Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sochu legionáře v Malé Čermné nevybagrovali, ve stodole našli hlavu

  17:20
Patrioti z Malé Čermné na Náchodsku vypátrali část ztracené sochy z pomníku padlým v 1. světové válce. Zkoušeli ji vykopat přímo ve vsi tam, kde se to po léta tradovalo, ale bez úspěchu. Tělo sochy totiž za socialismu skončilo v základech domů, hlavu však uschoval pamětník v sousední obci.
Socha legionáře v Malé Čermné na Náchodsku

Socha legionáře v Malé Čermné na Náchodsku | foto: archiv Evy Pumrové

Když se blížilo loňské výročí 100 let od konce Velké války a vzniku Československé republiky, lidé kolem vlastivědného sdružení Pumpa v malé vesničce na dnešní česko-polské hranici se pustili do hledání přímo v terénu.

Hradecký zeměměřič a jejich sympatizant Jan Netuka zaměřil bývalou stodolu, velkopoříčská společnost Alprim CZ poskytla stroj, Marek Birke s ním hloubil výkopy a jeho rodina asistovala.

„Dvě říjnové neděle jsme bagrovali v naději, že se socha najde, což se nestalo. Zklamání bylo veliké,“ podotýká čermenská chalupářka a amatérská badatelka Eva Pumrová ze sdružení Pumpa, která historii obce po roce 1850 věnovala vlastní publikaci.

Pomník padlým vojínům pořízený z milodarů Čermenští odhalili 23. srpna 1925. Desku se secesním motivem vytvořil místní kameník Vojtěch Lhotský. Socha italského legionáře v životní velikosti byla dílem Aloise Suka z Velkého Poříčí, který tou dobou studoval Státní průmyslovou školu sochařskou a kamenickou v Hořicích. Pak pokračoval na Akademii výtvarných umění v Praze.

Socha však vydržela na pomníku jen do roku 1942, pak ji německé úřady nařídily odstranit. Podle vzpomínek pamětníků se socha nacházela nedaleko návsi ve stodole patřící k hostinci U města Náchoda.

Po osvobození místní uspořádali v červenci 1945 slavnost spojenou s obnovou pomníku padlým, ale sochu na něj už nevrátili. Tehdejší kronikář psal, že byla zohavena, jeden z pamětníků ale vzpomínal, že jako chlapec kolem roku 1960 doprovázel babičku, která se ve stodole starala o jejich krávu, a přitom na soše sedával. Chyběly jí prý jen kousky.

Namísto sochy se na pomníku objevil po válce pilíř s leptem podobizny prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, který je na pomníku dosud.

Po neúspěšném bagrování našli pamětníka dění ze 70. let

Přece jen koncem roku 2018 se začalo vyjasňovat, co se vlastně se sochou stalo. František Bureš ze sousedního Velkého Poříčí pozval velitele čermenských dobrovolných hasičů Josefa Vítka, aby se k němu přišel podívat na torzo historické hasičské stříkačky, která stávala v čermenském hostinci. Z řeči pak vyplynulo, že má doma i hlavu legionáře.

„Pan Bureš byl v 70. letech minulého století pracovníkem zemědělského podniku, který měl za úkol v Malé Čermné zbourat bývalou hospodu a přilehlé objekty. Při likvidaci byla socha legionáře poškozena. Její části našly využití v základech tehdy budovaných rodinných domů. Ač je to neuvěřitelně barbarské, koresponduje to s informací, kterou zanechal nejlepší znalec historie obce pan František Bartl zesnulý roku 2010,“ vypráví Eva Pumrová.

Torzo hlavy legionáře i kování ze stříkačky zůstalo u Burešových pod přístřeškem asi padesát let. 

Hlavu legionáře restaurovali studenti hořické školy

Místní uvažovali, že nalezenou hlavu legionáře zkusí vrátit na pomník, třeba aspoň v zasklené skříňce. Od toho pak ale upustili.

Nejdřív bylo potřeba torzo očistit od nánosů a zrestaurovat. Vstříc jim vyšlo vedení Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích. Na očištění a restaurování se podíleli  studenti třetího ročníku oboru restaurování pod vedením akademických sochařů Martiny Hozové a Pavla Doskočila.

Kamennému torzu se dostalo takzvaného galerijního restaurování, aby se uchovala jeho autentická hodnota. Hlavu čistili od nánosu malty a krust, odstraňovali hygroskopické soli, provedli biosanaci. Poté hlavu místy barevně retušovali a kámen nakonzervovali pomocí organokřemičitanu.

Hlava legionáře po restaurování.

Byť na hlavě legionáře chybí některé části, studenti je nedoplnili. Schází totiž zbytek sochy a chybí i fotodokumentace. Hořická škola také doporučila, aby se dílo vystavovalo už jen v interiéru, aby nepodléhalo povětrnostním vlivům.

„Určitě jsme byli poctěni, že pracujeme na fragmentu s historií, který se bezprostředně týká naší školy, z které za dobu její existence vzešly zástupy excelentních sochařů a kamenosochařů. Velmi kvalitní skulptura Fauna od Aloise Suka je umístěna u budovy vlakového nádraží v Hořicích,“ podotýká pedagožka hořické školy Martina Hozová.

Sochař Suk (1903 - 1978) se věnoval umělecké tvorbě jen krátce. Vytvořil například sochu Milenců či bustu Boženy Němcové. Roku 1931 však odešel na pět let do armády, kde byl důstojníkem. Za okupace se pak živil jako učitel němčiny a španělštiny na průmyslové škole v Náchodě.

Město Hronov upraví okolí pomníku, hlava bude v muzeu

Torzo hlavy bude k vidění v Muzeu Aloise Jiráska v budově Jiráskova divadla v Hronově. Muzejníci ji vystaví ve vitríně věnované legionářům.

Hronovská radnice už přislíbila, že pomník v Malé Čermné upraví. Měly by odtud zmizet přerostlé túje.

Protože ho obklopuje soukromá zahrada, musí o tom jednat s majitelem. Radnice by ale chtěla úpravy stihnout ještě přes zimu, aby se okolí památníku dalo už na jaře osázet novou zelení.

„Dále musíme opravit i oplocení památníku, abychom co nejvíce zachovali původní charakter pomníku. Půjde o jeho opískování a ošetření ochrannou vrstvou. To bude určitě nejnákladnější položka opravy, celý plot se musí rozebrat, odvézt, ošetřit a znovu vrátit na původní místo,“ vypočítává místostarostka Hronova Věra Bartošová. Práce odhaduje předběžně na 40 tisíc korun.

  • Nejčtenější

Dopravci žádají druhý koridor na Moravu. Vlaky se na trať už nevejdou

9. června 2024

Premium Tragická srážka vlaků v Pardubicích ukázala, jak moc chybí Česku záloha pro hlavní železniční...

Řidič jel v autě se třemi pneumatikami, diskem drhl o asfalt. Nemohl ani mluvit

13. června 2024  16:03

Nezvyklou jízdou na sebe upoutal pozornost šedesátiletý řidič, který se vydal po silnici první...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rockové město vyhlíží festival. Novinkou je druhé pódium pro velkou kapelu

11. června 2024  8:50

Ve středu začne v Hradci Králové festival Rock for People. Festivalové město, které vyrostlo na...

Krev poteče ze všech fízlů ve městě, hrozil muž. Došla si pro něj zásahovka

10. června 2024  14:37

Muž z Hradce Králové vyhrožoval na sociální síti tamním strážníkům, policistům, úředníkům z...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Padesát vzácných jasoňů vypustili do Krkonoš, čísla na křídlech mají kvůli ochraně

12. června 2024  14:22

Ochránci přírody v Krkonoších vypustili do volné přírody přes 50 jedinců kriticky ohroženého druhu...

GLOSA: The Offspring v Hradci křísili žánr, fanoušci velebili čistotu

14. června 2024  15:06

Bez jakýchkoli pochyb má hradecký festival Rock For People za sebou jeden z nejúžasnějších dnů v...

Náchod slaví 770 let. Dorazí rytíř Hron, saxofony zahrají Škvoreckému

14. června 2024  12:14

Koncerty, výstavami i výlety do terénu oslavuje Náchod po celý rok 770 let od první zmínky v...

Řidič jel v autě se třemi pneumatikami, diskem drhl o asfalt. Nemohl ani mluvit

13. června 2024  16:03

Nezvyklou jízdou na sebe upoutal pozornost šedesátiletý řidič, který se vydal po silnici první...

GLOSA: Rock for People vzýval staré časy, The Prodigy ukázali silnou show

13. června 2024  14:01

Už první den se v královéhradeckém Parku 360 udály nezapomenutelné příběhy devětadvacetileté...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik tolik, že se jejich cena...