HW News: ASRock přináší základ herního počítače

aktualizováno 
Základní deska P55 Deluxe3 nabízí moderní technologie v kombinaci s podporou procesorů Intel >> Tajný projekt Asus Matrix – skvělá herní grafika >> Minimalistická karta s DirectX 10.1

ASRok P55 Deluxe3

ASRock přináší základ herního počítače
Zajímavou základní desku vhodnou pro herní sestavy chystá v těchto dnech pro náš trh společnost ASRock. Její vývojáři se rozhodli vsadit na vysoký stupeň kvality zpracování, bohaté zázemí podporovaných technologií a cenu, která se ještě drží na hranici únosnosti. Označení desky je P55 Deluxe3, což samo naznačuje, že nepůjde o průměrný model. Předimenzovaný kousek s šesti grafickými sloty PCI Express 16x byste přitom čekali marně. Toto je totiž základní deska pro normální hráče.

Použitý čipset P55 provází platformu procesorů Intel od chvíle, kdy se na trhu objevila první upravená čtyřjádra Core i7. Neoddělitelně je spjat se socketem LGA 1156, do kterého dnes můžeme kromě původních Core i7 osadit také levnější procesory Core i5 nebo Core i3. Čipset neobsahuje řadič pamětí, neřídí sběrnici PCI Express a jeho součástí se ani nestalo grafické jádro. P55 tedy zastává pouze podporu nejnutnějším periferiím, ostatní je ponecháno na zvoleném procesoru a dalších komponentách rozšířené čipové sady.

ASRok P55 Deluxe3

Je jasné, že každý správný hráč se bude do svého počítače snažit koupit některý z procesorů řady Core i7. Existuje samozřejmě i levnější alternativa v podobě Core i5 nebo i3. Bohužel nižší cena je v tomto případě jejich jedinou výhodou. Core i5 a i3 za normálních okolností poskytují malý "bonus" v podobě úsporné integrované grafiky. Použitý čipset tuto grafiku nepodporuje, což můžete vidět i na zadním headeru desky.

ASRok P55 Deluxe3

Podpora herní grafiky je samozřejmě slušná. K dispozici jsou dva sloty PCI Express 16x nasazené na sběrnici PCIe ve verzi 2.0. Drtivá většina hráčů sice využije pouze slot pro jedinou grafickou kartu, přičemž deska umožňuje rozšíření na klasické zapojení do CrossFire nebo SLI. Zapojení tří a čtyř grafických karet není kvůli počtu dostupných slotů z pochopitelných důvodů podporováno.

ASRok P55 Deluxe3

Pro další rozšíření jsou na desce přítomny dva sloty PCI Express 1x a dvojice klasických slotů PCI. Ty se mohou hodit například při upgradu ze staršího počítače. Je pravdou, že drtivá většina karet se dnes již vyrábí ve verzi pro staré PCI i moderní PCI Express. Starší verze určená do PCI bývá ale obvykle levnější.

Zavání to sice marketingem, ale deska podle tiskové zprávy společnosti ASRock nabízí deska technologii True 333. Že jste o ní nikdy neslyšeli? Není se asi čemu divit. Jedná se totiž o nový výmysl, který zahrnuje podporu rozhraní USB 3.0 a řadičů SATA 3 (tedy s propustností 6Gb/s) včetně externího eSATA třetí generace. Deska zkrátka obsahuje všechna pozlátka, která by se měla na lépe vybaveném modelu současné generace objevit.

Při bližším prozkoumání desky snadno zjistíte, že se to zde integrovanými čipy jenom hemží. Kvůli většímu množství technologií, které nejsou součástí čipu Intel P55, bylo potřeba vytvořit poměrně komplikovanou čipovou sadu. Mimo jin=e zde nalezneme i čip, který má zrychlit práci rozhraní USB 3.0 a SATA. Označován je jako PLX bridge a může tomuto rozhraní přiřadit větší část sběrnice PCI Express.

ASRok P55 Deluxe3

ASRock P55 Deluxe3 nemusí být ani špatnou volbou pro overclockery a různé kutily, kteří zavírají svůj počítač do skříně jen málokdy. Přímo na desce jsou totiž přístupná mikrotlačítka, kterými je možné počítač vypnout, restartovat nebo vymazat nastavení BIOSu. Výhodou je, že BIOS si můžete vymazat i při montáži do zaplombované sestavy. Nevýhoda je pak jasná – při špatné manipulaci v prostoru zadního headeru můžete docílit téhož.

Drobný otazník zatím visí nad zahájením prodeje. Vývoj desky byl již ukončen, nicméně pevné datum stále nemáme. Mělo by se tak stát spíše až na začátku března, přičemž cena by mohla podle některých zdrojů začínat na 3500Kč. Současná generace P55 Deluxe však nejde s cenou pod 3800Kč a tak se lze domnívat, že P55 Deluxe3 u nás bude ještě o něco dražší.


Tajný projekt Asus Matrix – skvělá herní grafika
Prozatím v mírně neoficiální rovině se pohybují informace o supevýkonné grafické kartě, kterou připravuje pro hráče společnost Asus. Nová grafika by měla vycházet ze série produktů Republic of Gamers a jako první o ní informoval čínský server ZOL. Jeho redaktorům se dokonce podařilo ukořistit i několik fotografií předprodejního prototypu, které Vám můžeme zprostředkovat.

Už na první pohled nepůjde o nějakou tuctovou grafiku. Tato karta dostala přezdívku Matrix a založena bude na veleúspěšné referenční grafice od AMD – Radeonu HD 5870. Původní model je určitě slušnou grafikou, přesto se toho dá od verze Matrix očekávat ještě mnohem více. Vývojáři Asusu dostali totiž za úkol zoptimalizovat kvalitu součástek i zapojení PCB tak, aby z karty mohli dostat její maximum.

Asus Republic of Gamers HD 5870 (koncept)

Ve výsledku muselo dojít k posílení stabilizátorů napájení, protože se počítá s ohromnými nároky na přísun energie. Přímo na kartě nalezneme dva osmipinové konektory pro přivedení dodatečného napájení. O skutečné spotřebě se lze zatím jen dohadovat. Bezesporu za ní bude stát ale ohromující výkon.

Jádro má 1600 shader procesorů přičemž pracuje na 900MHz. Oproti běžným kartám je to zvýšení o rovných 50MHz. Výroba již probíhá na 40nm technologii, která i na těchto frekvencích naštěstí snižuje množství vyzářeného tepla. Přesto bude potřeba vylepšená koncepce chladiče, aby se karta nepřehřívala.

Asus Republic of Gamers HD 5870 (koncept)

Slušný výkon by měly držet i paměti. Ty jsou k jádru připojeny prostřednictvím 256bitové sběrnice a budou pracovat s fyzickým taktem 1225MHz. Jelikož se jedná o moduly GDDR5, jejich efektivita je čtyřnásobná, odpovídá tato frekvence taktu 4,9GHz. Karta bude rozhodně patřit k těm dražším a tak není přítomnost 2GB paměti asi nijak překvapivá.

Podle serveru TechPowerUp se počítá i s dalším taktováním po zakoupení karty. Taktování bude možné samozřejmě provádět softwarově, k čemuž bude Asus dodávat i vlastní utilitu pro přesné nastavení napětí. Drahá karta by měla dostat také bezpečnostní pojistku v podobě tlačítka, které vrátí její pracovní frekvence na tovární nastavení.

Asus Republic of Gamers HD 5870 (koncept)

Jelikož Asus informace o kartě doposud oficiálně nepotvrdil, není jasné kdy ani za kolik by se měl Radeon HD 5870 Matrix v obchodech objevit. Očekávat lze přesto jistou nadsazenost ceny, kterou se bude Asus snažit ještě zvýšit exkluzivitu tohoto herního řešení.


Minimalistická karta s DirectX 10.1
Úplně z druhého konce pomyslného výkonového žebříčku grafických karet než Radeon HD 5870 je nový pokus společnosti Albatron. Tato společnost se totiž rozhodla vyrobit zaručeně tu nejořezanější grafiku schopnou podpory DirectX 10.1. Jako vhodný základ si vypůjčila nedávno uvedené jádro nVidie a to G210.

Hardwarový základ je jedním slovem slabý. Jádro má pouze 16 shader procesorů, přičemž běží na 589MHz. Shadery používají frekvenci poměrně vysokou a to 1402MHz, nicméně jejich počet varuje před omezenými možnostmi karty. Paměťová sběrnice má pouhých 64bitů.

Albatron G210-512 verze PCIe 1x

Ačkoliv ji nVidia schovává pod okřídlené heslo "Every PC needs good graphics" (tedy v překladu, že každé PC potřebuje dobrou grafiku), byla GeForce 210 navržena především pro nejnižší možnou výrobní cenu. I z toho důvodu na ní nalezneme 512MB paměti, která je tvořena klasickými moduly DDR2. Pracovní frekvence přitom není nijak závratná a je nastavena na 500MHz.

Důvodem, proč karta G210-512 v Albatronu vznikla, je snaha proniknout na trh s něčím úplně novým. Grafika se totiž neosazuje do slotu PCI Express 16x, ale stačí ji jen krátký slot PCIe x1. Takových karet na trhu již několik najdeme, ale podle tiskové zprávy Albatronu je G210-512 úplně první grafickou kartou, která nabízí současně podporu DirectX 10.1. Kromě toho dokáže vcelku slušně přehrávat HD video, přičemž vrcholem má být bezproblémové přehrávání Blu-ray.

Albatron G210-512 verze PCIe 1x

Pokud možnosti nové GeForce 210 shrneme, lze dojít k jedinému závěru. Rozhodně je lepší se takovému řešení v klasickém počítači vyhnout. Nemá totiž o mnoho více výkonu než dostupné integrované grafiky a pro rozumné hraní většiny her stačit nebude. Prodejní cena byla stanovena na 48USD, což je v přepočtu stále pod hranicí 1000Kč. Není ale pravděpodobné, že by se v ČR karta na pultech obchodů vůbec objevila.

Zdroje: Albatron, Asus, ASRock, Dailytech, Digit-life, HKEPC, nVidia, The Inquirer, Xbitlabs, ZD Net & ZOL.com.cn

Autor:
 
Témata: BIOS, Intel

Nejčtenější

KVÍZ: Největší herní zklamání z devadesátých let. Vzpomenete si na ně?

Kvíz

Historie si pamatuje jen vítěze, a tak to dnes může vypadat, že devadesátá léta byla pro počítačové hry zlatým obdobím....

Youtuber prochází velké open world hry. Který svět je nejhezčí?

The Witcher

Podívejte se na zrychlené průchody některými z nejoblíbenějších open world her dneška. Možná vás překvapí, jak malou...

Megalomanský Star Citizen pod palbou kritiky. Množí se obavy, že nevyjde

Squadron 42

Ani vybraných 5 miliard korun nakonec nemusí autorům ambiciózního Star Citizena stačit. Podle magazínu Forbes už jen...

Vznik jednoho z nejzásadnějších rockových alb ohrožovala chytlavá videohra

The Cure (O2 arena, Praha, 22. října 2016)

Členové kapely The Cure museli při natáčení svého legendárního alba Disintegration zakázat ve studiu hraní vesmírného...

Další český hit na obzoru? The Wild Age je slibná relaxační strategie

The Wild Age

K osadě se blíží další tlupa nepřátel. Potřebujete víc peněz a obranných věží, protože počty nepřátel budou každým dnem...

Další z rubriky

Do nového Xboxu už disk nestrčíte. Blíží se konec krabicových her?

Xbox One S All-digital Edition

Microsoft představil „zcela digitální“ verzi konzole Xbox One S, které chybí čtecí mechanika na Blu-ray a DVD. Firma...

Rýsuje se další díl GTA. Možná se vrátíme do Vice City

GTA: Vice City

Celých šest let uplynulo od vydání posledního dílu slavné série GTA a její příznivci už začínají vyhlížet další...

KVÍZ: Největší herní zklamání z devadesátých let. Vzpomenete si na ně?

Kvíz

Historie si pamatuje jen vítěze, a tak to dnes může vypadat, že devadesátá léta byla pro počítačové hry zlatým obdobím....

Najdete na iDNES.cz