Zámek v Novém Městě upravil obranný val s alejí, jenž pamatuje Švédy

  17:19aktualizováno  17:19
Už od května se návštěvníci zámku rodiny Bartoňů-Dobenínů v Novém Městě nad Metují podívají do části zahrady, která byla několik let nepřístupná. Po obnově se otevře bývalý obranný val s lipovou alejí mezi zámkem a věží Zázvorkou s výhledy do okolí. Zámek přivítá návštěvníky poprvé 6. dubna.

Alej na valu po revitalizaci | foto: Ondřej Daněk

Majitelé získali na revitalizaci zámecké aleje dotaci z Evropské unie, která zaplatila většinu nákladů z rozpočtu přesahujícího 3 miliony korun.

Loni zjara v aleji arboristé vykáceli sedm starých lip, které už byly ve špatném stavu. Až do listopadu tam dělníci pracovali na obnově parkových úprav. Zdejší socha svatého Václava prošla rukama restaurátorů, přibyly mlatové cestičky či nově vysazené hortenzie.

„Tři nejstarší lípy, které tu necháme důstojně dožít jako torza, budou představovat svědectví dob minulých. Za pokácené stromy jsme nechali vysadit více nových lip. Dále jsme zavedli elektřinu pro osvětlení aleje, špýcharu, věže Zázvorky a instalaci bezpečnostních kamer, pokládaly se také rozvody vody pro snazší zavlažování celé této lokality,“ přibližuje správce zámku Ondřej Daněk.

Historie obranného valu sahá nejspíš až do 16. století, kdy bylo město v severozápadní části opevněno hradbami, pětibokou baštou s dělostřeleckým patrem pro 11 děl a navazujícím valem, který pravděpodobně nahradil v tomto místě starší hradbu. Někdejší stavitelé nasypali val z jílové zeminy a z vnějšku ho obezdili kamenem, pocházejícím z původně obranného příkopu.

„Funkce tohoto opevnění byla značně prověřena mezi lety 1628 až 1648, a to jednak vzbouřenými sedláky a jednak Švédy. A byli to právě Švédové, kteří odvezli z bašty 19 děl a symbolicky tak ukončili její obranné využití,“ popisuje správce.

Bašta pak byla v průběhu 2. poloviny 17. století upravena v horní části údajně na letohrádek a od roku 1737 se po přestavbě změnila ve špýchar na dalších téměř 230 let. V této době majitelé přeměnili val na park s dřevěným letohrádkem, který byl pro svůj špatný stav zbořen v roce 1841.

Fotogalerie

Val je dodnes zakončen siluetou věže Zázvorky, která sloužila k nápravě lehčích přestupníků zákona a v jejímž sousedství se až do roku 1874 nacházela Krajská brána s padacím mostem.

Upravená lipová alej na valu nově ponese jméno Pat Bartoňové-Dobenínové, manželky restituenta zámku Josefa Mariana, která se po přestěhování ze Spojených států amerických s manželem do Nového Města velmi věnovala péči o zámeckou zahradu.

Zámek zahajuje novou sezonu

Zámek se otevře poprvé v sobotu 6. dubna, návštěvníci si mohou projít o dubnových víkendech a velikonočních svátcích okruh Zámecké interiéry a za pěkného počasí bude přístupná i zahrada.

Stavební práce v zámecké zahradě budou pokračovat i letos. Současný majitel Joseph Michael Barton Dobenin už v předešlých čtyřech letech obnovoval kaskádové terasy. Opravy stály dosud přes 9,5 milionu korun bez započtení daně, přičemž příspěvek majitele byl téměř 3,5 milionu.

Letos by z programu záchrany architektonického dědictví, který spravuje ministerstvo kultury, mělo přitéct dalších 500 tisíc korun. V plánu je obnova cihelné koruny zdi, sloupků a zábradlí na nejhořejší terase navazující na obranný val.

Loni se na prohlídku zámku vypravilo přes 22 tisíc návštěvníků, další přišli i na doprovodné akce. Podobný zájem zaznamenali už o rok dříve.

Autor:

Nejčtenější

Další kamion s auty za miliony se nevešel pod novopacký viadukt

Dopravní nehoda kamionu s nákladem škodovek pod viaduktem v Nové Pace (16. 4....

Těžce zkoušený viadukt v Nové Pace utrpěl další ránu. O traverzu mostu se zachytilo nákladní auto převážející nová SUV....

Labská bouda je opět přístupná turistům, rekonstrukce trvala půl roku

Labská bouda v Krkonoších se po půl roce zase otevřela veřejnosti (18. dubna...

Po půlroční pauze vstoupili v pátek do Labské boudy v Krkonoších opět turisté. Hřebenovou chatu uzavřela v listopadu...

Hasiči v Orlických horách zlikvidovali požár lesa, pomáhali i Poláci

Hasiči bojovali s požárem lesa v nepřístupném terénu nad golfovým hřištěm...

U Olešnice v Orlických horách v sobotu odpoledne vzplál mladý les na ploše asi 2,5 hektaru. Hasiči požár dostali pod...

Druhá liga: Brno prohrálo ve Varnsdorfu, Hradec i Budějovice uspěly

Varnsdorfští fotbalisté slaví gól v duelu proti Zbrojovce Brno.

Boj o třetí místo, které zaručuje postup do baráže o nejvyšší soutěž, se ve druhé fotbalové lize zamotává. Ve 24. kole...

Dřevařskou firmu v Hradci zachvátil požár. Škody jsou jen minimální

Požár skladů v Hradci Králové (19. dubna 2019)

V pátek v odpoledních hodinách vypukl v areálu jedné z dřevařských firem v Hradci Králové požár. Oheň zachvátil...

Další z rubriky

Labská bouda je opět přístupná turistům, rekonstrukce trvala půl roku

Labská bouda v Krkonoších se po půl roce zase otevřela veřejnosti (18. dubna...

Po půlroční pauze vstoupili v pátek do Labské boudy v Krkonoších opět turisté. Hřebenovou chatu uzavřela v listopadu...

Fotograf sbírá tajemné zážitky a se soumrakem fotí Čarokraj

Krytý most v Novém Městě nad Metují vytvořil Dušan Jurkovič inspirovaný...

Fotograf Tomáš Kubelka objevuje podmanivá i tajemná místa v krajině východních Čech. Na přelomu dne a noci zachycuje...

Dřevařskou firmu v Hradci zachvátil požár. Škody jsou jen minimální

Požár skladů v Hradci Králové (19. dubna 2019)

V pátek v odpoledních hodinách vypukl v areálu jedné z dřevařských firem v Hradci Králové požár. Oheň zachvátil...

Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?
Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?

S vývojem sociálních sítí se stále častěji setkáváme s pojmem kyberšikana. Online svět může přinášet řadu nástrah, které se netýkají jen dospělých, ale také dětí. Co si pod kyberšikanou představit a jak můžeme děti ochránit?

Najdete na iDNES.cz