Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. února 2024 Petr

Hradec má starosti o vilu Aničku. Architekt nové rezidence zmínil bourání

  13:59
U královéhradecké vily Aničky se má začít stavět Rezidence Gočárova. Vila je památkově chráněna, znovu však vyvstaly obavy o její budoucnost. Nový dům i další zamýšlená stavba mají vilu výrazně převyšovat. Od architekta dokonce padla i slova o bourání vily.
Vila Anička v Hradci Králové

Vila Anička v Hradci Králové | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Petice za záchranu 110 let staré hradecké vily Anička před lety nasbírala přes 12 tisíc podpisů a skončila úspěšně, ministerstvo kultury jeden z architektonických symbolů města v roce 2010 prohlásilo za chráněnou památku. Obav o budoucnost Aničky se však i přes státní ochranu nikdy nepodařilo zbavit.

Naproti Aničce stála až do jara 2011 historická vila číslo popisné 731. Před deseti lety musela ustoupit projektu Pojišťovny Generali, která místo ní chtěla do konce roku 2012 vystavět moderní prosklené sídlo oblastního ředitelství se stovkou pracovních míst. Generali nakonec od plánu ustoupila a předloni pozemky prodala jinému investorovi.

Jeho vizí je stavba studentského bydlení nazvaného Rezidence Gočárova. Má to být dům se šesti nadzemními podlažími a s komerčními prostorami v přízemí.

Když nedávno před městským výborem pro územní plánování architekt Rudolf Grimm projekt představoval, zazněla i slova k vile Anička. Vlastně se není čemu divit. Nový dům bude o dvě patra převyšovat i ten sousední, k němuž bude přilepený. Další výstavba je v plánu mezi vilou a někdejším obchodním domem Don. Více než stoletý objekt a výraznými dřevěnými prvky by se tak stal výrazně nižším solitérem v obklíčení moderní zástavbou.

Bourání není v plánu

„Předem je třeba upozornit, že žádné bourání Aničky není v plánu. Šlo jen o myšlenky pana architektka, který prezentoval, co vše by se dalo udělat. Přišly i nápady na jakýsi mrakodrap jako obdobu Bílé věže. Bavili jsme se také o rozebrání Aničky a přestěhování jinam, ale to bylo v souvislosti s plány před rokem 2010. Každopádně jestli u nás platí zákon a vila je prohlášena kulturní památkou, neměli bychom vymýšlet cesty, jak to obejít a zlikvidovat ji. Nápady každopádně beru s rezervou,“ upozorňuje člen výboru a zastupitel určený pro územní plán města Adam Záruba (Změna a Zelení).

Ani vedoucí památkového odboru hradeckého magistrátu Jan Falta se nedomnívá, že vila by měla být v ohrožení.

„Je ale zajímavé, když vlastník, který má za povinnost památku chránit, ústy svého architekta deklaruje, že by ji někdy v budoucnu - až k tomu přijde příhodná doba - mohl zbourat,“ říká další ze členů výboru pro územní plánování.

Podle zákona o státní památkové péči nelze kulturní památku zdemolovat. „Vlastník ji má naopak povinnost chránit před poškozením a na vlastní náklady ji udržovat v dobrém stavu. V případě likvidace bez sejmutí památkové ochrany by se v každém případě jednalo o přestupek proti zákonu se všemi důsledky,“ zdůrazňuje Falta.

Rudolf Grimm upozorňuje, že projekt je teprve na začátku: „Vše je teprve ve fázi úvah, promýšlení a hledání nejlepší cesty.“ Z toho důvodu architekt nechtěl ani poskytnout vizualizaci, o niž požádal server iDNES.cz, obrázky jsou však k vidění na webu architektonického ateliéru.

Úvahy z říše nesmyslu

Podle dalšího člena výboru Aleše Dohnala (Piráti) se zásadní chyba stala před deseti lety, kdy padlo číslo popisné 731, které dotvářelo vilový charakter Střelecké ulice a spolu s Aničkou i vjezd do Gočárovy třídy. Rohový pozemek od té doby leží ladem.

„Místo vily vyroste v podstatě tuctová budova, což je bezpochyby špatně a už nikdy to nebude fungovat, jak by mělo. V tu chvíli docela logicky zaznívá názor, ať strhneme i Aničku, aby převážila osa Gočárovy třídy. Do jisté míry by to i dávalo urbanistický smysl, ale vila je památkově chráněný objekt a já si nemyslím, že její stržení je cesta k lepšímu městu a prostředí. Je to artefakt, který tu zbyl po nešťastném rozhodnutí a porušení vilové linie. I s vědomím, že namísto Aničky by možná z urbanistického hlediska dávala větší smysl jiná kancelářská budova, je nutné ji chránit. Vila má své kvality a Hradečáci k ní mají vztah,“ míní Dohnal.

Velké obavy o budoucnost vily nemá Rudolf Khol, předseda Společnosti ochránců památek ve východních Čechách:

„Pouhé úvahy o zrušení památkové ochrany jsou z říše nesmyslu. Smysl má však diskutovat o podobě výstavby místo zbourané vily vedle Aničky, protože Don je také velmi významná stavba. Kdyby to došlo až do stavu, že vlastník podá návrh na zbavení památkové ochrany, pochybuju, že by to na ministerstvu kultury prošlo. Obavu mám jen o to, aby se záměru náhodou nechytil někdo z města.“

Solitér, který nevadí

Adam Záruba by byl nejraději, kdyby dům naproti Aničce zůstal stát, avšak nezatracuje ani návrh studentského bydlení s navrženou prádelnou, klubovnou či studovnou.

„Řekl bych, že je to hodnotnější projekt než prosklená kostka Generali. Je to rozumný návrh jak vyřešit prázdný prostor. Urbanisticky mě to neuráží, bude to jakási ukázka společenského vývoje, v Hradci Králové máme i horší příklady,“ dodává zastupitel určený pro územní plán.

Podle architekta Františka Křeliny je velmi důležité, jaká stavba mezi historickou vilou a Donem, kde je nehezká proluka, nakonec vznikne: „To je hodně sporný prostor, který nepřispívá ke kvalitnímu vstupu do Gočárovy třídy. Mně by ani nevadilo, že Anička zůstane solitérem.“

Rezidence navazuje na meziválečné období

Architekt Rudolf Grimm za projektem Rezidence Gočárova stojí, podle něj souzní s okolní zástavbou.

„Hmotové řešení a členění fasády vychází z kontextu okolí a navazuje na tradiční formy slavného meziválečného období. Měřítko stavby a základní proporce fasády se nebrání historizující tendenci, vlastní členění okenních dílců a detail provedení jsou však už soudobé a jednoznačně reprezentují dobu svého vzniku,“ představuje projekt studio Grimm Architekti.

Šéf památkového odboru hradeckého magistrátu Falta upozorňuje, že památkáři mají svázané ruce:

„Nová stavba se kulturní památky nedotýká a právně tam není možnost zasáhnout. Zákon o státní památkové péči pochází z roku 1987, kdy byly úplně jiné majetkové vztahy v území, a ani přes několik pokusů se jej nepodařilo nějak zásadně novelizovat, aby reagoval na všechny souvislosti. My chystanou stavbu samozřejmě sledujeme a kdyby měla fyzicky negativní vlivy a začala by se rozmáhat na pozemku, který má památkovou ochranu, máme možnost zakročit.“

  • Nejčtenější

Lídr rozdrtil Liberec, Kometa zdolala Spartu a je čtvrtá. Třinec slaví čtvrtfinále

18. února 2024  13:50,  aktualizováno  21:25

Hokejová extraliga v neděli nabídla další porci zápasů v rámci kompletního 46. kola. Program...

Vražda kvůli majetku. Seniorce vrtal do hlavy vrtačkou, mrtvou polili žíravinou

20. února 2024  13:28

Premium Kvůli majetku přišla o život sedmdesátiletá žena, kterou podle kriminalistů zabila její dcera...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Farmářům došla s neřešenou mokřinou u cyklostezky trpělivost, položili tam palety

22. února 2024  9:13

Cyklostezka do Ruseka na okraji Hradce Králové se dál zaplavuje vodou. Způsob, jak problém vyřešit,...

Sněžka je ve ztrátě. V Náchodě propouští, šít tam bude jen pro armádu

20. února 2024  9:15

Sněžka, výrobní družstvo Náchod propouští asi dvě třetiny zdejších zaměstnanců, tedy víc než sto...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladí cizinci v BMW bourali u Rychnova. Jeden z nich nehodu nepřežil

18. února 2024  14:05

Jeden člověk zemřel v neděli při dopravní nehodě na místní komunikaci mezi Rychnovem nad Kněžnou a...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Malí tučňáci mění peří a ládují se rybkami. Chovatelé jim zřídili školku

22. února 2024  15:28

Pětici mláďat jihoafrických tučňáků brýlových se v Safari Parku ve Dvoře Králové daří. Asi po šesti...

Farmářům došla s neřešenou mokřinou u cyklostezky trpělivost, položili tam palety

22. února 2024  9:13

Cyklostezka do Ruseka na okraji Hradce Králové se dál zaplavuje vodou. Způsob, jak problém vyřešit,...

Dvě výzvy královehradecké Slavie: v pátek začne ligou, pak přijde pohár

22. února 2024

Volejbalistům hradecké Slavie zítřejším odjezdem začne neobvyklá porce zápasů. V pátek se vypraví...

Hokejová neděle v Hradci Králové připomene památný rok 1994

22. února 2024  7:48

Hradečtí hokejisté mají před sebou páteční prestižní extraligové derby v sousedních Pardubicích....

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ PŘÍPRAVY VÝROBY- ELEKTRO (40-45.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Kde máte internet, pane řidiči? V online registrech dokladů je chaos

Od ledna u sebe řidiči nemusí mít prakticky žádné doklady. Všechny jsou online, ale ne každý má přitom běžně přístup k...