Hradecký mezinárodní divadelní festival Regiony slibuje 265 představení

  8:52
Osm dní v plném rozsahu a 265 představení slibuje tradiční komediantská fiesta, která právě začíná s novým logem jako Regiony – Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové. Začíná v Klicperově divadle a v Draku, ale i v ulicích a sadech a potrvá až do 25. června 2021.
Na úvod Open Air v Hradci Králové zahrálo Kozlíkovo divadlo pohádku O Červené...

Na úvod Open Air v Hradci Králové zahrálo Kozlíkovo divadlo pohádku O Červené Karkulce (21. 6. 2019). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Skladba červnového divadelního festivalu, živelného podniku s více než pětadvacetiletou tradici, byla těžká. Vládní opatření a omezení byly do poslední chvíle nepředvídatelné.

Rozvolnění nakonec 26. ročník svátku divadla a živého umění umožnilo uskutečnit. Sice za zpřísněných podmínek, ale v plném programovém rozsahu včetně zahraničních hostů.

Divadlo evropských regionů a Open Air Program vstupují do dalšího čtvrtstoletí své existence s inovovaným názvem a s novou vizuální identitou, jejímž autorem je grafik Přemysl Zajíček.

Po loňské „kapesní“ verzi se vrací ve vší opulentnosti, jež čítá 265 činoherních, alternativních, loutkových či pohybových představení a tanečních performancí. Nebudou chybět ani pohádky, improvizace, koncerty a další doprovodný program.

Zahraniční účast letos zajišťuje dvanáct souborů ze sedmi evropských zemí: z Francie, Litvy, Německa, Polska, Slovenska, Slovinska a Španělska.

V Besedě se dnes představí Prešovské národní divadlo s inscenací Kramerová vs. Kramer a slavnostní zahájení obstará představení inscenace Medea v podání slovinského Národního divadla Maribor za režie proslulého režiséra Olivera Frljiče.

To nej z programu

Tipy MF DNES:

  • Jiří Suchý - Ferdinand Havlík: Dr. Johann Faust, Praha II., Karlovo nám. 40, Městská divadla pražská - Rokoko. Semaforská variace na faustovské téma v rozmáchlé režii Vladimíra Morávka s vynikající hudbou swingaře a hitmakera Ferdinanda Havlíka.
  • Zahradníček / Vše mé je tvé, JEDL. Ceněný spolek režiséra Jana Nebeského a herečky a autorky Lucie Trmíkové uvede inscenaci roku v Cenách divadelní kritiky 2020 věnovanou krutému osudu básníka Jana Zahradníčka a jeho ženy Marie.
  • Nikolaj Vasiljevič Gogol: Ženitba. Klicperovo divadlo. Další hradecké setkání dua SKUTR s nehynoucí ruskou klasikou. Hlavními aktéry vypráskaných námluv Podkolatova, Agáty a Kočkareva jsou Lucie Andělová, Martina Nováková, Zora Valchařová-Poulová, Jan Vápeník či Jiří Zapletal.
  • Kabaret Dynamit, Cirk La Putyka. Kabaretní koláž současných a tradičních cirkusových výstupů v režii Ethana Lawa, elektrizující show i souboj mladší a starší cirkusové generace. Smích střídá údiv a slzy úžas.
  • 294 statečných, Divadlo pod Palmovkou Praha. Akční béčko o hrdinech operace Anthropoid aneb Doku-fikční hra podle skutečné události o zákulisí největšího hrdinského činu našich dějin.
  • Jakub Vašíček, Tomáš Jarkovský, Antonín Šilar a Karel Čapek: R. U. R.2.0, Divadlo Drak. Autorská inscenace na motivy hry Karla Čapka. Co by se stalo, kdyby se podařilo zcela nahradit lidskou práci stroji? Jak by se to podepsalo na člověku samotném? Neztratilo by tím lidstvo jeden ze základních smyslů své existence?
  • Neviditelní. Bratislavské bábkové divadlo. Lochnesská příšera, elfové, Yetti, draci a permoníci. Hravá inscenace plná magických momentů a fantazie.
  • Euripides: Medea, Slovinské národní divadlo Maribor. Moderně pojaté antické drama v režii i v Čechách známého provokatéra Olivera Frljiće, proslulého radikální interpretací klasických her i hledáním kontroverzních, tabuizovaných a provokativních témat. Čeští katolíci by mohli vyprávět...

První festivalový pátek se vůbec celý ponese ve slovinském duchu, protože vedle mariborské činohry se v týž den dvěma inscenacemi představí také Loutkové divadlo Lublaň. Inscenace Sbohem bude k vidění dvakrát ve Studiu Divadla Drak a rovněž dvě představení experimentální inscenace Moc budou jako epilog prvního festivalového dne uvedeny v pozdních hodinách v Rytířském sále Městské hudební síně.

Od zahraničních souborů lze ještě zhlédnout na hlavní scéně Klicperova divadla Vojcka v podání Litevského národního divadla ve Vilniusu, a to 20. června. V pátek 25. června opět v Klicperově divadle při slavnostním zakončení dojde na inscenaci Jak veliký je tento svět, kterou pro loutkové divadlo ve Wroclawi vytvořila hradeckým divákům důvěrně známá režijní dvojice SKUTR.

„V Draku se vedle zmiňovaného Loutkového divadla Lublaň představí soubor La Muett/e z francouzského Nancy, katalánské soubory Tombs Creatius a Animal Religion, všechny tři během festivalového víkendu, a dva slovenské soubory. Zatímco Nové divadlo Nitra se už v Hradci stalo pravidelným hostem a součástí festivalového programu je již potřetí, vůbec poprvé se bude moct hradeckém publikum zevrubně seznámit s tvorbou Bratislavského bábkového divadla, které ve čtvrtek a v pátek uvede v Draku na různých scénách tři své inscenace,“ uvádí ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský.

Zahraniční část programu doplňují dva soubory s německou účastí. V pátek 18. června v Městské hudební síni autorská dvojice Felix Baumann (Německo) a Sean Henderson (USA) uvede inscenaci Jak věci fungují, celkem třikrát se pak od úterý do čtvrtka v Žižkových sadech se svým projektem Maps Letters Projects představí berlínská umělkyně Neitah Janzing.

Martinů i Mechanický pomeranč

Regiony myslí i na žeň výrazných počinů českých regionálních scén. Tentokrát do ní patří Činoherní studio Ústí nad Labem s inscenací Pábitelé, Horácké divadlo Jihlava s Martinů – Českou rapsodií, Divadlo F. X. Šaldy s hrou Sylva či ostravské Divadlo Petra Bezruče s Mechanickým pomerančem.

V Draku se pak se svými inscenacemi představí Divadlo Lampion Kladno, Malé divadlo České Budějovice, Divadlo Alfa Plzeň a Naivní divadlo Liberec. Součástí tohoto programového bloku je samozřejmě i prezentace významné části repertoáru pořadatelských divadel, tedy Klicperova a Draku.

Vedle regionálních scén se na festivalu představí také dva významné pražské soubory, Městská divadla pražská se semaforským Faustem v režii Vladimíra Morávka a Divadlo pod Palmovkou s inscenací 294 statečných.

Nezávislé a amatérské divadlo

Nezávislé divadlo na scénách obou pořadatelských divadel, ve stanu nebo pod širým nebem zastoupí divadla X10, A studio Rubín, Meetfactory, Divadelní spolek JEDL, D21, Depresivní děti touží po penězích, Geisslers Hofcomoedianten, Studio Damúza, Buchty a loutky, LokVar, D’Epog, Vosto5, BuranTeatr či Nejhodnější medvídci s Divadlem na tahu.

Chybět nebude ani Cirk La Putyka, Bratři v tricku či Squadra Sua. Pozornost amatérskému divadlu z oblasti východních Čech bude koncentrovaná na speciální scéně v Novém Adalbertinu, a to k příležitosti 30 let od založení Volného sdružení východočeských divadelníků.

Stejně tak se představí studentská tvorba, letos zejména inscenacemi z pražské DAMU včetně absolventské inscenace Přelet nad kukaččím hnízdem, kterou v neděli v Besedě uvede pražské Divadlo DISK.

Po loňské zkušenosti z pořádání mimořádného ročníku 22. června přibude ke stálým scénám ještě Letní kino Širák. Tam se vedle odpoledního Kabaretu Dynamit Cirku La Putyka odehraje od 22 hodin livegamingový koncert kapely Zrní spojený s počítačovou hrou Hrdina.

R. U. R., Hana a Hácha

Letošní novinkou jsou také ucelené jednodenní dramaturgické cykly tematicky propojující různé scény či žánry a témata. Ty odstartují hned na úvod pátečním Slovinským dnem, středa 23. června bude ve znamení dystopií - R. U. R., R. U. R. 2.0, Prefaby a Mechanický pomeranč. Čtvrtek 24. června bude zasvěcen moderním českým dějinám - Hana, 294 statečných a Emil čili O Háchovi.

„Ve stejný den ještě v Draku poběží maraton loutkářského punku za účasti těchto závodníků: LokVar, Buchty a loutky, Hza Bažant, Plata company + mir.theatre nebo divadlo b a T601,“ zve Jarkovský.

Večerní koncerty, pohádky

Programovou samozřejmostí je nabídka večerních koncertů, v nichž vystoupí Zrní, Terne Čhave, Hm…, the Valentines, M’alone, Circus Brothers, Šimanský – Niesner a JH Big Band Jiřího Hasala.

K vidění budou také pohádky a další pořady pro rodiny s dětmi. Program se zdaleka neomezuje jen na scény v okolí Draku, ale zahrnuje také představení a workshopy v Žižkových sadech, na letní scéně Klicperova divadla, v divadelním stanu, v Městské hudební síni a na mnoha dalších místech.

Po odmlce se také vrací tradiční festivalový zpravodaj Hadrián. Celofestivalová redakce, v níž jsou zastoupeni jak profesionální kritici, teoretikové, tak i studenti, bude podruhé pracovat pod vedením šéfredaktora Karla Kratochvíla. Každý den si tak diváci budou moci přečíst rozhovory s hosty, recenze i programové tipy. Stejně jako v předchozích letech bude Hadrián zdarma.

Autor:
  • Nejčtenější

Sto policistů pročesalo Broumovsko, hledali roky pohřešovanou „parukářku“

10. dubna 2024  9:46,  aktualizováno  18:41

Na Broumovsku se opět konala pátrací akce po Veronice Baníkové, která zmizela před dvěma a půl...

V Polici nad Metují auto u supermarketu vjelo do lidí, osm zraněných včetně dětí

9. dubna 2024  17:40,  aktualizováno  20:50

Osobní auto před šestnáctou hodinou na parkovišti u supermarketu v Polici nad Metují srazilo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cesta na Luční boudu je volná, fréza s rolbami prorazila sněhovou bariéru

8. dubna 2024  17:16

Rolby a sněžná fréza dnes prorazily poslední sněhové bariéry na silnici mezi Výrovkou a Luční...

Dvouletý chlapec se zavřel do boxu na balíky, hasiči museli dvířka vypáčit

12. dubna 2024  16:20

Malý hoch v Jičíně se ve čtvrtek zavřel v jednom ze samoobslužných boxů na balíky. Na pomoc mu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hradec Kr. - Slovácko 1:0, trápení hostů pokračuje, další prohru zařídil Harazim

13. dubna 2024  17:40,  aktualizováno  20:22

Fotbalisté Slovácka opět prohráli, ve 28. kole nestačili na Hradec Králové. Jedinou trefu zápasu...

Na Náchodsku se pohřešovala mladá žena. Opustila dům i se svým tříletým synem

14. dubna 2024  16:55

Policie pátrala po 22leté ženě ze Zdoňova na Náchodsku a jejím tříletém synovi. Žena s dítětem v...

RECENZE: Kuchařská show u Klicperů je peklo, ale pro diváka ráj

14. dubna 2024  8:25

Žánr komedie je mnohdy vysmíván, přitom paradoxně všechna nejlepší díla, která v žánru na divadle...

Hradec Kr. - Slovácko 1:0, trápení hostů pokračuje, další prohru zařídil Harazim

13. dubna 2024  17:40,  aktualizováno  20:22

Fotbalisté Slovácka opět prohráli, ve 28. kole nestačili na Hradec Králové. Jedinou trefu zápasu...

Plán péče neplatí. Soud uložil ochranářům víc jednat s obcemi Broumovska

13. dubna 2024  7:16

Obce uspěly s žalobou proti novému Plánu péče Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Chtějí, aby...

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...