příčinou, že jde o jednu z nejlépe vydělávajících videoher vůbec.

FIFA daleko přesahuje herní rybníček a nastoluje celospolečenská témata. Například odstranění Cristiana Ronalda z obalu předloňského ročníku vyvolalo debatu o presumpci neviny, nízký rating hry pak možná povede k zákazu reklam na sázkové kanceláře, FIFA je zároveň největším adeptem na prvního zástupce eSportu na olympijských hrách.

Progaming je pro tuto značku nesmírně důležitý a pro mnoho lidí představuje i zdroj obživy. Spousta celosvětově proslavených klubů má svoji eSportovou divizi, některé české nevyjímaje. Ovšem v posledních dnech zmítá profesionální scénou jeden skandál za druhým.

Kurt ‘Kurt0411’ Fenech upozorňoval na chyby EA už dlouho, ovšem dost nevybíravým způsobem.

Nedávno jsme psali o případu slavného streamera Kurta „Kurt0411“ Feneche, který dostal od Electronic Arts doživotní ban za to, že jejím zaměstnancům sprostě nadával a vyhrožoval. Jakkoliv je v tomto případě reakce EA pochopitelná, protože Kurt porušoval prakticky všechna myslitelná pravidla společenského chování, pravdou je, že v jádru byla jeho kritika založená na skutečných problémech.

Dlouhodobě neutěšená situace vyvrcholila během prvního březnového víkendu, kdy po sérii výpadků serverů a nešťastných PR prohlášení došla profesionální komunitě trpělivost. Například Donovan „Tekkz“ Hunt v pozápasovém interview tázající se reportérce doslova řekl, že Fifu už nikoho nebaví hrát.

Takovému vyjádření z úst známého progamera se dá těžko divit, problémů byl totiž bezpočet. Někteří se nebyli schopni do hry ani připojit, jiné hra vyhazovala v rozehraných zápasech. Problémy byly tak velké, že dvě utkání o postup musela být rozhodnuta metodou kámen, nůžky, papír. Symbolem zoufalství se stal Giuseppe Gastella, který vypadl z kvalifikace navzdory tomu, že proměnil rozhodující penaltu. Na očividnou nespravedlnost pak EA zareagovali tím, že je potřeba respektovat rozhodnutí hry.

Toto už se nedá odbýt pouhým mávnutím ruky, jestli chtějí být EA vnímáni ve světě eSportu vážně, musí s tím něco co nejrychleji udělat. Profesionální hráči nebudou svůj čas dlouhodobě věnovat titulu, který občas nefunguje a jehož pravidla jsou nečitelná.

Reputace Fify už dostala velkou ránu i od politiků. Podle mnohých její „kartičkový“ mód FUT nese znaky společné s gamblingem a v několika státech byl zakázán. Ještě nedávno stagnující série PES se navíc v posledních letech opět zlepšuje a může tak představovat vážnou konkurencí. Pro odpovědné manažery v EA by to měl být signál pro to, že je potřeba přistoupit k opravdovým změnám. Jak ukázaly série Need for Speed, Mass Effect, Battlefield nebo Medal of Honor, lidé nebudou dlouhodobě kupovat značku jen kvůli jejímu zavedenému názvu.

Kupujete si ve hře Fifa kartičky s hráči?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 17. dubna 2020. Anketa je uzavřena.

Ne, ani náhodou
Ne, ani náhodou 939
Ano, baví mě to
Ano, baví mě to 64