Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. dubna 2023 Hugo

Ve skvělé hře Crashlands budete tvořit i bojovat

  23:27
Titul, který šikovně kombinuje vyrábění předmětů a budování základny s akční hrou na hrdiny, je jednou z nejzábavnějších záležitostí z poslední doby.
85

Crashlands

Platforma: Android, iOS

  • Nádech akčního RPG
  • Grafika
  • Humor
  • Pár technických nedotažeností

Crashlands

Crashlands | foto: Bonusweb.cz

Příběh začíná klasicky. Vaše hrdinka ztroskotá se svou vesmírnou lodí na nehostinné planetě a nezbývá jí, než bojovat o přežití a navíc se pokusit opravit svou raketu a splnit původní misi. Naprosto běžná sci-fi zápletka, ale v tomto případě není brána vážně, hodně se sází na humor.

Za co se platí

Placená

Poté, co skončíte na neznámém místě, začínáte téměř od nuly. Máte několik základních předmětů, ale to je asi tak vše. Nezbývá vám, než prozkoumávat okolí a získávat různé ingredience, které vám umožní vytvářet nové předměty.

Pro příklad posbíráte určitý materiál, z něj si sestavíte pilu, s pilou získáte dřevo a z něj si postavíte třeba pracovní stůl.

Velmi často budete vyrábět zbraně a brnění. Souboje jsou důležitou součástí Crashlands, takže je nezbytné se postarat o to, aby měl váš svěřenec kvalitní výbavu. Vyrábíte mu různé kousky v podobě helem, kladiv, mečů...

Jestliže jste pacifistický typ a zabíjení nepřátel není nic pro vás, máte tentokrát smůlu. Z poražených nepřátel získáváte nezbytné materiály. Nevyhnete se tomu, že budete čas od času muset někoho „bacit“ po hlavě.

Crashlands nabízí několik stupňů obtížnosti. Ten nejnižší je určen pro ty, kteří se raději soustředí na stavění. Protivníci se dají zlikvidovat rychle. Jestliže ale zvolíte vyšší obtížnost, střety s různými podivnými tvory zaberou dost času.

Udělejte si procházku po okolí

Principy bojů s protivníky nejsou složité, pokud jde o ovládání. Zaútočíte tím, že na ně ťuknete a druhou důležitou aktivitou je vyhýbání se jejich útokům. Ale to neznamená, že vám nedají zabrat. Zmasakrovat některé bestie je docela náročné. Naštěstí máte určité předměty, které můžou zvrátit situaci ve váš prospěch. Přesto ale ne vždy zvítězíte.

Když zemřete, titul nekončí, objevíte se na základně, ale přijdete o část zdraví a o některé materiály, které jste posbírali. Pokud je budete chtít získat zpět, budete se muset vydat na místo, kde jste zemřeli.

Naštěstí, cestování po poměrně velkých lokacích je usnadněno tím, že čas od času najdete teleporty, takže nebude nutné chodit pěšky z místa na místo.

K dispozici máte přehlednou mapu, kde kromě teleportů uvidíte cíle jednotlivých misí, případně si sami vyberete bod zájmu a označíte si ho.

A není vůbec od věci jen tak bloumat po okolí. Díky tomu budete nejen hromadit materiály, ale také narazíte na nové „recepty“. Bez nich se nedají vyrobit předměty, takže je jasné, že jde o něco, co se vyplatí hledat.

Nezbytné recepty získáte během příběhových misí, ale jiné (i když ne na extrémně důležité předměty) vypadávají z nepřátel nebo například z poražených stromů.

Pořiďte si domácího mazlíčka

Z protivníků někdy získáte vejce. Pokud budete chtít, můžete dosáhnout toho, aby se z nich vylíhlo nějaké zvířátko. Ta neslouží jen k tomu, abyste se na cizí planetě necítili sami, ale jsou i důležitou pomocí v boji a pomohou se získáváním vzácných ingrediencí.

A díky povedené grafice vypadají vaše potvůrky velmi pěkně, jako ostatně vše, od prostředí až po ústřední postavu. K humornému stylu Crashlands pestrobarevné a trochu kýčovité pojetí sedí.

Hra se prostě povedla. Pokud jde o vyrábění předmětů, nemá až takovou hloubku, jako v některých konkurenčních titulech, ale díky důrazu na akční složku (respektive na péči o svého hrdinu a to, aby obstál v boji) a zábavnému průzkumu okolí, je Crashlands záležitostí, která bez problémů dokáže ukousnout spoustu hodin z vašeho volného času.

Jediný problém, který jsem s hrou měl, bylo pár chybek technického rázu jako například to, že byl obraz zničehonic trhaný (což po chvíli odeznělo) a také se mi stalo, že se ústřední hrdina najednou začal samovolně pohybovat. Ale i to byl jen chvilkový nedostatek. Jinak je Crashlands projektem, který se nemá za co stydět.

Hra je dostupná pro iOS, Android a najdete ji i na Steamu.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

93 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 10 čtenářů

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Ještě, že je mobilní Batman v Superman zdarma. Je to nehratelný odpad

Jedním z největších videoherních klišé jsou hry inspirované filmem nebo seriálem, které sázejí jen na známou značku,...

RECENZE: Super Mario Run je první oficiální hra s Mariem pro chytré telefony

Hra s legendárním instalatérem Mariem je poprvé oficiálně dostupná na mobilní telefony a tablety. I přes původní obavy...

Swordbreaker je klasická adventura okořeněná o pořádnou dávku brutality

Pamatujete na textové adventury, ve kterých stačila jedna špatná volba a hra skončila? Swordbreaker vám je připomene.

Naskočte si na motorku, je to zadarmo

Nejdříve zklamání pro ty, kteří čekají klasické závody. V tomto případě nejsou vašimi soupeři jiní jezdci na motorkách,...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...