Zámek v Opočně zve na sbírku pistolí i na parádu, Hrádek na nový okruh

  13:30aktualizováno  13:30
Státní památky v Královéhradeckém kraji zahajují sezonu. Letošními lákadly mohou být nový, již třetí prohlídkový okruh s hostinskými pokoji na Hrádku u Nechanic anebo speciální prohlídky zbrojnice v zámku v Opočně, věnované puškařům a sbírce pistolí. Památkáři nezvedají základní vstupné.

Neogotický Hrádek u Nechanic je jednou z nejmladších zámeckých staveb v Česku. | foto: Martin Veselý, MAFRA

I když v opočenských zámeckých komnatách je zatím jen kolem deseti stupňů Celsia, už tu vše naklidili a pro první víkendové nedočkavce přichystali velikonoční výzdobu.

Avšak památkáři připouštějí, že je letos čeká vedle běžného provozu i spousta jiných úkolů. Po tříletém tápání kolem obnovy Zámeckého kopce v Náchodě, kdy na úpravy scházely peníze, je už i tady jasno. Stavět by se mohlo možná už tento rok.

„Bude to náročný rok. Třeba zámek v Náchodě teď čeká velice složitá etapa, neb se tu střetávají dvě velké investiční akce. Jedna obnáší stabilizaci rizalitu a části skalního masivu za devět milionů korun a druhá souvisí s vydáním rozhodnutí o dotaci pro revitalizaci celého zámeckého návrší, což přinese úpravy kopce do původního stavu odhadem za 120 až 130 milionů korun. Jde o úpravy cest, vegetační zásahy, výsadby, zahradní mobiliář a osvětlení,“ popisuje ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu (NPÚ) na Sychrově Miloš Kadlec. 

Fotogalerie

Neskrývá obavu, že na přesyceném stavebním trhu zakázky památkářů nemusí probíhat hladce. Do jeho správy NPÚ loni spadalo osmnáct památkových areálů v Pardubickém, Hradeckém i Libereckém kraji. I když návštěvnost loni v Hradeckém poklesla o tři procenta, tedy o víc než deset tisíc turistů, byl minulý rok úspěšný.

„Bylo to dáno horkým srpnem, kdy na všech objektech došlo k razantnímu poklesu návštěvnosti. Vylepšil to však krásný podzim, kdy se lidé vydávali na výlety. I díky našim kastelánům, kteří chtěli dohnat skluz a uspořádali množství adventních a vánočních akcí, návštěvnost dopadla velice dobře,“ hodnotí Miloš Kadlec.

Loni se turisté s větší zvědavostí vydávali na návštěvu Ratibořic, kde byl o rok dříve obnoven mlýnský náhon. O něco méně jich naopak přijelo na Kuks. Ten se po rozsáhlých úpravách otevřel na sezonu 2015 a v prvních letech poté napočítával i víc než sto tisíc lidí.

Odbahnění, lékárna i globus

Na zámku v Opočně končí po víc než třiceti letech kastelán Josef Jirák, střídá ho šestadvacetiletý Tomáš Kořínek, jenž působil už na čtyřech zámcích.

„Nyní tu jsme souběžně. Pan kastelán Jirák mi nabídl, že mi pomůže do konce června. Má obrovskou spoustu zkušeností a velmi si vážím jeho rad, protože objekt zná jako málokdo,“ poznamenává Kořínek.

V sobotu se s opočenským zámkem otevře i tamní park, kde se začátkem roku opravoval most a na dvou rybnících na Zlatém potoce stavidla.

„Letos ve spolupráci s městem a Českým rybářským svazem připravujeme odbahnění obou rybníků, což bude asi největší zdejší stavební akce. Směrem do Kupkova náměstí budeme rekonstruovat ohradní zeď zámeckého parku, která je ve špatném stavu,“ přibližuje letošní plány kastelán.

Návštěvnost v památkách NPÚ v roce 2018

zámek Hrádek u Nechanic: 39 851
hospitál Kuks: 96 200
zámek Náchod: 40 003
zámek Opočno: 50 099
zámek Ratibořice: 78 114

Počty návštěvníků na památkách NPÚ v kraji
2018: 304 267
2017: 314 983
2016: 326 137
2015: 345 970
2014: 200 438
2013: 206 419
(Zdroj: Národní památkový ústav)

Zámek v Opočně se dosud nevymanil z restitučních sporů. Colloredo-Mansfeldové už ho jednou dokonce dostali zpět, pak však soudy rozhodly, že patří státu. Památkáři tak stále nemohou investovat do nejistého majetku. Přesto projektují opravu střechy zámeckého letohrádku, kde už hrozí havárie krovů. Počítají s penězi, které byly původně určeny na pozastavenou opravu jízdárny, odhadem jde o částku kolem deseti milionů korun.

Největší změny na prohlídkových okruzích nachystali v Kuksu. Interiéry zdejšího hospitálu obohatily více než dvě stovky předmětů, které byly dosud uloženy v depozitářích. Velké proměny se dočkala barokní lékárna, kde řemeslníci zrestaurovali dubovou podlahu. 

Původní podobu dostala recepturní laboratoř, tedy přípravna léků. Zcela novou místností je barokní knihovna, kde je pouze zlomek z devíti tisíc svazků uschovaných v depozitáři. Pracovníci hospitálu ji vybavili nábytkem z 19. století, glóbem a přenosnými slunečními hodinami. 

Místnosti barokního komplexu doplnilo množství obrazů, rytin a fotografií. Chodbu v prvním patře zpestřil cyklus 37 velkých obrazů ze života svatého Jana z Boha, zakladatele řádu milosrdných bratří.

V Hrádku u Nechanic se otvírá okruh hostinských pokojů, kde je možno něco se dozvědět o významných hostech zámku, třeba o rakouském malíři Rudolfu von Altovi, arcivévodovi Josefu Františkovi nebo o opomíjeném členu rodu hraběti Karlu Harrachovi. Třikrát v roce se uskuteční speciální prohlídka Hrádkem křížem krážem, která návštěvníky zavede na jinak nepřístupná místa a poskytne hlubší výklad. V prvním patře západního křídla se připravuje oprava podlah či oprava části fasády, v anglickém parku pak prořezávání dřevin.

Empírový zámeček v Ratibořicích chystá na červenec také zábavné prohlídky hlavně pro děti s komtesou Hortensií. V říjnu tu budou připomínat 180 let od úmrtí Kateřiny Vilemíny vévodkyně Zaháňské, již Božena Němcová ztvárnila jako paní kněžnu v povídce Babička.

Letos se začne dům čp.10 asi za 14 milionů korun přestavovat na byty, památkáři se zaměří na chátrající Panský dvůr, který by se konečně mohl dočkat opravy.

Památkáři na českých státních hradech a zámcích napočítali loni asi 5,5 milionu turistů. V kraji se za památkami ročně vydává 300 tisíc návštěvníků.Dobrou zprávou je, že památkáři nezvedají základní vstupné. Lákadlem pro turisty jsou od loňska i nové vstupenky. Lze je sbírat a vlepovat do Zápisníku návštěvníka památek. Bonusem pro pilné je věrnostní program Klíč k památkám, šestý vstup do některé státní památky je zdarma. Vzájemné slevy na vstupenky poskytují památkáři ze Sychrova spolu se zoo v Liberci.

Nejčtenější

Může mít klidně 15 dětí, než se vrátí do vězení, říká soudce o vražedkyni

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

V případu Petry Janákové, které byl přerušen 30letý trest za vraždu, přibývá otázek. O těhotenství a propuštění...

Zdrogovaný po honičce boural. Nikdy neměl řidičák, zákazy dostává 14 let

Řidič jel extrémně nebezpečně centrem Hradce Králové, havaroval v areálu...

Muž bez řidičského průkazu unikal před policií Hradcem Králové. Po šesti kilometrech divoké honičky prorazil závoru ve...

Muž na svém dvorku obrátil zbraň na policisty, ti ho vážně postřelili

Dům v obci Nemyčeves, kde se střílelo. (18.6.2019).

Policejní hlídka vyjížděla v pondělí pozdě odpoledne do obce Nemyčeves na Jičínsku, kde se ozývala střelba. Zjistila,...

Chtěla se mě zbavit, říká otčím souzený za znásilňování nezletilé dcery

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Krajský soud v Hradci Králové začal v úterý projednávat případ Michala K., který podle žalobce opakovaně znásilnil...

Cyklista vedl kolo po krajnici a smetla ho dodávka, jež vjela do protisměru

Cyklista vedoucí kolo podlehl zraněním po střetu s dodávkou u Bohuslavic nad...

Ani to, že vedl kolo při krajnici, ráno neochránilo cyklistu na Náchodsku. Z protisměru náhle vyjela dodávka a muže...

Další z rubriky

Nakladač sype štěrk do velké pračky, padají z ní české granáty

Předseda představenstva družstva Granát Pavel Tvrzník u třídící linky

Šperkařské družstvo těží od jara české granáty na dvouhektarovém pozemku v Dolní Olešnici na Trutnovsku. Podkrkonošská...

Náměstí univerzity v Hradci ponese od listopadu Havlovo jméno

Malé náměstí v kampusu Univerzity Hradec Králové ponese jméno Václava Havla.

Hradečtí zastupitelé rozhodli v úterý večer o pojmenování prostoru v kampusu univerzity po Václavu Havlovi. Schválení...

Pacient v pyžamu ukradl auto i s řidičkou, zastavil ho až zátaras

Pacient v pyžamu ukradl auto i s řidičkou

Poklidné čekání na červené se v sobotu v podvečer změnilo v drama. Do auta k řidičce skočil muž v pyžamu a bačkorách,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz