Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Hradecký mezinárodní divadelní festival Regiony slibuje 265 představení

  8:52
Osm dní v plném rozsahu a 265 představení slibuje tradiční komediantská fiesta, která právě začíná s novým logem jako Regiony – Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové. Začíná v Klicperově divadle a v Draku, ale i v ulicích a sadech a potrvá až do 25. června 2021.

Na úvod Open Air v Hradci Králové zahrálo Kozlíkovo divadlo pohádku O Červené Karkulce (21. 6. 2019). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Skladba červnového divadelního festivalu, živelného podniku s více než pětadvacetiletou tradici, byla těžká. Vládní opatření a omezení byly do poslední chvíle nepředvídatelné.

Rozvolnění nakonec 26. ročník svátku divadla a živého umění umožnilo uskutečnit. Sice za zpřísněných podmínek, ale v plném programovém rozsahu včetně zahraničních hostů.

Divadlo evropských regionů a Open Air Program vstupují do dalšího čtvrtstoletí své existence s inovovaným názvem a s novou vizuální identitou, jejímž autorem je grafik Přemysl Zajíček.

Po loňské „kapesní“ verzi se vrací ve vší opulentnosti, jež čítá 265 činoherních, alternativních, loutkových či pohybových představení a tanečních performancí. Nebudou chybět ani pohádky, improvizace, koncerty a další doprovodný program.

Zahraniční účast letos zajišťuje dvanáct souborů ze sedmi evropských zemí: z Francie, Litvy, Německa, Polska, Slovenska, Slovinska a Španělska.

V Besedě se dnes představí Prešovské národní divadlo s inscenací Kramerová vs. Kramer a slavnostní zahájení obstará představení inscenace Medea v podání slovinského Národního divadla Maribor za režie proslulého režiséra Olivera Frljiče.

To nej z programu

Tipy MF DNES:

 • Jiří Suchý - Ferdinand Havlík: Dr. Johann Faust, Praha II., Karlovo nám. 40, Městská divadla pražská - Rokoko. Semaforská variace na faustovské téma v rozmáchlé režii Vladimíra Morávka s vynikající hudbou swingaře a hitmakera Ferdinanda Havlíka.
 • Zahradníček / Vše mé je tvé, JEDL. Ceněný spolek režiséra Jana Nebeského a herečky a autorky Lucie Trmíkové uvede inscenaci roku v Cenách divadelní kritiky 2020 věnovanou krutému osudu básníka Jana Zahradníčka a jeho ženy Marie.
 • Nikolaj Vasiljevič Gogol: Ženitba. Klicperovo divadlo. Další hradecké setkání dua SKUTR s nehynoucí ruskou klasikou. Hlavními aktéry vypráskaných námluv Podkolatova, Agáty a Kočkareva jsou Lucie Andělová, Martina Nováková, Zora Valchařová-Poulová, Jan Vápeník či Jiří Zapletal.
 • Kabaret Dynamit, Cirk La Putyka. Kabaretní koláž současných a tradičních cirkusových výstupů v režii Ethana Lawa, elektrizující show i souboj mladší a starší cirkusové generace. Smích střídá údiv a slzy úžas.
 • 294 statečných, Divadlo pod Palmovkou Praha. Akční béčko o hrdinech operace Anthropoid aneb Doku-fikční hra podle skutečné události o zákulisí největšího hrdinského činu našich dějin.
 • Jakub Vašíček, Tomáš Jarkovský, Antonín Šilar a Karel Čapek: R. U. R.2.0, Divadlo Drak. Autorská inscenace na motivy hry Karla Čapka. Co by se stalo, kdyby se podařilo zcela nahradit lidskou práci stroji? Jak by se to podepsalo na člověku samotném? Neztratilo by tím lidstvo jeden ze základních smyslů své existence?
 • Neviditelní. Bratislavské bábkové divadlo. Lochnesská příšera, elfové, Yetti, draci a permoníci. Hravá inscenace plná magických momentů a fantazie.
 • Euripides: Medea, Slovinské národní divadlo Maribor. Moderně pojaté antické drama v režii i v Čechách známého provokatéra Olivera Frljiće, proslulého radikální interpretací klasických her i hledáním kontroverzních, tabuizovaných a provokativních témat. Čeští katolíci by mohli vyprávět...

První festivalový pátek se vůbec celý ponese ve slovinském duchu, protože vedle mariborské činohry se v týž den dvěma inscenacemi představí také Loutkové divadlo Lublaň. Inscenace Sbohem bude k vidění dvakrát ve Studiu Divadla Drak a rovněž dvě představení experimentální inscenace Moc budou jako epilog prvního festivalového dne uvedeny v pozdních hodinách v Rytířském sále Městské hudební síně.

Od zahraničních souborů lze ještě zhlédnout na hlavní scéně Klicperova divadla Vojcka v podání Litevského národního divadla ve Vilniusu, a to 20. června. V pátek 25. června opět v Klicperově divadle při slavnostním zakončení dojde na inscenaci Jak veliký je tento svět, kterou pro loutkové divadlo ve Wroclawi vytvořila hradeckým divákům důvěrně známá režijní dvojice SKUTR.

„V Draku se vedle zmiňovaného Loutkového divadla Lublaň představí soubor La Muett/e z francouzského Nancy, katalánské soubory Tombs Creatius a Animal Religion, všechny tři během festivalového víkendu, a dva slovenské soubory. Zatímco Nové divadlo Nitra se už v Hradci stalo pravidelným hostem a součástí festivalového programu je již potřetí, vůbec poprvé se bude moct hradeckém publikum zevrubně seznámit s tvorbou Bratislavského bábkového divadla, které ve čtvrtek a v pátek uvede v Draku na různých scénách tři své inscenace,“ uvádí ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský.

Zahraniční část programu doplňují dva soubory s německou účastí. V pátek 18. června v Městské hudební síni autorská dvojice Felix Baumann (Německo) a Sean Henderson (USA) uvede inscenaci Jak věci fungují, celkem třikrát se pak od úterý do čtvrtka v Žižkových sadech se svým projektem Maps Letters Projects představí berlínská umělkyně Neitah Janzing.

Martinů i Mechanický pomeranč

Regiony myslí i na žeň výrazných počinů českých regionálních scén. Tentokrát do ní patří Činoherní studio Ústí nad Labem s inscenací Pábitelé, Horácké divadlo Jihlava s Martinů – Českou rapsodií, Divadlo F. X. Šaldy s hrou Sylva či ostravské Divadlo Petra Bezruče s Mechanickým pomerančem.

V Draku se pak se svými inscenacemi představí Divadlo Lampion Kladno, Malé divadlo České Budějovice, Divadlo Alfa Plzeň a Naivní divadlo Liberec. Součástí tohoto programového bloku je samozřejmě i prezentace významné části repertoáru pořadatelských divadel, tedy Klicperova a Draku.

Vedle regionálních scén se na festivalu představí také dva významné pražské soubory, Městská divadla pražská se semaforským Faustem v režii Vladimíra Morávka a Divadlo pod Palmovkou s inscenací 294 statečných.

Nezávislé a amatérské divadlo

Nezávislé divadlo na scénách obou pořadatelských divadel, ve stanu nebo pod širým nebem zastoupí divadla X10, A studio Rubín, Meetfactory, Divadelní spolek JEDL, D21, Depresivní děti touží po penězích, Geisslers Hofcomoedianten, Studio Damúza, Buchty a loutky, LokVar, D’Epog, Vosto5, BuranTeatr či Nejhodnější medvídci s Divadlem na tahu.

Chybět nebude ani Cirk La Putyka, Bratři v tricku či Squadra Sua. Pozornost amatérskému divadlu z oblasti východních Čech bude koncentrovaná na speciální scéně v Novém Adalbertinu, a to k příležitosti 30 let od založení Volného sdružení východočeských divadelníků.

Stejně tak se představí studentská tvorba, letos zejména inscenacemi z pražské DAMU včetně absolventské inscenace Přelet nad kukaččím hnízdem, kterou v neděli v Besedě uvede pražské Divadlo DISK.

Po loňské zkušenosti z pořádání mimořádného ročníku 22. června přibude ke stálým scénám ještě Letní kino Širák. Tam se vedle odpoledního Kabaretu Dynamit Cirku La Putyka odehraje od 22 hodin livegamingový koncert kapely Zrní spojený s počítačovou hrou Hrdina.

R. U. R., Hana a Hácha

Letošní novinkou jsou také ucelené jednodenní dramaturgické cykly tematicky propojující různé scény či žánry a témata. Ty odstartují hned na úvod pátečním Slovinským dnem, středa 23. června bude ve znamení dystopií - R. U. R., R. U. R. 2.0, Prefaby a Mechanický pomeranč. Čtvrtek 24. června bude zasvěcen moderním českým dějinám - Hana, 294 statečných a Emil čili O Háchovi.

„Ve stejný den ještě v Draku poběží maraton loutkářského punku za účasti těchto závodníků: LokVar, Buchty a loutky, Hza Bažant, Plata company + mir.theatre nebo divadlo b a T601,“ zve Jarkovský.

Večerní koncerty, pohádky

Programovou samozřejmostí je nabídka večerních koncertů, v nichž vystoupí Zrní, Terne Čhave, Hm…, the Valentines, M’alone, Circus Brothers, Šimanský – Niesner a JH Big Band Jiřího Hasala.

K vidění budou také pohádky a další pořady pro rodiny s dětmi. Program se zdaleka neomezuje jen na scény v okolí Draku, ale zahrnuje také představení a workshopy v Žižkových sadech, na letní scéně Klicperova divadla, v divadelním stanu, v Městské hudební síni a na mnoha dalších místech.

Po odmlce se také vrací tradiční festivalový zpravodaj Hadrián. Celofestivalová redakce, v níž jsou zastoupeni jak profesionální kritici, teoretikové, tak i studenti, bude podruhé pracovat pod vedením šéfredaktora Karla Kratochvíla. Každý den si tak diváci budou moci přečíst rozhovory s hosty, recenze i programové tipy. Stejně jako v předchozích letech bude Hadrián zdarma.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Královéhradeckém kraji se volí v obvodu Jičín.

Tomáš Czernin, Alexandr Hrabálek, Jan Malý, Adam ZárubaPavlína Springerová, Pavel Vrbický, Táňa Šormová, Jan Holásek

 • Nejčtenější

Osmnáctiletá řidička nezvládla předjíždění, nárazem převrátila traktor

Osmnáctiletá řidička v osobním autě značky Audi nezvládla na Jičínsku předjíždění traktoru. o manévr se pokusila v...

Metalový Brutal přidal jeden den i hororové podzemí. Zahraje 150 kapel

Kolem dvaceti tisíc fanoušků metalu se už po poledni začne sjíždět do Josefova na Náchodsku. Od úterý 9. srpna do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič v Hradci naboural se sportovním vozem do sloupu, z nemocnice utekl

Vůz Chevrolet Camaro boural v sobotu v Hradci Králové na rušné silnici u koupaliště Flošna. Řidič tam vůz odstavil, za...

Řidič sanity vyhrál spor o covidovou odměnu, majitelka zaplatila i dalším

Až u soudu uspěl řidič sanitky, jemuž dopravní společnost v Novém Bydžově na Královéhradecku nevyplatila celou odměnu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič předjížděl v zákazu. Když naproti vyjelo auto, naboural do stromu

Zranění utrpěl sedmadvacetiletý řidič, který naboural do stromu u Kocbeří na Trutnovsku. Patrně předjížděl v úseku, kde...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

 • Další z rubriky

Přestavba křižovatky Mileta se blíží, Hradec si musí pospíšit s povolením

Přestavba křižovatky Mileta v Hradci Králové, která je nejvytíženější v celém kraji, začne v září 2023. Zatímco...

Osmnáctiletá řidička nezvládla předjíždění, nárazem převrátila traktor

Osmnáctiletá řidička v osobním autě značky Audi nezvládla na Jičínsku předjíždění traktoru. o manévr se pokusila v...

Jedeme dál, i když denně pochybuju, říká kastelán inspirativní Lodžie

Kastelán Valdštejnské lodžie Jiří Vydra bude i v dalších letech hlavní postavou dění okolo této památky v Jičíně. „Mým...

Kvůli srnci na silnici se srazila dvě auta, nakonec přejela i zvíře

Na silnici první třídy u Třebechovic pod Orebem na Královéhradecku se srazila dvě osobní auta kvůli přebíhajícímu...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Pivo za 70, menší porce jídla. Budeme muset, říká šéf restauratérů

S růstem cen potravin a energií přichází zdražování v restauracích. Hospody kvůli krizi od základu mění obchodní...

Ropa už proudí, ale jen na Slovensko a do Maďarska. Česko problém dál řeší

Dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba do České republiky obnoveny nebudou, oznámil ve středu slovenský přepravce...