Šperky, které vytvořili klienti trutnovského institutu RIAPS.

Šperky, které vytvořili klienti trutnovského institutu RIAPS. | foto: Jan Bartoš

Své potíže přetavili do umění. Psychicky nemocní stvořili šperky s duší

  • 0
Pozoruhodnou kolekci šperků vytvořili lidé trpící různými psychickými poruchami z Trutnovska, kteří docházejí do stacionáře Regionálního institutu ambulantních psychosociálních služeb (RIAPS). Náušnice, přívěsky a náhrdelníky ze dřeva, kovu či corianu jsou otiskem jejich duše.

Šperky reflektují silné, často velmi temné životní příběhy autorů. V dražbě se za ně získalo přes 60 tisíc korun.

Stacionář navštěvují lidé se schizofrenií, depresemi i afektivními poruchami nálad. I přes své onemocnění, nebo právě díky němu, dokážou být velmi tvůrčí. 

„Jsou kreativní, mají imaginaci,“ potvrdila pracovnice stacionáře Lucie Skalská. Na originálních špercích pracovali od začátku letošního roku.

Trutnovské centrum navázalo spolupráci s janskolázeňskou výtvarnou dílnou Bosorka a s italskou návrhářkou šperků Annou Zullianovou, která pro klienty stacionáře uspořádala videoworkshop. 

„Stěžejním motivem byla snaha propojit estetický vzhled šperku s osobním příběhem tvůrce,“ poznamenala Skalská. 

Celkem vzniklo 13 šperků. Za každým výtvorem se skrývá silná story. Autorka kolekce nazvané Křídla ke svobodě byla v mládí znásilněna, Temná noc s hvězdami naděje odráží příběh ženy, která po operaci srdce zůstala ochrnutá na část těla a znovu se musela učit chodit.

Šperk pojmenovaný Záchranný kruh reflektuje kruté dospívání. „Mé dětství bylo plné strachu, táta byl věčně opilý a neustále u nás zasahovala policie. Když jsem se vdala, myslela jsem si, že díky tomu zapomenu na dětství. Ale vzala jsem si psychopata a kvůli němu skončila na operačním stole,“ vylíčila autorka. Noční můrou další výtvarnice je porucha příjmu potravy.

Růže v trní

Zážitek z těžkých depresí přetavila do náhrdelníku z paličkované krajky autorka, která jej nazvala výmluvně Růže v trní. 

„Přestala jsem vycházet z domu a spala 16 hodin denně. Připadala jsem si jako Šípková Růženka, jako by ke mně přes trní nikdo nemohl. Po 20 letech jsem se vrátila k paličkování, při kterém jsem začala pociťovat radost. Chuť tvořit mi dala sílu vstát,“ popsala své útrapy.

Několikaměsíční úsilí klientek stacionáře vyvrcholilo říjnovou přehlídkou šperků v trutnovském kulturním centru Uffo a následnou dražbou. V ní se výtvory s příběhem podařilo prodat za více než 62 tisíc korun. Výtěžek půjde na nákup tvůrčího materiálu, se kterým návštěvníci stacionáře pracují. Cílem projektu Šperky S/Z duší zároveň bylo odtabuizovat duševní onemocnění, která jsou stále spojená s celou řadou předsudků. 

Šperky, které vytvořili klienti trutnovského institutu RIAPS.

„Těmito akcemi se snažíme změnit postoj veřejnosti k psychicky nemocným. Jednu skupinu tvoří lidé, kteří mají s duševními nemocemi nějakou zkušenost a nemají předsudky. Druhá skupina lidí dostává o těchto chorobách pouze zprostředkované informace, dostavují se u nic obavy, strach a pocit ohrožení,“ vysvětlila ředitelka trutnovského RIAPSi Zuzana Kozáková. „Je potřeba si uvědomit, že duševně nemocní jsou stejní lidé jako my. Potřebují naši podporu a toleranci. Myslím si, že nám mají co nabídnout.“ 

Regionální institut ambulantních psychosociálních služeb spadá pod Sdružení ozdravoven a léčeben okresu Trutnov. Kromě stacionáře provozuje psychologickou a psychiatrickou ambulanci, manželskou poradnu, nízkoprahové zařízení pro děti a mládež i kontaktní centrum, které se specializuje na pomoc drogově závislým. 

Spektrum pracovišť by v dohledné době mělo rozšířit centrum denních služeb, které vznikne naproti sídlu RIAPS v bývalém country clubu Bonanza.