Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. května 2022 Viola

Pelikáni musí mít pocit, že vyhráli. A tak k nim ošetřovatel vchází s helmou

  15:59
V Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem se právě líhnou malí pelikáni. Aby byl odchov úspěšný, ošetřovatelé pečují o vejce v líhni a provozují i „školku“ pro mláďata, která rodiče nepřijali. K mláďatům, jež žijí s rodiči a potřebují třeba vyšetřit, se chovatelé vydávají v motorkářské helmě.

Pelikáni tří chovaných druhů se líhnou v dvorské zoo co týden už od konce roku.

„Safari park v chovu pelikánů exceluje, dlouhodobě patříme k nejúspěšnějším v globálním kontextu,“ upozorňuje zoolog Michal Podhrázský.

Zdejší chovatelé se po zkušenostech snaží vystříhat rizikových okolností odchovu. Velké ztráty totiž nastávaly na vejcích zničených v hnízdech rodičů a zejména na mláďatech krátce po vylíhnutí.

„Snažili jsme se na to zareagovat. Proto jakmile pelikán snese vejce, měníme jej za podkladek, atrapu. Když pak ptáci vyhodí podkladek ven, škoda nenastane, protože zůstávají sedět často ještě na druhém vejci. My se dál staráme o vejce v líhni, kde je inkubujeme. Krátce před vyklubáním, když už mládě komunikuje s rodičem a ozývá se, vejce vracíme na hnízdo a bereme si zpět podkladek, poté rodiče normálně pokračují v inkubaci vejce a mládě se do dvou tří dnů vylíhne,“ popisuje zoolog.

Dalším úskalím je, že rodiče někdy nedokáží mládě nakrmit, a proto je načas musí zastoupit chovatelé. To je vidět i na videu, které safari park zveřejnil.

Kvůli dokrmování berou mladé zpod rodičů

„Ošetřovatel odebere mládě zpod rodiče, zváží ho, dokrmí a vrátí zpět rodičům. To se děje asi pět až šest dnů po vylíhnutí. Kolem šestého dne je už vidět na hmotnosti mláděte, že přibývá, že se rodiče chytli a i mládě s nimi spolupracuje. Tím naše úloha končí,“ vysvětluje Michal Podhrázský.

Chovatelé také potřebují očipovat o něco starší mláďata, aby dokázali určit, ke kterému rodičovskému páru patří. V chovu se tím vyvarují křížení příbuzných.

Zásahy přímo v ubikaci pelikánů nejsou bez rizika. Video ukazuje, jak ošetřovatel v motorkářské helmě a v neprodyšném oděvu přináší právě očipované mládě a vrací ho rodičům, pak zpod jiného pelikána vyjme menší mládě, které odnáší do zázemí na zvážení a dokrmení. Přitom čelí ostrým útokům rodičů i jiných ptáků.

„V kolonii pelikánů dochází k tomu, že ptáci brání svá hnízda, což ukazuje, že kolonie dobře funguje. V některých zoo jsou ptáci ve stresu, při příchodu ošetřovatele přeskakují z hnízd, je tam chaos, vyhazují přitom vejce nebo mláďata z hnízd, je to problém. Naše kolonie je naučená na to, že určitý zásah tam provedeme, ale ptáci mají pocit, že oni jsou ti, kdo vyhrávají. Vlastně se necháte trochu zmlátit, ale oni zůstanou na hnízdě,“ vysvětluje.

Před člověkem v helmě jsou hned ostražití

Promyšlené mají ve Dvoře Králové i používání helmy. Jednak ochraňuje chovatele, aby neutrpěl zranění, ale zároveň je to i jasný signál ptákům, že bude nějaký zásah.

„Helma funguje úplně úžasně. Stejný chovatel totiž chodí krmit ptáky a uklízet jim, a to bez helmy. Tehdy vědí, že se nic neděje. Nejsou ve stresu z toho, že jim jde vybírat mláďata, jsou v klidu, sedí na hnízdech, nemusejí se vzrušovat. Jakmile helmu má, ptáci vědí, že něco nastane, jsou ve střehu a začnou si hnízda bránit,“ vysvětluje Michal Podhrázský.

K pelikánům mohou přijít nejvýš dva lidé, jinak ptáci reagují stejně jako v přírodě tím, že vyzvrátí potravu, aby byli lehčí, protože chtějí odletět. 

Tým ošetřovatelů nyní pečuje o tři druhy pelikánů – bílé, kadeřavé a africké.  Současná sezona by podle zoologů měla patřit k průměrným. Zatím se vylíhli 4 pelikáni bílí, 3 afričtí a líhne se první pelikán kadeřavý, další vejce se vyvíjejí v líhni.

Do dvorské „školky“ přibyl pelikán z Liberce

Ptáčata, která se nemohla vrátit pod rodiče, mohou lidé vidět přes velké okno v odchovně Ptačího světa ve velkých zahřívaných plastových boxech.

Jedním z mláďat v této „školce“ je i pelikán bílý, který přicestoval z Liberce. Obě zoo tím spolupracují na záchraně ohrožených druhů. Liberecké hejno neodchovalo ostatní mláďata a podobný osud hrozil i poslednímu ptáčeti. Ve dvorské zoo bude vyrůstat s dalšími mláďaty, což mu prospěje. Mezi dospělé ptáky se dostane, až se opeří.

„Ačkoli zcela upřednostňujeme přirozený odchov, ne vždy je možný. Každé mládě pelikána je ale velmi cenné a ze zkušenosti víme, že vtištění člověka není pro pelikány problém. I lidmi odchovaní ptáci se bez potíží dál zapojují do chovu. Přítomnost dalších ptáčat je však bezesporu při dospívání velmi žádoucí,“ doplňuje Michal Podhrázský.

Zoo všechny druhy pravidelně rozmnožuje. Každým rokem se ve Dvoře vylíhne kolem dvaceti pelikánů. Například odchovu ohrožených pelikánů kadeřavých i afrických dosáhl jako první v zemi. Již nechovaný druh – asijské pelikány skvrnozobé – navíc safari park vrátil na Filipíny.

Autor:
  • Nejčtenější

Lidé u Hradce hlásili vzdušné víry, jeden z nich se proměnil v malé tornádo

Jihovýchodně od Hradce Králové se v úterý navečer objevily dva vzdušné víry, jejich výskyt hlásila meteorologům celá...

Matex je dál bez jednatele, míří k úpadku. Města řeší skluz na stavbách

Královéhradecká stavební firma Matex je dál v insolvenci. Společnost na podzim přišla o jediného jednatele a s následky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lyžařka se chlubila fotkou z chráněné Čertovy rokle, hrozí jí tučná pokuta

Až stotisícová pokuta hrozí ženě, která se na sociálních sítích minulý týden pochlubila fotkami z Krkonoš. Podle Správy...

Archeologové ukázali poklady od Jaroměře, stavbě obchvatu už nic nebrání

V trase budoucího obchvatu Jaroměře na Náchodsku objevili archeologové četné stopy osídlení. Pocházejí ze zemědělského...

Stavba rezidence má v Hradci mnoho odpůrců. Projekt Zámeček znovu ožil

Projekt stavby rezidence na místě někdejší barokní vily Zámeček v Hradci Králové se vrací na scénu k velké nelibosti...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Zájem o sdílená kola ve Dvoře Králové je, láká dotovaná čtvrthodina zdarma

Obyvatelé podkrkonošského Dvora Králové nad Labem si oblíbili sdílená kola. Za dva květnové týdny se zaregistrovalo...

Hradec odmítl centrum Nová Zelená kvůli dopravě, s investorem bude jednat

Zastupitelé Hradce Králové jsou proti stavbě kontroverzního obchodního centra Nová Zelená. Oblast Kuklen, Svobodných...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Archeologové ukázali poklady od Jaroměře, stavbě obchvatu už nic nebrání

V trase budoucího obchvatu Jaroměře na Náchodsku objevili archeologové četné stopy osídlení. Pocházejí ze zemědělského...

Nemocnice ve Dvoře Králové už staví operační sály, bez nich hrozil útlum

V nemocnici ve Dvoře Králové na Trutnovsku začala dlouho očekávaná stavba dvou nových operačních sálů za 95 milionů...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...