Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

RECENZE: Super Mario Run je první oficiální hra s Mariem pro chytré telefony

  18:50
Hra s legendárním instalatérem Mariem je poprvé oficiálně dostupná na mobilní telefony a tablety. I přes původní obavy je to trefa do černého.
85

Super Mario Run

Platforma: iOS

  • Parádní zpracování pro dotyková zařízení
  • Dobře navržené úrovně
  • Poměřování s ostatními hráči
  • Za jednorázovou platbu celá hra bez dalšího nakupování
  • Velmi zábavné, záleží pouze na dovednosti
  • Vyšší cena
  • Požadavek na stálé připojení k internetu
  • Souboje s Bowserem mohly být zajímavější

Stáhnout z App Store

Super Mario Run je v jednom ohledu přelomová záležitost. Dosud si totiž hry s Mariem mohli vychutnat pouze majitelé některé z konzolí od Nintenda, aktuálně na dosluhujícím Wii U nebo úspěšném handheldu 3DS. Jenže časy se mění a Nintendo si řeklo, že ignorovat ohromný trh s aplikacemi pro chytré telefony nemusí být správná strategie. A tak tu máme klasickou 2D hopsačku Super Mario Run, která je zatím dostupná pro iOS, ovšem později se počítá i s vydáním na Android.

Super Mario Run

Super Mario Run

Nejde stáhnout?

Pokud vám hra nejde stáhnout (tlačítko pro download je šedivé), rychle mačkejte libovolné tlačítko ve spodní liště AppStore, dokud se stránka znovu nenačte (reset cache).

Super Mario Run na první pohled působí jako další díl Super Mario Bros., tedy pokračování klasické 2D akce, v níž se musí Mario proskákat skrze nepřátele a další nástrahy z místa A do místa B. Rozdíl je v tom, že aktuální kousek je uzpůsobený pro dotyková zařízení. Mario tak běží neustále kupředu, zatímco hráč dotykem skáče, případně přidržením plachtí. I kvůli tomu se hraje v rychlejším tempu než na 3DS.

Možná si teď klepete na čelo, proč Nintendo přichází s okoukaným konceptem, který zejména hráči mobilních her důvěrně znají pod pojmem „endless runner“. Tak jednoduché to ovšem není. Předně, úrovně nejsou náhodně generované a co je možná důležitější, Super Mario Run si uchovává identitu klasický her, nepřipomíná zjednodušenou hříčku.

Super Mario Run

Super Mario Run

To, že Mario běží pořád dopředu a hru ovládáte v podstatě jedním tlačítkem, nesnižuje náročnost. Možná naopak. Budete správně odhadovat délku skoku, ale i odrážet se od poletujících nepřátel či stěn, abyste se dostali na nedostupná místa. I na mobilech tu tak máme hru, která zůstává věrná kořenům a tomu, proč si hráči oblíbili Super Mario Bros. Vyžaduje šikovnost, přesné načasování skoků, ale nehází hráčům klacky pod nohy.

K dispozici je šest světů, každý se čtyřmi úrovněmi. Budete skákat v oblacích, po písečných dunách či navštívíte strašidelný dům. Důležité je, že každá úroveň přichází s něčím novým, jste tak neustále motivováni hrát dál. Lví podíl na tom má chytrý návrh úrovní. Trochu mě zklamalo, že všechny úrovně jsem zdolal za nějaké dvě hodiny, ale vzápětí mi došlo, že Nintendo zvolilo trochu jiné pojetí. Dokončení hry lze spíše vnímat jako tutorial pro následující hraní.

Super Mario Run

Super Mario Run

Máme tu nadstavbu v podobě zničeného království, které postupně obnovujeme. Za herní penízky lze nakupovat různé budovy, které buďto zpřístupní nějaké bonusy, nebo poslouží jen jako kosmetické doplňky. V režimu Rally pak soupeříme s jiným hráčem, ne přímo, jen se záznamem jeho běhu.

Nezáleží na tom, jestli doběhnete první, více se počítá, jak efektní kousky předvedete a kolik mincí seberete. Hra na konci porovná skóre a určí vítěze, který získá určitý počet nintenďáckých hub, zatímco ten druhý o nějaké přijde. Houby jsou důležité pro obnovu království, zpřístupňují totiž různé budovy. Vstup do Rally je podmíněn vstupenkou, které získáváte skrze speciální budovy a hraním miniher.

Nintendo naštěstí nešlo cestou free 2 play obchodního modelu, který by z nás tahal skutečné peníze za vstupenky. Hru si můžete stáhnout zdarma a vyzkoušet první tři úrovně. Pokud se vám zalíbí a budete chtít víc, za 9,99 eura, tedy zhruba 270 korun se odemkne vše. Žádné další nákupy za skutečné peníze tu nejsou.

Říkám si, že na free 2 play by Nintendo mohlo vydělat víc, každopádně jsem moc rád, že se touto cestou nevydalo. Deset eur není na mobilní poměry málo a rozumím tomu, že pro příležitostné hráče může být drahá. Pokud vás ovšem láká hra, která vyžaduje skill a rádi se poměřujete s ostatními, nešlápnete vedle. Super Mario Run má blíže ke klasické hře na 3DS než mobilní hříčce.

A nemusíte přitom hrát jen za Maria, odemknout jde dalších pět postav. Nintendo dále odmění ty, kteří se ve hře připojí ke svému účtu na My Nintendo. Popravdě jsem ani nečekal, že se ze Super Mario Run vyklube tak povedená záležitost. Jen ty souboje s Bowserem na konci každého světa mohly být zajímavější.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

76 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 52 čtenářů

  • Nejčtenější

RECENZE: Super Mario Run je první oficiální hra s Mariem pro chytré telefony

15. prosince 2016  18:50

Hra s legendárním instalatérem Mariem je poprvé oficiálně dostupná na mobilní telefony a tablety. I...

Mobilní Rayman se obrazově vytáhl, škoda nedotaženého ovládání

20. srpna 2016

Raymana asi netřeba představovat. Je to legendární herní postava. Daří se mu bodovat i na mobilních...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...