HW News: MSI představuje notebook na hry za 25 tisíc korun

aktualizováno 
Poněkud střídmější hardware, o to však zajímavější je cena. Dvoujádrové procesory zrychlují. Grafiky navržené pro WoWaře.

MSI představuje notebook na hry za 25 tisíc
Pod okřídleným spojením herní notebook se jen málo kdy ukrývá snadno přenosný počítač, který má dostatek výkonu na všechny hry. V příštích několika týdnech se nás však bude snažit MSI přesvědčit, že se jim herní notebook opravdu podařilo vyrobit. Nejen na český trh se totiž chystá notebook MSI GE700, který nebude navíc extrémně drahý.

MSI GE700

Lákavá cena notebooku, který se výrobce nestydí označit přídomkem herní, má začínat na 25 000 Kč. Zní to sice skvěle, ale co vlastně může takový počítač nabídnout. Je jasné, že čtyřjádrový procesor ani dvojice grafických karet přítomna nebude. Otázkou je, co vše lze ještě považovat za herní hardware?

Herní notebook MSI je tedy založen na dvoujádrovém Core i5 430M. Jeho výhodou je poměrně nízká pracovní frekvence, v základu na 2,26 GHz. Podporuje ale TurboBoost, se kterým se rozběhne na 2,5 GHz. Pokud přihlédneme k robustnější architektuře, bude to na většinu dnešních her bez problémů stačit. Vše je podpořeno 4 GB operační paměti DDR3.

MSI GE700

S grafikou je to už horší. Vývojáři zvolili cenově sice atraktivní, ale výkonově už ne tak úplně povedený model – mobilní Radeon HD 5730. Ten se považuje mezi notebooky za moderní mainstream, v porovnání se skutečnými herními kartami pro klasická PC mu však došel dech ještě dříve, než se poprvé objevil. Přesto nabízí 400 shader procesorů v kombinaci s 1 GB GDDR3, což značí, že zatím zvládne spoustu her obstojně.

Jen minimum notebooků připravených na hry má malé rozměry. GE700 v tomto ohledu nebude jiný. Použitý displej má úhlopříčku 17,3", která je dnes v této kategorii naprosto běžná. Notebook bude ideální na sledování filmů, protože nativní rozlišení displeje odpovídá plnému HD.

MSI GE700

V nejlevnější variantě, která by se měla prodávat právě za 25 000 Kč, se objeví 250 GB pevný disk. Jeho rychlost nebude oslnivá. Za příplatek je ale možné mít disk o velikosti 500 GB a v notebooku se taktéž nachází volná pozice pro sekundární disk s možností zapojení do RAID pole. Ostatní příslušenství je na úrovni kategorie levnějších notebooků, pouze interní reproduktory jsou provedeny ve standardu 2.1. K dispozici je i interní subwoofer, o jehož kvalitách však lze předem pochybovat.

1TB HDD

Věčným dilematem u herních notebooků je balancování v mezích podávaného výkonu a spotřebě energie. Tentokrát umí být použitý procesor velmi úsporný a totéž lze říci i o grafice. Větším žroutem energie je především displej a s šestičlánkovou baterií má notebook vydržet kolem dvou hodin provozu. K dispozici bude i trvanlivější devítičlánková varianta baterie, ovšem za příplatek.

MSI GE700

O noteboocích MSI je známo, že jejich kvalita zpracování je spíše mírně podprůměrná. Za 25 000 Kč můžeme požadovat konstrukci, která něco vydrží. Přesto notebook GE700 nijak výrazně nevybočuje z již zaběhlého designu MSI a proto nelze očekávat rapidní zlepšení. MSI GE700 je tedy spíše střídmější notebook na multimediální zábavu, který občas snese i nějakou tu hru. Přenosná ryze herní mašina to v žádném případě není.


Dvoujádrové procesory zrychlují
Kategorii procesorů určených pro široké spektrum uživatelů plánuje rozšířit Intel. Mnoho nových modelů sice nepřinese, přesto se zde objeví minimálně jeden, který může být vhodnou volbou do herního počítače. Výhledově nejsou v plánu ani tak zajímavá čtyřjádra, jako spíše dvoujádra.

Situace s využitím čtyř procesorových jader se mílovými kroky zlepšuje. Přesto se do takového procesoru nechce každému investovat. I to je jeden z důvodů, proč má smysl vyvíjet dvoujádra pro vysoký výpočetní výkon. V současnosti nejzajímavější model v tomto ohledu dostal označení Core i5 680. S velkou pravděpodobností to bude nejvýkonnější dvoujádro vůbec.

Core i5

Core i5 680 je typickým zástupcem mikroarchitektury Clarkdale. Výroba procesoru probíhá na 32nm technologii, díky čemuž tyto čipy obvykle méně hřejí. V případě i5 680 to ale nebude zcela pravda, už jenom proto, že pracuje na frekvenci 3,6 GHz. Přesto se Intelu podařilo udržet spotřebu v přijatelných mezích a nejrychlejší 32nm dvoujádro má TDP stanoveno na 73 Wattů.

Díky společné architektuře procesorů Core i5 nás nemá při zkoumání specifikací co překvapit. Procesor se osazuje do socketu LGA 1156 a jeho grafické jádro je taktováno na 733 MHz. Vyrovnávací paměť je dělena do třech úrovní, kde L2 má celkem 1 MB a úroveň L3 společné 4 MB.

Velmi špatně to ovšem vypadá s cenou. Předpokládá se, že za technologicky vyspělý procesor, si Intel nechá zaplatit kolem 240 euro. Jen o málo dráže si přitom brzy budeme moci koupit šestijádrové procesory od AMD. Je to aleúplně jiná sorta procesorů a tak je na každém, zda dá na vysoké frekvence nebo velký počet jader.

Core i7

V cenících by se po delší době mohl objevit také nový čtyřjádrový procesor, ačkoliv ten průlomovou rychlost nepřinese. Pod označením Core i7 870s se bude prodávat kousek, který by Intel rád zařadil do kategorie úsporných procesorů. S vývojem 32nm čtyřjader si však dávají jeho laboratoře na čas a Core i7 870s bude kvůli tomu založen na 45nm architektuře Lynfield.

Výsledkem je taktovací frekvence 2,67 GHz v kombinaci s TDP stanoveným na 82 Wattů. V současnosti se již prodává Core i7 870, což je ve své podstatě shodný procesor, pouze s vyšší taktovací frekvencí. Na 2,93 GHz má TDP 9 5Wattů. Cena úspornějšího modelu nebude také příliš příznivá, protože má začínat na cca 430 Euro.


Grafiky navržené pro WoWaře
Že tu a tam schová některý z výrobců grafických karet svou grafiku pod logo známější hry, jsme si už asi zvykli. Tentokrát se ale v Asusu rozhodli, že budou vyrábět hned pět grafických karet v edici World of Warcraft. Na všech pěti modelech bude samozřejmě možné hrát WoW bez sebemenších problémů. Ovšem to, co jednomu hráči k životu zcela postačuje, jinému stačit nemusí.

Jako základ svých karet si Asus vybral GeForce GT 240 a GTS 250. Tyto grafiky jsou za normálních okolností vcelku levné, ovšem s náročnějšími enginy na nich nepochodíte. Pět grafických karet je vhodných jen pro stálé WoWaře nebo naopak pro ty, kdo hry téměř nehrají. Rozdíly mezi jednotlivými kartami jsou přitom minimální a liší se především použitou pamětí.

GeForce GT240 Wow

Nejsilnějším zástupcem z této řady bude GeForce GTS 250 vybavená 1 GB paměti GDDR3. Tato karta nabízí 128 shader procesů. Její jádro i shadery jsou ale podtaktovány. Frekvence pro jádro je 675 MHz a pro shadery 1620 MHz. Použité paměti pak pracují na 2 GHz efektivně. S přihlédnutím k 256bitové paměťové sběrnici lze snad jen konstatovat, že je tato varianta snad ještě schůdná.

V nabídce se objeví i zcela referenční GeForce GT 240. Zde je největší slabinou počet shader procesorů. Jejich počet povážlivě klesl na 96, přičemž takt jádra je 550 MHz a shadery pracují na 1340 MHz. U této karty je ale obzvláště ošidná možnost výběru pamětí. GeForce GT 240 totiž podporuje jak pomalé moduly GDDR3, tak i dvojnásobně efektivní GDDR5.

Karta má pouze 128bitovou paměťovou sběrnici a s pamětí GDDR5 bude pracovat rozhodně rychleji. Vyskytovat se má varianta s 1 GB GDDR5 na 3400 MHz nebo 1GB GDDR3 na 2000 MHz. V tiskové zprávě Asus přesto slibuje, že si na kartách užijeme to nejlepší ze současných technologií nVidie.

GeForce GT240 Wow

Asus hodně spoléhá na přetaktování. Ke kartám tudíž bude dodávat taktovací utility, aby hráčům umožnil zvýšit výkon, když právě potřebují. V běžném režimu by tak grafiky mohly být vcelku nenáročné na napájení. Na všech kartách bude přítomen kvalitní ventilátor, který má podle tiskové zprávy mít o čtvrtinu vyšší životnost, než běžné chlazení.

Všechny grafiky z WoW řady jsou připraveny pro připojení ke kvalitnímu 120Hz displeji prostřednictvím HDMI a rozlišení v plném HD pro ně prý nebude problém. Vyjma úplně nejlevnějšího modelu k nim bude u nás i v celé Evropě Asus přidávat čtrnáctidenní trial WoWu. Neznámou zůstává cena, ale lze věřit, že karty nebudou drahé.


Zdroje: Asus, Dailytech, Digit-life, HardSpell, HKEPC, MSI, Intel, The Inquirer, VR-Zone, Xbitlabs & ZD Net

Autor:

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 patří mezi nejočekávanější hry současnosti. Kutí ho tvůrci Zaklínače a opět půjde o hru na hrdiny v otevřeném světě. Ukázka za zavřenými dveřmi na E3 2018 nás nadchla, letošní pak potvrdila, že je zaděláno na hit. Rozruch vzbudil také herec Keanu Reeves, jenž na tiskovce Microsotu odhalil datum vydání. Pro největší fandy je pak určena sběratelská edice za několik tisíc. Hra bude opatřena českými titulky.

Nejčtenější

Pět her, o kterých jsme si v mládí mysleli, že jsou skvělé. Jenže nejsou

The Lion King (1994)

Určitě to znáte. Vzpomínáte na něco s láskou, považujete to za úžasné, skvělé, téměř božské, jenže když se k tomu po...

Drobný vtip o čínském prezidentovi přišel tchajwanské vývojáře hodně draho

Devotion

Kvůli přirovnání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga k medvídku Púovi museli nezávislí vývojáři z tchajwanského studia...

VIDEO: Seriálový Zaklínač od Netflixu má konečně trailer. A lidem se líbí

Seriál The Witcher od Netflixu

První trailer k seriálové adaptaci slavného Zaklínače je tady a sklízí potlesk ze všech stran. Co na něj říkáte?

Podívejte se, jak bude vypadat Geraltův kůň v chystaném seriálu Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Producentka Lauren S. Hissrichová zveřejnila další fotku z chystaného seriálu Zaklínač. Tentokrát je na ní Geraltův kůň...

RECENZE: Steel Division 2 je strategie z 2. světové pro nejnáročnější

Steel Division 2

Málokterá hra dokáže skloubit dobrou hratelnost a výuku. Ještě méně her to dovede udělat tak, aby to byla zábava. Jak...

Další z rubriky

Anketa: které letošní hry jste si prozatím nejvíce užili?

Resident Evil 2 (2019)

Minulý týden jsem se podívali na to, co nás letos ještě čeká, tentokrát naopak vybíráme nejlepší letošní hry. Těšíme se...

Anketa: na které tři letošní hry se nejvíce těšíte a proč?

Death Stranding

Polovina letošního roku je za námi, řada skvělých her už vyšla a pár bylo odloženo. Pojďme se proto podívat, jak vypadá...

Osm očekávaných her, které vycházejí během léta

World of Warcraft

Během léta se pustíme do střílení nácků ve světě, v němž vyhráli 2. světovou válku, budeme vyšetřovat nadpřirozené jevy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz