Incident se odehrál v noci na čtvrtek. Podle Ondráčka mu příslušníci ukrajinské pohraniční stráže řekli, že je na seznamu nežádoucích osob a nesmí vstoupit do země. Poté ho odvedli k výslechu. Po celou dobu byl na půdě letiště v Kyjevě.
„O půl druhé v noci mě zastavili a řekli, že můj pas nemůže na území Ukrajiny. Policisté byli korektní, vstřícní a kolegiální. Bavili jsme se o tom, že jsem bývalý policista,“ popsal své zadržení Zdeněk Ondráček.
Komunistický poslanec přiletěl na Ukrajinu, aby se zúčastnil konference o ukrajinských volbách. V minulosti působil jako pozorovatel v Mariupolu a Dněpropetrovsku. Na pozorovatelské misi byl i před čtrnácti dny. Zadržení ho proto překvapilo.
„Na misi byli také kolegové z Německa, Srbska, Polska, Francie, Belgie a Velké Británie. Pozvání na konferenci jsme dostali všichni. Kolegové z Německa prošli bez problémů,“ podivoval se poslanec.
Ukrajinští policisté údajně Ondráčkovi nesdělili, proč je na seznamu nežádoucích. V systému prý důvod zapsaný nebyl. Podle neoficiálních informací se na seznamu objevil až 16. prosince, tedy v den odletu na Ukrajinu.
Po výslechu se musel poslanec vrátit zpět do České republiky. Ani po návratu se zatím o zapsání na seznam nežádoucích osob oficiálně nedozvěděl. Hodlá se proto obrátit na české ministerstvo zahraničí.
„Přemýšlím, že oslovím naše ministerstvo, aby zjistilo, kvůli čemu tam jsem. Jestli to má spojitost s mou účastí jako pozorovatele u voleb nebo proto, že jsem členem KSČM. Komunistická strana byla shodou okolností před několika dny na Ukrajině zakázána,“ dodal Zdeněk Ondráček.
Komunistický poslanec není jediným českým politikem, který má zákaz vstupu na území cizího státu. Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nebo europoslanec Jaromír Štětina (oba TOP 09) nesmějí například vstoupit do Ruska.