Hradec jde opět proti petici, zeleň u Benešovky prodá soukromé firmě

  11:20aktualizováno  11:20
Hradec Králové navzdory petici prodá za 15 milionů korun pozemek u polikliniky na Moravském Předměstí, vznikne tu sídlo a výrobna renomované firmy. Místní se však bouří, protože přijdou o skoro šest tisíc čtverečních metrů zelené plochy.

Připravovaný projekt nové budovy firmy Ella-Cs, která má stát podél ulice za poliklinikou (šedá budova vlevo nahoře). | foto: Archiv ELLA-CS

Protesty jsou spojené s výstavbou bytového domu Pilot či se záměry budování skoro dvouhektarového multifunkčního sportovního areálu, dřevěného řeckokatolického kostela nebo centra uznávané společnosti Ella-CS. Právě posledně jmenovaný projekt nedávno schválením prodeje skoro šesti tisíc čtverečních metrů pozemků posvětilo zastupitelstvo (více o projektu zde).

Fotogalerie

Město za pozemky u polikliniky dostane 15,46 milionu korun a Ella-CS tady navzdory petici, kterou podepsalo kolem jednoho tisíce lidí, na oplátku postaví své sídlo, laboratoře a výrobnu medicínských implantátů.

„Je mi smutno, že se nás zastali jen zelení a komunisté. Město vystupuje velice arogantně. Pokládám to za ukázkový příklad bezbřehé nabubřelosti lidí, kteří si sami postavili vily v přírodě, obehnali je vysokou zdí a dění za jejich ploty už je vůbec nezajímá,“ říká spoluautorka petice Ilona Holasová, která se pomalu smiřuje s tím, že zelenou plochu za poliklinikou zničí beton.

„Ještě bych neházel flintu do žita. Můžeme například vstupovat do správních řízení,“ nevzdává se Roman Hylena, předseda Spolku za městskou zeleň na Moravském Předměstí.

Za pravdu mu dává předseda Kruhu pro občanskou společnost - architekt Jan Čížek: „Místní utvořili spolek a jsou odhodlání výstavbu blokovat ve správních řízeních. Nejen kvůli tlaku nevhodně umístěných obchodních center a supermarketů ubývá kvalitních a hojně navštěvovaných veřejných prostor a takovým potenciálně kvalitním veřejným prostorem je právě i pozemek za poliklinikou. Radnice hodlá investovat stovky milionů korun do oprav Benešovy třídy, ale ty jsou opakovaně degradovány necitlivými developerskými záměry.“

Prodej pozemku byl podle petentů podivný

Nespokojení obyvatelé Benešovy třídy rovněž upozorňují na podivný prodej. O pozemek projevil zájem i druhý investor, který však odmítl sdělit své záměry, a tak město upřednostnilo společnost Ella-CS.

„Ten zájemce na dotaz města odpověděl, že nemůže mluvit za společnost, přestože je jeho. Dělá to na nás dojem, že to byl jen nastrčený bílý kůň, aby byla splněna litera zákona,“ míní Holasová.

Město se hájí, že plocha je vedena pouze jako dočasná zeleň, že tu roste jen nepříliš perspektivní zeleň a že územní plán se zástavbou počítá.

„Výstavbou polyfunkčního objektu světově uznávané společnosti nedojde ke zhoršení životního prostředí obyvatel Moravského Předměstí. Vzniknout by zde měl administrativní objekt s velmi specializovanou drobnou výrobou pro zdravotnictví s čistým provozem, který nemá negativní vliv na okolí,“ upozorňuje náměstek primátora Jindřich Vedlich.

„Nechceme být nevítanými sousedy, názor občanů je pro nás důležitý,“ ubezpečuje ředitel společnosti Ella-CS Karel Volenec, majitel ceny Česká hlava za přínos vědě (více o společnosti zde).

„Ať je náš názor, jaký chce, stejně nám není nic platný, centrum se prostě postaví,“ oponuje Holasová.

„Připadá nám nadbytečné zavádět další zahušťování uvnitř obytné zástavby, kde na celém sídlišti není jediný park. Tento prostor se nabízí k tomu, aby se zeleň udržela, jsme proti prodeji,“ uvádí zastupitel Lubomír Štěpán (KSČM).

Návrh na prodej pozemku však nakonec odsouhlasilo 25 z 35 přítomných zastupitelů. „Petici občanů bychom neměli přehlížet,“ myslí si zastupitel Adam Záruba (Změna pro Hradec). Předseda Spolku za městskou zeleň na Moravském Předměstí se přesto domnívá, že přesně to se nyní děje.

„Je to sice jen můj osobní názor, ale občas mi připadá, že město si sice petice přečte, vyjádří své stanovisko, ale nebere je v potaz. Zkrátka si myslím, že radnice přihlíží k názoru lidí minimálně, spíš ale vůbec,“ říká Hylena a ukazuje příklad. Na více než 6 700 podpisů pod peticí za záchranu hájovny U Dvou šraňků prý reagovalo město jen mizivým zájmem o vyslyšení požadavků nespokojených lidí (podrobnosti zde).

Nejčtenější

Zdrogovaný po honičce boural. Nikdy neměl řidičák, zákazy dostává 14 let

Řidič jel extrémně nebezpečně centrem Hradce Králové, havaroval v areálu...

Muž bez řidičského průkazu unikal před policií Hradcem Králové. Po šesti kilometrech divoké honičky prorazil závoru ve...

Chtěla se mě zbavit, říká otčím souzený za znásilňování nezletilé dcery

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Krajský soud v Hradci Králové začal v úterý projednávat případ Michala K., který podle žalobce opakovaně znásilnil...

Cyklista vedl kolo po krajnici a smetla ho dodávka, jež vjela do protisměru

Cyklista vedoucí kolo podlehl zraněním po střetu s dodávkou u Bohuslavic nad...

Ani to, že vedl kolo při krajnici, ráno neochránilo cyklistu na Náchodsku. Z protisměru náhle vyjela dodávka a muže...

Nakladač sype štěrk do velké pračky, padají z ní české granáty

Předseda představenstva družstva Granát Pavel Tvrzník u třídící linky

Šperkařské družstvo těží od jara české granáty na dvouhektarovém pozemku v Dolní Olešnici na Trutnovsku. Podkrkonošská...

Opilý řidič u Hradce usnul a převrátil kamion s bednami piva

Kamion havaroval na silnici I/35 z Hradce Králové na Holice (24. 6. 2019).

Na silnici z Hradce Králové na Holice ráno havaroval kamion v lesním úseku. Řidič pravděpodobně byl opilý a...

Další z rubriky

Půjde to podle scénáře, sliboval úředník souzený kvůli tendru na nemocnici

Krajský soud v Hradci Králové začal projednávat případ Emila Kmoníčka a...

Krajský soud v Hradci Králové začal projednávat případ manipulace při zadávání veřejné zakázky na přestavbu Oblastní...

Vlci ztrácí ostych, chodí i k domům. Pod Vraními horami budí strach

Z devatenáctihlavého stáda v Bernarticích na Trutnovsku vlci zakousli deset...

Obyvatelé Bernartic na Trutnovsku se obávají vlků. V posledních měsících o sobě šelmy dávají vědět často tak, že už to...

Opilý řidič u Hradce usnul a převrátil kamion s bednami piva

Kamion havaroval na silnici I/35 z Hradce Králové na Holice (24. 6. 2019).

Na silnici z Hradce Králové na Holice ráno havaroval kamion v lesním úseku. Řidič pravděpodobně byl opilý a...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz