Uhynula Nabiré, jeden z posledních severních bílých nosorožců na světě

  11:19aktualizováno  11:19
Zoo ve Dvoře Králové nad Labem se vyrovnává se ztrátou těžkou pro celou živočišnou říši. V pondělí pozdě večer tam uhynula samice Nabiré, která byla jedním z posledních pěti severních bílých nosorožců na světě. Příčinou smrti byla prasklá cysta. Zoo se pokusí Nabiré preparovat.

Samice Nabiré žila od narození 31 let v zoo ve Dvoře Králové. | foto: archiv Zoo Dvůr Králové

Samice, která celý život od narození strávila ve dvorské zoo, byla už posledním jedincem svého druhu v Evropě.

„Nabiré měla zdravotní komplikace delší dobu. Protože šlo o jednu z posledních žijících samic svého druhu na Zemi, zoo co nejrychleji zabezpečila odběr genetického materiálu, který by mohl pomoci ve snaze o záchranu severních bílých nosorožců,“ řekl krajský radní pro oblast cestovního ruchu Otakar Ruml.

Fotogalerie

„Jde o těžko popsatelnou ztrátu. Nabiré byla nejvlídnější nosorožec, kterého jsme v zoo chovali. Nejde však jen o to, že jsme ji měli velice rádi. Její smrt je především symbolem katastrofického úbytku nosorožců v důsledku nesmyslné lidské chamtivosti. Smrt Nabiré přiblížila další zvířecí druh k úplnému vyhubení,“ uvedl ředitel zoo Přemysl Rabas.

Smrt dalšího z hrstky nosorožců komentoval na Facebooku Miroslav Bobek, který byl v roce 2000 u živého přenosu na internet, když samice Nájin porodila malou Fatu.

„Spadl mi kámen ze srdce. Podařilo se nám najít staré VHS kazety, které nelze žádným způsobem nahradit. Měl bych se radovat, ale dívám se na ně a je mi smutno. Zachycují něco, co už se nikdy nebude opakovat. Narození úplně posledního severního bílého nosorožce,“ napsal ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Nabiré zůstane pro vědecké účely

Zoo loni v září spálila 23 nosorožčích rohů o celkové hmotnosti 53 kilogramů. Kampaní Burn horns! (Spalte rohy!) upozornila na nesmyslné zabíjení nosorožců a ponechala si jediný roh severního bílého nosorožce pro vědecké účely.
Také v případě Nabiré je už jasné, že se její roh pálit nebude. „Protože jde o jednoho z posledních nosorožců severních bílých na planetě, pokusíme se co nejvíc materiálu zachovat, jak kostru, tak dermoplastický aparát. Když to bude možné a na kůži nebudou vážné problémy, zkusíme Nabiré celou vypreparovat. Zůstane tedy zachována i rohovina. Je to cenný vědecký materiál. Kde bude Nabiré potom umístěna, to zatím nevím,“ řekl ředitel dvorské zoo Přemysl Rabas.

Nabiré se narodila 15. listopadu 1983 v Zoo Dvůr Králové jako teprve druhý nosorožec severní bílý odchovaný v lidské péči. Celý život prožila ve Dvoře Králové.

„Patologická cysta uvnitř těla Nabiré byla obrovská, po vypuštění tekutého obsahu vážila ještě 40 kilogramů. Neexistovala žádná možnost, jak ji léčit,“ uvedl zoolog Jiří Hrubý (o loňském pokusu odsát cystu více čtěte zde).

O záchranu usilují čtyřicet let

Zoo se věnovala severním bílým nosorožcům asi čtyřicet let. Kromě Nabiré, která žila ve Dvoře, umístila zoo tři zvířata do rezervace v keňské Ol Pejetě a jednu samici do zoo v americkém San Diegu.

Ve volné přírodě už severní bílí nosorožci zřejmě vyhynuli, poslední stopy jejich přítomnosti byly průkazně zaznamenány ve střední Africe v roce 2007. Vyhubili je pytláci kvůli poptávce po rohovině jako údajně léčivém prostředku a kulturním artefaktu v některých zemích východní Asie a Arabského poloostrova.

Do zoo ve Dvoře Králové byli severní bílí nosorožci přivezeni v roce 1975 z jižního Sudánu, šlo o skupinu čítající dva samce a čtyři samice. Z této zakladatelské skupiny dva jedinci ještě žijí - samec Sudán je v keňské Ol Pejetě (Sudána stráží ozbrojenci, více čtěte zde) a samice Nola je umístěna v kalifornském San Diegu.

Kromě nich jsou na světě ještě dvě samice, matka Nájin a dcera Fatu, které se obě narodily v dvorské zoo, odkud byly v roce 2009 společně se samcem Sudánem převezeny do Keni (samice dosud nezabřezly přirozenou cestou, zoo zkusí umělé oplodnění, více čtěte zde).

Zdravý vaječník uhynulé Nabiré prozkoumají v Itálii

Zoo se snažila využít ještě i jednatřicetiletou Nabiré při rozmnožování druhu. Zabřeznout už sice nemohla, protože její děloha byla vyplněna velkým množstvím malých cyst. Její levý vaječník se však zdál být zdravý, takže Nabiré se teoreticky mohla stát dárkyní buněk, které by se daly využít k vytvoření embrya v umělých podmínkách. Embryo by pak případně mohla donosit jiná samice.

Vedení zoo potvrdilo, že kvůli této teoretické naději byl samici okamžitě po úhynu odebrán potenciálně zdravý vaječník a odvezen do specializované laboratoře v Itálii. Odebrali jí rovněž vzorky několika různých typů tkání, které by mohly být využity pro budoucí techniky umělého oplodnění.

Dvorská zoo chce se svými partnery pokračovat ve snahách o přežití severních bílých nosorožců. „Cítíme jako svou povinnost pokusit se je zachránit. Jsme jediní, snad ještě se San Diegem, kdo to díky množství nasbíraného biologického materiálu může udělat. I když jsme si samozřejmě vědomi, že šance na úspěch je malá,“ řekl ředitel zoo Přemysl Rabas.

Autor:

Nejčtenější

Pod centrem Hradce Králové jsou jedy z dehtárny, vyčištění je nemožné

Areál bývalé dehtárny v Hradci Králové mezi dnešním Vančurovým náměstím a řekou...

Jen stěží uvěřitelný koktejl chemických látek se nachází pod centrem Hradce Králové. Benzen, toluen, naftalen a další...

Hrozí zalesnění pískovny, kde se daří kudlankám. Vědci i Hradec jsou proti

V pískovně Marokánka u Hradce Králové končí těžba (18. 2. 2019).

Letos po mnoha letech skončí těžba v pískovně Marokánka I v těsné blízkosti Hradce Králové. Mohla by se z ní stát...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Požáry autobazaru a zámku podle policie úmyslně založili stejní pachatelé

V Horním Maršově hoří chátrající barokní zámek

Požár autobazaru v Rozkoši u Humpolce a barokního zámku v Horním Maršově na Trutnovsku byly založeny úmyslně stejnou...

Další z rubriky

Nový špitál v Náchodě už roste, nemocnici teď hlavně chybí personál

V Náchodě pokračuje mohutná přestavba nemocnice (22.1.2019).

V Oblastní nemocnici v Náchodě už se rýsují spodní podlaží dvou nových pavilonů. Stavba za víc než miliardu potrápila...

Krize v Rychnově je zažehnána, do nemocnice se vrací bývalý primář

Novorozenec v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou.

Personální krize na dětském oddělení nemocnice v Rychnově nad Kněžnou skončila. Nemocnici se podařilo získat...

Úpice skupuje vybydlené domy, aby se zbavila problémových nájemníků

Dům v Regnerově ulici v Úpici už náleží městu, po vystěhování nájemníků se...

Úpice na Trutnovsku se pustila do boje proti obchodu s chudobou. Po vyhlášení sociálně vyloučené lokality na celém...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz