HW News: DirectX 11 od nVidie je tady

aktualizováno 
GeForce GTX 480 a GTX 470 oficiálně uvedeny. Jsou rychlé, ale v obchodech je zatím nenajdeme >> SATA 3 míří do herních notebooků >> Nezničitelný tablet přežije extrémní podmínky

Referenční GeForce GTX 480

DirectX 11 od nVidie je tady
Na samém konci minulého pracovního týdne nastal okamžik, na který přes půl roku netrpělivě čekalo mnoho hráčů. Po dlouhých průtazích, dezinformacích i polooficiálním zveřejňování informací můžeme mít konečně jasno. Grafické karty společnosti nVidia určené na DirectX 11 byly ve své konečné podobě představeny veřejnosti a brzy zamíří do obchodů.

GeForce GTX 480: Batman

Celé představení proběhlo v pátek a dá se říci, že nepřineslo žádné dramatické překvapení. V prodeji se v nejbližší době tedy objeví karty GeForce GTX 480 a GeForce GTX 470. Hned prvních několik nezávislých recenzí ukázalo, že nVidia si nedávno zveřejněný graf porovnávající Radeon HD 5870 s GeForce GTX 480 nevymyslela. GeForce GTX 480 je opravdu velmi rychlá grafika a v moderních enginech předčí nejrychlejší jednojádrovou grafiku od AMD velmi výrazně.

Header GeForce GTX 480

Specifikace jsou přesto poněkud chudší, než zástupci nVidie na počátku vývoje slibovali. Definitivně lze potvrdit, že GeForce GTX 480 používá 480 shader procesorů, které pracují na frekvenci 1401MHz. Frekvence jádra se nakonec ustálila na 700MHz, což je spíše v souladu se všemi očekáváními. Není žádným tajemstvím, že výkon karty je ukryt především v robustní architektuře použitého jádra a projevuje se přímo brutálním nárůstem v okamžicích, kdy je třeba při hraní počítat ve velkém teselaci (drátové modely).

Pokud si budete chtít GeForce GTX 480 koupit, rozhodně musíte počítat s kvalitním napájením. Kromě toho, že budete k úspěšnému zprovoznění potřebovat přídavný šesti a osmipinový napájecí konektor, je třeba si uvědomit, že GTX 480 je opravdu velký žrout.

GeForce GTX 480 - spotřeba

Podle nVidie konzumuje grafika při běžném provozu pod 200Wattů. Oficiálním maximem, které by se mělo projevit pouze ve špičkách, je 250Wattů. Doporučován je tedy zdroj schopný podávat výkon alespoň 600Wattů. Jak se již stačilo ukázat, je tak učiněno z dobrého důvodu. Server Bit-tech na GeForce GTX 480 naměřil v plném zatížení příkon 376Wattů.

Jádro GF100

Ve výsledku se nVidii podařilo úplně otočit význam 40nm architektury, na které je její grafické jádro vyráběno. Jádro není malé – je složeno téměř ze třech miliard tranzistorů. Není ani úsporné, jelikož uváděná spotřeba mluví sama za sebe a co hůře, provedené recenze dávají jasně najevo, že hodně hřeje. Uváděná maximální teplota, při které ještě nedochází k poškození karty, je 105°C.

Chlazení GeForce GTX 480

Při běžném provozu bez zatížení není teplota karty nikterak dramatická. Při běžné pokojové teplotě se drží okolo 45°C. Při hraní však může teplota vyskočit až na 95°C.. Prostoru pro přetaktování bude tedy málo, přesto to někteří již nyní vyzkoušeli a přetaktované verze by se měly být k dostání v budoucnu i v obchodech.

Referenční GeForce GTX 470

Bez povšimnutí nemůžeme ponechat ani druhou nejsilnější grafiku nVidie – GeForce GTX 470. Navzdory nižšímu počtu shader procesorů a pomalejším pracovním frekvencím, není propad ve využitelném výkonu tak velký, jak bylo možné očekávat. Použito je 448 shaderů taktovaných na 1215MHz. Jádro má přitom takt 607MHz.

O GeForce GTX 470 již nelze s klidem prohlásit, že by byla rychlejší, než oblíbený Radeon HD 5870. Ve většině případů je totiž situace zcela opačná. Snížení výkonu přitom nemusí automaticky znamenat výrazně lepší spotřebu nebo dokonce nižší pracovní teploty. Podle nVidie má totiž GeForce GTX 470 příkon 215Wattů. Co je horší, grafika hřeje snad ještě více, než GTX 480.

GeForce GTX 480: Crysis

Z fotografií si lze snadno povšimnout, že GeForce GTX 480 a GTX 470 používají každá trochu jiné chlazení. Zoufalost nVidie při řešení problémů s přehříváním se přímo odrazila na velikosti masivního kovového pasivu, který najdeme pod krytem GeForce GTX 480. Je nadmíru jasné, že chlazení kartu prodražuje a proto je logicky u levnějšího modelu použito menší chlazení. Výsledkem je, že už bez zatížení se ventilátor točí jako zběsilý. Maximální teploty při zatížení jsou pak shodné s GTX 480.

GeForce GTX 480 Zotac

V ČR se budou v příštích týdnech prodávat především karty ve své referenční verzi. Svou kartu mají připraveni výrobci Zotac, MSI, Gainward, Asus a Gigabyte, přičemž mezi nimi na první pohled nenajdeme žádný podstatnější rozdíl. U GeForce GTX 480 jsou výrobci velmi opatrní k zásahům do původního chladiče a tak tyto karty rozeznáme jen podle malého loga.

GeForce GTX 480: Dirt 2

V rámci předprodeje (jelikož karty by měly být skladem až od 12. dubna), jsou nabízeny grafiky za vcelku zajímavé ceny. GeForce GTX 480 lze nyní objednat od 12000Kč a to ve standardní konfiguraci s 1,53GB paměti GDDR5 (384bit). GeForce GTX 470 se v rámci předprodeje vyskytuje od 8500Kč v konfiguraci s 1,28GB GDDR5 (320bit). Přesto bude pro mnoho hráčů schůdnější volbou konkurenční Radeon HD 5870, který lze pořídit za přibližně stejnou cenu.


Nezničitelný tablet do extrémních podmínek
Novinku, která se řadí do série takřka nezničitelných počítačů, představila americká společnost Logical Instruments. Ta se zaměřuje na výrobu přenosných počítačů určených do extrémních podmínek a jejich nejnovější výtvor dostal název FieldBook. Nejedná se ale o nic jiného než tablet pracující s běžnými Windows.

FieldBook

Co se týká výkonu, není FieldBook žádným zázrakem. Důraz je kladen především na výdrž a hojně se zde využívá platformy Atom. Energeticky nejvýhodnějším řešením je obyčejné jednojádro taktované na 1,6GHz v kombinaci s integrovanou grafikou GMA 500. Podporovány jsou 2GB RAM a navzdory vysoké ceně se v počítači objeví 120GB pevný disk založený na běžné magnetické technologii.

Technologie, které přímo nesouvisí s výkonem, však dávají tušit ohromné možnosti FieldBooku. Pevný disk je chráněn G-senzorem, čímž je v případě pádu nebo jiných rychlých pohybů dle potřeby odstaven z provozu. FieldBook se má navíc bez větších problémů vyrovnat s přímým působením deště, vysokých nebo nízkých teplot a ublížit by mu neměla ani písečná bouře.

Svým způsobem unikátní je i použitý displej. Ten je samozřejmě dotykový (HW klávesnice není přítomna) a má úhlopříčku 7". Nativní rozlišení je 1024x600pixelů, ale co je důležitější, obsahuje speciální vrstvu zlepšující čitelnost, pokud na něj svítí slunce. O něčem podobném si dnes v době lesklých displejů můžeme mezi notebooky nechat pouze zdát.

FieldBook

Integrované příslušenství zahrnuje kromě G-senzoru také WiFi, Bluetooth, RFID čtečku, GPS modul nebo scanner čárových kódů. Samozřejmostí je možnost rozšíření, pomocí běžných prostředků jako slotu miniPCI Express, ExpressCard nebo klasického PCMCIA. Součástí FieldBooku je duální 2500mAh baterie, která podporuje nabíjení v rychlorežimu. Počítač je na ni schopen pracovat něco přes pět hodin.

Takto vybavený počítač není rozhodně tím pravým na hry. Přestože by se jeho nezničitelnost občas hodila, v běžných podmínkách asi příliš nadšení nevzbudí. Může za to především jeho cena, která je téměř 55000Kč. FieldBook je určen spíše pro velké společnosti, logistická centra, složky záchranného a bezpečnostního sboru a samozřejmě armádu. Mnozí výrobci běžných notebooků by se od Logical Instruments měli ale co učit.


SATA 3 míří do herních notebooků
Pokud Vás trápí nedostatečná kapacita pevného disku ve vašem notebooku, většinou nezbývá než uvažovat o výměně. Drtivá většina současných notebooků je vybavena disky s kapacitou 250GB nebo 320GB. V případě magnetické technologie je současná cena vcelku příjemná a za rozumné částky lze pořídit disk s kapacitou až do 1TB. Čeká nás však změna v podobě rozhraní SATA 3 přímo v noteboocích.

Rozhraní pevných disků SATA 3 můžeme najít dnes i v poměrně levných počítačích. Notebook s jeho podporou bychom zatím hledali marně, chystá se ale několik herních, které jej mít rozhodně budou. Jedny z prvních 2,5" disků s podporou SATA 3 představila společnost Toshiba, která nabídne kapacitu 750GB a 1TB.

HDD Toshiba dvě plotny

Model se 750GB je zajímavý především tím, že tato kapacita je rozložena na pouhých dvou plotnách. Díky tomu bude mít disk nižší spotřebu a současně také hmotnost. Disk pracuje v režimu 5400ot/m, což je u notebooků standard. Z řady nebude nijak vybočovat ani použitou 8MB vyrovnávací pamětí. Podle specifikací výrobce je odezva disku 12ms.

Varianta s kapacitou 1TB bude také specifická, ovšem nedá se říci, že nějak pozitivně. Pro dosažení vysoké kapacity musela Toshiba použít koncepci s třemi plotnami a disk je díky tomu vyšší. Nemusí se proto do všech notebooků vejít. Jeho ostatní parametry jsou přitom shodné se 750GB modelem. V rámci zmatení zákazníků bude Toshiba ale nabízet i tříplotnovou 750GB variantu o shodných parametrech.

Toshiba 750GB a 1TB

Podle zdrojů serveru TechConnect by se měly disky objevit v prodeji od příštího měsíce. Varianta se dvěma plotnami bude mít spotřebu 1,85Wattů při běžné práci a disky se třemi plotnami 2,2Wattu. Cena zatím stanovena nebyla.


Zdroje: AnandTech, BitTech, Fudzilla, HardCop, HKEPC, Logical Instruments, nVidia, PCP, TGDaily, TechPowerUp, TechConnect, Toshiba, TweakTown, Xbitlabs & ZD Net

Autor:
Témata: GPS, Notebook, Tablet
  • Nejčtenější

Svět Fortnite vtáhla černá díra. Epic ukázal, jak se má dělat marketing

Jedna z nejpopulárnějších her dnešního světa je již více než dvanáct hodin mimo provoz. Není to kvůli technické chybě,...

Stahujte zdarma budovatelskou strategii Surviving Mars, čas máte do čtvrtka

Na Epic Store je až do čtvrtka 17. října zdarma ke stažení povedená budovatelská strategie Surviving Mars z roku 2018,...

Zahrajte si stovky dosových klasik zdarma přímo v prohlížeči

Nezisková organizace Internet Archive rozšířila svoji nabídku o další počítačové hry. Ty největší klasiky minulosti...

RECENZE: Miniaturní Pilgrims potvrzují genialitu českého studia Amanita

Nečekaně vydaná hříčka od kultovního studia Amanita se hodí spíše na mobily než na velké počítače, ovšem na jejím...

Výpadek Fortnite trval víc než den. Hráči se smáli i propadali hysterii

Sociální sítě plní tisíce příspěvků reagující na takzvaný Fortnite Blackout. Někteří hráči berou nucenou pauzu od...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Bonusweb slaví 21 let. Vzpomeňte na momenty, které se vám vryly do paměti

V pondělí 5. října 1998 se na českém internetu objevil nový projekt jménem Bonusweb. Psal nejen o hrách, ale i hudbě,...

Fortnite vkročil do druhé kapitoly. Je nový, ale vlastně pořád stejný

Fanoušci populárního Fortnitu zažili dlouhé chvíle, když jim tento týden autoři hru na více než den vypnuli a dělali,...

Ve spirále nenávisti. V The Last of Us Part II budeme bojovat o holý život

The Last of Us Part II je jednou z nejočekávanějších exkluzivit na PlayStation 4. Dosavadní dojmy potvrzují, že zkušení...

Zlá husa pobláznila herní svět. Starcům krade brýle, mladým kazí piknik

V záři sice vyšly dlouho očekávané pecky jako Borderlands 3, Gears 5, Greedfall nebo The Legend of Zelda, přesto se...

Najdete na iDNES.cz