HW News: FreeDOS jak na horské dráze

  12:00aktualizováno  5. července 9:50
FreeDOS jak na horské dráze *** 103 kláves přichází i na notebooky *** Čína bojuje s internetem *** Windows98 a ME končí

FreeDOS jak na horské drázehwnews070706
Jistě znáte alternativní operační systém FreeDOS. Pro ty kteří ho neznají připomenu, že se jedná o operační systém podobný MS-DOSu. Vlasně více než to, dokáže pracovat s programy určené pro MS-DOS. Jak jistě tušíte, MS-DOS je v dnešní době naprosto zastaralý a neužívaný. FreeDOS je většinou distribuován s nejlevnějšími počítači, u kterých by předinstalovaný software značně navýšil cenu. Systém není ale pro běžného uživatele prakticky použitelný a většinou je odsouzen k přeinstalování, na systém pro který se později doma rozhodne kupující. Z vlastní zkušenosti bohužel vím, že to nejčastěji bývá nelegální instalace systému Windows. Největší konkurencí FreeDOS tvoří systém Linux. Ten je většinou dodáván s počítačem zdarma a jedná se o použitelný systém. Bohužel většina lidí, kteří kupují novou počítačovou sestavu, má jen základní zkušenosti s počítačem a to pouze na platformě Windows. Tudíž pokud se rozhodnou pro koupi levnějšího počítače bez distribuce Windows, příliš si nevybírají. Zde ovšem má šanci FreeDOS, jelikož přeinstalovat systém Linux na Windows začátečník nedokáže. U FreeDOS to není žádný problém. Tento systém prošel dvanáctiletým vývojem. Během tohoto dlouhého období se autorům projektu nepodařilo dosáhnout finální verze 1.0 a minulý týden to již vypadalo, že projekt zkrachoval úplně. Následovalo prohlášení o ukončení provozu internetových stránek projektu a zastavení práce. Nyní však není po tomto prohlášení ani památky a autoři se dokonce zavázali, že první finální verze programu bude dokončena co nevidět. Myslím, že si autoři vše rozmysleli a konečná verze FreeDOS spatří světlo světa buď teď anebo už nikdy.


103 kláves přichází i na notebookyNotebook MSI 103 klaves
Neradi píšete na noteboocích, protože se vám zdá jejich klávesnice stísněná a nepohodlná? MSI má pro vás řešení. Společnost totiž představila první notebook, který má plnohodnotnou klávesnici. Ta obsahuje alfanumerickou, numerickou část, funkční klíče a obyčejné šipky. MSI navrhlo klávesy tak, aby byly rozloženy co nejpřirozeněji, jako na klávesnici běžného PC (samozřejmě v rámci rozměrů notebooku). Stejný je dokonce i počet kláves, kterých jako u stolního pc přesně 103. Samotný notebook není žádné ořezávátko. Bude dodáván s procesory Intel Core Duo. Představený model měl procesor taktován na 1,6GHz. Byl použit chipset Intel 945 GM s integrovaným grafickým adaptérem. Mezi základní vybavení patří 1GB operační paměti a 100GB pevný disk. Vzásadě se budou vyrábět dvě verze notebooku a to s 15" a 15,4" displejem. Cena nejlevnějších modelů  bude začínat na hranici 1000 Euro (tedy přibližně 30 000Kč).

Čína bojuje s internetemČínská internetová kavárna
Čína se připravuje vydat další omezující nařízení, které se bude týkat internetu. Nové nařízení postihne nejvíce internetové kavárny. Ty budou muset evidovat uživatele, kteří nedovršili 18 let. Budou nuceni vyhradit určité hodiny, v kterých budou mít mladiství na internet přístup. To má zabránit dlouhodobému přístupu mládeže na internet. Pokud vezmeme v úvahu, že největší počet uživatelů internetu má USA a Čína je ve světovém žebříčku hned na druhém místě, jedná se o omezení značné. Čína toto opatření komentuje jako razantní zákrok proti vysedávání mladistvích u online her a stránek nevalného obsahu. Těžko říct zda za tím nejsou i nějaké jiné vyšší cíle. Čína je již známá svými pokusy o omezování uživatelům dostupných stránek.

Windows98 a ME končí
Microsoft příští týden ukončí podporu pro Windows 98 a ME. Co to bude znamenat? Nevyjdou již žádné další záplaty, můžeme se připravit na konec jakýchkoliv zařízení s ovladači pro tento systém, tato Windows nedokáží pracovat s novými DirectX 10 a žádné nové programy od Microsoftu v nich již nespustíte. Jedná se o promyšlenou strategii firmy, která nutí uživatele migrovat na novější operační systémy od Microsoftu (tedy si je i koupit). Pokud vlastníte starší počítač s těmito Windows a chcete pracovat s moderními počítačovými prvky, je dobré uvažovat o změně. Nicméně pokud používáte počítač k běžné nenáročné práci (účetnictví, psaní textů, MP3 a podobně) a neuvažujete o upgradu moderním hardwarem, měnit nemusíte. Důkazem toho, že tato strategie se Microsoftu tak úplně nedaří je například stále přežívající platforma Windows 3.x pocházející z roku 1990. Díky nadšencům stále žije a na internetu pro něj lze nalézt ovladače i moderní programy. Tento systém je papírově mrtev již více než nějaký ten pátek. Na druhou stranu, pokud si chce uživatel dopřát moderních služeb a aplikací musí šáhnout po moderním systému. Za ten se dají označit všechny verze systému Windows XP. I ty však nejsou nejnovější a tak se už nyní můžeme „těšit“ na přechod na Windows Vista.

Zdroje: FreeDOS, MSI, Microsoft, TG Daily, Digit Life

Autor:
 

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Streamer nečekaně obdržel během svého vysílání jeden a půl milionu korun

Fortnite Dance

Fanouškovské příspěvky populárním streamerům se obvykle pohybují v hodnotě jednotek dolarů. Žádný div, že si hráč s...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

RECENZE: Ace Combat 7: Skies Unknown je i přes pár neduhů letecké eso

Ace Combat 7: Skies Unknown

Co se leteckých arkád pro konzole týče, série Ace Combat vždy platila za jedničku. Je tomu tak i u sedmého dílu?

Další z rubriky

Nejočekávanější strategie roku 2019. Vyjde Warcraft v novém či Settlers

WarCraft III Reforged

Ačkoliv herní mainstream preferuje akce, na své si letos přijdou i fanoušci strategií. Návrat hlásí řada známých...

Nejočekávanější akční hry roku 2019 - 2. část

Doom Eternal

Druhá část našeho přehledu nejočekávanějších akčních her pro rok 2019 je stejně nabitá jako ta první. Těšit se můžeme...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz