Na Broumovsku se letos narodilo přes dvacet vlčat, jedno přišlo o nohu

  • 51
Tři vlčí smečky, které žijí na Broumovsku, se letos opět rozrostly. Fotopasti zachytily v česko-polském pohraničí mezi Krkonošemi a Orlickými horami minimálně dvacet letošních vlčat. Podle organizací, které vlky monitorují, přibývá informací o podezřelých poraněních vlků. Jednomu vlčeti chybí kus přední nohy.

I přes letošní přírůstek se na Broumovsku může pohybovat celkem dvacet až třicet jedinců. Početně se tedy vlčí smečky drží v posledních letech zhruba na stejné úrovni. Vlky na Broumovsku monitoruje především Hnutí Duha ve spolupráci s CHKO Broumovsko a dalšími institucemi.

„Každoročně se tady narodí 15 až 20 vlčat. Počet zjištěných vlčat v letošním roce je tak relativně vysoký. Neznamená to ale, že by jich v oblasti řádově přibývalo. Musí se brát v potaz přirozená úmrtnost vlčat a rozptyl zvířat do širšího okolí,“ řekl zoolog Správy CHKO Broumovsko Petr Kafka.

Jedna ze tří vlčích smeček zasahující na Broumovsko má podle ochranářů jádrovou oblast v Javořích horách, druhá v pohraničních Vraních horách a třetí v Národním parku Góry Stolowe. Důkazy o trvalém pobytu vlků jsou i z Orlických hor, ale podle vědců tato smečka na Broumovsko nezasahuje.

Mláděti chybí přední noha

„Na Broumovsku se letos vlčata narodila opět ve všech smečkách, které se na česko-polském území na Broumovsku pohybují. Nejsou ale jen dobré zprávy. Lesníci z Nadleśnictwo Wałbrzych, Lasy Państwowe během října zjistili, že jednomu z mláďat z Javořích hor, kde pohyb smečky sledují na polské straně, chybí kus přední nohy (viz. video). Jak k zranění přišlo, nevíme, ale bohužel nelze vyloučit, že za něj může člověk,“ uvedli na webu zástupci Hnutí Duha.

I v tomto případě ochranáři podávali trestní oznámení na neznámého pachatele. Stejně jako loni v zimě, kdy byl jeden z vlků na Broumovsku prokazatelně upytlačen. V těle mrtvého vlka se našly zbytky střely.

„Případy pytláctví se ale v Česku dlouhodobě nedaří řešit,“ říkají ochranáři.

Vlci loví hlavně divokou zvěř

Podle ochranářů vlci plní v přírodě v ČR důležitou roli, pomáhají snižovat počty přemnožených prasat divokých, jelenů a srnců, kteří působí škody. Divoce žijící zvířata tvoří podle výzkumů více než 98 procent vlčí potravy, hospodářská zvířata maximálně dvě procenta.

Další vlk utrpěl vážná zranění po střetu s autem na Karlovarsku. Zraněné mládě našli houbaři v příkopu u silnice letos v září. Podstoupil operaci zadních kyčlí a dostal jméno Vlček, do přírody se už vrátit nemůže.

S vlky bojují farmáři

Stabilní populace vlků na Broumovsku doprovázejí útoky na hospodářská zvířata, zejména ovce. Každý rok hlásí chovatelé velké ztráty, pořádali dokonce protesty. Vlci útočili například na stádo ovcí chovatele Jana Šefce, přestože stádo má v ohradě a zaměstnává hlídače, který celou noc pastviny obchází s termovizí a zvířata hlídá.

Někteří farmáři dlouhodobě požadují odstřel vlků. Ochranáři ale namítají, že občasný odstřel patří mezi nejméně účinné metody ochrany stád a z dlouhodobého hlediska farmářům příliš nepomůže.

Farmářům tak nezbývá, než lépe zabezpečit svá stáda, na což jim přispívá dotacemi Královéhradecký kraj. Jejich ztráty kompenzuje podle zákona stát.

Trvalý výskyt vlků v Královéhradeckém kraji byl po 250 letech zaznamenán v roce 2015 u Adršpachu v západní části Broumovska, o rok později fotopasti potvrdily jejich rozmnožování.

,