Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. dubna 2023 Hugo

HW News: Acer stahuje své herní Predatory

Opravdu nebezpečný herní počítač >> Čtyřjádra z kuchyně od AMD - král je mrtev. Ať žije král? >> Film a hra v jednom balení na Blu-ray

Acer Predator - HW News

Acer stahuje své herní Predatory
Je to téměř půl roku, co nabídl Acer svůj první pořádný herní počítač z řady Predator. Zdálo se, že nové herní počítače mohou udělat tlustou čáru za pověstnou podprůměrnou kvalitou většiny počítačů, které kdy Acer vyrobil. Nyní se ale ukazuje, že i herní stroje mají své mouchy a Predatory mohou být pro své uživatele svým způsobem opravdu nebezpečné.

Acer Predator

Na první pohled se jedná o stroj plný výkonu, který předčí svou cenou nabídku konkurence, která si nechá za svou značku tvrdě zaplatit. V těchto počítačích běžně nalezneme čtyřjádrové procesory s vodním chlazením, disková pole s ohromnou kapacitou a řady grafických karet, které jsou snem každého hráče. Je jasné, že výkonné komponenty kladou nemalé požadavky na použitý zdroj. Acer zde dnes používá až 1kW zdroje (tedy 1000Wattů), u prvních modelů to bylo o něco méně. Právě zdroje se však staly pověstnou Achillovou patou Predatoru.

ATX 1000Watt

Oficiální zpráva z Aceru hovoří o chybně zvoleném typu vodičů, které se starají o rozvod energie k jednotlivým komponentám uvnitř počítače. Jsou příliš tenké a při větším výkonovém zatížení se značně zahřívají. Pokud vezmeme v úvahu extrémnější prostředí, ve kterém by měla řada počítačů Predator ještě pracovat normálně, může jejich teplota přesáhnout 100°C.

Acer Predator

Při extrémních teplotách nemůže samozřejmě vydržet izolace a tak hrozí, že se vodiče propálí a dojde k následnému zkratu. Ohroženy nejsou ale jen drahé komponenty namontované v počítači. Acer ve svém prohlášení varuje před možností snadného vzniku požáru.

Situace je tak vlastně podobná té, která nastala v době objevení závadných baterií v noteboocích. Acer bude postižené počítače samozřejmě zdarma opravovat, přičemž výměna se zatím týká modelů s označením (AS)G 7200 a 7700. V posledních kusech počítačů z řady Predator se již vadné zdroje nevyskytují a tak je pravděpodobné, že se u Aceru o problému již delší dobu vědělo.

Acer Predator

Ačkoliv skříň série Predator vypadá jako jedinečné umělecké dílo, použitou zdrojovou část nevyrobil přímo Acer. Napájení se zde zásadně neliší od běžně prodávaných neznačkových počítačů a tak je možné, že za nebezpečné budou v budoucnu prohlášeny i zdroje v jiných počítačích. Chyba může být tentokrát i na konstruktérech, kteří vybrali pro supervýkonný herní počítač zdroj slabších kvalit, než bylo potřeba.


Čtyřjádra z kuchyně od AMD
AMD ukončí prodej procesorů Phenom X4 9950 a nové již vyrábět nechce. Dlouhou dobu se jednalo o nejvýkonnější čtyřjádro vůbec. Za tři čtvrtě roku však technologie čtyřjádrových procesorů pokročila mílovými kroky kupředu a procesor se stal přežitkem.

Na oblíbenosti díky své ceně, která se dotýká hranice 4000Kč, ztratilo toto čtyřjádro za dobu uplynulou od jeho vypuštění jen málo. Jádra procesoru totiž pracují na frekvenci 2,6GHz a každé z nich může používat 512kB vyrovnávací paměti v úrovni L2. Společná třetí úroveň má pak velikost 2MB.

45nm Phenom?

Hlavním důvodem, který zapříčinil konec výroby právě tohoto procesoru, je oficiálně podle AMD jeho spotřeba. Relativně vysoko taktované čtyřjádro se vyrábí 65nm technologií a jeho spotřeba se tak vyšplhala ve špičkách na 140Wattů. Skutečnost je ale taková, že AMD spíše uvolňuje cestu pro příchod druhé generace procesorů Phenom II.

Phenom X4 9950 BE

Nová generace Phenomů má oproti Phenomu X4 9950 přidán integrovaný řadič pamětí DDR3 a především je postavena na mnohem úspornější technologii. Náhradou za Phenom X4 9950 by tak měl být o dvě tisícovky dražší Phenom II X4 810. Procesor nabídne shodnou pracovní frekvenci, o 2MB vyrovnávací paměti více a především přijatelnější 125Wattovou spotřebu.

V plánu jsou také zvláštní čtyřjádra s označením Athlon X4. Ponesou modelová označení 615, 605 a 605e. Jejich pracovní frekvence jsou stanoveny na 2,7GHz, 2,5Ghz a 2,3GHz. Oproti srovnatelným modelům, které AMD běžně zařazuje jako procesory Phenom, budou mít především slabou vyrovnávací paměť.

Druhá úroveň bude mít velikost 2MB a třetí bude chybět úplně. Všechny tři procesory se mají vyznačovat vzhledem ke čtyřem jádrům velmi nízkou cenou a také rozumnou spotřebou. TDP prvních dvou modelů se očekává na 95Wattech. U modelu 605e by měla být spotřeba dokonce pod 45Wattů.

klasický Athlon64 X2

Levnými čtyřjádry řady Athlon si AMD snaží evidentně připravit řady procesorů reagujících na vícevláknové aplikace. Na starších hrách, které nejsou naprogramovány na vícejádrové systémy, by byl totiž jejich výkon mizerný (především u modelu 605e). Vypuštění procesorů je načasováno na přelom července a srpna. Krátce poté by se měla objevit Windows 7, která by mohla znamenat jejich efektivní využití.


Film a hra v jednom balení
Společnost Sony se pustila do iniciativy, která si klade za cíl dostat na Blu-ray disky ve velkém měřítku filmy a hry. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, tentokrát se však mají tituly zaměřené na stejné téma prodávat současně.

V plánu je totiž větší množství herních titulů, které vycházejí z filmové předlohy a současný prodej tak může zviditelnit nejen film, ale také hru. Co je podstatné, vydělají na tom i zákazníci. Cena dvou titulů na jednom médiu bude totiž o mnoho nižší, než kdyby bylo třeba kupovat Blu-ray disky dva. Nápad to nemusí být tedy úplně špatný, přesto však existuje několik překážek, přes které bude určitě těžké se přenést.

Používáno má být totiž klasické médium Blu-ray, tedy dvouvrstvý 50GB disk. Bohužel i velký optický disk může být pro dva druhy HD multimédií těsný. Sony připouští, že by nebylo možné zavést standard hybridních Blu-ray disků, které by obsahovaly film v plné HD kvalitě a datový tok by musel klesnout.

Upínací mechanismus Blu-ray mechaniky

Tím dojde ke ztrátě kvality, kterou ale většina zákazníků u Blu-ray nebude ochotna akceptovat. Herní vývojáři myšlence hybridního Blu-ray disku zatím vytýkají především pevně stanovenou kapacitu, kterou bude možné využít pro soubory. Drobným problém spočívá i v obvyké rozdílnosti data uvedení hry a filmu. Prodej na Blu-ray je totiž u filmů většinou zahájen více než dva měsíce poté, co je snímek promítán v kině.

Sony však tuto koncepci brání a tvrdí, že se jedná prakticky o uzavřenou záležitost. Hybridní Blu-ray disk tak určitě bude a objevit se má brzy. Za vším je totiž snaha o zlepšení možností konzole Playstation 3, která v poslední době Sony mnoho úspěchů neudělala. Také kompatibilita her na hybridních discích bude zpočátku výhradně určena této konzoli.

Sony ale nemá na technologii žádný významnější patent a jak prohlásil vicepresident pro marketing společnosti Sony, Lexine Wong, koncentrovaná multimédia jsou budoucností herního průmyslu. Je tedy jen otázkou času, než začnou obdobnou technologii využívat i jiné společnosti.

Zdroje:  Acer, AMD, Dailytech, Expreview, Fudzilla, HardSpell, HKEPC, Sony, TG Daily, The Inquirer, Xbitlabs & ZD Net

Autor:
  • Nejčtenější

Hogwarts Legacy už nikdo nehraje, posmívají se aktivisté. Není ovšem za co

Ani měsíc po vydání Hogwarts Legacy se v harrypotterovské herní komunitě neuklidnily hlasy zesměšňující a bojkotující...

Sen pokračuje, okrajová hra dvou bratrů se stále prodává po statisících

Dwarf Fortress je na první pohled ošklivá a extrémně obtížná hra, přesto se prodává jako teplé rohlíky. Po šestnácti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozůstalí oběti swattingu hráčů Call of Duty dostanou milionové odškodnění

Pět let starý incident, během něhož byl policejní zásahovou jednotkou zastřelen neozbrojený otec dvou dětí, byl u...

Americká policie zatkla muže, který nabádal k vraždě šerifa. V Minecraftu

Policie v americkém New Jersey zatkla osmatřicetiletého muže kvůli online výhrůžkám na adresu floridského šerifa, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Milujete sci-fi a fantasy? Tyto chystané filmy a seriály byste neměli minout

Premium Byly doby, kdy se člověk bál přiznat, že má rád sci-fi nebo fantasy, protože se vám pak „běžná populace“ vyhýbala,...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Tohle že má být ta nejlepší hra? The Last of Us na PC je zatím zklamáním

Očekávaná PC verze The Last of Us Part 1 je konečně tady, nicméně už v prvních hodinách po vydání začala od hráčů...

U stařičkého Half-Lifu se zapotí i moderní PC. Stačí jedna modifikace

Ačkoliv to bude od vydání prvního Half-Lifu letos 25 let, stále se najdou způsoby, jak původní hru modernizovat....

Pět souloží, které otřásly herním průmyslem

Herní průmysl prošel v posledních letech turbulentním vývojem, z původní zábavy pro malé děti se stal miliardový...

Hogwarts Legacy už nikdo nehraje, posmívají se aktivisté. Není ovšem za co

Ani měsíc po vydání Hogwarts Legacy se v harrypotterovské herní komunitě neuklidnily hlasy zesměšňující a bojkotující...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...