Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. září 2022 Zlata

Devátý díl Final Fantasy dorazil na mobily. Není ale za hubičku

  22:41
Převod Final Fantasy IX na mobilní platformy se povedl. Ovšem, v tomto případě platí, že se za kvalitu platí.
80

Final Fantasy IX

Platforma: Android, iOS

  • I po letech zábavné
  • Humor
  • Rozsáhlost
  • Vysoká cena
  • Nemožný přístup na některá místa
  • Nevzhledné prostředí

Final Fantasy IX | foto: Bonusweb.cz

Dá se přepokládat, že šance vyzkoušet mobilní verzi Final Fantasy IX osloví hlavně fandy série, kteří si tenhle povedený díl rádi připomenou. Není zrovna pravděpodobné, že člověk, který nemá s Final Fantasy žádné zkušenosti, rovnou sáhne po „devítce“ (navíc, když jsou na mobilních platformách dostupné předchozí díly).

Za co se platí

Placená

Za hru tvůrci požadují téměř 660 korun. Je to poměrně vysoká částka i s ohledem na fakt, že za ni dostanete legendární hru, která nabízí hodiny a hodiny zábavy. Je na místě upozornit, že titul si vyžádá zhruba 4 GB volného místa a během instalace a stahování dodatečných souborů bude nutné mít k dispozici 8 GB.

Není tedy asi nutné příliš podrobně popisovat, co Final Fantasy IX nabízí. Ale pro pořádek, jde o výtečnou hru na hrdiny se svéráznými postavami, fantastickým pestrým světem a zábavnými a komplexními souboji. Není vůbec obtížné se do Final Fantasy ponořit a strávit s ním hodiny a hodiny.

To platí i pro mobilní podobu, která se ale samozřejmě dočkala určitých úprav. Pokud pomineme to, že byla menu přizpůsobena dotykovému ovládání, tak se logicky změnilo ovládání postav.

Hrdinové se pohybují s pomocí dvou metod. První z nich je virtuální páčka, která se objeví ve chvíli, kdy přiložíte prst na obrazovku a druhou jednoduché ťuknutí tam, kam chcete, aby se postavy vydaly.

Na papíře to zní jako dobrý nápad a většinou je, jenže tu existují místa (někdy nazývaná jako „mrtvé zóny“), kam se s pomocí virtuální páčky jednoduše nedostanete.

Situaci vůbec nepomáhá dost nepřehledné prostředí. I když vhodnější termín je „rozplizlé“. Pozadí má na rozdíl od modelů postav, které jsou propracované a detailní, nízké rozlišení. A bez přehánění, někdy není možné poznat, jestli to, co vidíte, jsou dveře, zeď nebo něco úplně jiného.

Častokrát bude okolí připomínat spíše abstraktní obraz malíře pod vlivem návykových látek než něco konkrétního. To v kontrastu s povedenými trojrozměrnými předměty a postavami působí hodně rušivě. Ono by bylo extrémně náročné kompletně předělat prostředí, ale to nemění nic na faktu, že to není zrovna oku lahodící.

Přívětivé ukládání

Co je určitě potěšující, je systém ukládání. Nejen, že je dovoleno váš postup zaznamenávat „ručně“, ale k uložení dojde i při každém vstupu na novou obrazovku. Díky tomu se nemusíte stresovat, pokud se vám vybije mobil nebo ho budete muset rychle odložit.

Ale do toho se vám moc chtít nebude, protože Final Fantasy IX je i po šestnácti letech hodně zábavnou záležitostí. Kouzlo originálu zůstalo zachováno, ale určité prvky byly „překopány“, aby byl zážitek ještě působivější.

Prozkoumávání rozsáhlého světa s hromadou zajímavých míst a ještě zajímavějších postav je stejně zábavné jako před 16 lety, souboje jsou komplexní a strhující a samozřejmě nechybí ani poctivá dávka humoru a nadhledu.

Pokud vám tedy přijde, že nové díly Final Fantasy postrádají kouzlo předchozích her, pak je tohle více než vhodná volba. I když pravda, ne asi pro každého, cena cca 660 korun není úplně lidová. Sice za ni dostanete vyšperkovanou klasiku, ale i tak je to dost.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

98 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 4 čtenářů

Témata: Final fantasy

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Swordbreaker je klasická adventura okořeněná o pořádnou dávku brutality

Pamatujete na textové adventury, ve kterých stačila jedna špatná volba a hra skončila? Swordbreaker vám je připomene.

Naskočte si na motorku, je to zadarmo

Nejdříve zklamání pro ty, kteří čekají klasické závody. V tomto případě nejsou vašimi soupeři jiní jezdci na motorkách,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jsem těhotná, potvrdila Agáta Hanychová. Čeká dítě Jaromíra Soukupa

Agáta Hanychová (37) je po čtyřměsíčním vztahu s podnikatelem Jaromírem Soukupem (53) podle informací bulváru těhotná....

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...