A Superman Style Flight Experience (UE5)

A Superman Style Flight Experience (UE5) | foto: Tyson Butler-Boschma

Vrchol drzosti. Ukradli volně dostupné demo a zpeněžili jej na Steamu

  • 8
Nezávislý vývojář Tyson Butler-Boschma uchvátil fanoušky hratelným prototypem neoficiální hry o Supermanovi, který nezištně nabízel na internetu zadarmo. K jeho nemalému překvapení ovšem jeho práci někdo nahrál do digitálního obchodu Steam a účtoval si za ni 250 korun. A aby toho nebylo málo, ještě původního autora nahlásil Youtubu za údajně neoprávněné sdílení videí ze hry.

Vydělávat si tvorbou počítačových her je snem mnoha lidí a díky jednoduchosti digitální distribuce se to některým i podařilo. Jenže prosadit se ve vysoce konkurenčním prostředí je extrémně obtížné a na každý příběh „milionáře z garáže“ připadá spousta takových, jejichž dílo zůstává bez povšimnutí.

Australan Tyson Butler-Boschma se vývojem her živí, ale dělá je i ve volném čase.

Australan Tyson Butler-Boschma patří mezi ty šťastnější. Vývoji se už deset let věnuje na plný úvazek, a i když hry, na kterých pracoval, pravděpodobně neznáte, má to štěstí, že ho jeho koníček živí. A nejen živí, vývoj ho baví natolik, že se mu věnuje i ve volném čase.

A právě tak vznikl i jeho dosud nejslavnější projekt A Superman Flight Experience, o kterém psala herní média napříč celým světem. Schválně píšu projekt, a ne hra, protože k té má „Superman“ přece jen poměrně daleko. Ve skutečnosti jde spíš o technologické demo, které má ukázat sílu nového Unreal Enginu 5 a také upozornit na to, jak je patrně vůbec nejslavnější superhrdina herním průmyslem trestuhodně opomíjený.

Tyson „jednoduše“ vzal volně dostupné město z reklamní hry Matrix Awakens (viz náš článek) a do hlavní role umístil postavu v ikonickém latexovém obleku a kápi. Jelikož se mu nepodařilo odchytat všechny bugy a především nedisponuje oprávněním k použití slavné licence od vydavatelství DC, nezištně zveřejnil celý projekt na stránce itch.io, kde si ho může zdarma stáhnout každý (odkaz). Reakce byly veskrze pozitivní a například video z hraní posbíralo na Youtubu přes tři a půl milionu zhlédnutí.

Jaké pak bylo ale Tylerovo překvapení, když jednoho dne našel svoji hru na Steamu, kde za ní jakési studio Hero Game požadovalo 250 korun. Vzhledem k tomu, že v tomto digitálním obchodě prakticky neexistuje vstupní kontrola kvality a publikovat tam může za minimální poplatek každý (viz náš článek), nelze zřejmě nadobro vyloučit, že k takovým incidentům občas může dojít. V tomto ohledu však zarazí drzost, s jakou „zloději“ ke krádeži přistoupili. Oprávněné stížnosti autora totiž v profilu na Steamu označili jako obstrukce zhrzeného bývalého zaměstnance, který ke hře nemá žádná práva, a jako by to nebylo málo, ještě nahlásili jím vytvořená videa na Youtube za porušení vlastních autorských práv. Trvalo pak téměř dva týdny, než byla hra (přejmenovaná nepříliš kreativně na Heroes City Superman Edition) ze Steamu odstraněna a požadavek na smazání videí odmítnut.

V rozhovoru pro PC Gamer vyjádřil Tyler své rozčarování nad bezmocí, kterou zažil – nikdo z odpovědných lidí s ním totiž nekomunikoval. Pokud budou provozovatelé podobných služeb nadále postupovat tak laxně, dá se předpokládat, že podobných případů bude v budoucnu přibývat. Na dezinformace a falešné profily si holt budeme muset zvykat už i ve světě her. Na druhou stranu si Tyler váží i podpory fanoušků, kterých díky medializaci případu výrazně přibylo.