Sobota 28. listopadu 2020, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. listopadu 2020 René

Další útok vlků na Broumovsku, chovatel přišel za noc o dvě desítky zvířat

  21:23
Chovatel největšího stáda na Broumovsku Jan Šefc přišel o další zvířata. V noci na sobotu na stádo zaútočili vlci. Podle Lesnicko dřevařského vzdělávacího institutu se útoky vlků na Broumovsku opakují a nabývají na intenzitě. Agentura ochrany přírody a krajiny radí, aby si chovatelé zabezpečili stáda elektrickými ohradníky.

Obětí posledního vlčího útoku se stalo osm ovcí chovatele Jana Šefce z Lachova. Dalších minimálně 10 až 15 jehňat musí být utraceno (17. října 2020). | foto: Lesnicko dřevařský vzdělávací institut

Ministerstvo životního prostředí chystá na škody další peníze a stanoví hranice, jaký počet těchto šelem je v krajině ještě únosný.

„V noci mi volal hlídač, že vidí v ohradě přibližně deset vlků, kteří útočí na ovce a začínají je trhat. Než jsem s dalšími zaměstnanci dojel na místo, snažil se hlídač vlky odehnat křikem, poté světlicemi a petardami. Vlci však nijak nereagovali a dokonce se k hlídači začali přibližovat. Až když jsme dojeli na místo a také jsme začali všichni pálit světlice a dělobuchy, vlci pomalu opouštěli pastevní areál. Přesto nás stále z zpovzdálí sledovali,“ popsal chovatel Jan Šefc z Lachova.

Upozornění, fotky v galerii jsou drastické

Šefc na Broumovsku chová několik tisíc ovcí. Noční útok nepřežilo osm z nich. Dalších minimálně deset až patnáct jehňat musí nechat utratit.

Stádo má v ohradě a zaměstnává hlídače, který celou noc pastviny obchází s termovizí a zvířata hlídá. „Po posledním zážitku mi chce dát výpověď se slovy, že se nenechá roztrhat vlky,“ dodal Šefc.

Podle Lesnicko dřevařského vzdělávacího institutu, který na ztráty Šefce upozornil,  se útoky vlků na Broumovsku opakují a nabývají na intenzitě.

„Problematika vlků na Broumovsku se ochraně přírody vymkla kontrole. Když v noci vyděšený chovatel volá vedení CHKO Broumovska o radu, dostane se mu pouze sdělení, že v této situaci je každá rada drahá. Toto konstatování je pro mě jen potvrzením, že vedení CHKO je nekompetentní a situaci s vlkem na Broumovsku naprosto nezvládá,“ uvedl Kamil Zahradník z Lesnicko dřevařského vzdělávacího institutu.

CHKO Broumovsko páteční noční útok potvrdilo s tím, že na místě byli v sobotu pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny, kam organizace CHKO Broumovsko spadá. Podle tiskové zprávy, které k události vydalo (najdete ji zde), se četnost útoků na podzim zvyšuje. Zvířata se snaží připravit na nadcházející chladné měsíce, kdy je méně potravy.

„Pan Šefc se mi bez problémů dovolal o páteční půlnoci, protože i o víkendech jsme k dispozici na pohotovostních linkách, které jsme zřídili, aby se na nás mohli chovatelé kdykoliv obrátit,“ uvedla vedoucí CHKO Broumovsko Hana Heinzelová.

„Bylo znát, že má obavy. Hlídač, bohužel, vlky nepřistihl při útoku, ale až v situaci, kdy žrali kořist – a v ní je opravdu každá rada drahá, protože vlci pak mají tendenci se na místo vracet,“ podotkla Heinzelová s tím, že vlky se podařilo zahnat do vzdálenosti zhruba 250 metrů, kde vyčkávali, aby se mohli ke kořisti vrátit.

„Chovatel je během opravy rozbitého oplocení sledoval pomocí termovize. Situace byla vypjatá a ne zcela přehledná. Konzultovali jsme možnost přehnat ovce na zbytek noci do jiné ohrady, ale byly rozplašené. Chovatel opravil oplocení, a dál pokračoval v plašení pomocí světlic. To vlky od návratu odradilo. Samozřejmě, že každý případ následně vyhodnocujeme, bude tak tomu i v tomto případě,“ dodala Heinzelová.

Vlci v Janovicích zadávili dvě ovce a rozehnali stáda koní:

6. října 2020

Zabezpečit stádo, jinak pást, výjimečně zastřelit vlka

Krajský úřad Královéhradeckého kraje v loňském roce vyplatil farmářům za ztráty na hospodářských zvířatech díky útokům vlků 2,2 milionů korun. Za letošní rok bude tato částka pravděpodobně ještě vyšší.

„Situace s vlky na Broumovsku je potřeba urychleně řešit na státní úrovni. Doufám, že k situaci ohledně útoků zaujme postoj ministerstvo životního prostředí. Opakované útoky na hospodářská zvířata již nejsou ojedinělá či náhodná. Nechci, aby pastevectví na Broumovsku zaniklo a Broumovsko se postupně stalo skanzenem, kde lidé nebudou moci aktivně žit a chovat svá hospodářská zvířata,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

Agentura ochrany přírody a krajiny na webu uvedla, že existují standardy na ochranu stád i vlků. 

„Mezi hlavní doporučující zabezpečení pasených zvířat před útoky vlka patří elektrické mobilní ohradníky ideálně v kombinaci s pasteveckými psy a změna organizace pastvy. Tedy častější přehánění, zahánění na noc či menší stáda,“ uvedla agentura s tím, že ochranu stád lze čerpat peníze. Stejně jako lze proplatit škody způsobené vlky, jen je musí chovatel nahlásit do 48 hodin. Chystá se také finanční podpora spojená s náročnějším způsobem organizování pastvy.

Podle Heinzelové Jan Šefc elektrický ohradník nevyužívá. „Pastvina je ohrazena uzlíkovým pletivem cca 1,1 metru vysokým, bez elektrického proudu. Takové oplocení je dostatečné, aby udrželo ovce v pastvině, ale nezabrání útoku vlků,“ popsala vedoucí CHKO Broumovsko.

Podle agentury je také možný odstřel vlka, ale pouze u problémových jedinců. 

„Jedním z témat, která řeší Program péče o vlka obecného, jsou takzvaní problémoví vlci. Cílem je nastavit takový systém, kdy stát bude umět problematické jedince definovat, poznat, řešit i eliminovat. Vlk, který bude opakovaně překonávat kvalitně provedená ochranná opatření hospodářských zvířat, bude klasifikován jako problematický a bude možné řešit jeho odstranění z populace. Tato možnost formou výjimky podle zákona číslo 114/1992 Sbírky existuje již dnes,“ upozornila agentura ochrany přírody.

Ministerstvo životního prostředí uvedlo, že situaci sleduje a komentuje prostřednictví své organizace - Agentury pro ochranu přírody a krajiny. „Na Broumovsku jsou aktuálně střety člověka s vlkem asi nejčetnější, jinak se samozřejmě vlk vyskytuje i v jiných územích Česka jako je oblast Beskyd, Bílých Karpat a další,“ uvedla zástupkyně mluvčí ministerstva Dominika Pospíšilová. 

„MŽP si je vědomo toho, že návrat celoevropsky přísně chráněného vlka do naší krajiny s sebou v posledních dvou letech přináší řadu konfliktů. Letos na jaře jsme proto představili Program péče o vlka. Kromě zavedených dotací pro chovatele připravujeme také novou legislativu – novelu zákona, která umožní platit například i náklady na veterináře a odvoz do kafilerie,“ popsala Pospíšilová. 

Podle ní zmiňovaný program je souborem opatření, která mají omezit škody vlkem a snížit počet konfliktů s touto šelmou. Program má stanovit také to, kolik vlků v budoucnu česká krajina snese.  „Pokud by byla v budoucnu stanovená hranice, začala by ČR s okolními státy, tedy s Německem a Polskem, jednat s Evropskou komisí o úpravě evropské legislativy a stanovení případných kvót pro lov vlka,“ dodala Pospíšilová.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:
  • Nejčtenější

Po Richtrovkách mizí z turistické mapy Krkonoš i další oblíbené boudy

Premium Změna majitele a nákladná oprava nemusí v případě bud v Krkonoších vždy znamenat posun k lepšímu. Aspoň z pohledu...

Stavba D35 z Hradce na Jičín je blízko, stát vykupuje poslední pozemky

Ředitelství silnic a dálnic vykupuje poslední pozemky a chystá první etapu dálnice D35 z Hradce Králové do Jičína. Mezi...

Silničkou míří do Adršpachu proudy polských aut, Zdoňov žádá omezení

Obyvatelé pohraničního Zdoňova na Náchodsku protestují proti tisícům aut polských turistů, kteří tudy míří v sezoně po...

Hronek se znovu pustil do rozhodčích: Tady se někdo zbláznil, komedie!

Filipa Hronka úterní prohra Hradce Králové 0:3 s Třincem pořádně rozzlobila. Měl pocit, že soupeř až příliš ochotně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Hradci Králové padla koalice, Změna vypověděla smlouvu s ANO a ODS

Uskupení Změna pro Hradec a Zelení vypovědělo koaliční smlouvu o vládě v Hradci Králové s ANO a ODS. V 37členném...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Změna hlasuje, zda odejde z koalice v Hradci. ODS a ANO chtějí pokračovat

Vážná koaliční krize v Hradci Králové se blíží rozuzlení. Jasno má být zřejmě do pátku. Jedním z možných scénářů je, že...

Krajský soud uznal, že lékař i firma z Broumovska podváděli pojišťovny

Krajský soud v Hradci Králové pravomocně potvrdil trest lékaři z Broumovska a jeho firmě za podvody vůči zdravotním...

Adventní kultura míří na internet, online budou i tradiční muzejní trhy

Do virtuálního prostoru míří Filharmonie, hradecká divadla, galerie či Muzeum východních Čech. Pokud vše dobře dopadne,...

Ocelový jezdec kráčí centrem Trutnova. O sochu mají zájem jiná města

Do centra Trutnova přibyla nová socha Michala Gabriela Ocelový jezdec. Na Krakonošovo náměstí se tento týden přesunula...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...