Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. října 2023 Olívie, Oliver

Rudoarmějec v Jaroměři zůstane, návrh na výměnu sprejerovi neprošel

  8:50
Zastupitelé Jaroměře odmítli odstranit kontroverzní sochu rudoarmějce z parku u městského divadla. Výměnu plastiky za jiný památník navrhl astronom Jan Tomsa, který asi třímetrovou sochu už dvakrát posprejoval nápisem „Okkupant, idi domoj!“
Socha rudoarmějce v Jaroměři, kterou posprejoval Jan Tomsa.

Socha rudoarmějce v Jaroměři, kterou posprejoval Jan Tomsa. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Pískovcovou posprejovanou plastiku mohl nahradit jiný památník obětem válek, ale ani tento návrh neprošel. Debatovalo se o tom, že by se socha vojáka přesunula do 1. vojenskohistorického muzea v Josefově.

„Dvůr muzea je nevábné místo s garážemi. Socha vojáka není skvost, ale neodstraňoval bych ji. Pomník je věnován padlým sovětským vojákům, ale někteří lidé si ho pořád spojují s rokem 1968,“ uvedl opoziční zastupitel Otto Salač (Jaroměř - Náš domov).

Jedenáct zastupitelů se nakonec postavilo proti odstranění rudoarmějce, čtyři byli pro a šest se zdrželo. „Byl jsem proti, aby rudoarmějec zůstal na původním místě, ale a priori nejsem pro odstranění sochy, jako se to dělo v dobách fašismu a komunismu. Přál jsem si, aby tam vznikl nový památník obětem válek,“ řekl starosta Jaroměře Jiří Klepsa (Volba pro město).

O očištění Jaroměře od posledního pozůstatku normalizace se pokouší Jan Tomsa, kterého soud za posprejování sochy uznal vinným z poškození cizí věci. Rozhodl se proto jít zákonnou cestou. U jaroměřských zastupitelů sice koncem února narazil na neochotu něco změnit, ale nevzdává se.

„Nápis na soše je od loňského srpna pořád, ještě ho neodstranili, což mě těší. Poprvé v roce 2014 ho smazali poměrně rychle, už za týden, tentokrát je to jistý pokrok. Ale příště už nic malovat nebudu. Splnilo to svůj účel a nemělo by smysl to opakovat,“ míní čtyřiapadesátiletý Tomsa, který vystudoval astronomii, pracoval na hvězdárně v Ondřejově a nyní vyučuje fyziku a další předměty na střední a vysoké škole v Praze.

Pro vás je socha sovětského vojáka především postavou okupanta z roku 1968?
Ano. Jednak ji na místo postavili v druhé polovině sedmdesátých let kolem desátého výročí okupace Československa, jednak dobové provedení vypovídá o úmyslu zavděčit se okupační moci, čili vlastně jde o kolaboraci. Z jakého jiného důvodu by se stavěl pomník osvobození, ke kterému v Jaroměři nikdy nedošlo? Vždyť Rudá armáda přijela bez boje do města, které Němci už předtím opustili.

Astronom a učitel Jan Tomsa.

Jak režim postihl vaši rodinu?
Oba mí rodiče byli kazatelé československé církve, matka to dělala až do důchodu i později. Tátu zavřeli přesně, když mě čekala a soud mu dali přesně na den, kdy jsem se narodil. To byly jejich metody. Dostal čtyři roky, odvolal se, trest mu snížili na 2,5 roku, ale naštěstí přišla amnestie, takže si to celé neodseděl a byl ve vězení necelý rok. Svědčí to o brutalitě doby a brutalitě režimu, v kterém jsem musel vyrůstat. Otec se nikdy nedozvěděl, za co seděl, měl snad paragraf podvracení republiky a jediným důkazem bylo katolické kázání, které prokazatelně nemohl nikdy kázat. Už nikdy nemohl vykonávat své povolání a celý život se musel živit prací svých rukou, u lopaty. Potom se už neangažoval a žil si svým životem. Když se změnil režim, dosáhl rehabilitace a stal se na dva roky poslancem Federálního shromáždění za lidovou stranu.

Jak je možné, že socha nezmizela už v devadesátých letech?
Tomu se nepřestanu nikdy divit. V zastupitelstvu byla naprosto pohodová skupina slušných lidí, od kterých jsem očekával, že bude takové věci řešit. Nestalo se, asi měli důležitější záležitosti.

Co se stalo, že jste se sám pustil do akce?
V životě to tak někdy je, že se kotel postupně natlakuje a pak najednou vybuchne, jsem už taková povaha. Možná jsem měl zvolit jiné pořadí svých akcí, možná bylo lepší napsat nejdřív městskému úřadu a teprve pak jednat dál, ale už se stalo. Jednoho dne jsem si řekl, že s tím něco udělám. V srpnových dnech na výročí okupace jsem si vyrobil šablonu a nasprejoval nápis na podstavec sochy.

Jak vzpomínáte na srpen 1968?
Tehdy ráno 21. srpna 1968 jsem jako šestiletý viděl maminku ležet na podlaze haly, jak se svíjela v křečích a vydávala strašlivé zvuky. Byl to hrozný pláč. Když se uklidnila, vysvětlovala mi, že nás obsadili nepřátelé. V dalších dnech po městě jezdily tanky, lidé měli ve tvářích zoufalství a vztek. Na domech, plotech i silnicích byly české a ruské nápisy. Nejčastěji se opakoval právě nápis: Okupanti, jděte domů!

Hlavní místo komunistických oslav

Sochu sovětského vojáka vytvořil již zemřelý Ladislav Zemánek za spolupráce s Antonínem Wagnerem. Památník osvobození u divadla se stal hlavním místem komunistických oslav a pietních aktů poté, co předešlé místo Na Špici muselo ustoupit přestavbě silnice.

Jaroměřští komunisté chodí k soše vojáka klást věnce dosud 9. května, městské pietní akty se odehrávají o den dřív u blízkých bronzových desek s jmény obětí spoluobčanů z druhé války.

„Myslím, že je to ode zdi ke zdi. Přijde jiná doba a likvidují se historické pomníčky a památníky. Pro další generace by to mělo zůstat,“ poznamenal radní František Vrabec (KSČM), který hlasoval proti odvezení sochy, ale nebránil by se jinému památníku pro oběti válek.

Sprejoval jste v noci?
Ano, aby mi v tom snad někdo nezabránil. Myslel jsem, že někdo napíše třeba reakci do místního zpravodaje, ale to se nestalo. Vloni mi státní policisté slíbili, že o tom dají zmínku do zpravodaje, ale nastalo kolem toho ticho.

Je pro vás překvapivý výrok soudu o poničení sochy?
To mě skutečně překvapilo a nevím, jak si to mám vysvětlit. Patrně je to pomsta někoho, komu se stýská po minulém režimu. Každému normálnímu člověku musí být jasné, že kauza není primárně majetková, ale politická. Jestliže to soudce pojal tak, že to postihne přes majetek, shledávám to jako účelové. Žasnu nad tím, že takový člověk může ještě dnes soudit.

A proč jste tedy nepodal odpor proti trestnímu příkazu soudu?
Uvažoval jsem o tom, ale kamarád advokát odhadl, že bych se odsouzení zřejmě stejně nevyhnul. Kdybych byl už v důchodu, šel bych si ty tři měsíce radši odsedět, ale v nynější době to není možné, protože kdo by za mě vyučoval? Vyměřený peněžní trest 30 tisíc korun a soudní výlohy asi dva tisíce jsem zaplatil. Město vyčíslilo náklady za obroušení nápisu a čištění celkem na tři tisíce, k tomu jsem jim vloni napsal, že to zaplatím, ale vyzývám, aby to nebylo použito na odstranění nápisu, ale jako základ fondu na likvidaci sochy jako celku. Na místě před divadlem přece stávala socha legionáře Antonína Halbicha, který pro město i tuto zemi něco vykonal a který by se tam měl vrátit.

Co podniknete dál?
Je úspěch, že se to dostalo aspoň na jednání zastupitelů, i když tuto bitvu jsem prohrál. Další postup nemám přesně rozmyšlený, zatím je to jen několik nápadů. V první řadě se budu snažit dopátrat, který komunista rozhodl o postavení té sochy, a podám na něj trestní oznámení pro vlastizradu formou kolaborace. Jednak by se tento člověk měl chytit za nos, pokud ještě žije, jednak by si město mělo uvědomit, čí dílo to obhajuje. Přál bych si, aby až příště zastupitelé budou rozhodovat o soše, už existoval i nějaký tlak veřejnosti.

  • Nejčtenější

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

Konec neporazitelnosti, Spartu skolila Kometa. Extraligu nově vedou Pardubice

Také hokejisté Sparty už v extralize poznali porážku, v hitu sedmého kola si na ně vyšlápla Kometa a v hlavním městě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie vyšetřuje smrt batolete. Je možné, že bylo hodiny zavřené v autě

Policie vyšetřuje smrt batolete, které za dosud neznámých okolností zemřelo v Loučné Hoře na Hradecku. Policejní mluvčí...

Terminál je plný opilců a bezdomovců, Hořice povolaly bezpečnostní agenturu

Autobusové nádraží v Hořicích na Jičínsku si oblíbili problémoví jedinci. Radnici už dochází trpělivost, dopravní uzel...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zrezlé zábradlí v Hradci místo opravy jen natřeli, díry v něm zůstaly

Posměšné komentáře sklidily na sociální síti X fotografie nově natřeného zábradlí na nadjezdu u fotbalového stadionu v...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Chátrající pevnost potřebuje přes sedm miliard. Josefov má novou naději

Chátrající pevnost v Josefově má novou naději na stovky milionů korun směřujících do oprav. Pomoci by mohl i soukromý...

Soňa Červená odkázala hradecké Filharmonii nástroje, ta po ní pojmenuje sál

Světově proslulá pěvkyně Soňa Červená mluvila o Hradci Králové jako o své malé pevnosti. A pomáhala, jak mohla....

Apartmány proniknou už i do Strážného. Stavba je legální, uklidňuje KRNAP

Z rodinného penzionu Klecanda ve Strážném v Krkonoších zůstalo jen torzo. Na Hříběcích Boudách, které charakterizuje...

Obec na Jičínsku je téměř rok bez pošty, službu Partner opakovaně odmítla

Hněv místních, bouřlivé diskuse na městském zastupitelstvu a především pachuť amatérismu. Tak dopadlo stěhování České...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Kde si i miliardář připadá chudý. Ze Saint-Tropez je oáza superluxusu

Francouzské letovisko Saint-Tropez je možná jedinou rybářskou vesnicí na světě, kde je snazší koupit si kabelku za 25...