HW News: Postavte si hybridní pevný disk

aktualizováno 
SilverStone představil technologii, která zrychlí staré pevné disky >> Podivná grafika GeForce GTS 250 >> Levná dvoujádra od AMD mají pokračování

SSD vs. magnetická technologie

Postavte si vlastní hybridní pevný disk
Velmi pozoruhodné diskové řešení, které možná ocení ti, kteří hrají velké množství her, nabídla společnost SilverStone. Ta už na veletrhu CES představila světu technologii HDDBoost, od které si lze slibovat vysokou rychlost, zajímavou cenu a světe div se, současně také vysokou úložní kapacitu. HDDBoost totiž doslova přebírá to nejlepší ze staré magnetické technologie a moderní SSD.

Vývoj pevných disků nabral za posledních pár let na obrátkách a začíná být stále jasnější, že disky SSD jsou budoucnost herních počítačů. Jejich současnou nevýhodou je ale cena a také skutečnost, že pokud v počítači skladujete mnoho her a pravidelně je hrajete, jsou SSD disky dostupné za rozumnou cenu kapacitně příliš malé. Z tohoto důvodu se vývojáři dříve snažili vytvořit jakýsi stupeň mezi jednotlivými etapami a to hybridní disk, který by měl jak magnetickou část, tak i rychlé SSD. Tato koncepce se bohužel neuchytila. HDDBoost na ni však úzce navazuje.

HDDBoost

Výsledný produkt pojmenovaný HDDBoost nelze v žádném ohledu označit jako pevný disk. Jedná se totiž o pouhý rámeček, který ovšem přichází s naprosto geniální myšlenkou. Pokud již ve stolním počítači máte starší pevný disk, lze z něj dostat rychlost disku SSD. Nutno podotknout, že bez SSD disku (alespoň s nějakou nižší kapacitou) se neobejdete.

Intel SSD

Koncepce počítá s tím, že si uživatel pořídí rámeček od SilverStone a libovolný rychlý SSD disk. Doporučená kapacita je z dobrých důvodů alespoň 8GB pro Windows XP a 30GB pro Vistu. Zrychlená práce operačního systému je dobrým začátkem.

SSD disky jsou dnes vyráběny převážně podle standardu o rozměru 2,5". čerstvě zakoupený SSD disk tudíž není problém umístit do rámečku, který padne do 3,5" pozice. K rámečku se pak připojí ještě původní pevný disk, řadič na základní desce a upgrade je dokončen.

HDDBoost

Důležitou roli v efektivní práci HDDBoost hraje speciální řadič, který je součástí rámečku. Disky pracují v režimu, který je podobný zrcadlu. Na rozdíl od klasického zapojení RAID může být ale SSD disk výrazně menší. Řadič má tak na starosti kromě komunikace se základní deskou také rozhodování o tom, která data budou zrcadlena na SSD a která nikoliv.

HDDBoost

SilverSotne slibuje ve výsledku 70% nárůst výkonu, což bude samozřejmě přímo odvislé od kvality použitého SSD disku. Přístupová doba k disku přes speciální řadič je pod hranicí 1ms a tak se nějakých výraznějších prodlev není třeba obávat. O maximálním datovém toku se bohužel z oficiálních informací od výrobce nic nedozvíme.

Světlou stránkou HDDBoost je také to, že se jedná čistě o hardwarovou záležitost. Nejsou potřeba žádné ovladače, a pokud vše funguje správně, počítač vidí rámeček jako běžný pevný disk o parametrech většího magnetického disku. Řešení by tedy mělo fungovat bez rozlišení používaného operačního systému a jeho zprovoznění zvládne i začátečník. Daní za tento komfort je však nemožnost jakéhokoliv dohledu nad prací rámečku.

HDDBoost

Přes spoustu kladů lze najít na HDDBoost i slabší místa. Algoritmus pro práci se zrcadlením dat je dosti nejasný a výrobce za velmi krátkou dobu, co je rámeček nabízen, už stihl vypustit čtvrtou variantu firmwaru. Na algoritmu se tedy pořád pracuje a dokonalý nebude. Update firmwaru je ale poměrně snadný a lze ho provést přímo přes rozhraní SATA. Druhým problémem je zatím neexistující objektivní test dosažitelných rychlostí.

Cena pro maloobchodní prodej byla stanovena na 4000 Jenů, což znamená necelých 1000Kč. V současnosti HDDBoost u nás ještě koupit nelze, jelikož je v prodeji pouze v Japonsku. Zástupci společnosti SilverStone se nechali slyšet, že počkají, zda bude mít HDDBoost úspěch. Teprve poté dojde k rozšíření prodeje také do Evropy a dalších částí světa.


Podivná grafika GeForce GTS 250
Grafickou kartu vhodnou pro nejrůznější počítače, jejichž výrobce nerespektoval běžnou velikost karet pro slot PCI Express, připravila společnost Sparkle. Její karta sice nepatří k nejvýkonnějším, přesto by měla přinést do značkových počítačů a HTPC 3D grafiku a bezproblémové přehrávání HD videa.

Sparkle GeForce GTS 250 Low Profile

Grafika od Sparkle vychází z karty nVidie a to GeForce GTS 250. Ta je přitom velmi podobná s mnohem známější a dříve slavnou GeForce 9800 GTX a lze tušit, že si poradí i s některými hrami. V provedení od Sparkle se jedná o tzv. nízkoprofilovou kartu, což tentokrát neznamená jednoslotové provedení, ale užší PCB.

Hardwarový základ karty je tvořen 55nm variantou jádra G92. To obsahuje 128 shader procesorů, ale tentokrát neběží na referenčních kmitočtech. Karta je vůči referenčnímu modelu podtaktována. Díky tomu dojde k úspoře energie, ovšem na odstranění aktivního ventilátoru v žádném případě nedošlo. Je jasné, že podtaktováním dojde k ukrojení podstatné části výkonu.

Sparkle GeForce GTS 250 Low Profile

Pracovní frekvence nejsou sice přímo špatné, ale neoslní. Jádro je v podání Sparkle taktováno na 600MHz, což je pokles o 138MHz vůči referenční kartě. Takt shaderů přitom klesl z 1836MHz na rovných 1500MHz. Minimalistickému konceptu odpovídá i absence podpory SLI.

Sparkle GeForce GTS 250 Low Profile

Paměťová sběrnice rozhodně nebude problémem karty, jelikož je 256bitová. GeForce GTS 250 je běžně nabízena v kombinaci s pamětmi GDDR3 nebo GDDR5 o kapacitách 512MB a 1GB. Sparkle bude přitom prodávat dvě verze. Za 512MB verzi si přitom zaplatíme přes 2500Kč, za verzi s 1GB dokonce téměř 3000Kč. Karta tudíž nebude právě levná. V prodeji v ČR bude od poloviny února.


Levná dvoujádra od AMD mají pokračování
Přestože herní počítače pomalu začínají ovládat tří a čtyřjádrové procesory, klasickým dvoujádrům ještě rozhodně neodzvonilo. Podle většiny statistik, které se mezi hráči vedou, má některý z dvoujádrových procesorů ve svém počítači zhruba polovina. Další várku cenově dobře dostupných procesorů nyní slibuje AMD.

V souvislosti s rozšiřováním řad Athlon II X2 se hovoří především o třech nových procesorech postavených na architektuře jádra Regor. Jeden z nich je již v prodeji a nese modelové označení Athlon II X2 255. Tento kousek je taktován na 3,1GHz, přičemž jeho spotřeba je stanovena na 65Wattů TDP.

Phenom II

AMD pomalu míří k vyšším frekvencím a brzy by měla nabídnout i Athlon II X2 na 3,2GHz. Ten ponese modelové označení 260, ale naplánován je až na polovinu letošního roku. Zástupci AMD ovšem dodali, že tento termín není definitivní a platí jen za předpokladu, že se při vývoji nevyskytnou žádné komplikace.

Nejrychlejším dvoujádrem na architektuře Regor z letošního roku bude Athlon II X2 265. Oproti modelu, který se má objevit v polovině letošního roku, poroste jeho frekvence jen o dalších 100MHz, tedy na 3,3GHz. Procesor je ale na hony vzdálen současnosti a AMD předpokládá zahájení jeho prodeje až ke konci roku 2010.

Phenom II

Celá série Athlon II se vyznačuje kromě nízké ceny také poměrně slabou architekturou. Všechny tři zmíněné modely mají 2MB vyrovnávací paměti a podporují osazení do socketu AM3. Rozhodně je ale nelze srovnávat s procesory, které se montují do nadupaných herních sestav. Pokud je však podpoříte slušnou grafickou kartou, na běžné hraní zatím postačují.


Zdroje: AMD, Dailytech, Fudzilla, Hexus.netm, HKEPC, nVidia, SilverStoneTek, Sparkle, Xbitlabs & ZD Net

Autor:

Nejčtenější

Cyberpunk 2077 a politická korektnost. Některým vadí žena s penisem

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 se těší hráčské oblibě a vysokým očekáváním, ovšem najdou se i tací, kterým futuristická hra začíná...

Připravte si peněženky, na Steamu začal letní výprodej

Každoroční slevy na Steamu

Každoroční slevové šílenství je opět tady, a tak si můžete levně rozšířit svojí virtuální sbírku her na Steamu. Jen...

Mobilní Harry Potter má našlápnuto být globálním hitem

Harry Potter: Wizards Unite

Nová mobilní hra Harry Potter: Wizards Unite funguje na stejném principu jako tři roky starý Pokémon GO. Využívá...

NHL 20 opět nevyjde na PC, nebude mít nový engine ani příběhový mód

NHL 20

Na obalu letošního ročníku oblíbené hokejové série NHL od Electronic Arts bude Auston Matthews. To je však asi jediná...

Wolfenstein: Youngblood přidává novinku, která mě v demu pořádně štvala

Wolfenstein: Youngblood

Střílečka Wolfenstein: Youngblood se odehrává v okupované Paříži devatenáct let po událostech The New Colossus. Do...

Další z rubriky

Square Enix ukázal na E3 remake Final Fantasy VII i hru s Avengers

Final Fantasy VII Remake

Předposlední velkou konferenci letošní E3 pořádal japonský gigant Square Enix. Dlouho očekávaný remake Final Fantasy...

Bethesda na E3 předvedla Doom a Wolfenstein. Na mobily míří Commander Keen

Doom: Eternal

Výstava E3 pokračovala konferencí Bethesdy. Doom i Wolfenstein potěšily příznivce stříleček a obě hry dorazí ještě...

Remake Zeldy je úchvatný, stejně jako zpracování nových Pokémonů. E3 dojmy

The Legend of Zelda: Link’s Awakening

Nintendo se na herním svátku E3 2019 věnovalo zejména letošním hrám. Na stánku jsme si tak zahráli nové Pokémony,...

Najdete na iDNES.cz