Sobota 5. prosince 2020, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 5. prosince 2020 Jitka

Další útok vlků na Broumovsku, chovatel přišel za noc o dvě desítky zvířat

  21:23
Chovatel největšího stáda na Broumovsku Jan Šefc přišel o další zvířata. V noci na sobotu na stádo zaútočili vlci. Podle Lesnicko dřevařského vzdělávacího institutu se útoky vlků na Broumovsku opakují a nabývají na intenzitě. Agentura ochrany přírody a krajiny radí, aby si chovatelé zabezpečili stáda elektrickými ohradníky.

Obětí posledního vlčího útoku se stalo osm ovcí chovatele Jana Šefce z Lachova. Dalších minimálně 10 až 15 jehňat musí být utraceno (17. října 2020). | foto: Lesnicko dřevařský vzdělávací institut

Ministerstvo životního prostředí chystá na škody další peníze a stanoví hranice, jaký počet těchto šelem je v krajině ještě únosný.

„V noci mi volal hlídač, že vidí v ohradě přibližně deset vlků, kteří útočí na ovce a začínají je trhat. Než jsem s dalšími zaměstnanci dojel na místo, snažil se hlídač vlky odehnat křikem, poté světlicemi a petardami. Vlci však nijak nereagovali a dokonce se k hlídači začali přibližovat. Až když jsme dojeli na místo a také jsme začali všichni pálit světlice a dělobuchy, vlci pomalu opouštěli pastevní areál. Přesto nás stále z zpovzdálí sledovali,“ popsal chovatel Jan Šefc z Lachova.

Upozornění, fotky v galerii jsou drastické

Šefc na Broumovsku chová několik tisíc ovcí. Noční útok nepřežilo osm z nich. Dalších minimálně deset až patnáct jehňat musí nechat utratit.

Stádo má v ohradě a zaměstnává hlídače, který celou noc pastviny obchází s termovizí a zvířata hlídá. „Po posledním zážitku mi chce dát výpověď se slovy, že se nenechá roztrhat vlky,“ dodal Šefc.

Podle Lesnicko dřevařského vzdělávacího institutu, který na ztráty Šefce upozornil,  se útoky vlků na Broumovsku opakují a nabývají na intenzitě.

„Problematika vlků na Broumovsku se ochraně přírody vymkla kontrole. Když v noci vyděšený chovatel volá vedení CHKO Broumovska o radu, dostane se mu pouze sdělení, že v této situaci je každá rada drahá. Toto konstatování je pro mě jen potvrzením, že vedení CHKO je nekompetentní a situaci s vlkem na Broumovsku naprosto nezvládá,“ uvedl Kamil Zahradník z Lesnicko dřevařského vzdělávacího institutu.

CHKO Broumovsko páteční noční útok potvrdilo s tím, že na místě byli v sobotu pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny, kam organizace CHKO Broumovsko spadá. Podle tiskové zprávy, které k události vydalo (najdete ji zde), se četnost útoků na podzim zvyšuje. Zvířata se snaží připravit na nadcházející chladné měsíce, kdy je méně potravy.

„Pan Šefc se mi bez problémů dovolal o páteční půlnoci, protože i o víkendech jsme k dispozici na pohotovostních linkách, které jsme zřídili, aby se na nás mohli chovatelé kdykoliv obrátit,“ uvedla vedoucí CHKO Broumovsko Hana Heinzelová.

„Bylo znát, že má obavy. Hlídač, bohužel, vlky nepřistihl při útoku, ale až v situaci, kdy žrali kořist – a v ní je opravdu každá rada drahá, protože vlci pak mají tendenci se na místo vracet,“ podotkla Heinzelová s tím, že vlky se podařilo zahnat do vzdálenosti zhruba 250 metrů, kde vyčkávali, aby se mohli ke kořisti vrátit.

„Chovatel je během opravy rozbitého oplocení sledoval pomocí termovize. Situace byla vypjatá a ne zcela přehledná. Konzultovali jsme možnost přehnat ovce na zbytek noci do jiné ohrady, ale byly rozplašené. Chovatel opravil oplocení, a dál pokračoval v plašení pomocí světlic. To vlky od návratu odradilo. Samozřejmě, že každý případ následně vyhodnocujeme, bude tak tomu i v tomto případě,“ dodala Heinzelová.

Vlci v Janovicích zadávili dvě ovce a rozehnali stáda koní:

6. října 2020

Zabezpečit stádo, jinak pást, výjimečně zastřelit vlka

Krajský úřad Královéhradeckého kraje v loňském roce vyplatil farmářům za ztráty na hospodářských zvířatech díky útokům vlků 2,2 milionů korun. Za letošní rok bude tato částka pravděpodobně ještě vyšší.

„Situace s vlky na Broumovsku je potřeba urychleně řešit na státní úrovni. Doufám, že k situaci ohledně útoků zaujme postoj ministerstvo životního prostředí. Opakované útoky na hospodářská zvířata již nejsou ojedinělá či náhodná. Nechci, aby pastevectví na Broumovsku zaniklo a Broumovsko se postupně stalo skanzenem, kde lidé nebudou moci aktivně žit a chovat svá hospodářská zvířata,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

Agentura ochrany přírody a krajiny na webu uvedla, že existují standardy na ochranu stád i vlků. 

„Mezi hlavní doporučující zabezpečení pasených zvířat před útoky vlka patří elektrické mobilní ohradníky ideálně v kombinaci s pasteveckými psy a změna organizace pastvy. Tedy častější přehánění, zahánění na noc či menší stáda,“ uvedla agentura s tím, že ochranu stád lze čerpat peníze. Stejně jako lze proplatit škody způsobené vlky, jen je musí chovatel nahlásit do 48 hodin. Chystá se také finanční podpora spojená s náročnějším způsobem organizování pastvy.

Podle Heinzelové Jan Šefc elektrický ohradník nevyužívá. „Pastvina je ohrazena uzlíkovým pletivem cca 1,1 metru vysokým, bez elektrického proudu. Takové oplocení je dostatečné, aby udrželo ovce v pastvině, ale nezabrání útoku vlků,“ popsala vedoucí CHKO Broumovsko.

Podle agentury je také možný odstřel vlka, ale pouze u problémových jedinců. 

„Jedním z témat, která řeší Program péče o vlka obecného, jsou takzvaní problémoví vlci. Cílem je nastavit takový systém, kdy stát bude umět problematické jedince definovat, poznat, řešit i eliminovat. Vlk, který bude opakovaně překonávat kvalitně provedená ochranná opatření hospodářských zvířat, bude klasifikován jako problematický a bude možné řešit jeho odstranění z populace. Tato možnost formou výjimky podle zákona číslo 114/1992 Sbírky existuje již dnes,“ upozornila agentura ochrany přírody.

Ministerstvo životního prostředí uvedlo, že situaci sleduje a komentuje prostřednictví své organizace - Agentury pro ochranu přírody a krajiny. „Na Broumovsku jsou aktuálně střety člověka s vlkem asi nejčetnější, jinak se samozřejmě vlk vyskytuje i v jiných územích Česka jako je oblast Beskyd, Bílých Karpat a další,“ uvedla zástupkyně mluvčí ministerstva Dominika Pospíšilová. 

„MŽP si je vědomo toho, že návrat celoevropsky přísně chráněného vlka do naší krajiny s sebou v posledních dvou letech přináší řadu konfliktů. Letos na jaře jsme proto představili Program péče o vlka. Kromě zavedených dotací pro chovatele připravujeme také novou legislativu – novelu zákona, která umožní platit například i náklady na veterináře a odvoz do kafilerie,“ popsala Pospíšilová. 

Podle ní zmiňovaný program je souborem opatření, která mají omezit škody vlkem a snížit počet konfliktů s touto šelmou. Program má stanovit také to, kolik vlků v budoucnu česká krajina snese.  „Pokud by byla v budoucnu stanovená hranice, začala by ČR s okolními státy, tedy s Německem a Polskem, jednat s Evropskou komisí o úpravě evropské legislativy a stanovení případných kvót pro lov vlka,“ dodala Pospíšilová.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:
  • Nejčtenější

Za zavinění tragické srážky u Špindlu dostal řidič mustangu tři roky

Za zavinění loňské tragické srážky Fordu Mustang se škodovkou u Špindlerova Mlýna dostal řidič fordu Vojtěch Chaura tři...

Po Richtrovkách mizí z turistické mapy Krkonoš i další oblíbené boudy

Premium Změna majitele a nákladná oprava nemusí v případě bud v Krkonoších vždy znamenat posun k lepšímu. Aspoň z pohledu...

Meteorologové varují před náledím. Nebezpečí hrozí hlavně řidičům

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před náledím. Bude se vytvářet zejména v místech po sněžení nebo deštích...

Ve školkách vyřazují i děti s rýmou. S covidem svět nekončí, říká dětský lékař

Premium Ladislav Hanousek, který vede v Hradci Králové více než dvacet let soukromou pediatrickou ordinaci, vydal loni obsáhlou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kouzlo starých Krkonoš mizí, na Jeleních boudách vznikne sanatorium

Premium Horská enkláva Jelení boudy nad Špindlerovým Mlýnem v Krkonoších mění tvář. Před 300 lety ji osídlili dřevaři, svého...

Jaro jsme zpackali, řídila to parta ambiciózních analytiků, bilancuje Balík

Premium Česko jarní vlnu epidemie koronaviru nezvládlo, lockdown byl zbytečně tvrdý a jeho následky pocítí lidé teprve v...

Drsná svědectví z českých „callcentráků“: trestání baseballkou, celý den bez WC

Premium Ponižování, výsměch i fyzické tresty. To vše zažili lidé v některých call centrech. Jedni vzpomínají na minimální čas...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

  • Další z rubriky

Kdo povede Hradec po odchodu Změny a Zelených, rozseknou zastupitelé

Hluboko do večera se nejspíš v pondělí protáhne jednání zastupitelstva v Hradci Králové. Kromě standardních bodů se tu...

Dva radní do opozice nespěchají. ANO a ODS chce v Hradci menšinovou vládu

Odchod nejmenšího člena dosavadní koalice na radnici v Hradci Králové zřejmě převrat ve vedení města nezpůsobí....

Recidivista se po krádežích v chatách udal, chtěl do vězení na zimu

Šestadvacetiletý recidivista z Trutnovska dorazil sám na policejní služebnu, aby nahlásil své prohřešky z posledního...

Spoluvězně pobodal, druhého týral. K vraždě si odsedí dalších pět let

Daniel Houska, odsouzený před devíti lety za vraždu, dostal u Krajského soudu v Hradci Králové dalších pět let...

Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku
Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku

Vyzkoušeli jsme kosmetickou značku sebamed na naše citlivé a suché pokožky. Naše Hanka otestovala řadu BABY s malou Emičkou, do testování se však...

Jaká je smrtnost? Kde hrozí nákaza covidem? Nové důkazy vědců nepotěší

Jaké jsou vědecké důkazy o účinnosti roušek a respirátorů? V jaké situaci je největší riziko nákazy? Kolik procent...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Fronty u kadeřníků, obchody počítají zákazníky. Velké rozvolnění začalo

Sledujeme online Po více než měsíci se ve čtvrtek opět otevřely obchody, restaurace a provozovny služeb. Obchodníci se na něj dlouhodobě...

Před 40 lety měla nehodu Marika Gombitová, papaláš ji nazval mrzákem

Noc z 30. listopadu na 1. prosince 1980 byla na jihu Moravy nevlídná. Foukal silný vítr a hustě sněžilo. Po posledním...