Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Devátý díl Final Fantasy dorazil na mobily. Není ale za hubičku

  22:41
Převod Final Fantasy IX na mobilní platformy se povedl. Ovšem, v tomto případě platí, že se za kvalitu platí.
80

Final Fantasy IX

Platforma: Android, iOS

  • I po letech zábavné
  • Humor
  • Rozsáhlost
  • Vysoká cena
  • Nemožný přístup na některá místa
  • Nevzhledné prostředí

Final Fantasy IX

Final Fantasy IX | foto: Bonusweb.cz

Dá se přepokládat, že šance vyzkoušet mobilní verzi Final Fantasy IX osloví hlavně fandy série, kteří si tenhle povedený díl rádi připomenou. Není zrovna pravděpodobné, že člověk, který nemá s Final Fantasy žádné zkušenosti, rovnou sáhne po „devítce“ (navíc, když jsou na mobilních platformách dostupné předchozí díly).

Za co se platí

Placená

Za hru tvůrci požadují téměř 660 korun. Je to poměrně vysoká částka i s ohledem na fakt, že za ni dostanete legendární hru, která nabízí hodiny a hodiny zábavy. Je na místě upozornit, že titul si vyžádá zhruba 4 GB volného místa a během instalace a stahování dodatečných souborů bude nutné mít k dispozici 8 GB.

Není tedy asi nutné příliš podrobně popisovat, co Final Fantasy IX nabízí. Ale pro pořádek, jde o výtečnou hru na hrdiny se svéráznými postavami, fantastickým pestrým světem a zábavnými a komplexními souboji. Není vůbec obtížné se do Final Fantasy ponořit a strávit s ním hodiny a hodiny.

To platí i pro mobilní podobu, která se ale samozřejmě dočkala určitých úprav. Pokud pomineme to, že byla menu přizpůsobena dotykovému ovládání, tak se logicky změnilo ovládání postav.

Hrdinové se pohybují s pomocí dvou metod. První z nich je virtuální páčka, která se objeví ve chvíli, kdy přiložíte prst na obrazovku a druhou jednoduché ťuknutí tam, kam chcete, aby se postavy vydaly.

Na papíře to zní jako dobrý nápad a většinou je, jenže tu existují místa (někdy nazývaná jako „mrtvé zóny“), kam se s pomocí virtuální páčky jednoduše nedostanete.

Situaci vůbec nepomáhá dost nepřehledné prostředí. I když vhodnější termín je „rozplizlé“. Pozadí má na rozdíl od modelů postav, které jsou propracované a detailní, nízké rozlišení. A bez přehánění, někdy není možné poznat, jestli to, co vidíte, jsou dveře, zeď nebo něco úplně jiného.

Častokrát bude okolí připomínat spíše abstraktní obraz malíře pod vlivem návykových látek než něco konkrétního. To v kontrastu s povedenými trojrozměrnými předměty a postavami působí hodně rušivě. Ono by bylo extrémně náročné kompletně předělat prostředí, ale to nemění nic na faktu, že to není zrovna oku lahodící.

Přívětivé ukládání

Co je určitě potěšující, je systém ukládání. Nejen, že je dovoleno váš postup zaznamenávat „ručně“, ale k uložení dojde i při každém vstupu na novou obrazovku. Díky tomu se nemusíte stresovat, pokud se vám vybije mobil nebo ho budete muset rychle odložit.

Ale do toho se vám moc chtít nebude, protože Final Fantasy IX je i po šestnácti letech hodně zábavnou záležitostí. Kouzlo originálu zůstalo zachováno, ale určité prvky byly „překopány“, aby byl zážitek ještě působivější.

Prozkoumávání rozsáhlého světa s hromadou zajímavých míst a ještě zajímavějších postav je stejně zábavné jako před 16 lety, souboje jsou komplexní a strhující a samozřejmě nechybí ani poctivá dávka humoru a nadhledu.

Pokud vám tedy přijde, že nové díly Final Fantasy postrádají kouzlo předchozích her, pak je tohle více než vhodná volba. I když pravda, ne asi pro každého, cena cca 660 korun není úplně lidová. Sice za ni dostanete vyšperkovanou klasiku, ale i tak je to dost.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

98 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 4 čtenářů

Témata: Final fantasy
  • Nejčtenější

RECENZE: Super Mario Run je první oficiální hra s Mariem pro chytré telefony

15. prosince 2016  18:50

Hra s legendárním instalatérem Mariem je poprvé oficiálně dostupná na mobilní telefony a tablety. I...

Mobilní Rayman se obrazově vytáhl, škoda nedotaženého ovládání

20. srpna 2016

Raymana asi netřeba představovat. Je to legendární herní postava. Daří se mu bodovat i na mobilních...

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...