Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

HW News: Počítač s nejnižší spotřebou

  0:01
MSI zabudovalo počítač do 19" displeje >> Málo místa na disku? Pokud jej nevyřeší úklid, tak 2TB disk od Samsungu >> Intel slibuje nové procesory s osmi

Počítač s nejnižší spotřebou
Zatímco minulý týden nám společnost Eurocom připravila přehled informací o notebooku, který se svým výkonem a potažmo i spotřebou téměř vyrovnal stolnímu hernímu počítači, MSI nyní chystá stolní počítač, svými vlastnostmi velmi podobný notebooku. Má se jednat o velmi komplexní řešení s dostatečným výkonem na multimédia a naprosto minimální spotřebou.

Nový počítač ponese označení NetOn AP1900 a vychází z typu počítačů, kterým říkáme nettopy. Jeho konstrukce je však v něčem zvláštní - počítač je totiž součástí LCD displeje. Tato konstrukce není úplně nová, protože zabudování částí počítače jako součást zobrazovací jednotky byla oblíbená už v době CRT monitorů. S příchodem tenkých LCD displejů se však jevila výroba takových počítačů téměř nemožná. Dnes, kdy jsme si zvykli na to, že počítač nemusí mít žádnou optickou mechaniku a s pokročilou miniaturizací to však už nebude žádný problém. Co vše lze tedy vtěsnat do klasického 19" LCD displeje?

NetOn AP1900

Hned na začátek je vhodné podotknout, že 19" délka není úhlopříčkou aktivní části displeje. Ve skutečnosti totiž MSI použilo displej o půl palce menší a tak vznikl trochu netypicky monitor s úhlopříčkou 18,5".Od toho je odvozeno i rozlišení, které odpovídá podivnému nativnímu režimu 1366x768 pixelů. Poměr stran je tedy určen spíše než na hraní pro práci, internet a sledování filmů. Výkonem se vskutku o herní počítač nejedná.

Základem NetOn AP 1900 bude čipová sada od společnosti Intel, přesněji verze 945GSE. Protože cílem bylo uspořit energii, jako procesor byl vybrán Intel Atom v jeho klasické verzi N270 taktované na 1,6GHz. Do displeje se podařilo zabudovat pouze jeden slot pro paměti RAM, do kterého se v základním modelu bude osazovat 1GB paměti.

NetOn AP1900

Jako úložiště dat zde slouží 160GB pevný disk. MSI verzi s SSD diskem vůbec nabízet nebude. Pevný disk je samozřejmě menších rozměrů a to formátu 2,5". Ačkoliv v konkurenčních počítačích podobné konstrukce optickou mechaniku nenalezneme, MSI se podařilo ušetřit dostatek místa. V šachtě ústící na straně monitoru tak nalezneme klasickou DVD vypalovačku.

Použitý čipset pak podporuje vše, co dnes běžně nalezneme v noteboocích. Nechybí tak kupříkladu podpora WiFi, HD zvuková karta, gigabitový ethernet a paměťová čtečka. Zajímavá může být také varianta s 1.3MPx webkamerou zabudovanou přímo do těla displeje. Pro periferie je připraven obvyklý sortiment vyvedených konektorů.

NetOn AP1900

Některé vlastnosti notebooku NetOn AP1900 určitě nezapře. Na skvělé úrovni je především spotřeba, která za chodu nepřesáhne 35 Wattů (včetně podsvětlení displeje). Zajímavá je také garantovaná hlučnost, kde ventilátory a pevný disk nemají překročit při práci hladinu hluku 26dB. Celková hmotnost počítače bude okolo 4kg. Občasné přenášení tak nebude problémem.

Oproti klasickému notebooku má však NetOn dvě zásadní nevýhody. Na displeji nenalezneme absolutně žádné prvky, které by umožňovaly ovládání počítače. Počítá se tedy opravdu s ovládáním prostřednictvím klávesnice a myši připojené přes USB. Přítomna není ani žádná baterie, která by umožnila alespoň základní zálohu při výpadku elektrické energie. Prodej by měl začít v nejbližších týdnech a cena se bude pohybovat okolo 12000Kč.

Málo místa na pevném disku?
Dávno pryč jsou loňské sliby výrobců pevných disků, kteří předpovídali, že v letošním roce dokáží nabídnout 8TB kapacity. Pro rok 2010 se dokonce předpokládal i dvojnásobek. Ve skutečnosti je však stále velkým problémem sehnat pevný disk s kapacitou přes 1TB.

Možná si to již ani neuvědomujeme, ale ještě před dvěma lety se zdály pevné disky s kapacitou přes 100GB obrovské a jen stěží využitelné. Dnes je považována tato kapacita jako základ pro jakýkoliv stolní počítač střední třídy. Proč tomu tak ale vlastně je?

Vše vychází z myšlenky, že jakákoliv disková kapacita nemůže vydržet věčně a jednou bude zaplněna. Podle podrobnějšího průzkumu, který proběhl na pevných discích několika hráčů, programátorů i uživatelů lze ukázat na konkrétní důvody, proč se tak děje.

Samsung 1TB

Jako největší problém se paradoxně ukázalo rozšíření vysokorychlostního internetu. Kromě neomezeného přístupu k informacím totiž není problémem stahovat velká množství dat. Ukázalo se, že vyjma začátečníků a úplných profesionálů udržuje nějaký zásadnější systém v ukládání dat na pevném disku jen málokdo. Především hráčům tak zůstávají na disku bez ladu a skladu instalační soubory programů a her, jejichž velikost se pohybuje v řádech gigabytů. Obvyklou chybou je i bezmezná důvěra v nainstalovaný firewall nastavený na výchozí nastavení. Do počítače se tak dostávají různí škůdci v podobě downloaderů, které stahují další kvanta nechtěného škodlivého softwaru.

Mizerný je v poslední době také přístup programátorů. U náročných herních titulů, které obsahují textury ve vysoké kvalitě a multimediální prvky, se dají nároky na zabrané místo pevného disku očekávat. V módě je ale nyní kopírování a upravování dříve vymyšlených věcí. Programátorům se většinou nechce vymýšlet nic nového a tak v sobě programy i hry obsahují spoustu součástí ze starších projektů, které však při své činnosti nedokáží plně využít.

Poslední větší změnu zaznamenali určitě všichni, kteří se rozhodli pro používání Windows Vista. Nový systém zálohuje mnohem více informací, než tomu je u dnes zastarávajících Windows XP. Pokud stahujete pravidelně aktualizace a nezrušili jste zálohování, může si ukrojit systém z pevného disku okolo 30GB.

HDD 1,5TB Hitachi

Najít účinný lék na dostatek místa na pevném disku není určitě snadné. Problémy nemají především uživatelé, kteří se pečlivě starají o souborový sytém. Mezi pečlivě urovnanými adresáři totiž není problémem najít vždy vhodnou oběť k vymazání. Přesto může být i 1TB disk málo. Pokud se rozhodnete zálohovat HD filmy v jejich plné kvalitě, bude určitě třeba mnohem vyšší disková kapacita.

Opravdu velké a vcelku levné pevné disky jsou zatím omezeny kapacitou 1TB. Je jasné, že u velkokapacitního ukládání nemá smysl investovat do technologie SSD. Ta je jednak několikanásobně dražší a také se zatím neprodává v kapacitách vyšších než 200GB. První pevný disk s kapacitou 2TB a cenou dostupnou pro běžné uživatele přinese nejspíše Samsung a to až v září letošního roku.

Intel slibuje rychlé osmijádrové procesory a úsporná jednojádra
Intel prozradil další detaily vlastních plánů na výrobu procesorů v letošním roce. Delší dobu je jasné, že procesory Core i7 nejsou posledními, které budou používat architekturu jader známých jako Nehalem. Tu již dnes můžeme najít u některých procesorů Intel Xeon a v budoucnu dobře poslouží také při výrobě procesorů Core i5. S odkrýváním dalších plánů Intelu se však ukazuje, že za uplatněním tohoto jádra je i něco více.

Jako první Intel úplně vyvrátil myšlenku, že s procesorovými jádry Nehalem bychom se měli setkávat i v budoucnu pouze na čtyřjádrech. Namísto toho se má objevit široká škála modelů, kde bude počet jader od jednoho až do maximálního počtu osmi jader. Procesory budou mít i velmi odlišné pracovní frekvence, které budou nízké především u jednojádrových verzí. Cíl je zde jasný – Intel se totiž chystá uvést procesor s jádrem Nehalem a spotřebou pod 10Wattů. Se spotřebou se ale na úroveň současného procesoru Intel Atom s touto architekturou dostat nemůže a tak má být výsledný procesor alespoň rozumným zdrojem výkonu.

8 jádrový procesor v počítači (zdroj: HeXus)

Zajímavě vypadají především slibovaná osmijádra. Pokud pomineme jejich sporadickou využitelnost, bude se jednat o dosti komplikované procesory. Na rozdíl od jednojádrové verze se zde očekávají vysoké pracovní frekvence. Výroba procesorů tak bude drahá a náročná. Problémem může být i spotřeba, kterou Intel zatím slibuje do 130Wattů.

Víceprocesorový systém architektury Core i7

Na konkrétní označení nebo typy jedno, dvou a osmijádrových verzí procesorů Nehalem je zatím ještě brzy. Předběžné specifikace zatím hovoří o zachování tříúrovňové vyrovnávací paměti u více jádrových procesorů a v případě nižších tříd procesorů používání dvoukanálové verze integrovaného řadiče pamětí DDR3. Kdy se těchto procesorů opravdu dočkáme zpráva z Intelu bohužel neuvádí.


Zdroje: CDR-info.com, Dailytech, Fudzilla, HardSPELL, MSI, Samsung, TG Daily, The Inquirer & Xbitlabs

  • Nejčtenější

Pět souloží, které otřásly herním průmyslem

Herní průmysl prošel v posledních letech turbulentním vývojem, z původní zábavy pro malé děti se stal miliardový...

ANALÝZA: Upadající češtiny ve hrách by mohla zachránit umělá inteligence

Oficiální české lokalizace her jsou dnes vzácností a hráči, kteří neumí žádný světový jazyk, jsou odkázáni na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Star Citizen udělal významný krok k dokončení, i tak ale budeme čekat roky

Vývoj ambiciozní vesmírného simulátoru Star Citizen už spolkl více než 12 miliard korun, vydání je však stále v...

U stařičkého Half-Lifu se zapotí i moderní PC. Stačí jedna modifikace

Ačkoliv to bude od vydání prvního Half-Lifu letos 25 let, stále se najdou způsoby, jak původní hru modernizovat....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Už to můžeme napsat: The Last of Us je nejlepší adaptace videohry vůbec

První řada seriálu podle legendární videohry The Last of Us skončila mimořádně krvavým finále. A tak konečně můžeme...

U stařičkého Half-Lifu se zapotí i moderní PC. Stačí jedna modifikace

Ačkoliv to bude od vydání prvního Half-Lifu letos 25 let, stále se najdou způsoby, jak původní hru modernizovat....

To tu ještě nebylo. Tato hra se ovládá toaletním papírem

Nová hra Give me toilet paper! využívá možností konzole Switch. Ovladač si ovšem musíte nejprve sami vyrobit....

Prsa hranatá, velká i malá. Neuvěřitelné proměny sex symbolu Lary Croft

Jen málokteré herní značce se podaří překročit svůj vlastní stín. Herní archeoložka Lara Croft ze série Tomb Raider to...

Ultimátní herní kvíz 1983 až 2023. Prožijte 40 pozoruhodných let videoher

Svět se za posledních čtyřicet let dramaticky proměnil, pro počítačové a konzolové hry to platí dvojnásob. Přijměte...

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...