HW News: GeForce s DirectX 11 bude v březnu

aktualizováno 
Dočkáme se tentokrát slibované karty pro DirectX 11? Zřejmě ano! >> SSD zvyšuje kapacitu na 600GB >> Corsair představuje exkluzivní strohé železo pro herní počítač

nVidia Fermi s GT 100

GeForce s DirectX 11 bude v březnu
Termínů, kdy se zaručeně měla objevit grafická karta pro DirectX 11 od nVidie, jsme již měli možnost ohlásit více než dost. Zřejmě poslední kapkou v trpělivosti většiny hráčů byl letošní veletrh CES, kde nVidia sice kartu v tichosti ukázala, ale na oficiální uvedení opět nedošlo. Není proto asi nijak překvapující, že nVidia stanovila další termín, kdy bychom se měli první grafiky s DirectX 11 pod zeleným logem dočkat. Tentokrát slibuje nVidia první kartu na druhou polovinu března (půjde pravděpodobně o poslední týden měsíce).

Zda se dlouho očekávaná grafika skutečně objeví po posledním březnu na pultech obchodů, není snadné odhadnout. Alespoň oficiální uvedení je ale tentokrát velmi reálné. Chystaná karta má totiž název, přesnější specifikace a na internetu se objevil i první informace z praxe. Ty naznačují, že první model vhodný pro hráče nebude úplně přesně to, co nám nVidia celou dobu slibovala. AMD zřejmě drtivé lekci unikne. Nejsilnější karta nVidie bude oproti nejlepší jednojádrové kartě s logem ATI rychlejší v řádu jednotek procent. Citelnější rozdíl může přinést jen budoucnost vývoje her.

Architektura GF100

nVidia v současnosti pracuje na dvou herních grafikách, které budou založeny na jádře GF100. Brzy je budeme znát pod označeními GeForce GTX 470 a GTX 480, přičemž druhá karta bude s odstupem silnější. Přímo ve vývoji se k jednomu z konečných vzorků dostal tajný zdroj serveru SemiAccurate.

Nejpalčivější otázkou je samozřejmě skutečný výkon karty. Jelikož drží nVidia vývoj stále v utajení, na žádné rozsáhlé testování se spoustou obrázků nedošlo. Přesto tento server tvrdí, že výkon karty je pouze o cca 5% vyšší než u Radeonu HD 5870.

Architektura GF100

Vývojáři nVidie chtěli z jádra GT100 dostat určitě ještě daleko více. Bohužel se jim do cesty postavila překážka v podobě přehřívání karty. Postupně vyplynulo napovrch, že problém byl opravdu vážný. Výsledkem se stalo několikaměsíční odložení karty. Pouhé snížení taktovacích frekvencí na přijatelnou úroveň očividně nepomohlo a tak není úplně jasné, jak situaci nVidia vlastně vyřešila. A výsledek?

Výkonnější GeForce GTX 480 bude mít 512 shader procesorů. Jádro bude používat dvě referenční frekvence, přičemž se budou pohybovat mezi 600MHz a 625MHz a 1200MHz a 1250MHz. Karta dostane výkonný chladič, jehož ventilátor se prý i při nižším zatížení v 3D točí až hrozivou rychlostí.

Podle SemiAccurate je aktivní chlazení potřeba i v 2D režimu bez sebemenší zátěže a teplota na kartě stoupne až k 70°C. To není rozhodně dobrá zpráva pro fanoušky nVidie, kteří rádi karty taktují. Obecně pak může mít větší teplota vliv na životnost karty, což se bude samozřejmě projevovat v závislosti na společnosti, která konkrétní kartu bude vyrábět.

nVidia Fermi s GT 100

Levnější GeForce GTX 470 by se mohla problémy s nadměrným teplem alespoň částečně vyhnout. Bude sice pracovat na podobných (ne-li stejných) frekvencích, ale má nižší počet shader procesorů. Karta bude mít přesně 448 shader procesorů, přičemž ohlášený rozsah pracovních frekvencí je shodný s GTX 480.

Je nadmíru jasné, že informace serveru SemiAccurate nemusí být úplně přesné. Přesto doufat v revoluční kartu, která bude 100% spolehlivá, zcela pokoří AMD a ještě k tomu se skutečně objeví v průběhu března, je holá pošetilost. nVidia vsadila vše na vývoj robustního jádra s průkopnickou architekturou, což se může ukázat jako chyba. Stále to ale nemusí mít katastrofální následky.

Zajímavé odhady panují v poslední době i kolem ceny, za kterou by se měla grafika prodávat. GeForce GTX 480 se stane na nějakou dobu předním produktem nVidie pro normální smrtelníky. Pro výpočetní centra bude přitom určena profesionální řada karet, kterou si nechá nVidia pořádně zaplatit. Společnost XFX oznámila, že GeForce GTX 480 s 2GB GDDR5 v jejich podání bude prodávat v přepočtu za více než 12000Kč.

Tesla GF100

Tato cena je ale dlouhodobě neudržitelná. Především pokud se opravdu ukáže, že mezi GTX 480 a HD5870 není velkého rozdílu, tato počáteční cena nejspíše klesne. Za současných podmínek se v tomto oboru o nějakém konkurenčním boji zatím bohužel nedá mluvit.


SSD zvyšuje kapacitu na 600GB
Výrobci pevných disků jsou známí tím, že to jednou za čas některý z marketingových manažerů nevydrží a rozhodne se zveřejnit odhad vývoje kapacit pro bližší nebo vzdálenější budoucnost. Obvykle jsou tyto odhady velmi přemrštěné a vzdálené od reality. Tentokrát však věští budoucnost zástupci společnosti Intel. Předpověď není rozhodně první. Nedávno vážená společnost oznámila, že v roce 2022 přinese 4nm procesory.

Intel SSD

Plány na výrobu pevných disků jsou tentokrát velmi konkrétní a týkají se závěru letošního roku. Intel vyrábí ve svých továrnách pouze disky založené na technologii SSD, tedy bez pevných částí založené na paměťových čipech NAND. Rozšiřovat se má především současná řada X25-E, která vyniká zajímavým výkonem a stále dosažitelnou cenou.

X25-E se u nás prodává běžně pouze v 32GB a 64GB kapacitách. Do konce letošního roku však dojde k citelné změně. Rapidně má vzrůst kapacita a Intel slibuje v této edici představení disků o kapacitách 100GB, 200GB a dokonce i 400GB. Se zvětšením kapacity ztratí řada X25-E jednu prestižní vlastnost a to fakt, že jsou založeny na pamětech SLC. Nahradí je tak levnější provedení MLC. Koncem roku by měla být řada kompletně vyráběna na 34nm technologii.

Intel SSD

Důležitější změny nás čekají v oboru těch úplně nejlevnějších SSD disků, které se od Intelu prodávají nejčastěji. Disky X25-V se začnou vyrábět v 80GB variantě. Kapacitně nejlépe na tom bude řada X25-M, ve které Intel v současnosti nabízí 160GB, postupně ale bude k dostání 300GB a posléze dokonce 600GB varianta. Že by SSD disky dosáhly konečně na hranici staré osvědčené magnetické technologie? Zatím v žádném případě.

Ve zprávě z Intelu nenalezneme jedinou informaci o nějakém zvyšování životnosti. Ta je přitom především u cenově dostupných modelů zoufale nízká. Intel přesto patří mezi kvalitnější výrobce, a pokud SSD disk pro svůj počítač opravdu potřebuje, nemůžete udělat při investici do této značky chybu. Rozhodně se ale vyplatí počkat na uvedení větších kapacit.


Corsair představuje exkluzivní strohé železo pro herní počítač
Počítačový case je hardware, který se většinou nepodílí přímo na výkonu počítače. Pokud si ale nekoupíte hotový počítač a chcete si ho postavit k obrazu svému, můžete si vybrat z nepřeberného množství skříní. Spousta z nich je zaměřena na design, my se ale zaměříme na něco zcela praktického. Corsair totiž představil novou skříň, na níž sice nenaleznete nic hezkého, je ale navržena pro maximální osazení hardwarem a slušnou cirkulaci vzduchu.¨

Corsair Obsidian 700D

Case od Corsair dostal název Obsidian 700D a hned na úvod se patří říci, že neobsahuje zdroj. Záměrem Corsairu je, aby si každý uživatel do počítače dal vše podle vlastního uvážení. Možnosti jsou slušné. Ve skříni je celkem pět pozic pro zařízení o rozměru 5,25". Když uvážíme, že se do těchto míst dnes obvykle osazují optické mechaniky, je to více než dostatečné. Pro obvyklejší zařízení je připraveno šest pozic o rozměru 3,5".

Velmi robustně je řešen prostor pro základní desku. S montáží běžné desky typu ATX nebude samozřejmě problém. Podle tiskové zprávy lze ale instalovat také desky EATX a další poněkud nestandardní větší formáty. Hardware namontovaný ve skříni bude slušně chlazen, k čemuž je možné namontovat trojici ventilátorů o průmětu 140mm.

Corsair Obsidian 700D

Specialitou skříně Obsidian 700D je prostor pod běžnými komponentami, který činí skříň o něco vyšší, než je běžné. Ten může posloužit hned k několika účelům. Můžete sem nainstalovat druhý zdroj, šikovně ukrýt část vodního chlazení nebo třeba zabudovat audio zesilovač.

Corsair Obsidian 700D

Jediným problémem může být cena, která nebude právě nízká. Oficiálně ještě není známa, ale s jistotou přesáhne 2000Kč. Za skříň bez zdroje se to může zdát hodně. Je třeba vzít ale v potaz, že Obsidian 700D není jen tak ledajaká skříň a je určena především pro nadupané herní počítače.


Zdroje: AMD, Corsair, Fudzilla, Dailytech, Digit-life, HKEPC, Intel, nVidia, SemiAccurate, The Inquirer & ZD Net

Autor:
 

Nejčtenější

Streamer nečekaně obdržel během svého vysílání jeden a půl milionu korun

Fortnite Dance

Fanouškovské příspěvky populárním streamerům se obvykle pohybují v hodnotě jednotek dolarů. Žádný div, že si hráč s...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

KVÍZ: Jak dobře znáte zvířata z počítačových her?

Kvíz

Vyzkoušejte si, nakolik se orientujete ve světě virtuální fauny. V našem kvízu najdete ta nejslavnější zvířata napříč...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

RECENZE: Ace Combat 7: Skies Unknown je i přes pár neduhů letecké eso

Ace Combat 7: Skies Unknown

Co se leteckých arkád pro konzole týče, série Ace Combat vždy platila za jedničku. Je tomu tak i u sedmého dílu?

Další z rubriky

Nejočekávanější adventury roku 2019

Milovníci těžkých hádanek a napínavých příběhů si na své přijdou i v roce 2019....

Milovníci těžkých hádanek a napínavých příběhů si na své přijdou i v roce 2019. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější...

Nejočekávanější strategie roku 2019. Vyjde Warcraft v novém či Settlers

WarCraft III Reforged

Ačkoliv herní mainstream preferuje akce, na své si letos přijdou i fanoušci strategií. Návrat hlásí řada známých...

Nejočekávanější akční hry roku 2019 - 2. část

Doom Eternal

Druhá část našeho přehledu nejočekávanějších akčních her pro rok 2019 je stejně nabitá jako ta první. Těšit se můžeme...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz